Úvod > Články > Bezdrátový broadband je připraven

Bezdrátový broadband je připraven

Testování bezdrátového broadbandu ve Spojených státech dále pokročilo, takže hned několik největších telefonních a ISP společností připravilo v řadě amerických měst testovací nabídku.

Na špici jsou firmy Sprint Nextel, BellSouth, EarthLink a Verizon Communications, které se zaměřily především na oblasti, kde lidé nemohou dostat broadband klasickým způsobem. BellSouth zahájil zkušební provoz ve městě Athens, ve kterém využívá současné věže, zařízení pre-WiMax Ripwave firmy Navini Networks a bezdrátového modemu stejné firmy. Nová služba nazvaná FastAccess Internet Service je zaměřená zejména na 30 000 studentů v University of Georgia. Cena je buď 29,95 dolaru měsíčně za rychlost přenosu dat 384/128 kbit/s nebo 39,95 dolaru za 1,5 Mbit/s / 256 kbit/s. Společnost bude spokojena, pokud se přihlásí pouhých 900 účastníků.

Ještě předtím si stejná firma vyzkoušela tento provoz v malém floridském městě Palatka. Tehdy bylo cílem rozšířit službu pro další města tohoto státu, ale po ničivém hurikánu Katrina se firma zaměřila na nabídku v nejvíce postižených oblastech států Mississippi a Louisiana.

Trh s bezdrátovým broadbandem je stále zajímavější, neboť se na něm objevují prakticky všechny firmy, od telefonních po kabelové a satelitní společnosti až po ISP. Prakticky všechny chtějí své služby nabízet tam, kde z finančních důvodů nemá smysl pokládat kabely. Rozvoj systému WiMax je dalším důvodem zájmu, neboť ten umožňuje přístup k internetu u mobilních aplikací. Skupina WiMAX Forum začala v červenci certifikovat jednotlivé produkty. Šéf vývoje broadbandu pro firmu EarthLink se nástupu systému WiMax nemůže dočkat.

Zatímco firmy čekají na další vývoj WiMaxu, někteří nedočkavci si chtějí vybudovat důležité postavení již dnes. Sprint Nextel, který úspěšně přežil fůzi obou firem, plánuje testování nové bezdrátové technologie na podzim tohoto roku a vybral si pro to město Washington a spektrum ve vlastní frekvenci 2,5 GHz. Testování by mělo trvat šest měsíců a bude využívána technologie UMTS TD-CDMA od IPWireless. Vedle vysokorychlostního přenosu dat by měly být testovány i další aplikace, od streamingu videa po online hazard a videokonference. Rychlosti a ceny zatím uvedeny nebyly.

Ještě před samotnou fúzí ukončil Nextel testování v oblasti měst Raleigh/Durham. Mezi 3000 zákazníky byly jak platící účastníci tak i rodiny pracovníků, dosah služby byl kolem 1 300 mil v centrální oblasti Severní Karoliny. Ceny se pohybovaly v rozmezí 35 až 75 dolarů, průměrná rychlost dosahovala 375 kb/s až 1,5 Mb/s a použit byl systém Flash OFDM firmy Flarion Technologies.

Sprint Nextel současně hodlá testovat i IEEE 802.16e, což je mobilní WiMax firmy Samsung Telecommunications America, využívající firemní frekvenci 2.5 GHz. Sprint zase testuje mobilní WiMax ve spolupráci s Motorolou a Intelem.

EarthLinks se zase zaměřuje na městské sítě. Firmě patří 1.5 milionů zákazníků broadbandového připojení, ale jelikož nemá vlastní kabely a musí pronajímat kapacitu od telefonních firem a kabelových providerů, kteří ji podle posledního nařízení FCC a Nejvyššího soudu již nemusí poskytovat, nevidí v současném systému možnost dalšího růstu. EarthLink proto vidí budoucnost v městských sítích a nedávno úspěšně podepsala smlouvu s městem Philadelphia. Firma současně hodlá nabídnout své služby městům San Francisco, Portland a Denver, které plánují totéž, co Philadelphia.  EarthLink si  svůj systém již úspěšně vyzkoušela v několika malých kalifornských městech, pokaždé ve spolupráci se společnostmi Digitalpath Networks a Metrofi.

Verizon mezitím ohlásil testovací zkoušky ve dvou městech ve státě Illinois. Do boje se dávají i MSO, např. Wave Broadband, která ve spolupráci s MediaCell testuje situaci v turistických městečkách pacifického severozápadu a satelitní firmy, které vyvíjejí vlastní balík video, hlasových a datových služeb.

13. 10. 2005

Autor: Václav Větvička

Témata

připojení k internetu

Sdílejte

Přečtěte si také

 

T-Mobile letos připojil k optickému internetu 40 tisíc domácností

T-Mobile navzdory pandemii letos pokryl už 40 000 domácností optickým internetem. Do konce roku prý stihne pokrýt...

 

Nepravdivým hodnotám je konec, operátoři musí začít uvádět reálné rychlosti internetu

ČTÚ přišel s novým pravidlem, které limituje poskytovatele internetu v nabídkách rychlostí. Pokud nebudou uvádět...

 

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v sprnu 2020

Jak se v závěru prázdnin dařilo jednotlivým poskytovatelům internetu? A která technologie zaznamenala největší...

Nejčtenější články

Víme, kde se od září 2020 připojíte k internetu s rychlostí 100 Mb/s!

 

Nordic Telecom začíná od září nabízet svůj internet s rychlostí 100 Mb/s v dalších lokalitách. Podívejte se, jestli...

Datamánie je u konce. O2 stáhlo z nabídky předplacené karty se 100 GB dat

 

O2 svým zákazníkům v létě přichystalo zajímavou akci. Nabízelo předplacené karty se speciálním tarifem - 100 GB dat...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v sprnu 2020

 

Jak se v závěru prázdnin dařilo jednotlivým poskytovatelům internetu? A která technologie zaznamenala největší...