Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Vážně někdo chce auto, které jezdí samo?

Vážně někdo chce auto, které jezdí samo?

Anonym (10.3.2012 00:00:00)

Na první pohled se zdá, že je to přesně to, co potřebujeme. Na dálnici se bude řítit mamutí SUV, které místo vypráskaného českého šoféra bude řídit software.

Dreit (10.3.2012 12:56:35)

Výhoda aut proti MHD je ta, že můžu jet kdykoli a kamkoli, je jen na mě jak rychle se tam chci dostat a kudy pojedu. Je to čistě jen otázka preferencí - někdo by nenechal SW sáhnout na volant ani kdyby mu to mohlo zachránit život, někdo naopak bude jen rád, když si intuitivně jako u navigace nastaví kam chce jet, v kolik hodin tam chce být a kde se chce po cestě zastavit. Řekněme že autu je potom jedno jestli veze spořádanou rodinu, nebo patnáct ožralů z nichž tři jsou v kufru - hlavně že dojede bez nehody :) Určitě se nemluví o tom, že budou všechna auta jezdit bez řidičů - spíš hádám že pár procentům populace jednoduše nebude stačit omezenost vlaků/autobusů (nutnost přestupů, nemožnost si kdykoli zastavit na oběd) a zároveň se jim nebude chtít řídit celou cestu až do Chorvatska - v tom vidím jasný přínos. Nejideálnější je mít možnost všechno vypnout. Pokud auto při řízení nahrává jízdu (řekněme že ukládá posledních 10 minut dění na silnici), určitě by nebylo od věci mít na videu rozlišeno jestli řídí člověk nebo SW - pomůže například při vyšetřování dopravních nehod. Ostatně SW se těžko opováží něco předjet, natožpak přes plnou čáru ;) Co se týče patových situací, tak přednost by mohlo mít auto, které více spěchá (čas dojezdu), případně které má vyšší prioritu (třeba poplatek 100Kč na měsíc zvýší prioritu o X bodů) - kdo na to má, ten ať si jezdí ;) Samozřejmě sanitky by měly nejvyšší prioritu, třeba i možnost přepnout semafory na křižovatkách po cestě aby se zrychlil průjezd. Alternativní možností (pokud by se semafory řídily podle předem daných pravidel) by bylo plánování trasy tak, aby sanitka jela vždycky na zelenou a ve výsledku dojela k cíli dřív, než kdyby čekala na křižovatkách. Odpadla by tím možnost SW útoků na semafory. Zkráceně - Softwarem řízené auto není pro každého, ale svoje příznivce si jistě najde, jak od rodin cestujících na dovolenou po alkoholiky, kteří si ještě váží života :)

anonym (12.3.2012 07:07:24)

hm jsem tedy zvědavý jak vyřeší otázku aby řídič " soft " předvídal :) nebo jestli se bude řídit předpisy i když pak spusobí nehodu ! ((prostě někdy musíte porušít předpisy aby jste zabráníly nehodě !! ))

Toman (18.3.2012 13:47:05)

Já se na takovéto auto moc těším!!! Jsem nevidomý a proto by to pro mě bylo naprosto geniální řešení. Jasně, MHD tu je, ale auto je auto. :) Jen se bojím, že na něj nikdy nevydělám. :D

Bloker (27.3.2012 21:31:18)

Takoví auta budou určitě zajímaví a na trhu se za pár let objeví, programátoři jsou mistři a všechny neduhy bez problému vychytají. Mě osobně baví řídit, ale občas třeba když se jede na diskotéku by se dost hodilo. Soft dokáže předpovídat jednání mnohem rychlej a lépe než člověk a také rychlej reagovat. Když je řeč o těch sanitkách určitě budou mít zvláštní prioritu a díky technologiim budou na místě rychlej než řidič člověk najdou nejlepší trasu senzory a další vychytávky zjistí jak je možné jet rychle aby to bylo ještě bezpečné třeba za deště apod... Tyto auta čeká dlouhá cesta, ale jednoho dne zde budou tomu se nevyhneme ale tato doba je ještě vzdáléná budoucnost

Bloker (27.3.2012 21:31:57)

Takoví auta budou určitě zajímaví a na trhu se za pár let objeví, programátoři jsou mistři a všechny neduhy bez problému vychytají. Mě osobně baví řídit, ale občas třeba když se jede na diskotéku by se dost hodilo. Soft dokáže předpovídat jednání mnohem rychlej a lépe než člověk a také rychlej reagovat. Když je řeč o těch sanitkách určitě budou mít zvláštní prioritu a díky technologiim budou na místě rychlej než řidič člověk najdou nejlepší trasu senzory a další vychytávky zjistí jak je možné jet rychle aby to bylo ještě bezpečné třeba za deště apod... Tyto auta čeká dlouhá cesta, ale jednoho dne zde budou tomu se nevyhneme ale tato doba je ještě vzdáléná budoucnost

Mungo (12.3.2012 23:21:25)

ad Dreit: "Výhoda aut proti MHD je ta, že můžu jet kdykoli a kamkoli, je jen na mě jak rychle se tam chci dostat a kudy pojedu." Tato výhoda odpadá v případě, že na totéž místo jako Vy chce jet dalších 15 000 lidí.

Pat (10.3.2012 15:14:32)

No, a takové auto může klidně třeba hlásit automaticky porušování předpisů ostatních aut a hned to třeba natočit nebo vyfotit jako to dělá běžně policie. To by se nepuštění takového auta když má mít přednost mohlo docela prodražit. To by teprva byl mazec :-)))

Martin (12.3.2012 11:23:25)

Každé dopravní letadlo má dnes autopilota, tuším že i lodě jsou na tom podobně a žádná apokalypsa se nekoná. Tak proč ne auto?

anonym (14.3.2012 00:55:32)

važně víte kolik aut je ? někde jsem četl že na každého člověk a v čr přepadaji minimálně dvě auta ! to jak si ani ten nejlepší autopilot nezvladne v takové provozu ! a hlavně pokud by byl soft od mrkvochvostu :) fatal error blik restart atd

x (4.5.2012 20:58:35)

V letadle ten pilot je plně vždy za letadlo odpovědný - prostě výmulva že narazil s tím o zem autopilt u soudu pro něj jednoznačně neobstojí - on měl sám převzít ovládání - a má na to více možností a na některých je i pečeť - tím že ji odtrhne a pokusí se to přepnout tak přinejmenším dokázže, že během klidného přistávání s tím z ničeho nic to autopilot nasměroval do země a on ačkoliv se pohotově ihned snažil nic mu to nebylo platné.

L (13.3.2012 17:58:37)

Takové auto by bylo ideální..... člověk si nastoupí na zadní sedačky, udělá si pohodu a jen řekne, kam chce jet a že si rád dá po ceste zastávku na záchod/kávu/cigaretu a pak se už o nic nestará.... nemuset tocit žádným kolem, řadit, mačkat pedály by bylo super....

anonym (14.3.2012 00:53:07)

jasně a pak už by človek totálně zdebilnatěl ! bu bu bu :) a vypadl by jako ti zpuchli amíci co je davaji na satu jak je jeřábem odvažejí do nemocnice kde jim ořežou tuk a stejně chcipnou ! dik nechci auto ktarý jezdí samo je na pytel a na nic !!!!!

MKzB (24.3.2012 20:51:39)

A dopadne to jako koně jednoho stréca, které mu nezastavily u hospody, když byl opilej.

Vlastik (22.3.2012 08:12:57)

Jak říká pan Eben. Marek Eben. "Není pravda, že stroje převezmou vládu nad lidstvem. My jim tu vládu sami a dobrovolně předáme." (nebo tak nějak... :))