Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > realna rychlost? Vypadky? Od koho? Jak? ADSL nebo neco jineho?

realna rychlost? Vypadky? Od koho? Jak? ADSL nebo neco jineho?

Nyny (20.1.2004 00:12:12)

Zdravim, mam malou kancelar ve ktere mame malou sit sestavajici ze peti PC. Potrebuju tuto sit pripojit na Internet, ale nevim jakou technolohii pouzit. Uvazuji o ADSL 1:20 1024/256, ale zajimalo by mne, jaka opravdova rychlost takoveho pripojeni? Jak caste jsou vypadky? Od koho je to nejlepsi a nejlevnejsi? A posledni otazka, zda by ste mi nekdo radsi nedoporucil jinou technologii pripojeni v nejake srovnatelne cene. Kancelar se nachazi na Praze 3 v suterenu obytneho domu. Take by mne zajimalo, zda kdyz pouziju ADSL budou mit navenek vsechny PC jednu IP, nebo zda to jde udelat aby melo kazde svoji?

Nyny (20.1.2004 00:33:18)

Jeste bych dodal jeden dotaz. Jak se to pripoji, to ten modem zastrcim do switche nebo jak?

Miroslav Šilhavý (20.1.2004 08:15:38)

Standardně ISP dávají jednu IP adresu. Nicméně je možné naroutovat za modem další prefix, takže by mohly mít každý svoji. Ale záleží to na dohodě s ISP. 1024/256 1:20 běhává docela dobře, ISP, kteří měli/mají problémy na 1:50 mají/budou mít problémy i na 1:20, ale ne tak velké. (to je způsobeno tím, že mnoho zklamaných "sosačů" přešlo na 1:20). U mnoha ISP jsou varianty 1:20 bez znatelného zpomalení. Modem do switche zapojit lze (přes null-TP), ale není Vám to nic platné, neboť přes modem musí nějaké PC (nebo přídavný router) navázat PPTP spojení. Řešením je ADSL router, který je na to přímo připravený a připojí k netu celou síť (ať už NATem přes jednu IP nebo i přes injektovaný prefix).

Nyny (20.1.2004 12:43:03)

Ufff, ted v tom mam jeste vetsi gulas v hlave nez predtim:-) Jsem v tomhle laik. Poradite mi na jakeho IPS bych se mel obratit, ktery nema problemy co se tyka rychlosti, a ktery je schopen poskytnout ten PREFIX aby mel kazdy PC svou vlastni verejnou IP? Co je to ten ADSL Router, NAT a injektovany PREFIX?

Miroslav Šilhavý (20.1.2004 12:55:29)

ADSL Router je modem, který umí i routovat ;-) T.j. připojí se na telefonní linku a do hubu/switche (nebo ho dokonce může mít i v sobě) a tím to celé končí. Narozdíl od toho, modem potřebuje být připojen do počítače. NAT (network address translation) je překlad adres - (zjednodušeně) kdy jeden a více počítačů s privátními adresami jsou schované za jednou nebo více veřejnými adresami. Např. NAT je sdílené připojení ve Windows, nebo to co standardně používají ADSL Routery k připojení více počítačů přes jednu IP adresu. Injektovaný prefix - když zažádáte o více IP adres, ISP Vám přidělí celý blok (prefix), a v tom bloku může být 4,8,16,32,64,128 nebo 256 adres (2 z bloku nelze využít! např. z 8 IP Vám zbyde 6, z toho jednu eventuelně přidělíte routeru, takže Vám zbyde 5). No a ten prefix (blok) k Vám musí nějak doručit, proto jej pošle (injektuje) za adresu routeru. Pěkný maglajs, co? ISP Vám neporadím, rozhodně nebudu nikomu dělat reklamu, pokud ale chcete, můžete mě kontaktovat na mejlu nebo ICQ.

Miroslav Šilhavý (20.1.2004 12:57:42)

BTW většina ISP po Vás bude chtít určitě nějaký poplatek za další IP adresy, nebuďte překvapen, může to být i 100 Kč za adresu. Kromtoho po Vás budou chtít pravděpodobně vyplnit údaje pro RIPE, o tom pro koho a pro jaký účel od adresy žádáte.

Anonym (20.1.2004 18:31:26)

Bez k IOL :) ti zadne experimenty na uzivatele jako treba Tiscali nemaji duvod zavadet :)

Petr (22.1.2004 19:51:39)

Agregace 1:20 běhá dobře, je tam totiž málo uživatelů. Kvůli ceně se všichni cpou na 1:50.

Jakub (23.1.2004 02:04:34)

Vůbec bych neřekl že běhá dobře nebo aspoň líp než basic varianta. Naopak - výsledky speedmeteru ukazují že *všechny* Profi 1:20 varianty u *všech* ISP jsou pomalejší než základní 1:50. Potvrzují to i komentáře lidí v diskusích. I moje nevalná zkušenost s Profi 254/64 od IOLu (nestabilní rychlost 10-200 kbps s častými krátkodobými poklesy/výpadky na nulu). Mimochodem, IOL je i podle četnosti stížností třetí nejhorší ISP (po Tiscali a Nextře).

Anonym (23.1.2004 10:39:19)

Mne profi beha v pohode a to minimum lidi co se zde vyjadri vazne nic neznamena.