Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Technické otázky > splitter v rozvětveném telefoním rozvodu

splitter v rozvětveném telefoním rozvodu

Mikee (15.6.2005 23:54:57)

Kam mám zapojit splitter, když se mi telefonní linka po vstupu do bytu rozděluje k 1. telefonnímu aparátu a druhá větev se dále rozděluje k 2. telefonnímu aparátu a k zásuvce, přes kterou bych se chtěl připojovat do netu? Jinými slovy, když zapojím splitter až do té koncové zásuvky, bude to fungovat?

Drago (16.6.2005 00:01:17)

Myslím, že tak jak píšeš to fungovat nebude. Splitter slouží k oddělení frekvenčních pásem ADSL a hovorů, takže by to mělo být spíš tak, že vstupní linka do bytu půjde do splitteru, kde se rozvětví na větev do ADSL vedoucí modemu a druhou větev pro hovorové pásmo, která se pak může různě dál větvit k několika telefonním aparátům.

Sergey (16.6.2005 02:06:02)

Přesně tak.

Anonym (16.6.2005 07:05:19)

Možná to fungovat bude, ale v telefonu bude pískat, spojení ADSL bude nekvalitní (bude docházet k rozpadu synchra)

Zbyněk (16.6.2005 08:35:53)

Stačí zapojit ke každé zásuvce samostatný splitter. Jde zakoupit (např. Mironet). Konkrétně jedna zásuvka DSL a Tlf. a druhá zásuvka pouze Tlf.

Sergey (16.6.2005 09:51:26)

To rozhodně ne. Splitterem je třeba oddělit ADSL větev od telefonní pokud možno hned na přívodu do domu (bytu), jinak tam ty paralelky budou dělat akorát bordel.

Zbyněk (16.6.2005 10:51:07)

Velký omyl splitter odděluje frekvence. Tzn. jestliže by se při nejhorší možné variantě nainstaloval splitter např. před 5 telefoních přístrojů ( tím pádem "neleze" telefoní hovor do DSL - zapojí se pouze jako filtr do konektoru tlf. tzn. konektor DSL se nechá volný a u modemu opačně) a jeden před ADSL modem. Tak vše bude bez rušení fungovat. Toto je extrémní případ stromového rozvodu v domě, kdy ADSL je připojeno až na vrchu. Odzkoušeno!!! Samozřejmě to není ideální varianta, ale když člověk nechce nebo nemůže natáhnou samostatný přívod je toto funkční varianta.

Mikee (16.6.2005 13:20:53)

Pochopil jsem to dobře, že by to mohlo fungovat nějak takto: ______telefon1 / _____telefon2 ________/ / _____ nic / \________/ / nepripojeno ->--splitter \___splitter \_ nic \___ADSL nepřipojeno modem

Mikee (16.6.2005 13:22:36)

hmm..., nedošlo mi, že mi to smaže mezery :( Tak nic.

Zbyněk (16.6.2005 20:42:33)

např. Hlavní vedení->odbočení->splitter->telefon; Hlavní vedení->odbočení->splitter->telefon; Hlavní vedení->odbočení->splitter->telefon; Hlavní vedení->odbočení->splitter->telefon+modem; Hlavní vedení->odbočení->splitter->telefon;

Mikee (17.6.2005 14:16:22)

Takhle to mám doma zapojeno: Hlavní vedení vstupující do domu se rozděluje do dvou větví: Větev 1 vede k 1. telefonu. Větev 2 vede do druhého podlaží, kde se dále rozděluje na větve 2a a 2b: Větev 2a vede k 2. telefonu. Větev 2b vede k zasuvce, přes kterou se chci připojovat k Internetu (dosud jsem se tudy připojoval přes dial-up). Pro mě by bylo nejjednodušší připojit splitter až do téhle koncové zásuvky, jinak bych musel někde přerušit kabel. ADSL modem ještě nemám doma, tak to nemohu vyzkoušet, ale rád bych věděl, co mě čeká za možné komplikace.

Zbyněk (17.6.2005 15:37:07)

Mezi zásuvku a 1 tlf. vložit splitter (konektor DSL volný). Mezi zásuvku a 2 tlf. vložit splitter (konektor DSL volný). Mezi zásuvku a modem možná nebude potřeba vkládat splitter - třeba vyzkoušet pokud do této zásuvky s modemem nebude připojen tlf.. Ve druhém patře pokud nebude u zásuvky s modemem připojen tlf. je možné použít splitter jako rozbočení mezi 2a (konektor Phone) a 2b (konektor Modem).

Mikee (17.6.2005 21:55:31)

Díky za odpověď. Takhle by mi to docela vyhovovalo, nemusel bych narušit kabely stávajícího rozvodu. Akorát teda budu muset dokoupit další splitter, což se dá přežít :-)

Jiří Šmach (16.6.2005 12:48:25)

Myslím, že jsou všichni trošku mimo. Já mám v domě dvě větve cca po 5M(tel.) a 10M(modem). Spliter mám jen u telefonu (zásuvka pro adsl je volná) vše funguje OK. Pokud si prohlédneš dokumentace k různým modemům, zjistíš, že u některých je obrázek se zapojením několika telefonních přístrojů (paralelky) a modemu, kdy na telefonech jsou tzv. mikrofiltry a modem je zapojen napřímo.

Jiří Šmach (16.6.2005 12:50:44)

a abych nezapomněl, má dojem, že zásuvka line a ADSL jsou ve splitteru propojeny paralelně. Tj, odděluje se jen vysoká frekvence (vf zádrž) na vstupu do Tlf.

Zbyněk (16.6.2005 13:36:58)

Také jsem o tomto četl, ale právě jsem rozmontoval splitter Atech a tento není takto propojen. Je zde zádrž jak pro horní tak i spodní pásmo - modem tak telefon. Žádné přímé propojení. Tak nevím? Ale toto je diskuse pouze o tom jestli je třeba splitter před modem DSL.