Komerční úspěch iPadu, který po pravdě řečeno očekávali snad jen šéfové Applu, pochopitelně nedává spát konkurenci. Microsoft s HP sice halasně ohlašovaly prototyp, ale u něj zatím zůstalo.
O výrazný kus dál se dostala firma Samsung, jejíž přístroj Galaxy Tab se začne prodávat ještě tento měsíc. Ve frontě potom přešlapuje Dell, Nokia a LG. Galaxy Tab pracuje s operačním systémem Android a jelikož má jeho displej o
O té se zatím mluvčí Samsungu nechtějí moc vybavovat a experti z nich povětšinou vymámili jen málo říkající odpovědi o tom, že bude záležet na operátorech jednotlivých zemí a že bude rozhodně vyšší, než jsou chytré mobily nejvyšší třídy. Z Finska přišla jedna z prvních reálních cen a nedotovaná Galaxy by měla stát 849 euro, což je téměř o 100 euro víc než 32 GB iPad.
Řada expertů je přesvědčena o tom, že pokud nedojde k nějakému zázraku, není na poli tabletů o čem mluvit. V posledním čtvrtletí patřilo iPadu téměř 75 procent světového trhu, což by mělo vydržet nejméně do roku 2012. Podle jiných expertů ale rozhodnuto není nic a stačí jeden podařený výrobek a všechno se změní.
Jednou z možností je novinka z dílny Toshiby. Tablet Folio 100 je již na trhu a může se chlubit desetipalcovým displejem, čímž o fous porazí i iPad. V Evropě by se Folio mělo objevit koncem tohoto roku. Pod kapotou najdeme procesor Nvidia a operační systém Android.
Dalším potenciálním rivalem je tablet čínské společnosti Huawei. Ten také běží na operačním systému od Googlu, s pouze sedmipalcovým displejem ale má od první chvíle značný handicap. Výhodou ale bude cena, evropský zákazník by měl nový tablet dostat těsně před Vánocemi a cena by neměla přesáhnout 300 euro. Na příští rok plánuje čínský výrobce další tablet, tentokrát s desetipalcovým displejem.
Jestli ze slibovaného mraku opravdu zaprší nebo jestli se po nových tabletech nikdo ani neotočí, to ukáže až blízká budoucnost. Jestli lze odhadovat podle trhu s chytrými mobily, nemá se Apple čeho bát, neboť jako „zabiják iPhonu“ bylo již označováno více mobilů, než se chce vzpomínat. Žádnému se to ale nepodařilo, některé se prodávají tak tak, některé zmizely úplně. A tak je pravděpodobné, že ani nejnovější nabídka tabletů nezpůsobuje Jobsovi špatné spaní.
21. 9. 2010
Autor: Václav Větvička
Televizní operátor Telly se od 1. ledna 2024 stane primárním vlastníkem přenosových práv pro Česko a Slovensko...
Ulož.to kvůli novým evropským pravidlům omezí možnost sdílení souborů s dalšími uživateli. Od 1. prosince bude možné...
O2 se přidalo k Vodafonu a T-Mobile a zavedlo jednotné číslo pro hlášení podvodů – 7726. Nyní ho tak mohou využívat...
Digitální a satelitní Magenta TV přidala do své nabídky novou stanici DVTV Extra, za kterou stojí moderátoři Daniela...
O2 odhalilo vánoční nabídku telefonů, které si můžete pořídit i na splátky bez navýšení. Splátku vám přitom pokryje...
Jaké rychlosti internetu jsme na DSL.cz naměřili v říjnu? Podívejte se na nejnovější statistiky.