Úvod > Články > Vonage v problémech, potíže Qualcommu

Vonage v problémech, potíže Qualcommu

Firma Vonage prohrála soud se společností Verizon o tři sporné patenty. A také mezinárodní komise International Trade Commision zakázala Američanům dovoz bezdrátových periférií používající ty čipy a čipsety Qualcommu, které zneužívají patenty, jež má zaregistrovány Broadcom.

Potíže Qualcommu 

Mezinárodní komise International Trade Commision zakázala Američanům dovoz bezdrátových periférií, používající ty čipy a čipsety Qualcommu, které zneužívají patenty, jež má zaregistrovány Broadcom.

Zákaz dovozu se týká mobilních telefonů, PDA, broadbandových karet, nicméně existující modely, které již na americkém trhu jsou, pod zákaz nespadají. Že se hodlá odvolat Qualcomm, to nikoho nepřekvapuje, o to více ale překvapilo prohlášení firmy Verizon, že se obrátí přímo na Bílý dům. Prezident má 60 dnů na to, aby rozhodnutí ITC zase zrušil, nicméně ve většině případů prezidenti rozhodnutí ITC schválili.

Rozhodnutí ITC nebylo přesně to, co hodlal Broadcom dosáhnout, nicméně v některých ohledech je zákaz ještě širší, nežli Broadcom vůbec doufal. Qualcomm bojuje na několika stranách, komisi žádá o pozastavení zákazu, připravuje odvolání a lobuje u některých zákonodárců, kteří mají právo ovlivňovat rozhodnutí ITC. Patentovaný materiál je technicky možné obejít, ale tato snaha by nešla uskutečnit příliš rychle, takže je pro praxi nepoužitelná. Další z možností je uzavření tzv. cross-licence, které očekává většina analytiků. Je to možnost nejjednodušší, neboť poplatky za licence firma dostane pohodlně zpátky ve formě vyšších cen. Broadcom tvrdí, že licence nabízel několikrát, ale Qualcomm o ně nikdy neprojevil ani sebemenší zájem.

Zákaz bude ovlivňovat americké operátory v závislosti na tom, jakou technologii využívají. Verze GSM (T-Mobile a  AT&T) ovlivněna nebude, neboť její telefony většinou využívají chipsety UMTS od jiné firmy, zcela jistě budou mít potíže 3G telefony s EvDO (Sprint a Verizon Wireless). iPhone, který se začne prodávat za pár dnů, využívá jiné chipsety a nejedná se o pravý 3G mobil. To samozřejmě Apple těší, neboť novému mobilu, o kterém se předpokládá, že se stane komerčním trhákem, odpadnou konkurenti. Navíc většina firem horečně připravuje konkurenční mobily a teď se zdá, že vývoj bude muset začít znovu.

Nadšeni samozřejmě nejsou ani samotní výrobci mobilních telefonů, zasaženy jsou zejména společnosti Samsung a LG Electronics. Motorola zatím mlčí, ale začíná se obávat o osud v Americe oblíbené žiletky, jejíž druhá verze Razr2 by se měla objevit v červenci.

Na první pohled se zdá, že díky tomu, že zákaz platí jen na budoucí modely, nebude trh nijak zasažen. Nové modely se však objevují stále rychleji, takže prodávat stárnoucí modely lze jen velmi omezenou dobu. Objevily se odhady o tom, že zákaz by ovlivnil až 80 miliónů mobilních telefonů, což by Qualcomm mohlo stát 1,6 miliardy dolarů ročně. Zakázané mobily v současné době představují zhruba 25 procent amerického trhu. Někteří analytici dokonce uvažují o tom, že Sprint a Verizon Wireless zvednou ceny nejen za telefony, ale i za služby. 

Vonage v problémech 

Firma Vonage, která prohrála soud se společností Verizon o tři sporné patenty, nejdříve nesměla přijímat další zákazníky, posléze soudce příkaz poněkud zmírnil a nové zákazníky povolil. Pokuta 58 miliónů dolarů a licenční poplatky za další zisky však platí. Vonage se sice odvolal, ale na další rozhodnutí budeme čekat nejméně do července.

Vonage mezitím ohlásil, že za poslední čtvrtletí se jeho ztráty snížily na 72 miliónů dolarů, což je oproti loňskému o něco lepší. Nutno ale připomenout, že Vonage zatím ještě nikdy neměl zisk. Příjmy se za toto čtvrtletí zvýšily o 64 procent. Šéf firmy Jeffrey Citron poznamenal, že se firmě již téměř podařilo najít cestu, která obchází dva ze sporných patentů a doufá, že v případě třetího patentu to také již nebude dlouho trvat. Zákazníci by si prý změn neměli vůbec všimnout.

Očekávalo se, že prohraný soudní spor bude zákazníky spíše odrazovat, neboť nějakou dobu to vypadalo, že Vonage zkrachuje. Statistiky ale ukazují, že za minulé čtvrtletí Vonage naopak získal dalších 166 tisíc zákazníků, takže v květnu jich bylo již 2,4 miliónu. Mírně se zvýšily i příjmy z každého zákazníka na dnešních 27,85 dolaru měsíčně.

Vonage začal v květnu minulého roku obchodovat na burze, za poslední rok však hodnota akcií spadla o téměř 80 procent. Řada expertů ale pochybuje o tom, že by se firmě podařilo patenty úspěšně obejít a přehodit všechny zákazníky na nový systém včas, což hodnotě akcií nijak neprospělo. Přehazování vedoucích pracovníků jistotě také nepřidává, v dubnu se hlavním šéfem stal zakladatel firmy Jeffrey Citron, který nahradil Michaela Snydera. Citron okamžitě ohlásil úsporný program, který měl být patrný zejména v marketingu. Citron navíc propustil plných deset procent zaměstnanců.

Slibovat úspory byla jedna věc a skutečnost byla poněkud odlišná – náklady na marketing se naopak zvýšily, za minulé čtvrtletí dosáhly plných 46 procent příjmů. Oproti minulému roku sice došlo ke snížení procenta z příjmů, ale celková částka vzrostla. Sama firma si netroufá odhadnout výsledky za příští čtvrtletí, neboť všechno bude záležet na tom, jak dopadne odvolání u federálního soudu.

24. 7. 2007

Autor: Václav Větvička

Témata

telekomunikace

Sdílejte

Přečtěte si také

 

T-Mobile rozdává telefony za 1 Kč

U T-Mobile máte nyní možnost až do konce února pořídit telefon jenom za jednu korunu. Na výběr máte ze 14 smartphonů.

 

Digi, O2 i T-Mobile zákazníkům nabídnou Seznam TV

Od včerejška si mohou zákazníci Digi TV, O2 TV a T-Mobile TV pustit Televizi Seznam. O2 nabídne i archiv internetové...

 

UPC zrychluje dva ze svých tarifů

Svým zákazníkům UPC nabízí i další výhody v podobě zkušebního provozu nejrychlejšího internetu i služby na 3 měsíce...

Nejčtenější články

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v prosinci 2017

 

Co nás skutečně překvapilo, byla rychlost mobilního internetu. Tam se hodnoty vyšplhaly na velice slušná čísla. Co...

10 nejlepších aplikací roku 2017

 

Apple každý rok vyhodnocuje desítku nejoblíbenějších aplikací svých uživatelů. Některá místa žebříčku vás překvapí...

O2 má nejlepší mobilní síť. Odměna čeká zákazníky

 

Podle agentury IPSOS má O2 už po šesté nejlepší mobilní datovou síť. Operátor se rozhodl poděkovat za to svým...