Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Technické otázky > maximální rychlost

maximální rychlost

(3.2.2004 14:40:33)

Mel bych takovy jeden dotaz... a to ohledne te maximalni udavane rychlosti ADSL - 512Kbps - vim ze to tolik v cechach nikdy nejelo takze to ani nemuzu cekat, ale jak je mozne, ze prakticky vsude, vcetne Slovenska kde maji taky telemonopol, tak te rychlosti opravdu dosahuji pri neuplatneni agregace..... zatimco tady pri neuplatneni agregace je rychlost maximalne tak 56kB/s, misto onech 64kB/s.... co to telecom pouziva za divne technologie ? nebo to maj zas na svedomi ty zluty koumaci ?

Miroslav Šilhavý (3.2.2004 14:42:20)

Omezení rychlosti i počítání dat se děje na úrovni ATM vrstvy při přenosu. Tudíž jsou do toho započítávny i režie.

(3.2.2004 14:43:28)

Jo, ale jak to ze VSUDE jinde to delaji tak, aby to zakaznikovi skutecne jelo udavanou rychlosti... v reklame ani ve smlouve o zadnych jinych prenosech neni ani tecka... vsude je rychlost 512.....

(3.2.2004 14:44:55)

A tudiz jak se tomu tedy da rikat ADSL 512/128 ??? to je jak s cenama bez DPH.... zakaznika (nefiremniho) nezajima co se tam vse deje, zakaznik chce vedet kolik zaplati (v pripade otazky rychlosti zase chce vedet kolik mu to pojede) - nic vic, nic min.

Miroslav Šilhavý (3.2.2004 14:51:05)

DPH je daň, se kterou nemá poskytovatel vůbec nic společného - jakou mu stát určí, takovou vybere. Takže uvádět ceny bez DPH je podle mě správné (kromtoho snad každý v této zemi o tom ví a může si to přepočítat). Kolik Vám projde dat, to není závislé jen na poskytovateli, ale i na tom, co na internetu používáte. Pokud budete posílat/přijímat malé packety, pak pochopitelně režie vůči "užitečným" datům vzroste a naopak. Obecně se na speedmetrech maximální rychlost počítá při packetech největší možné velikosti, kde už režie nehraje velkou roli. Každopádně celé ADSL má negarantovaný charakter a v tom se podobné drobnosti skryjí.

(3.2.2004 14:56:54)

No asi takle - nemate v tom uz bordel co je s a bez dph ?? ja tedy obcas jo... kdyby bylo po mem, tak nejlepsi by bylo nejak uzakonit, aby se vzdy u ceny BEZ dph nachazela i cena s DPH, a to viditelne - napriklad cenik Oskara se mi libi. Ale napriklad reklama tiscali kde rikaji jak to stoji 780 nebo kolik, ale ani zminka o DPH... to mi prijde trapne... nebo ta reklama na telecom v TV na volani za 0,50/min... a dole temer necitelne ze s DPH to je vic(vim je to pakatel, ale jde o princip).... vim ze vydelit 100 a vynasobit 122 umi kazdy, ale preci jen to bylo lepsi kdyz jsem videl cenu a hned vedel ze TOLIK zaplatim... to by pomalu mohli v hypermarketech udavat vsude jen cenu bez DPH, a "zakazniku spocitej si to".... no aspon by vsichni vedeli ze proste si to dph musi pripocitat vsude... takhle jen nekde.... a je v tom desnej bordel...

Miroslav Šilhavý (3.2.2004 14:59:02)

Souhlasím. Já už si zvyknul se dívat na to, co je s a co bez...

(3.2.2004 15:04:19)

No na to si musi zvyknout asi kazdy kdo nechce zaplatit o 22% vic :) Ale stejne myslim ze v mezich slusnosti by bylo alespon k cenukum a reklamam VIDITELNE psat ze to je proste BEZ DPH. Kdyz uz se neobtezuji prepocitavanim....

Miroslav Šilhavý (3.2.2004 15:08:12)

Viditelnost/neviditelnost textů v nabídkách, různých smlouvách atd. je věčný problém obchodu a naše zákony se s tím pořádně vyrovnat neumějí. To se netýká jen označování DPH ale i jiných a často důležitějších údajů.

(3.2.2004 15:13:12)

njn, bohuzel. Treba napriklad zavazovani se na urcitou dobu je take v oblibe davat "co nejhloubeji do textu" :)

Miroslav Šilhavý (3.2.2004 15:19:44)

Jojo. Což o to - závazek proti výhodám není od věci, ale někteří to přehánějí... Nepochopili, že dlouhodobě nemá smysl obchodovat s někým, kdo nechce obchodovat se mnou.

Miroslav Šilhavý (3.2.2004 14:46:34)

I u dialupu i u všeho je nějaká režie, která se započítává. U ADSL je o trochu větší... Na druhou stranu zas telecom počítá kilobit jako 1024 bitů, zatímco jinde se většinou počítá 1000 bitů. Pochopitelně bylo by moudřejší "pustit" zákazníkům o nějakých 10% rychlosti navíc, aby měli dobrý pocit. Bohužel, telecom to nedělá :( BTW pokud se podíváte na informace v modemu, o ADSL, napíše Vám správný údaj (např. 512/128), takže telecom tam pouští opravdu to, co má.

(3.2.2004 14:48:36)

Hm, takze zas telecom... aby se neposrali kdyby pustili tech par % navic. Zase vsude neco funguje, ale v tomhle vidlakove zvanem CR ne.

Miroslav Šilhavý (3.2.2004 14:51:42)

;-) a co kdybyste byl velkorysý Vy? a těch pár bitů za sekundu jim odpustil?

(3.2.2004 14:53:58)

No me jde o neco jineho :) Jinak receno - ISP po svete sou natolik "velkorysi" ze davaji rychlost navic jak teda rikate, ale opet jen telecom se snazi byt "nejspravedlnejsi", ovsem na spatnem miste.

Miroslav Šilhavý (3.2.2004 14:55:36)

Já jsem neřekl, že ve světě jsou velkorysejší - nemám o tom žádné informace. Jen jsem poznamenal, že by to bylo řešení. Mimochodem - nikdy jsem neviděl 512kbit linku, který by jela 64 kB/s.

(3.2.2004 15:01:50)

No musim priznat ze na 512 jsem tedy take nevidel, ale rekl bych ze to bude o tom samem....ale mam zkusenosti z ADSL 192 - jelo to 155 - ale na Slovensku to nyni beha skutecne 24kB/s nekdy dokonce rychleji.... nebo Karneval.... 600 to proste bezi.-.... nebo mistral 256... take dosahuje tu rychlost..... a ruzne wifi site - koupite si 1Mbps a 1Mbps dostanete... a kdyz to je garantovana rychlost tak ji take dostanete - tudiz poskytovatel vam tedy musi poustet ve skutecnosti vic jak rikate..... vim ze na ADSL je garantovan mozna tak maximalne nazev sluzby :)), ale v te specifikaci proste 512 je.... takze pokud se v tom nekdo VUBEC nevyzna tak tedy naleti... pac ne preci vsichni o tom musi vse vedet.... proc tedy tu sluzbu nepojmenuji 450/100 ??? Vim - jak jste psal - dole v te liste skutecne 512 je, ale stejne mi jde o princip.....

Miroslav Šilhavý (3.2.2004 15:06:49)

To máte těžký... Na bezdrátech se často dává 15% navíc, ale tam je to hlavně kvůli tomu, že se část ztratí v kolizích. UPC 512 mi stahuje max 55 kB/s (když odmyslím výkyvy nahoru i dolů). ADSL 1024kbit jede kolem 105 kB/s. Přijde mi to vcelku srovnatelné. A odůvodňujete to těmi, kteří technickým věcem nerozumí - zrovna ti si na těch pár bitů stěžovat nebudou.

(3.2.2004 15:12:19)

Hmm...ja znam nekoho kdo ma to UPC 256 a jede to vazne 32kB/s.... Jo, v tom mate vlastne pravdu... kdo tomu nerozumi je rad ze to jede jak to jede :) Ale vemte treba priklad ze se sejdou dva lidi - jeden bydli v cechach a jeden na Slovensku - dejme tomu jeste "za dob 192"... oba tuto linku maji, a najednou ten ze Slovenska se zacne divit proc to tomu Cechovi jede jinak :) No ale to byla jen odbocka :) Holt to zalezi na "milosti" poskytovatele :)) s tim se tu musim smirit dokud nedorazi do me lokality Karneval :)

Miroslav Šilhavý (3.2.2004 15:13:40)

;-) netrapte se tím, svět není absolutně spravedlivý a tohle je podle mě v mezích, které se dají tolerovat.