Úvod > Články > Na mobil za 2,50 Kč, na pevnou za 0,50 Kč – Google spustil volání z Gmailu i pro Čechy

Na mobil za 2,50 Kč, na pevnou za 0,50 Kč – Google spustil volání z Gmailu i pro Čechy

Společnost Google spustila pro Česko a další státy svou VoIP/hlasovou službu. Počínaje dneškem je možné z e-mailové schránky Gmail volat na mobilní telefony a pevné linky nejen v ČR, ale i za hranice. Některé destinace, jako USA a Kanada, přitom mají velice příjemné ceny.

Google v poslední době spouští jednu novou službu za druhou. V případě volání z Gmailu na mobily a pevné linky nejde striktně o spuštění nové služby jako spíše o rozšíření jejího pokrytí do států mimo území Spojených států (kde byla služba spuštěna loni).

Mezi zeměmi, kde je volání Google Voice v Gmailu dostupné, je i Česká republika. Nebo by měla být -- mnoha uživatelům služba ještě nefunguje, ale během hodin a dní by měla být postupně spuštěna. Zda vaše schránka na Gmailu volání podporuje, si můžete zjistit kliknutím na tento odkaz.

I když jde o součást Google Voice, samotný Google Voice (plnohodnotný) v Česku a dalších státech ještě patrně nějakou dobu fungovat nebude. To s sebou nese některá, a pro mnohé zásadní omezení -- ale popořadě.

Volání v mnoha/do mnoha zemí z poštovní schránky

Google na svém blogu 2. srpna oznámil, že rozšiřuje službu volání z poštovní schránky do více zemí (nově v 38 jazycích). Uživatelé mají možnost si předplatit volání formou kreditu ve čtyřech měnách -- eurech, britských librách, kanadských a amerických dolarech (minimum je 10 dolarů). Google si neúčtuje za volání žádní propojovací poplatky, "takže zaplatíte jen za čas, který provoláte," píše.

Zároveň došlo ke zlevnění poplatků za volání do zahraničí (celkem do 150 destinací). Například volání na britské mobilní telefony vyjde pouze na 0,10 dolaru, resp. 0,08 euro, tj. v přepočtu 1,7 - 1,9 Kč.

Google také upozorňuje, že služba nebude dostupná hned pro všechny (jak se v noci mohli přesvědčit mnozí uživatelé na našem území) -- během následujících hodin a dní by se však ve všech e-mailových schránkách Googlu (Gmail) měla v chatu objevit zelená ikona telefonního sluchátka značící dostupnost služby. Poklepáním na ni se pak zobrazí i číselník.

Cena – někdy dobrá, ale domácí VoIP operátoři mají pro tuzemsko navrch

Cena volání na mobily v České republice činí 0,15 USD za minutu, v přepočtu 2,50 - 2,60 Kč za minutu (záleží na kurzu dolaru), resp. v eurech pak 0,11 €. Pro Českou republiku by měla být směrodatnější cena v eurech. Co se volání na pevné linky týče, za minutu hovoru uživatel zaplatí 0,03 USD, v přepočtu tedy asi 0,50 Kč. Pokud se podíváme na cenu v eurech, pak počítejme s 0,02 € za minutu hovoru, tudíž opět asi 0,50 Kč.

Ceny jsou uvedeny jako finální – otázka kolem daně však zůstává. Google ohledně DPH uvádí toto:

“Uvedené sazby neobsahují daň a mohou se kdykoli změnit. Pokud je vaše fakturační adresa mimo státy EU, bude vám kromě zakoupeného kreditu pro volání naúčtována také příslušná sazba DPH pro vaši zemi. Pokud si například objednáte kredit za 10 € a DPH ve vaší zemi je 19 %, bude vám naúčtována částka 11,90 €.”

Že nejde o plnohodnotnou službu Google Voice, se můžete přesvědčit sami, navštívíte-li stránku služby (viz Googel Voice). S největší pravděpodobností na vás bude čekat upozornění, že služba ve vašem státě není dostupná (Google Voice is not available in your country.).

Z toho vyplývá řada omezení i pro volání z Gmailu. I když jde o implementaci služby Google Voice, v rámci e-mailové schránky nedostanete například telefonní číslo. V praxi se pak volanému (například na mobilu) zobrazí skryté/soukromé číslo. Zpátky vám tudíž nezavolá. Nelze tedy použít ani žádný hardwarový telefon.

Pro volání z poštovní schránky si každý uživatel musí nainstalovat příslušný plugin, který se používá i pro volání mezi počítači v rámci hlasového/video chatu (Voice and Video Plugin naleznete zde). Dobrou zprávou je, že plugin je multiplatformní, takže na své si přijdou nejen uživatelé Windows, ale i rozličných linuxových systémů a Mac OS X.

Volání v rámci Spojených států amerických a Kanady zůstává nadále zcela zdarma (minimálně do konce roku 2011), volající ze zahraničí do těchto destinací za minutu hovoru zaplatí 0,01 dolarů (resp. 0,01 eura), tj. v přepočtu 0,17 Kč/0,24 Kč (mobily i pevná linka).

Na první pohled se samozřejmě nabízí srovnání s tuzemskými VoIP operátory (jež nabízejí volání přes internetový protokol) – ti mají navrch v tom ohledu, že klientům přidělují telefonní čísla (klienti si je často vybírají sami), takže volání funguje v obou směrech.

Stejně tak řada tuzemských VoIP operátorů nabízí volání na mobilní telefony a pevné sítě za ještě menší ceny (od – řekněme – 1,50 Kč na mobil a cca 0,30 Kč na pevnou linku) a to při tarifikaci 1+1 (čili po sekundách; tohle ale není podmínkou, záleží na operátorovi). Google Voice (i v rámci Gmailu), zdá se, hovory účtuje po minutách (takže 60+60). Nicméně volání do USA či Británie a některých dalších destinací je dost levné (včetně mobilních telefonů). A pokud se někteří uživatelé z různých důvodů “bojí” hledat tuzemské VoIP operátory a uzavírat s nimi smlouvy (byť jen přes internet), na občasné volání z počítače jim Google Voice v jejich gmailové schránce může přijít vhod.

Na hodnocení si počkejme do doby, až si VoIP z e-mailové schránky otestuje více českých uživatelů.

3. 8. 2011

Autor: Oldřich Klimánek

Témata

telekomunikace

Sdílejte

Přečtěte si také

 

ČTÚ nabídne operátorům další 4 pásma pro internet a televizi

ČTÚ oznámil, že do příštího roku nabídne nejméně další 4 pásma kmitočtů pro vysokorychlostní internet a digitální...

 

Huawei má první telefon bez Androidu. Kdy spustí jeho prodej?

Huawei představil vlastní operační systém Harmony OS už před delší dobou. Nyní dokonce vytvořil smartphone bez...

 

Evropský soud podpořil síťovou neutralitu: Operátoři nesmí upřednostňovat některé služby na úkor jiných

Evropský soud vydal verdikt v kauze maďarského operátora Telenor, který zákazníkům počítal provoz v některých...

Nejčtenější články

Víme, kde se od září 2020 připojíte k internetu s rychlostí 100 Mb/s!

 

Nordic Telecom začíná od září nabízet svůj internet s rychlostí 100 Mb/s v dalších lokalitách. Podívejte se, jestli...

Datamánie je u konce. O2 stáhlo z nabídky předplacené karty se 100 GB dat

 

O2 svým zákazníkům v létě přichystalo zajímavou akci. Nabízelo předplacené karty se speciálním tarifem - 100 GB dat...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v sprnu 2020

 

Jak se v závěru prázdnin dařilo jednotlivým poskytovatelům internetu? A která technologie zaznamenala největší...