Úvod > Články > Model prodeje softwaru je špatný, říká šéf firmy Red Hat

Model prodeje softwaru je špatný, říká šéf firmy Red Hat

Jim Whitehurst ze společnosti Red hat na konferenci Interop v New Yorku uvedl, že přežívající model prodeje komerčního softwaru je špatný. Podle něj je nový software předražený, neodráží potřeby klientů/uživatelů a hlavně při implementaci nových verzí představuje risk pro firemní systémy.

Dnes to napsal server Computerworld.com.

"Obchodní model mezi zákazníkem a výrobci je od základu špatný," řekl Whitehurst. "Výrobci softwaru musejí hádat, co klienti chtějí. A to, co klienti pak dostanou, není to, co chtěli. A klienti nestojí o válku ve stylu 'kdo z výrobců přidá více funkcí'".

Whitehurst obchodní modely pro software kritizoval i v minulosti. Při své přednášce představil i možný lék, který by mnohým firmám mohl v některých oblastech pomoci. Samozřejmě, jak už to dnes bývá, představoval další výhody cloud computingu a otevřeného softwaru. "Lidé sice dneska říkají, že mají zájem o cloud, ale ve skutečnosti vyjadřují jen svou frustraci ze současných IT obchodních modelů."

Své vystoupení odstartoval jednoduchou otázkou: "Proč náklady v IT rostou, když základní náklady na poskytování služeb klesají o polovinu každých 18 měsíců?" Vinu vidí u softwarových výrobců.

Při přednášce rovněž zmiňoval výhody modelu založeného na open source, tedy softwaru s otevřenými kódy. Náklady spojené s open source jsou totiž mnohem nižší než náklady za komerční software s drahými licencemi. Whitehurst jako výhodu open source spatřuje i v tom, že jednotlivé firmy, které vytvářejí společný software pro své potřeby, snižují i počet chyb v takovém softwaru. "A když si kupujete otevřený software, neplatíte za to, že ten software funguje -- platíte za službu a podporu."

Na adresu cloud computingu ještě řekl, že o jeho úspěchu rozhodne to, zda se vydá cestou klasického softwarového prodeje, nebo zda bude založen na otevřených standardech. Dnes cloud computing a služby s ním spjaté stojí právě na této křižovatce. "Tohle nakonec určí, jak bude úspěšný a jak bude IT používat příští generace."

20. 10. 2010

Autor: Redakce DSL.cz

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Český bezdrát nabízí připojení k Internetu Eri-ADSL Panter... 5 Mbps od 279 Kč a 10 Mbps od 299 Kč

Společnost Český bezdrát s.r.o. nabízí v AKCI Léto 2014 dvě nové Služby pevného připojení k Internetu typu ADSL...

 

TP-LINK radí, jak se chránit před chybou v zabezpečení domácích routerů

Před nedávnem proběhla v médiích zpráva o závažné bezpečnostní chybě některých síťových prvků od nejrůznějších...

 

ss7Net - VoIP telefonní ústředna zdarma

Vyměníme Vám starou za novou ...

Dosluhuje Vám vaše stará pobočková ústředna? Máme pro Vás řešení...

Nejčtenější články

CZ.NIC zveřejnilo seznam zablokovaných českých domén

 

Sdružení CZ.NIC začalo tento týden publikovat seznam zablokovaných českých domén. Momentálně na něm najdete 760 stránek.

Prima zveřejnila nová pravidla pro přetáčení reklam na IPTV

 

Od 1. června začne platit zákaz přeskakování reklam na kanálech FTV Prima. Jaké podmínky společnost nastavila pro...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2022

 

Jaké rychlosti v dubnu nabízeli jednotliví poskytovatelé svým zákazníkům? Mrkněte na nejnovější statistiky rychlostí...