Úvod > Návody > Sítě a ochrana

Sítě a ochrana

Jak zabezpečit WiFi síť

Zabezpečit si bezdrátovou síť je první a základní krok, který by měl neodkladně učinit každý uživatel internetu provozující domácí WiFi.

Zobrazit celý návod

SSH – bezpečné používání vzdáleného počítače a kopírování dat

Zkratka SSH pochází s anglického sousloví Secure Shell. Jde o bezpečnou (šifrovanou) komunikaci mezi dvěma počítači. SSH použijeme, chceme-li například ovládat počítač na dálku (k němuž máme přihlašovací údaje) nebo třeba jen přenášet soubory.

Zobrazit celý návod

Jak ovládat počítač na dálku

Vzdálený přístup k počítačům můžeme získat díky široké paletě nástrojů a speciálních aplikací, z nichž některé jsou již součástí systémů, jiné jsou dostupné ke stažení zdarma a jiné je zase nutno zakoupit. Třebaže jsou dnešní nástroje tohoto typu uživatelsky přívětivé, někdy musíme mít alespoň jakési základy práce se sítěmi.

Zobrazit celý návod

Jak si chránit soukromí na internetu (2): Webové prohlížeče

Ačkoli je poměrně složité obstarat si na internetu anonymitu, snížit riziko sledování a narušení soukromí mohou i běžní uživatelé: stačí se držet několika pravidel a správně si nastavit webové prohlížeče.

Zobrazit celý návod

Jak ochránit počítač před viry a zcizením dat

Dnešní viry, ale i škodlivý software obecně (označovaný jako malware) jsou většinou autory vytvářeny k výdělečným účelům: malware vám může odcizit čísla bankovních karet, různé PINy, hesla k rozličným účtům.

Zobrazit celý návod

SSH připojení k počítači za NATem aneb Stavíme reverzní tunel

Často nastává situace, kdy se chceme připojit k počítači, který je za NATem – tj. například routerem, a nemá tak veřejnou IP adresu. To je také nezřídkakdy případ mnoha sdílených sítí od menších poskytovatelů.

Zobrazit celý návod

Jak si chránit soukromí na internetu

Text vám poskytne základní znalosti, jež jsou potřeba k ochraně soukromí a které vám pomohou vyhnout se budoucím problémům: totiž jakmile už jednou něco publikujete na internetu, jakmile na něm uveřejníte osobní fotografie, nikdy to nevezmete zpět.

Zobrazit celý návod