Úvod > Články > Telefónica a LTE: 340 Mbit/s v mobilní síti

Telefónica a LTE: 340 Mbit/s v mobilní síti

A další novinky uplynulých dní: Windows XP spustitelné ve Windows 7 - Stahujte zdarma antivirus od Microsoftu - a více...

Telefónica oznámila testování LTE, rychlé mobilní sítě 4. generace

Telefónica oznámila, že ve vybraných státech začne testovat nejmodernější mobilní síť, která umožňuje datové přenosy rychlostmi v řádu stovek megabitů za sekundu. Na seznamu je i Česká republika.

Španělská společnost Telefónica v poslední zářijový den v tiskové zprávě uvedla, že uzavřela dohodu s šesti dodavateli technologií pro LTE, se kterými v šesti státech provede testy nové generace mobilních sítí. Vybranými dodavateli jsou společnosti Alcatel-Lucent, Ericsson, Huawei, NEC, Nokia, Siemens Network a ZTE.

Telekomunikační firma říká, že za ideálních podmínek bude schopna nabídnout připojení s rychlostí až 340 Mbit/s.

Testy LTE budou probíhat v České republice, Španělsku, Spojeném království, Německu, Brazílii a Argentině. Telefónica technologii LTE naposledy veřejně demonstrovala v dubnu v Madridu, kdy představila videohovor přes VoIP v síti sestavené společností Ericsson a také stahování dat a fotek, které probíhaly rychlostí 140 Mbit/s, což je asi 10krát více, než nabízí současná 3G technologie HSPA.

Česko má kvalitnější připojení než Velká Británie nebo USA

Česká republika se v žebříčku 66 zemí, ve kterých se zkoumala kvalita a připravenost broadbandu na zvyšující se nároky pro práci s internetem, umístila na 11. místě: naše sítě jsou připravenějších než například sítě ve Spojeném království nebo Spojených státech. Uvádí to studie dvou univerzit, Said Business School při Oxfordské univerzitě a Oddělení aplikované ekonomiky španělské univerzity v Oviedu. 

Z hlediska připravenosti na sledování videa ve vysokém rozlišení nebo sdílení multimediálního obsahu jsou na tom nejlépe Jižní Korea, Japonsko a Švédsko. Do první skupiny zemí s nejkvalitnějšími sítěmi se vešly ještě Litva, Bulharsko, Lotyšsko, Rumunsko, Nizozemsko a Dánsko. Česká republika se umístila ve druhé skupině zemí s "komfortním připojením", které převyšuje dnešní požadavky, na druhém místě za Švýcarskem. Celkově nám patří 11. místo. Ob místo se za námi umístily Spojené státy, za nimi sousední Slovensko. Británie se umístila až ve třetí skupině, do které patří státy s připojením vyhovujícím dnešním požadavkům. 

Výsledky pocházejí z 24 milionů měření rychlosti připojení. Zkoumala se nejen příchozí rychlost pro stahování dat, ale i odchozí a také latence.

Polovina chytrých telefonů od Aceru bude s Androidem

Nejméně 50 % z nových mobilních telefonů značky Acer bude jako operační systém používat Google Android, uvádí to server DigiTimes s odvoláním na důvěryhodný zdroj z firmy.

Společnost Acer s platformou Android laškuje už dlouho a byla mezi prvními výrobci, kteří oznámili, že tento operační systém testují na svých různých produktech. Spekulace o tom, že Android by mohl být na polovině smartphonů, jsou překvapivé hlavně proto, že Acer přednedávnem řekl, že většina přístrojů bude na trh uvedena s operačním systémem Windows Mobile.

První zařízení s Androidem, označované jako A1, má Acer na trh údajně uvést již v příštím měsíci.

O přechodu na Android se hovoří i v souvislosti s novými produkty společnosti Motorola. Dokumenty, které na jaře letošního roku unikly z americké telekomunikační firmy AT&T, ukázaly, že v rámci restrukturalizace a souvisejících úsporných opatření se Motorola vzdá Windows Mobile a začne více používat open-sourcový systém Android. Firma první model s názvem Cliq představila přednedávnem. Cliq bude dostupný klientům operátora T-Mobile v USA. Viz představení přístroje na stránkách Motorola.com.

Windows XP ve Windows 7 - technologie míří do výroby

Virtualizační technologie pro spouštění Windows XP v rámci systému Windows 7 je hotova. Microsoft oznámil, že tzv. Windows XP Mode pro Sedmičky bude ke stažení dostupný na jeho webu od 22. října, tedy ode dne, kdy se Windows 7 začnou oficiálně prodávat.

Režim Windows XP je určen hlavně náročnějším uživatelům či firmám, které v prostředí nových Windows 7 stále musejí spouštět starší aplikace fungující jen ve Windows XP. Virtualizace XPéček bude dostupná jen majitelům licencí vyšších edic Windows 7: Professional, Enterprise a Ultimate. Všichni takoví uživatelé si z webu Microsoftu budou moci zdarma stáhnout virtuální disk s Windows XP Pro SP3 a ten ve Windows 7 používat. XP Mode Microsoft poskytne i výrobcům počítačů.

Jednou z podmínek pro spuštění Windows XP Mode je procesor s podporou HW virtualizace, tj. Intel VT-x nebo AMD-V.

Microsoft uvolnil nový antivir zdarma: Stahujte Security Essential

Společnost Microsoft zpřístupnila finální verzi svého nového programu určeného k ochraně systému Windows před viry a spywarem. Balík Microsoft Security Essential je dostupný k bezplatnému stažení na stránkách firmy.

Nainstalovat si jej mohou všichni uživatelé systému Windows XP SP3, Windows Vista i Windows 7, a to jak v 32bitové, tak i 64bitové verzi. Nutnou podmínkou však je legální kopie Windows -- instalátor před samotnou instalací kontroluje pravost Windows.

Microsoft nový balík označuje za základní ochranu systémů Windows před škodlivými programy. České uživatele asi nepotěší to, že čeština ještě není podporována, ke stažení je anglická verze. To by ale vzhledem k jednoduchosti celé aplikace nemělo moc vadit.

Security Essentials poskytuje funkci rezidentního štítu, který kontroluje Windows za běhu a automaticky kontroluje stažené soubory a archívy. Dále je možné provést hloubkovou kontrolu disku (ve třech režimech: úplný, minimální a podle zadání uživatele). Kontrolu lze i naplánovat na pravidelný termín.

Stránka Microsoft Security Essentials.

5. 10. 2009

Autor: Oldřich Klimánek

Témata

telekomunikace

Sdílejte

Přečtěte si také

 

O2 TV v červnu upgraduje set-top boxy, změna se dotkne i stávajících zákazníků

O2 TV plánuje v červnu provést velkou aktualizaci set-top boxů. Zařízení přejdou ze stávajícího operačního systému...

 

ČTÚ chystá výběrové řízení na provozovatele sítí pro rozhlasové vysílání DAB+

Český telekomunikační úřad připravuje podmínky pro výběrové řízení na komerční provozovatele sítí pro rozhlasové...

 

Vláda investuje desítky milionů korun do rozvoje 5G sítí

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo novou výzvu z Národního plánu obnovy. V dotacích rozdá téměř 90 milionů...

Nejčtenější články

Prima zveřejnila nová pravidla pro přetáčení reklam na IPTV

 

Od 1. června začne platit zákaz přeskakování reklam na kanálech FTV Prima. Jaké podmínky společnost nastavila pro...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2022

 

Jaké rychlosti v dubnu nabízeli jednotliví poskytovatelé svým zákazníkům? Mrkněte na nejnovější statistiky rychlostí...

Internet s rychlostí až 10 Gb/s bude brzy dostupný i v běžných domácnostech

 

Internet pro domácí použití s rychlostí 1 Gb/s už v česku není žádnou výjimkou. V průběhu následujících let by se...