Úvod > Články > Nová FUP zrychlila CDMA

Nová FUP zrychlila CDMA

I v březnu pokračoval již půl roku trvající příznivý trend zrychlování českého broadbandu. Největší zlepšení mohli zaznamenat zákazníci služby Eurotel Data Expres v datové síti CDMA Eurotelu. Překvapení však přinesly i výsledky rychlostí ADSL poskytovatelů.

Tabulky zahrnují nejvýznamnější ADSL poskytovatele, kteří dlouhodobě splňují parametr minimálního počtu platných měření pro zveřejňování výsledků průměrných rychlostí internetového připojení.

  
           

Zajímavější je pohled na meziměsíční změny dosahovaných rychlostí.


       
   
V minulých měsících pomohlo zvýšení rychlostí dokončení migrace ze 4 na 13 agregačních bodů, čímž se někteří poskytovatelé u určitých agregačních bodů dostali pod kritickou úroveň uplatnění maximální agregace. Nyní je hlavní příčina změny rychlostí jiná. U společnosti NEXTRA došlo k výraznému navýšení dosahovaných rychlostí u přípojek se smluvními rychlostmi 512/128 kb/s a 1024/256 kb/s. Důvodem je patrně navýšení rychlostních parametrů přípojek u vybraných zákazníků, kteří mají uzavřenou smlouvu na rychlost 512/128 kb/s. To vedlo ke zvýšení počtu přípojek 1024/256 kb/s a tím se z důvodu rozložení kapacity mezi více uživatelů také zlepšily jejich dosahované rychlosti. Podobnou změnu možná provedou i další poskytovatelé, protože jim Český Telecom až do konce května letošního roku nabízí stejné nákupní ceny pro přípojky 512/128 kb/s i 1024/256 kb/s. Jiná situace je u poskytovatelů, kteří jsou s Českým Telecomem propojeni na základě rozhodnutí ČTÚ (např. Contactel), protože ti mají náklady na oba uvedené typy přípojek rozdílné. Pro tyto poskytovatele je momentálně nejvýhodnější nabízet službu s rychlostí 512/128 kb/s, což odpovídá preferencím mnoha zákazníků. Zmiňovaný Contactel například ani nenabízí službu s rychlostí 256/64 s agregací 1:50.

Měsíc březen byl prvním měsícem v historii, kdy více než polovina měření rychlostí ADSL byla provedena na přípojkách se smluvní rychlostí 1024/256 kb/s. Důsledkem je, že průměrné rychlosti ADSL za všechny typy přípojek již přesahují 512/128 kb/s.  K dalšímu vzestupu rychlostí by mohlo dojít vlivem technologické platformy PPPoE (point to point protocol over Ethernet), jejíž nasazování zahájil Český Telecom pro nové zákazníky od 1.4.2005. Stávající ADSL zákazníci budou moci provést změnu z PPPoA na PPPoE později v závislosti na svém poskytovateli.

Počty měření přípojek na principu pronájmu místní smyčky (sítě Telenor Networks a Českých Radiokomunikací) zatím dosahují necelých 3% ze všech měření, což do značné míry vypovídá o tržním podílu poskytovatelů alternativních sítí oproti podílu Českého Telecomu. Odhaduji, že tento poměr se bude ve prospěch poskytovatelů přípojek na principu pronájmu místní smyčky zlepšovat, ale beze změny podmínek pronájmu (zejména velké jednorázové náklady pro přístup k lince koncového uživatele) bude tržní podíl Českého Telecomu stále nad 90%. Průměrné dosahované rychlosti se u služeb v síti Telenor Networks pohybují vždy nad 75% úrovní smluvních hodnot. Počet měření rychlostí v síti Českých Radiokomunikací je pro jakékoliv závěry zatím nedostatečný.
V průběhu března došlo k velmi slušnému navýšení rychlosti služby Eurotel Data Expres vlivem optimalizace parametrů Fair Use Policy (FUP) a dalšího posilování kapacity základnových stanic u Eurotelu. Zlepšení parametrů služby potvrdil i Eurotel na základě vlastních měření. Více ukazuje graf vývoje rychlostí za měsíc březen 2005.

 


Pro uživatele služby Eurotel Data Expres je momentálně nepříjemné, že stávající Fair Use Policy není zcela transparentní. Uživatelé tak přesně nevědí jak se mají chovat, aby se rizikům omezení rychlostí svých přípojek spojeným s větším množstvím přenesených dat vyhnuli. V této souvislosti je zajímavá informace, že Eurotel příliš neuspěl s nabídkou zvýhodněného přestupu na ADSL u nejaktivnějších zákazníků služby Eurotel Data Expres. Důvody lze hledat v tom, že mnoho uživatelů oceňuje mobilitu služby (např. současné využití připojení v kanceláři i doma) a nechce se této výhody vzdát, i když z počátku službu objednávali pro připojení na jednom místě.  Počty zákazníků u dříve velmi populární nabídky internetového připojení prostřednictvím GPRS podle počtu měření přinejlepším stagnují, což se Eurotel snaží změnit oznámeným spuštěním služeb Internet Mobil a Internet Kombi. 

Na závěr se podíváme na dosahovanou rychlost u poskytovatelů bezdrátového připojení. Jejich počet může v současné době přesahovat tisícovku, a tak jejich porovnávání rozhodně není snadné. Po ukončení měření uživatelé bezdrátových přípojek nejčastěji zadávají jako poskytovatele CZFree.Net, který není poskytovatelem s právní subjektivitou, ale jedná se o určitý typ sdružení amatérských spřátelených sítí. Průměrná dosahovaná rychlost přípojek těchto sítí je 234 kb/s. Cena se v různých sítích pohybuje od 0 do 500 Kč měsíčně a je placena jako příspěvek na infrastrukturu. Uživatelé tak ve srovnání s jinými typy připojení získávají velmi zajímavý poměr mezi cenou a rychlostí přípojek.

7. 4. 2005

Autor: Tomáš Pětivoký

Témata

rychlost internetu

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v listopadu 2023

Jsou tady statistiky rychlostí internetu od DSL.cz. Podívejte se na listopadové výsledky pevného a mobilního připojení.

 

Rychlosti mobilního internetu na DSL.cz v říjnu 2023

Který operátor v říjnu nabízel nejrychlejší mobilní internet? A ve kterém kraji jsme naměřili nejvyšší rychlosti...

 

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v říjnu 2023

V říjnu se průměrná rychlost Wi-Fi nijak nezměnila. Podívejte se, jakých hodnot dosáhl váš kraj a poskytovatel.

Nejčtenější články

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v říjnu 2023

 

V říjnu se průměrná rychlost Wi-Fi nijak nezměnila. Podívejte se, jakých hodnot dosáhl váš kraj a poskytovatel.

Ulož.to omezí sdílení souborů s ostatními uživateli

 

Ulož.to kvůli novým evropským pravidlům omezí možnost sdílení souborů s dalšími uživateli. Od 1. prosince bude možné...

Rychlosti mobilního internetu na DSL.cz v říjnu 2023

 

Který operátor v říjnu nabízel nejrychlejší mobilní internet? A ve kterém kraji jsme naměřili nejvyšší rychlosti...