Úvod > Návody > Co je IPTV, jaké má (ne)výhody a jak na ni?

Co je IPTV, jaké má (ne)výhody a jak na ni?

Zákazník si u poskytovatele zřídí televizní službu buď samostatně, nebo v balíčku s dalšími telekomunikačními službami (internet, telefon). Obdrží set-top box nutný pro příjem signálu a ten kabelem propojí s televizí a také s internetovou přípojkou.

Jak to vypadá v praxi?

Zákazník si u poskytovatele zřídí televizní službu buď samostatně, nebo v balíčku s dalšími telekomunikačními službami (internet, telefon). Obdrží set-top box nutný pro příjem signálu a kabelem jej propojí s televizí a také s internetovou přípojkou.

Na rozdíl od jiných způsobu přijmu televizního vysílání (satelit, kabelová televize, zemské digitální vysílání) je IPTV zcela závislá na počítačových a internetových sítích. Zkratka IPTV totiž znamená Internet Protocol Television, tedy česky bychom řekli "televize přes internetový protokol".

IPTV
set-top box
IPTV set-top box dodávaný společností Telefónica O2

Upozornění na začátek: název "televize přes internetový protokol" a vůbec spojení s počítačovými sítěmi může v uživateli evokovat představu, že IPTV je vysílána jaksi veřejně po internetu. To ovšem není pravda -- IPTV lze přijímat jen v uzavřené síti daného poskytovatele. Veřejně přístupné jsou tzv. internetové televize nebo různé streamované pořady na webu: živé vysílá televize můžete sledovat třeba na stránkách České televize, kde si můžete pouštět i pořady z archivu -- ovšem toto není IPTV.

Výhody IPTV

Kromě toho, že IPTV nabízí mnohem více programů (i 100+) než zemské digitální vysílání, od jiných technologií se liší svou interaktivitou. Tím rozumíme možnost diváka více pracovat s televizí: například lze prohlížet rozsáhlý televizní program, informace a zajímavosti o daném pořadu, hercích nebo může pořady hledat na základě klíčových slov (dle herců, žánrů apod.). Dále přes televizi lze hlasovat v anketách, řídit svůj bankovní účet, účastnit se online sportovních sázek, brouzdat po internetu, vyřizovat e-maily a v neposlední řadě si přehrávat pořady, které již běžely a které zmeškal (TV archiv) nebo si dokonce půjčovat filmy (Video On Demand, VoD).

V České republice je možné využívat jen některé z těchto předností, které se navíc liší od poskytovatele k poskytovateli, ale přísliby IPTV pro blízkou budoucnost jsou velké. Nutno podotknout, že za přístup do archivu nebo videotéky (odkud si lze na 24 hodin půjčit dokumenty, pohádky nebo filmy včetně novinek) se platí nad rámec měsíčního poplatku (u VoD v řádu desetikorun za snímek). Výhodou je i to, že optické sítě (viz níže) umí divákovi nabídnout obraz ve vysoké kvalitě s velkým datovým tokem -- takzvané rozlišení HD přináší na velké obrazovky moderních televizorů nebo plátna projektorů snímky ve vysoké obrazové kvalitě s ostrými detaily.

IPTV často bývá součástí tzv. Triple Play nabídky, v níž se snoubí služby hlasové (často VoIP), internet a digitální televize. Ve výsledku tak zákazník může velice ušetřit (platí jednomu poskytovateli v rámci zvýhodněného balíčku) a vyřizuje pouze jeden účet.

Vzhledem k tomu, že například Telefónica O2 nabízí různé telekomunikační služby, lze využít ucelenou nabídku čtyř služeb, popřípadě je kombinovat. Například O2TV společně s interenetem (s rychlostí “až 20 Mbit/s”) stojí 656 Kč měsíčně. V této nabídce je celkem 31 základních programů a 3 programy ve vysokém rozlišení (HD).

Jak IPTV přijímat

Stejně jako u příjmu digitálního zemského vysílání, nebo kabelového, je pro příjem IPTV nezbytný set-top box. Ten se však od ostatních liší. Nejde si proto koupit v supermarketu set-top box určený pro příjem zemského digitálního televizního signálu a snažit se jej pak nějak připojit k internetu. Přístrojů pro IPTV ještě nedávno nebylo moc a vlastně ani dnes není výběr příliš velký. Vhodný set-top box zákazníkovi poskytne operátor -- buď zdarma, nebo na splátky či do pronájmu, popřípadě za jeho plnou cenu (několik tisíc korun). To opět závisí na konkrétním poskytovateli.

Na rozdíl od síťových prvků, jako jsou routery, modemy, WIFI AP nebo VoIP telefony má klient o starost méně, protože set-top boxy pro IPTV se nemusejí nikterak nastavovat ani ladit. Jen se prostřednictvím ethernetového kabelu (kterým se i počítač připojuje k internetu nebo do místní sítě) připojí do internetové zásuvky nebo modemu. Nevýhodou IPTV je, podobně jako u dalších digitálních platforem, že přes jeden set-top box nelze obsluhovat další televizory v domácnosti. Za určitých okolností je možné připojit dva televizory, ovšem i tak na nich bude běžet stejný kanál. Pokud přes IPTV připojíte jednu televizi, pro ostatní musíte zvolit jiné řešení. Zemské digitální vysílání se zdá jako nejjednodušší volba, je zdarma a všechny nové televizory již obsahují digitální tuner -- není potřeba kupovat další set-top box.

Kde IPTV najdu

Televizi přes internetový protokol nabízejí telekomunikační společnosti s pevnou internetovou sítí. Největší pokrytí díky rozsáhlé infrastruktuře má Telefónica O2, která IPTV klientům nabízí přes ADSL/VDSL (dále hovořme jen o DSL) jako službu O2TV. Poskytují ji i další menší operátoři na různých místech republiky většinou přes optické a ethernetové sítě, které jsou mnohem rychlejší (mají vyšší datovou propustnost) než DSL (telefonní linky). Přes optické přípojky televizi ve vybraných lokalitách nabízí už ale i Telefónica O2.

Z dalších operátorů můžeme jmenovat firmy Rio Media, která dnes vlastní rozvody kabelové televize i IPTV (a to v důsledku skupování menších operátorů a jejích fúzování), Smart Comp. se sítí NetBox, Prozeta, jež IPTV přeprodávají dalším menším operátorům, Maxprogres se sítí 99digitalTV a v testování T-Systems PragoNet.

Co je potřeba vědět

Než si službu pořídíte, měli byste vědět o různých nástrahách, které jsou s touto technologií neodmyslitelně spjaty. Ve většině případů operátor s "problémy", o kterých si povíme a které často klienti hlásí, nic nenadělá, jelikož jsou dány charakterem služby.

Jak jsme si už řekli, IPTV neumožňuje nezávislou obsluhu více televizorů. V optických sítích (resp. kombinacích FTTH/ETTH) je možné díky velké propustnosti optických vláken používat v domácnosti více IPTV set-top boxů a více televizorů, ale to se klientovi prodraží. V telefonních sítích s DSL ale ani tato možnost většinou neexistuje, neboť DSL nemůže tak velkým požadavkům na datový tok vyhovět a přes jednu telefonní přípojku dokáže přivést pouze jeden jediný televizní kanál. Existují však i výjimky v telefonních sítích: je-li zákazník blízko ústředny, a má-li tedy rychlé připojení, lze přes jednu telefonní přípojku používat dva set-top boxy a na obou televizorech sledovat různé kanály (druhý set-top box od Telefónicy O2 je možné si vzít do pronájmu, nebo ho zaplatit celý -- za tuto tzv. službu Multi se připlácí 50 Kč měsíčně).

Tip: Nabídky O2TV a charakteristiku služby najdete na našem webu DSL.cz.

S tím souvisí i další skutečnost, jíž by si zájemci o IPTV přes DSL měli být vědomi: při zapojení IPTV přes DSL dojde k zákonitému poklesu rychlosti přípojky DSL, internetové spojení bude proto pomalejší. Datový tok přes telefonní kabel je řízen tak, aby se vyhovělo požadavkům na příjem televize. Pokud jste od ústředny (DSLAMu) vzdáleni více než 3 km, IPTV si neužijete vůbec. Velmi záleží také na kvalitě vedení. Optické sítě tímto netrpí a rychlost internetu zůstává stálá.

Dále se smiřme s tím, že přepínání mezi televizními kanály trvá poměrně dlouho -- opět proto, že k zákazníkovi proudí pouze jeden kanál, a když zákazník zvolí jiný, proces ověření předplacení kanálu, přepnutí a odeslání signálu nějakou dobu trvá. Obvykle několik sekund.

Neodmyslitelnou součástí digitálních sítí jsou artefakty, které negativně ovlivňují zážitek ze sledování: kostičkování obrazu a jeho zamrzání, rozpadání nebo tma při přepínání mezi kanály. Bohužel tohle jsou vlastnosti této technologie, které nelze zcela eliminovat. V některých sítích jsou takové problémy častější, v jiných méně časté až vzácné. Jejich výskyt se odvíjí jednak o technologického provedení služby, pak také závisí na kvalitě vedení a různých faktorech, které více či méně může i nemůže operátor ovlivnit. Pokud ke zmíněným problémům s obrazem a zvukem (hvízdání, pískání...) dochází často, službu byste měli reklamovat.

A konečně: Dříve zmíněná výhoda spojení služeb do balíčku Triple Play má ale také svou odvrácenou tvář: dojde-li v síti k nějaké poruše, klient zůstane bez internetu, bez televize i bez telefonu (případ zejména FTTH/ETTH sítí s VoIP).

Jak zapojit set-top box, jak připojit televizi

Pokud si zřídíte IPTV přes DSL, set-top box se připojuje k modemu běžným ethernetovým kabelem (do modemu se stejně připojuje i počítač). Set-top box s televizorem propojíte dalším kabelem. Na výběr máte několik možností, nejčastěji SCART nebo lépe HDMI. HDMI je vhodnější hlavně pro přenos kvalitního signálu (zejména HD), protože nedochází k degradaci obrazové ani zvukové kvality.

Zapojení IPTV set-top boxu
Zapojení set-top boxu pro příjem IPTV přes ADSL/VDSL (zdroj: Telefónica O2)

U IPTV přes FTTH/ETTH je to podobné. Domácí ethernetová přípojka mívá dva porty, jeden pro počítač (nebo router), druhá je pro IPTV -- pak stačí přípojku propojit se set-top boxem ethernetovým kabelem (RJ-45). Je-li v bytové jednotce optická přípojka, k té bývá dodáván přístroj HAG (Home Access Gateway), rezidenční optická IP brána, do níž se jednotlivé síťové prvky opět připojují ethernetovým kabelem, tedy včetně IPTV set-top boxu.