Úvod > Články > UPC nabídne přípojky s rychlostí 100 Mbit/s. A co upload?

UPC nabídne přípojky s rychlostí 100 Mbit/s. A co upload?

Náš největší kabelový operátor společnost UPC připravuje nabídku internetového připojení s rychlostmi až 100 Mbit/s. Testování začíná již v květnu. Pokusíme se vám odpovědět i na další otázky, ohledně kterých UPC ještě mlčí...

Zkoušení nové technologie bude neveřejné, účastnit se ho bude vybraná skupina odborníků. Komerční nabídka by mohla přijít někdy po prázdninách. Zatím se hovoří o dvou rychlostních variantách: 50 Mbit/s a 100 Mbit/s pro rychlost downloadu a služby ponesou pojmenování jako Fiber 50 a Fiber 100. 

Tolik „oficiální“ zprávy, které přinesla Česká tisková kancelář s odvoláním na slova tiskového mluvčí UPC Františka Maliny. Ten však nechtěl prozradit další detaily, jako jsou například cenové podmínky služeb. Nastínil pouze, že cena za 100Mbps připojení by neměla přesáhnout 1 800 Kč za měsíc včetně daně. 

Není Fiber jako fiber

Obě nové služby s rychlostmi 50 Mbit/s a 100 Mbit/s nesou ve svém jménu slovíčko „fiber“, což by někoho mohlo vést k domnění, že UPC nabídne rezidentním zákazníkům přípojky realizované přes optická vlákna. Česká média vůbec nespecifikovala, proč UPC zrychluje a ani jakým způsobem. Nicméně jistá vodítka máme (viz text níže).

Takže otázka, která napadne nejednoho z vás. Nabídne snad UPC optické přípojky?  Jednoznačně ne. Tato možnost není pravděpodobná z mnoha důvodů. Měnit současnou infrastrukturu je nesmyslné a nerealizovatelné. Navíc by se logicky z televizního kabelového operátora stal operátor IPTV. Nové optické přípojky by však nemusely nahrazovat stávající CATV v tom případě, že by UPC plánovalo tahat „prémiovou“ optiku do lukrativních lokalit s novými bytovými domy. (Viz například plán zrušit studentské koleje na pražském Strahově; tamější optická infrastruktura je úžasná, na místě kolejí mají vyrůst luxusní byty a podle prvních plánů studenti měli být odsunuti někam za Ruzyni). Ale otázku optiky teď opusťme.

Než abychom spekulovali a cucali si cokoli z prstu, podívejme se do jiných evropských států, v nichž UPC působí. Najít technologicky vyspělejší krajinu, co se internetové infrastruktury týče, není žádný problém. Společnost UPC svou strategii v Česku odvíjí od kroků, které podniká v zahraničí, tudíž není zas až takový problém si budoucí plány s rychlejšími přípojkami vymodelovat z dění v cizině. 

DOCSIS 3.0, spojování kanálů

Pravděpodobně první zemí, v níž UPC oznámilo přípravu vysokorychlostních přípojek s rychlostmi kolem 100 Mbit/s, bylo Nizozemsko. Příklad z Nizozemska můžeme rovnou použít k vyvrácení domněnek o chystaných optických přípojkách: přechod na vyšší rychlosti totiž umožnila implementace standardu DOCSIS 3.0 pro kabelové připojení, nikoli hrátky s FTTH/FTTB. Zatímco široce používaný standard DOCSIS 2.0 umožňuje dosáhnout teoretických maximálních rychlostí asi 50 Mbit/s pro downstream a 30 Mbit/s pro upstream, novější DOCSIS 3.0 dovoluje rychlosti několikrát vyšší. Evropská verze DOCSIS 3.0 pro používanou šířku pásma 8 MHz umožňuje teoretické rychlosti zhruba 200 Mbit/s ve směru k zákazníkovi a 100 Mbit/s v opačném směru při spojení čtyř kanálů (channel bonding) a při spojení osmi kanálů rychlost downloadu až 400 Mbit/s. Jak vidíte, zlepšení oproti dvojkové verzi je opravdu zásadní. 

Ceny a rychlost uploadu

Když v září loňského roku UPC v Nizozemsku oznámilo přechod na DOSCIC 3.0, počítalo se s nasazením dvou rychlostních pásem, podobně jak tomu bude v Česku. Služba zvaná Fiber Power přišla s rychlostmi 60 Mbit/s a 120 Mbit/s. Cena za takové přípojky měla činit 85 euro za rychlejší variantu a 50 euro za pomalejší. Nicméně měsíční poplatek byl trošku vyšší: Fiber Power 60 se prodává za 60,50 euro a Fiber Power 120 za 80,50 euro měsíčně (tj. asi 2 140 Kč, resp. 1610 Kč). 

Pokud tedy české UPC hovoří o ceně zhruba 1 800 Kč měsíčně za rychlost 100 Mbit/s, odpovídá to přesně poměru ceny za Mbps v Nizozemsku (současný kurs se pohybuje kolem 1 euro ~ 26,60 Kč, pak by cena přípojky s rychlostí 100 Mbit/s  měla být 80,5 euro/120 Mbps * 100 Mbps = 1784 Kč). Stejně tak můžeme odhadnout, že cena pomalejší varianty bude asi 1 300 Kč. (Při odhadu pomocí ceny za Mbps z rychlejší varianty bychom dostali cenu asi 900 Kč, ale vzhledem k tomu, že UPC dnes nabízí 20 Mbit/s za 800 Kč, by došlo k pořádné kolizi v nabídce a nepoměru mezi cenami a rychlostmi.)

Nyní se podívejme na upload, tedy rychlost v odchozím směru. To, že lidé s internetem pracují dnes podstatně jinak než ještě před pár roky, je věc naprosto očividná. Dříve se spíše nechali bavit tím, co na ně z internetu vyskočilo, dnes se baví tím, že internet krmí vlastním obsahem. I proto se mnohým zákazníkům nezamlouvá přístup operátorů, kteří ještě stále nabízejí nedostačující odchozí rychlosti. U ADSL, nejčastějšího řešení DSL u nás, ale i jinde ve světě, je nízká rychlost směrem od zákazníka daná již samotným charakterem služby. Ono písmenko „A“ na počátku tam totiž není pro nic za nic; označuje se jím její asymetrická povaha, čili docela zásadní rozdíl mezi maximální rychlostí stahování a odesílání. V době, kdy skoro každý pracuje s digitálními fotografiemi a videem a tento obsah chce posílat rodině a známým, dělá videoblogy, fotoblogy, žije sdílením na webu, jsou ale dnes nabízené rychlosti pro upload prostě málo. 

Řešení internetového připojení přes kabelovou televizi však fyzikálními a technickými problémy, které by zásadně omezovaly upload, netrpí. Teoreticky vzato by dnes UPC mohlo svým zákazníkům nabízet odchozí rychlost i 20 Mbit/s, jenže prakticky k tomu nemá důvod. ADSL má upload pomalý, poskytovatelé rezidentních optických přípojek s vyšším uploadem jsou vázáni na malé oblasti a uživatelé WiFi na vesnicích jsou často rádi za homepage Seznamu.

Takže přinese implementace DOCSIS 3.0 k downloadu s rychlostí 100 Mbit/s i podstatně vyšší upload? Či snad symetrickou službu? Můžete si pomyslet, že když nemá UPC důvod upload zvyšovat teď, nebude ho mít ani s DOCSIS 3.0. A jak se zdá, vyšší rychlost v odchozím směru  bude opravdu esem v rukávu až v následujících letech, kdy si stále více začne uvědomovat, že upload je daleko důležitější než download (ruku na srdce, pozná normální domácí uživatel rozdíl mezi přípojkou s rychlostí stahování 20 Mbit/s a přípojkou s rychlostí 100 Mbit/s?)

Vraťme se tedy zpět do Nizozemska. Víme, že tam UPC nabízí služby Fiber Power s rychlostí 60 Mbit/s a 120 Mbit/s. A díky tomu víme, že služby nejsou ani symetrické a ani se symetrii moc neblíží: Rychlosti pro odesílání dat činí 6 Mbit/s, resp. 10 Mbit/s. 

Na první pohled opět velký nepoměr, na stranu druhou tyto rychlosti jsou několikanásobně vyšší než ty, které se v nabídce UPC objevují dnes. A odesílat data rychlostí kolem 1 MB/s je už určitě příjemné. Míra asymetrie ale i přesto zůstává velká: 1:10, resp. 1:12. UPC u nás v současné době nabízí připojení s rychlostmi 10 Mbps/1 Mbps a 20 Mbps/1,5 Mbps (down/up), čili míra asymetrie je zase stejná, 1:10 a 1:13. 

Jistý vzorec mezi nabídkami v Nizozemsku a u nás jsme už našli. Pokud budeme předpokládat, že jistá pravidelnost mezi nimi zůstane i v případě odchozí rychlosti, zákazníci UPC by se u služby Fiber 50M mohli dočkat uploadu s rychlostí 5 Mbit/s a u služby Fiber 100M uploadu o rychlosti asi 8 Mbit/s. 

Ještě malá vsuvka k poměrům rychlostí.  Telefónica O2 nabízí rychlosti 8 Mbps/0,5 Mbps a 16 Mbps/0,7 Mbps, míra asymetrie tedy je 1:16, resp. 1:23. UPC už z tohoto důvodu nemá moc kam spěchat. 

Lidé se často (neúspěšně) poohlížejí po optických přípojkách, které mohou být bez větších problémů plně symetrické, tj. zákazníkovi mohou přinést stejnou rychlost v obou směrech. Při pohledu na nabídky například poskytovatelů 802.cz a Netbox, dvou známých poskytovatelů Triple Play služeb na optické infrastruktuře, však vidíme, že i tyto firmy si vyšší rychlosti uploadu nechávají jaksi na horší časy a že je pravda, že dnes se platí za upload a ne download.

Společnost Mattes AD, provozovatel sítě 802.cz, ve své nabídce sice symetrické připojení přes optiku má, ale jen pro firemní klientelu — domácí zákazníci mají na výběr ze dvou asymetrických variant: 15 Mbps/2 Mbps a 30 Mbps/5 Mbps. Míra asymetrie (1:7,5; 1:6)  je zde ve srovnání s nabídkami UPC či T/O2 mnohem lepší, přesto by optice slušel vyšší upstream. A Netbox je na tom podobně: tři hlavní nabídky přicházejí s rychlostmi 15 Mbps/2 Mbps, 25 Mbps/4 Mbps a 40 Mbps/8 Mbps , tedy s poměry 1:7,5, 1:6 a 1:5. Každopádně pokud UPC vyšší rychlosti pro upload úspěšně nasadí, můžeme se těšit na reakci právě poskytovatelů optických přípojek, kteří snad upload zvednou na hodnoty hodné optiky.

Změny v jiných státech

Pro úplnost zmiňme to, že UPC a jiní kabeloví operátoři chystají přechod na DOCSIS 3.0 i v dalších okolních státech. Rakouské UPC Austria vyšší rychlosti oznámilo už na konci ledna tohoto roku. Stejně jako u nás je tam maximální rychlost downstreamu 100 Mbit/s.  Totéž platí o sousedním Slovensku a Polsku (tam operátoři hovořili o rychlosti upstreamu až 120 Mbit/s, ale skutečná rychlost bude řádově nižší). 

Krátký souhrn

Tedy to, co víme:

  • UPC Česká republika bude od května testovat přípojky s rychlostí 50 Mbit/s a 100 Mbit/s (download). 

  • Nebude se jednat o nasazení „čisté“ optiky, jak by se mohlo zdá, ale přechod CATV na standard DOCSIS 3.0.

  • Nasazení DOCSIS 3.0 oznámilo UPC poprvé v září 2008 v Nizozemí.

  • UPC a další operátoři novinku už nasazují i v sousedních státech.

  • Cena tarifu s rychlostí downloadu 100 Mbit/s by neměla přesáhnout 1 800 Kč včetně daně.

Co nevíme, ale co si myslíme

  • Rychlost pro upload může činit asi 5 Mbit/s pro službu Fiber 50M a 8 Mbit/s pro Fiber 100M.

  • Cena pomalejší přípojky (50 Mbit/s) by mohla být asi 1 300 Kč.

 

28. 4. 2009

Autor: Oldřich Klimánek

Témata

rychlost internetu

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Rychlosti mobilního internetu na DSL.cz v dubnu 2022

Jakou rychlost jsme v dubnu naměřili u našich operátorů? Podívejte se na nejnovější statistiky rychlostí mobilního...

 

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v dubnu 2022

Průměrná rychlost Wi-Fi připojení si v dubnu udržela hodnoty z předchozího měsíce. Podívejte se, kteří poskytovatelé...

 

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2022

Jaké rychlosti v dubnu nabízeli jednotliví poskytovatelé svým zákazníkům? Mrkněte na nejnovější statistiky rychlostí...

Nejčtenější články

Prima zveřejnila nová pravidla pro přetáčení reklam na IPTV

 

Od 1. června začne platit zákaz přeskakování reklam na kanálech FTV Prima. Jaké podmínky společnost nastavila pro...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2022

 

Jaké rychlosti v dubnu nabízeli jednotliví poskytovatelé svým zákazníkům? Mrkněte na nejnovější statistiky rychlostí...

Internet s rychlostí až 10 Gb/s bude brzy dostupný i v běžných domácnostech

 

Internet pro domácí použití s rychlostí 1 Gb/s už v česku není žádnou výjimkou. V průběhu následujících let by se...