Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Technické otázky > Nextra (platforma Telenor) a WELL PTI-845 (i PTI-845G)

Nextra (platforma Telenor) a WELL PTI-845 (i PTI-845G)

Matej (1.4.2006 23:31:35)

Ahoj. Mam FUN 1M od nextry od srpna 2005. Doted jsem pouzival modem Zyxel 650 1xethernet a k nemu 8 portovy switch. Puvodne jsem chtel modem WELL PTI-840, ale ten nefunguvol a na platforme Telenor. Novejsi modely PTI 845 jiz na telenoru funguji. Alespon me o tom ujistil vyrobce. Poridil jsem si model PTI 845G (s Wifi). A velmi skutecne velmi se mi libi moznosti nastavovani zejmena forwarding portu. A zvlada i ADSL 2 a 2+.Dovoli mi napriklad prichozi spojeni na portu nnnn preposlat na lokalni sit na urcitou IP ale s jinym cislem portu. A to pouzivam. Ale ted k memu problemu. Pokud posilam postou (zkouel jsem i ruzne SMTP servery) vetsi prilohu (ne nejak extremne... staci 2MB) tak je problem. Po prenosu cca 500-700kB se prenos prerusi... Podobne se to chova i pri pouziti nejakeho weboveho rozhrani pro posilani posty (centrum, atlas...). Pokud se pripojim pomoci FTP k nejakemu serveru a uploaduju data, tak se ten problem objevuje taky, ale FTP prenos se jen zastavi a za cca 10-20s se navaze pokracuje dal. Pokud sleduji stav modemu, v connection status, tak pri kazdem takovem "zastaveni" a obnoveni prenosu se cas meri o zacatku, jakoby se prave pripojil. Ale modem se neodpoji doopravdy... (tomuhle moc nerozumim, tim ze se neodpoji mam na mysli to, ze kontrolky na nem nezhasnou... tedy ADSL, PPP, take opravdove odpojeni a pripojeni trva dele, ze? :) ) Pri downloadu je to naprosto bez problemu. Jak rikam, velmi me to zlobi. Zkousel jsem volat na hotline nextry ale nejspis, je problem skutecne v modemu. Rikal jsem si, ze by mohl byt v tom konkretnim kusu... ale bohuzel prave jsem zkousel dalsi, tentokrat PTI 845 (bez wifi) a ten to dela take :( Jsem z toho nestastny... protoze tenhle modem mi skutecne naprosto vyhovuje svymi moznostmi nastaveni forwardingu portu atd. (ani nevim na jaky pocet ho ma omezeny, ale vypada, ze "je neomezeny":-) Ma nekdo dalsi nejake zkusenosti s WELL PTI 845 (nebo PTI 845G) na platforme Telenoru (nejlepe i od nextry)? Pripadne jaky modem mi doporucite? (aby umel ten portfowarding menit cisla portu). Koukal jsem na 3COM (ale hodne lidi rika, ze neni dobry... ze zlobi NAT), dale jsem koukal na DLINK G664T, ale ten pry zase "piska", navic nevim jestli umi uz i ADSL 2, 2+) jeste vidim (ne moc drahy) EDIMAX AR-7024WGB (taky nevim jestli umi ADSL2,2+) no a pak je tu jeste US Robotics, ale to uz je cenove nevyhodnejsi... Jak rikam, nejradeji bych byl, kdyby se podarilo "rozchodit" ten WELL. diky vsem za jakekoli pripominky (pokud budou k veci). A omlouvam se za delsi prispevek... chtel jsem poskytnout dostatek informaci. Matej.

y2k (2.4.2006 01:13:05)

Matěji, doporučuji Ti i nadále využívat jako modem toho ZyXELA, ale v bridge módu. Tím dostaneš veřejnou IP na toho WELLa, kterým budeš provádět vše ostatní. To co chceš bohužel většina ZyXELů neumí.... Škoda, také bych to uvítal....

Matej (2.4.2006 12:56:04)

Aha. To je zajimava moznost, taky me napadla... a pokud bych zyxela pripojil v bridge modu, jak bych ho pak propojil s tim wellem? Do zyxelu samozrejme povede ADSL (tel. linka) a z jeho Ethernet portu to povede to WELLU. Ale v tom wellu to pripojim do jednoho ze 4 ethernet portu nebo do toho ADSL portu? A jak pak nastavit ten well, aby bral to bridge spojeni a nepokousel se sam spojovat s adsl. Muzu to vyzkouset az v utery nebo ve stredu, protoze ten zyxel ted nemam. Ale dekuji za rady. Matej

y2k (2.4.2006 18:51:06)

Aha, PROMIŇ !!!! Všechno zpět !!! Neuvědomil jsem si, že ten WELL má WAN sloučený s ADSL modemem. Takto to použít v žádném, opakuji ŽÁDNÉM případě nepůjde. Promiň za mystifikaci, ale prostě jsem dostatečně nepřemýšlel...... Nezbývá Ti nic jiného, než zkoušet pokusně měnit nastavení WAN rozhranní, jestli to ten WELL podporuje. Ale spíše s tím nevymyslíš nic, promiň :-(

Matej (2.4.2006 21:13:34)

Aha. Tak to je velmi nemila zprava. Ach jo... tolik bych to chtel rozchodit poradne... S tim nastavenim jsem si uz hral hodne... menil i velikosti paketu, ale nic nepomohlo :( Porad nevim, jestli je "spatnej" WELL (kdyz jinak funguje) nebo jestli linka nextry (telenor) nesplnuje nejake parametry. Ale Zyxel tam funguje. Takze mi na nextre reknou, ze mam spatnej modem a vyrobce modemu mi nejspis rekne, ze je spatna linka... no uvidim v tydnu co mi reknou.. diky za snahu Matej

y2k (2.4.2006 21:31:57)

Jj, není zač. Třebas si tento thread přečte nějaká dobrá duše z Telenoru a něco Ti poradí. Musíš doufat ;-)

Matej (2.4.2006 22:45:34)

No uvidime... zkusim tam jeste volat v pondeli. V patek jsem psal do JOYCE (dovozci WELL modemu) a jsou celkem komunikativni... a celkem vstricni... a rikali, ze tento uz na telenoru funguje... no uvidime, co mi povi, mozna firmware... Ale ted se mi jeste nabizi jina moznost. Mozna pujde ten well vratit. A pak by bylo mozne koupit nejaky WIFI Router/switch/ap... a to by mohlo potom fungovat to premosteni z zyxelu do WAN portu na routeru a pak by to slo, ze jo? Premyslim o nejakem ne moc drahem wifi routeru, zatim se mi jevi vhodny EDIMAX BR-6204WG (http://www.edimax.com.tw/html/english/products/BR-6204Wg.htm) v alzaci za cca 1400 bez DPH. nebo treba D-LINK DI-524 nebo DI-624+ (kolem 1500 - 1700 bez DPH) nebo me napada jeste Ovislink WL-1000R (v Czechcompu taky do 1500 bez DPH). Vsechny maji 1xWAN, 4xLAN... jen nemohu nikde vycist kolik umeji forwardovat portu... ale minimalne ten Edimax UMI zmeni cislo portu, tedy z WAN na nnnn a to preposle do LAN na urcitou IP a na portu treba mmmm... a to je to co, potrebuju :) No uvidim. Napada te nejaka poznamka k tem wifi routerum, co jsem uvedl? Jako, jestli nemas nejake zkusenosti s nima? Problemy... Diky za pomoc :) Matej

y2k (2.4.2006 23:39:13)

No, půjde Ti asi jakýkoliv router (myslím bridge ze ZyXELA do routeru), který má WAN přes rozhraní ethernet. Jak to povedeš dál (WIFI či Ethernet) je jen Tvá volba. Ohledně těch zmiňovaných modemů, tak u Edimaxe je to sázka do loterie. Nevím, jak typ kterej uvádíš, ale znám pár spolehlivých Edimax routerů (většinou sice neumí vše, co mají deklarované, ale alespoň jsou funkční), ale znám i dost hodně nespolehlivých kusadel :-) D-Linky většinou fungujou správně, ale jsou hloupoučký... K Ovislinkům nemám dobrý vztah, ale nevím, je třeba to asi zkusit.... Ale pravdu máš, že mi port trigering u Zyxelů docela taky chybí :-(

Matej (3.4.2006 00:41:06)

No 2-3 pocitace budou pripojeny pres ethernet kabel, a pak vetsinou notebook pres wifi... nekdy vic wifi zarizeni... No k tomu D-LINKU jsem si stahl manual odtud (DI-524): http://www.dlink.com.au/Products.aspx?Sec=1&Sub1=18&Sub2=42&PID=60 a odtud (DI624) http://www.dlink.com.au/Products.aspx?Sec=1&Sub1=18&Sub2=43&PID=62 A kdyz se koukam do toho manualu, tak zas uplne slabej mi neprijde :-) Tedy jejich moznosti. Ikdyz porad se nemuzu ubranit dojmu, ze ten WELL je lepsi, tedy ze ma vic moznosti. A na pripojeni pres Telecom je v pohode... Kdyz si ctu ten manual k DLINKUm a podivam se manual k EDIMAXU http://www.edimax.com.tw/html/english/products/BR-6204Wg.htm tak mam dokonce pocit, ze ten edimax je snad okopirovanej DLINK (nekde jsem cetl, ze to jen montujou a sami nevyrabi snad nic), protoze nektere pasaze z manualu jsou "STEJNY"... samozrejme to webove rozhani je visualne jine... a ma to i jinak strukturovane. Podle tech manualu by se mi asi libil ten DLINK 524 nebo 624. Ikdyz jedna vecicka mi tam chybi a to je "hidden SSID". Vypada, ze to neumi. Ani ten edimax to neumi. well samozrejme umi:-) Tohle me trochu mrzi... nechtel bych byt videt, aby kazdy stoura v dome me zkousel hacknout. Dalsi rozdily od wellu jsou treba v tom, ze well umi sifrovani WEP i 256bit zatimco dlink jen 128, ale to mi asi bude stacit. A jeste jeden malej rozdil je ten, ze pokud bych chtel omezit pripojene pocitace podle MAC adresy, pak to musim udelat i pro ty, co jsou pripojene kabelem nejen pro wifi (u wellu to jde jen pro wifi). Ale to je malickost. Pak koukam, ze ten edimax umi asi bridgeovat vic siti, ale to nepotrebuju. nevim proc, ale mam lepsi pocit z toho DLINKU nez z EDIMAXU (ikdyz pouzivame taky, switche edimax a jsem spokojenej). Jeste si dovolim jednu otazku (kdyz uz si tak hezky povidame:-)), u toho wellu muzu krome sifrovani WEP pouzit i 802.1x a WPA, s radius serverem a dovoluje i nastavit adresu serveru, port atd. U DLINKU o tom sice pisou, ale nepisou jak :( (edimax to v menu take ma). Nevis, co vsechno potrebuju abych mohl pouzit WPA? A pripadne, jak to nastavit? (na tohle se ptam ciste ze zvedavosti, urcite se spokojim s WEP). Pisu sem toho tolik taky proto, ze si to treba nekdo cte a ty informace mu pomuzou :-) Matej

Anonym (2.4.2006 12:03:53)

Zkus si pohrát s nastavením velikosti paketu - jak v modemu (jestli to jde), tak v PC.

Ivo (4.4.2006 21:27:35)

Já mám také uvedený WiFi model PTI-845G. Bohužel mi to dělá úplně to samé. ALE dělá mi to až od včerejška!! Resp. včera jsem na to přišel. A ADSL linku mám s tímto modemem od 17.3. Dnes jsem to hlásil na technickou linku NEXTRA. Jsem sice laik, ale zkoušel jsem použít WEBmail a uploade přílohy a spojení spadlo také. Ještě jsem u toho měl schválně puštěný ČT24 a to se po uploade tak 400kB z inkriminovaného souboru zastavilo a po cca 45 s se opět rozběhlo. Já si z toho odvozuji spíše, že soudruzi udělali někde chybu při migraci na GTS Novera. Pokud by jsi náhodou na něco přišel, dej vědět. Díky. Ivo

Ivo (4.4.2006 21:55:10)

Co jsem ještě objevil u WELL.cz: Otázka: Používám zařízení ASUS TI4631 na ADSL lince Nextry. Mám potíže s odesíláním objemnějších příloh v emailu nebo větších souborů (FTP). Čím to může být? zpět na seznam otázek Vzkoušejte prosím změnit natavení v části Setup - Connection 1 - PVC Settings podle obrázku uvedeného níže. viz - http://www.joyce.cz/usrimg/nextra_pppoa_pvc.jpg co ty/vy na to?

Ivo (4.4.2006 22:59:38)

Tak si odpovídám sám. Možná JE TO ONO A možná není Sice mi chvíli (2 hod)..trvalo, než jsem přišel na to, jak použít VPI a VCI, které modem tvrdošíjně cpe do původního nastavení, ale dobrá věc se podařila. Právě jsem vyzkoušel uploade souboru 1,3 MB přes webmail a tam mi to prošlo. Tak jsem to zkusil z mailu a tam to zhavarovalo. Takže zase nic nevím.

Matej (5.4.2006 00:31:40)

No ja jsem se prave vratil do Prahy (byl jsem 3 dny pryc) abych to zkusil. Vcera mi take odepsali z JOYCE (dovozce modemu WELL), a psali ze o tomto chovani vedi, a ze to jsou jen ojedinele pripady a take mi dali tento odkaz... Ted prave jsem to zkousel... a nic :( Tedy zatim jsem to zkousel pres SMTP server, pres web rozhrani posty, i FTP prenos... chova se to porad stejne :( Tak jsi asi stastnejsi, kdyz ti to projde aspon pres WEB :( Jak to myslis, ze jsi mel problem nastavit VPI a VCI, ja to VPI a VCI na hodnoty 8 a 48 mam standardne nastavene (mi to tak nadiktovali uz v lete v nextre...) Tak si zkusim trochu pohrat s tim nastavenim QoS... jeste me napada, zkus taky napsat na joyce (na jejich webu je formular pro dotazy) schvalne co ti poradi... klidne rekni, ze to, co je na webu, uz jsi zkousel... ja jim ted jeste napisu... Je nas vic, kdo ma takovej problem??? Pokud na neco prijdes, dej vedet... Matej

Ivo (5.4.2006 14:46:07)

Já mám rychlost 512/128 novou, takže zrychlovat se možná nebude, možná jo, kdo ví.... Ale zdá se mi to jako systémový nesmysl. Nevyznám se v těchto parametrech, ale přece buď je nekompatibilní WELL modems NEXTRA sítí, pak ať ho neprodávají ! Nebo je NEXTRA síť špatně nastavená, tak ať to opraví!! Mě bylo osobně úplně jedno, jaký ADSL modem mi dodají, jen jsem chtěl WiFi. A argument prodejce (www.?dsl.cz) byl ten, že tento model prodává na svých stránkách NEXTRA, tak ten musí být naprosto OK. A je to. Kde asi udělali soudruzi v NDR chybu? Technická podpora WELL se snaží, to jo! Ale před tím jsem měl 3 roky internet od UPC, modem přímo od nich, instalaci jsem si dělal také sám a jedniný výpadek spojení, který jsem kdy zaznamenal byla oznámená plánovaná údržba serverů v noci, tak dvakrát za rok. Ach jo.

Matej (5.4.2006 16:10:03)

Aha. A tys tu sluzbu kupoval od nextry, nebo od nekoho jineho? Protoze se mi nezda, ze by nextra mela na webu v koncovych zarizenich modemy WELL. Ty pry melo GTS... Ale nextra prodavala ZyXEL. A jak maji ted od dubna spolecnej web, tak i tam jsou jen modemy ZyXEL. http://www.gtsnovera.cz/cs/produkty_sluzby/internet/dsl_koncova_zarizeni.shtml tak nevim. Kazdopadne, me uz to chodi, jak jsem psal vyse. Zkus to nastaveni. Matej.

Ivo (5.4.2006 17:00:31)

No právě....od jiného. Ale ten mi poslal link právě na GTS, kde tyto modemy nabízeli a je fakt, že teď už je to jedna firma. A sjednocení technické platformy, aby to vše fungovalo stejně by mělo být na nich! A hlavně, jak jsem psal v úvodu. Ta linka mi ze začátku jela 14 dní bez problémů. Ty se objevily až nyní. Proto předpokládám, že je to problém u poskytovatele, protože ten jediný dělal změnu - NEXTRA na GTS. A co to znamenalo z technického hlediak, to vědí jen oni.

Ivo (6.4.2006 15:06:12)

Tak finální (snad) příspěvek. Technická podpora WELL mi poslala tvoje nastavení, tedy QoS na CBR, dale PCR na 256 a CDVT na 20000. To mi chodí. Nicméně, po tvých zkušenostech jsem si změřil rychlost uploade a opravdu se zmenšila. Takže jsem postupoval přesně podle tvého návodu a skončil jsem u fungujícího nastavení úplně stejného. Tedy PCR na 750 a CDVT na 20000. Zkoušel jsem i maily 3MB a vše je OK. Jediné, co mě trochu vadí, že neznám teorii těch parametrů, co jsem měnil. Pokud dojde ke změně rychlosti připojení, může to znamenat, že to zase začne blbnout? Fakt, že mám stejné nastavení jako ty a přitom jinou rychlost ukazuje, že by to mohlo takhle stačit na vždy. Uvidíme a díky za testování.

Ivo (5.4.2006 15:09:48)

A ještě jeden rébus - reklamoval jsem to i na NEXTRA - a podle jejich techniků má moje linka špatné technické parametry... Na argument, že součástí přípravy podpisu smlouvy o dodávce ADSL je i fáze prověřování technické způsobilosti linky mi odpověděli, že mám pravdu a jestli bych to nemohl vyzkoušet alespoň bez splitteru. To sice udělám, jen se laicky domnívám, že pak zase zhorším jiné technické parametry linky. Normální telefon přece bude zapojený také, jen do jiné zásuvky. Nicméně, vypadá to, že je to klasická černá můra všech zákazníků - modem není dost dobrý na to, aby zvládnul všechny parametry, které může mít česká kabeláž a NEXTRA síť není dost dobrá na to, aby udržela podmínky které potřebuje modem WELL. Bohužel, kabeláž v baráku asi nepředělám, ale modem můžu koupit jiný. A tak pokud si nevyhraju s těmi parametry, nebo mi help line WELL něco neporadí, asi budu reklamovat modem.

Matej (5.4.2006 02:02:25)

Tak snad vyreseno !!! :-) Z joyce jsem dostal link na faq, kde je videt i ten obrazek co poslal IVO, link je tento: http://www.joyce.cz/clanek.php?idclanek=609#nextra Takze tam se doporucuje nastavit (krome VPI na 8 a VCI na 48, coz je pro CR standardni) jeste QoS na CBR (misto defaultniho UBR), dale PCR na 1024 a CDVT na 20000. Toto nastaveni mi (jak jsem psal drive) stale nefunguje, porad se objevuje problem. Zacal jsem trochu laborovat s nastavenim tech hodnot... aprvni co jsem zmenil bylo PCR na 256 a CDVT na 2000. A svete div se, fungovalo to. Ale upload byl cca 10kB/s tedy asi jako 80kbps... tak jsem zmenil PCR zpet na 1024 a CDVT jsem nechal na 2000. A rychlost byla zase kolem 31kB/s, tedy cca 256kbps (ktere mam), ale PADALO TO ZASE!!! Tak jsem zkousel dal, PCR na 512 a CDVT na 20000, a zase to fungovalo... rychlost ale kolem 22kB/s. Tak jsem dal PCR na 850 a rychlost vylezla na 31kB/s ale nefungovalo... nakonec mam nastaveno PCR na 750 a CDVT na 20000. A v mem pripade je to v poradku. Prenos funguje (zatim) a rychlosti 32kB/s, tedy plnych 256kbps, ktere mam. Mam totiz od nextry (na platforme TELENOR-GTS) FUN 1M tedy 1024/256. Ivo, jakou sluzbu mas ty? (myslim rychlost) Doufam, ze me trapeni nekomu prospeje a nebude muset absolvovat totez... :-) A jeste jeden dotaz. Nevite nekdo, co ty jednotlive parametry znamenaji? Resp. jak by se mely projevovat? V manualu pisou ve slovnicku: --- PCR (Peak Cell Rate): V módu ATM (Asynchronous Transfer Mode) určuje maximální počet zabezpečovacích buněk, které smí být vyslány za sekundu. Pole je aktivní pouze, je-li zvolená třída služby (QoS) VBR. --- CDVT (Cell Delay Variation Time): V módu ATM (Asynchronous Transfer Mode) definuje maximální přijatelné zpoždění přijatých buněk. Pole je aktivní pouze, je-li zvolená třída služby (QoS) VBR. --- ty dalsi parametry (ktere pri QoS nastavene na CBR nejdou pouzit) maji byt: --- SCR (Security Cell Rate): V módu ATM (Asynchronous Transfer Mode) určuje počet zabezpečovacích buněk vyslaných za sekundu. --- MBS (Maximum Burst Size): V módu ATM (Asynchronous Transfer Mode) definuje maximální velikost „shluku“ (počet) buněk, které mohou být vyslány rychlostí definovanou v PCF. Pole je aktivní pouze, je-li zvolená třída služby (QoS) VBR. --- Zatim me to asi netrapi, protoze kapacitu me linky vyuzivam... Jeste chci poznamenat, ze jakekoli toto moje laborovani nemelo vliv na rychlost downloadu (zkousel jsem jen FTP). Ten byl porad kolem 105kB/s, tedy asi 840kbps, coz je na me lince normalni a jsem s tim spokojen. Mate-li nekdo jakoukoli poznamku, postreh, napad, zkusenost... s timto modemem (nebo podobnym) na nextre, dejte vedet :) Matej

Ivo (11.4.2006 00:09:06)

Mateji, pokud tady jsi tak dotaz. PTI-845G jsem si nastavil tak, že mám tři profily. První je PPPoA, s původnimi parametry. Druhý je mnou vytvořený s PCR 512 a třetí s PCR 750. Přestalo mi opět fungovat spojení a zjistil jsem, že je to kvůli výpadku elektřiny. Modem se po nahození automaticky přihlásil na původní profil. Nechci ostatní profily mazat - to bych také už nemusel nikdy zjistit, co jsem to tam nastavoval. Existuje nějaký pzůsob, jak nastavit prioritu při automatickém připojování?