Úvod > Články > GB: Jak pomoci broadbandu? Placením daně za pevnou linku

GB: Jak pomoci broadbandu? Placením daně za pevnou linku

A další novinky uplynulých dní: Google udělal z Internet Exploreru Chrome - Mobilní telefonování by mělo zlevňovat - a více...

Twitter získal 100 milionů dolarů od investorů

Americká společnost Twitter Inc, která provozuje stejnojmennou komunikační síť, údajně od investorů dostala další finanční injekci ve výši 100 milionů dolarů (v přepočtu asi 1,7 miliardy korun). Celková hodnota firmy má dosahovat asi jedné miliardy amerických dolarů. Twitter stále nepracuje s obchodním modelem, který by bude zajistil příjmy – to se má však do konce roku změnit.

Světová média informují, že Twitter dostal celkem sto milionů dolarů od pěti investorů. Detaily týkající se investice však chybí. Už dříve Twitter získal finance na provoz ve výši 55 milionů dolarů. V současnosti má síť skoro 50 milionů uživatelů po celém světě a její oblíbenost dramaticky stoupá každý měsíc.

Biz Stone, spoluzakladatel Twitteru, přednedávnem oznámil, že jeho firma svůj obchodní model už brzy představí. Sociální síť si příjmy zařídí na principu prémiových služeb. Přesněji řečeno, firmy si budou moci zaplatit přístup do statistik Twitteru, kdy například uvidí, co si o nich uživatelé píší. Twitter totiž začínají firmy používat ke komunikaci s klienty a řada z firem díky tomu zlepšila své finanční výsledky.

Twitter s vybudováním obchodního modelu dlouho nespěchal, důvodem byl i dostatek prostředků, s kterými firma disponuje.  „Nic nás nehoní, protože máme dost peněz v bance a také trpělivé investory i představenstvo,“ řekl v dubnovém interview pro Computerworld Biz Stone.

Daň z pevné linky: Britové chtějí podpořit broadband

Britská vláda pracuje na konceptu daně z pevné linky. Prozatímní návrh vypadá tak, že každý klient by zaplatit měsíčně padesát pencí (160 Kč ročně), čímž by do státní poklady ročně přišlo více než 150 až 175 milionů liber (v přepočtu 4,1 až 4,8 miliardy korun). Peníze by měly být využity na další rozvoj broadbandu ve Spojeném království v rámci programu Digital Britain. Protože daň se týká jen telefonních linek, neměla by se dotknout ostatních přípojek, které starého telefonního systému nevyužívají (kabelová TV, optika, WiFi, ...). Opozice v návrhu vidí ještě další problémy a novou daní nesouhlasí.

Mobilní telefonování by mělo zlevňovat

Terminační poplatky, které si mezi sebou účtují mobilní operátoři, by v polovině příštího roku měly opět zlevnit. Na jejich snižování totiž tlačí Evropská komise, podle které jsou poplatky v České republice stále moc vysoké.

Ke zlevnění poplatků došlo již letos v lednu i červenci, do koncových cen za minutu hovoru se však snížení cen skoro vůbec nepromítlo. Hovory do mobilních sítí zlevnili zpravidla jen někteří serioznější VoIP operátoři (provozující hlasové služby "přes internet", internetový protokol).

Brusel Český telekomunikační úřad opět vyzval k tomu, aby sazby za propojování hovorů snížil na evropskou úroveň. Česká republika se totiž v evropském měřítku řadí ke státům s nejvyššími cenami mobilních služeb – cena za terminace je u nás vlastně druhá nejvyšší v Evropské unii.

V současnosti činí maximální cena za terminaci 2,31 Kč za minutu (bez DPH), od ledna 2010 má klesnou na 1,96 Kč za minutu. Na červenec příštího roku má Český telekomunikační úřad připravit další zlevnění.

Google Chrome v Internet Exploreru

Společnost Google představila svůj nový projekt, díky kterému mohou uživatelé Internet Exploreru využívat rychlejší javascriptový engine V8 a renderovací jádro WebKit. Tzv. Google Chrome Frame je vlastně rozšíření pro prohlížeč od Microsoftu a umožňuje technologie Googlu používat i uživatelům, kteří Google Chrome z různých důvodů jinak nepoužívají.

Díky speciálnímu pluginu uživatele Internet Exploreru mohou v rámci tohoto prohlížeče používat věci, které jim jejich prohlížeč obyčejně neumožňuje. Jde například o tag HTML5 canvas, který není v používaných verzí Internet Explorer 6, 7, 8 podporován. Druhou velkou výhodou je podstatně zrychlená práce s javascriptem, díky čemuž uživatelé budou moci mnohem rychleji pracovat s moderními webovými aplikacemi.

Řada uživatelé kvůli firemní politice nemůže používat ani žádnou z novějších verzí Internet Exploreru (7 a 8) a je odkázána na osm let starý Internet Explorer 6, který není schopný s moderním webem plnohodnotně pracovat. Pomocí pluginu je však možné starý prohlížeč podstatně vylepšit a pracovat s ním s vyšším komfortem.

Google Chrome Frame se aktivuje tehdy, obsahuje-li webová stránka jednoduchý tag, ve tvaru <meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="chrome=1">.

Více o Chrome Frame zde.

Zlobilo vás připojení přes UPC?

V pátek večer si klienti největšího českého kabelového operátora UPC stěžovali na problémy s připojením. Problémy potvrdilo i UPC – jejich příčinou byl překopnutý optický kabel mimo území ČR. Podle tiskového mluvčí Františka Maliny se porucha dotkla až dvou třetin klientů UPC. Spojení nevypadlo úplně, ale bylo hodně zpomaleno. Konektivitu se podařilo obnovit ještě v pátek před 23. hodinou.

28. 9. 2009

Autor: Oldřich Klimánek

Témata

telekomunikace

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Vodafone odhalil druhý dárek pro majitele předplacených karet

Majitelé předplacených karet od Vodafonu si už mohou otevřít druhý vánoční dárek. Tentokrát jde o limitovanou kartu...

 

Evropská komise vyzývá občany, aby darovali elektroniku na Ukrajinu

Evropská komise spustila novou iniciativu Laptopy pro Ukrajinu, v rámci které vyzývá k darování notebooků...

 

Vodafone zavádí on-line výkup telefonů

Vodafone představil novou on-line službu RE-START, díky které můžete jednoduše nabídnout k výkupu svůj starý...

Nejčtenější články

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v říjnu 2022

 

Podívejte se, jaké rychlosti jsme v říjnu naměřili u vašeho poskytovatele a které technologie si vedla nejlépe.

Vodafone představil vánoční nabídku, bude rozdávat slevy na elektroniku i služby

 

Vodafone odstartoval letošní vánoční nabídku slevami na zařízení včetně možnosti splátek bez navýšení. Prodloužil...

Tajná nabídka: satelitní vysílání můžete mít za 150 korun měsíčně

 

Nejlevnější nabídku pro příjem satelitního vysílání aktuálně nabízí televizní operátor Telly. V neveřejně nabídce...