Úvod > Návody > Sítě a ochrana

Sítě a ochrana

Jak zabezpečit WiFi síť

Zabezpečit si bezdrátovou síť je první a základní krok, který by měl neodkladně učinit každý uživatel internetu provozující domácí WiFi.

Zobrazit celý návod

Jak ovládat počítač na dálku

Vzdálený přístup k počítačům můžeme získat díky široké paletě nástrojů a speciálních aplikací, z nichž některé jsou již součástí systémů, jiné jsou dostupné ke stažení zdarma a jiné je zase nutno zakoupit. Třebaže jsou dnešní nástroje tohoto typu uživatelsky přívětivé, někdy musíme mít alespoň jakési základy práce se sítěmi.

Zobrazit celý návod

SSH – bezpečné používání vzdáleného počítače a kopírování dat

Zkratka SSH pochází s anglického sousloví Secure Shell. Jde o bezpečnou (šifrovanou) komunikaci mezi dvěma počítači. SSH použijeme, chceme-li například ovládat počítač na dálku (k němuž máme přihlašovací údaje) nebo třeba jen přenášet soubory.

Zobrazit celý návod

Jak si chránit soukromí na internetu (2): Webové prohlížeče

Ačkoli je poměrně složité obstarat si na internetu anonymitu, snížit riziko sledování a narušení soukromí mohou i běžní uživatelé: stačí se držet několika pravidel a správně si nastavit webové prohlížeče.

Zobrazit celý návod

SSH připojení k počítači za NATem aneb Stavíme reverzní tunel

Často nastává situace, kdy se chceme připojit k počítači, který je za NATem – tj. například routerem, a nemá tak veřejnou IP adresu. To je také nezřídkakdy případ mnoha sdílených sítí od menších poskytovatelů.

Zobrazit celý návod

Jak ochránit počítač před viry a zcizením dat

Dnešní viry, ale i škodlivý software obecně (označovaný jako malware) jsou většinou autory vytvářeny k výdělečným účelům: malware vám může odcizit čísla bankovních karet, různé PINy, hesla k rozličným účtům.

Zobrazit celý návod

Jak si chránit soukromí na internetu

Text vám poskytne základní znalosti, jež jsou potřeba k ochraně soukromí a které vám pomohou vyhnout se budoucím problémům: totiž jakmile už jednou něco publikujete na internetu, jakmile na něm uveřejníte osobní fotografie, nikdy to nevezmete zpět.

Zobrazit celý návod