Úvod > Články > UPC zrychluje a zdražuje

UPC zrychluje a zdražuje

A další novinky uplynulých dní: CESNET nasadí 40Gb/s technologii - Windows 7 dražší než Visty? - a více...

Microsoft dostal další vysokou pokutu. Opět porušil patentové právo

Porota texaského soudu shledala společnost Microsoft vinnou z porušení patentového práva jiné společnosti. Microsoft má kanadské společnosti I4i zaplatit 200 milionů dolarů (bezmála 4 miliardy korun) za to, že ve svých produktech Windows Vista a MS Office použil techniky, na které tato společnost vlastní patent.

Firma I4i podala na Microsoft žalobu v roce 2007, jejím předmětem bylo obvinění, že redmondská společnost porušuje její patentovanou technologii v MS Word 2003, Word 2007, .NET Framework a Windows Vista. Přesněji měl být porušen patent 5,878,499, který I4i vlastní od roku 1998.

Microsoft v prohlášení vyjádřil své zklamání nad rozhodnutím poroty a oznámil, že se okamžitě odvolá.

"Myslíme si, že předložené důkazy jasně ukázaly, že žádný patent neporušujeme a že patent I4i není platný." 

Naopak prezident společnosti I4i Karen Heater řekl, že firma verdikt považuje za velké zadostiučinění.

Jeden patentový spor Microsoft prohrál už v dubnu s firmou Unilock. Porota federálního soudu v Rhode Island mu vyměřila pokutu 388 milionů dolarů (takřka 8 miliard korun) za nelicencované použití patentem chráněné technologie používané k protipirátské ochraně Windows XP a MS Office. 

UPC zrychluje a zdražuje

Společnost UPC se chystá zrychlit své přípojky s rychlostí 20 Mbit/s na 30 Mbit/s. Přechod na vyšší rychlosti se ovšem odrazí na vyšší ceně za připojení, kdy zákazníci zaplatí o 50 korun víc než dnes. Informace přinesla ČTK s odvoláním na mluvčího UPC Františka Maliny. 

"Důvodem této změny je zvýšený zájem našich zákazníků o vyšší rychlosti, které ovšem sebou nesou i přiměřené zvýšení cen," uvedl pro ČTK František Malina. 

Na vyšší rychlosti za větší paušál budou migrováni všichni stávající i noví zákazníci využívající službu 20M. Pro klienty s přípojkami o maximální rychlosti 10 Mbit/s se nic nemění. S velkou pravděpodobností nedojde ani k navyšování rychlostí u odchozího spojení. Pokud někteří zákazníci nebudou se zdražením souhlasit, mohou požádat o přechod na pomalejší variantu připojení.

Některé kritické hlasy tvrdí, že UPC nejde primárně ani tak o zrychlování jako spíše zdražení. Důvodem je, že nabízené služby 20M a 10M přinášejí rychlosti "až" 20 Mbit/s, resp. až 10 Mbit/s, nyní to bude tedy pouze papírově až 30 Mbit/s. Navíc když UPC oznámilo, že chystá přípojky s rychlostmi 50 Mbit/s a 100 Mbit/s za celkem vysoké ceny, většina našich čtenářů (60 %) se v anketě vyjádřila, že by přivítala nižší symetrické rychlosti za nižší cenu. Viz článek UPC nabídne přípojky s rychlostí 100 Mbit/s. A co upload?

CESNET nasadí 40Gb/s technologii

Akademické sdružení CESNET oznámilo, že s úspěchem otestovalo 40gigabitovou technologii ve své síti CESNET2. V České republice dosud žádná jiná síť datový přenos realizovaný takovou rychlostí netestovala.

Zkoušky propojení přes kanál s přenosovou rychlostí 40 Gbit/s probíhaly od 10. dubna do 1. května letošního roku na optické síti DWDM mezi Prahou a Brnem. Nová vysokorychlostní technologie byla otestována jak na přímém optickém kanálu mezi Prahou a Brnem (299 kilometrů), tak i na delším spoji vedoucím ještě přes Hradec Králové a Brno (462 kilometrů). 

"Během testování odborníci sdružení CESNET porovnávali dva typy 40Gb/s rozhraní s různými modulacemi: prvním párem rozhraní bylo 1OC768-ITU/C (ODB modulace, rozhraní WDMPOS, maximální dosah cca 1000 kilometrů) a druhým 1OC768-DPSK/C (DPSK+ modulace, rozhraní WDMPOS, dosah cca 2000 kilometrů). Ve druhém případě šlo o nejnovější typy rozhraní pro směrovače řady CRS-1 vyvinuté firmou Cisco, které jsou v současnosti zřejmě jedinými dvěma dostupnými exempláři na světě," stojí v tiskové zprávě CESNET.

Ostré uvedení do provozu této 40Gbit/s technologie CESNET plánuje na příští rok. "Jeden z důležitých kroků vedoucí k tomuto cíli učinil CESNET už v srpnu loňského roku, kdy posílil páteřní síť CESNET2 o jeden z nejvýkonnějších směšovačů na světě Cisco CRS-1/16. Nový směrovací systém zajistí vyšší stabilitu a dostupnost služeb sítě, umožní masivnější využívání pokročilých síťových technologií a v budoucnu také zvýšení přenosových rychlostí na 40 Gb/s a posléze až na 100 Gb/s."

Vyšel ještě rychlejší Google Chrome

Vývojáři Googlu dokončili po mnohaměsíčním vývoji a testování druhou stabilní verzi webového prohlížeče Chrome. 

Kromě obligátních oprav známých chyb Google Chrome obsahuje několik nových funkcí (například uživateli vymodlené automatické doplňování formulářů) a celkově zvýšenou rychlost při vykreslování stránek a zpracovávaní javascriptu. Nové funkce zásadního charakteru ale nepřibyly, takže se zdá, že Google se i nadále bude snažit o to, aby Chrome bylo co nejjednodušší i pro naprosté laiky. 

Stahovat můžete z domovských stránek programu.

Windows 7 dražší než Visty? 

Jak se zdá, Microsoft chce ze značné popularity Windows 7 vytěžit maximum - výrobci počítačů se obávají, že Sedmičky by mohly být dražší než Windows Vista.

Ať už šlo o verze v rané vývojové fázi, nebo o veřejnou Beta verzi, či v současnosti dostupného kandidáta na vydání, Windows 7 se ze strany uživatelů těší velké oblibě. Microsoft totiž podle všeho konečně dotáhl novou generaci Windows do dříve slibované podoby, vyladil jádro, vyřešil některé otázky kompatibility, snížil nároky na hardware a Windows prošly i odtučňovací kůrou. A došlo i ke kdysi tolik slibovaným změnám v grafickém rozhraní systému. 

Vzhledem k všeobecnému nadšení je tedy velice pravděpodobné, že finální verze Windows 7, jež podle odhadů bude v prodeji v říjnu letošního roku, přitáhne spoustu lidí do obchodů.

Ačkoli ceny jednotlivých edic nového operačního systému nejsou známy, výrobce počítačů společnost Dell naznačila, že Windows 7 mohou být dražší než Windows Vista. Podle Dareela Warda ze společnosti Dell tohle může být hlavní faktor, který přijetí Windows 7 zpomalí. Podle něj není pochopitelné, jak by Microsoft chtěl v těchto ekonomických složitých časech vysokou prodejnost zdražených Sedmiček udržet. Přes náznaky vyšších cen však ani Dell nenaznačil, kolik by Windows 7 mohly stát. Vyšší cena by se ale mohla hlavně projevit u edice Windows 7 Professional, která bude nástupcem Windows Vista Business.  

25. 5. 2009

Autor: Oldřich Klimánek

Témata

rychlost internetu

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v lednu 2024

V lednu průměrná rychlost Wi-Fi opět rostla. Podívejte se, jaké hodnoty jsme naměřili u vašeho kraje a providera.

 

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v lednu 2024

Podívejte se na první statistiky rychlostí internetu roku 2024 od DSL.cz. Jak si vedly jednotlivé technologie a...

 

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v prosinci 2023

V prosinci se průměrná rychlost Wi-Fi po delší době propadla. Mrkněte, jaké hodnoty jsme naměřili u vašeho kraje a...

Nejčtenější články

Neuralink implantoval první čip do mozku člověka

 

Startup Neuralink, který vlastní Elon Musk, implantoval vůbec poprvé čip do mozku člověka. Čip by měl umožnit...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v lednu 2024

 

Podívejte se na první statistiky rychlostí internetu roku 2024 od DSL.cz. Jak si vedly jednotlivé technologie a...

Google zavedl novou funkci vyhledávání – Circle to Search

 

Společnost Google oznámila novou funkci vyhledávání "Circle to Search", která uživatelům umožní rychle vyhledávat...