Úvod > Články > Bezdrátový broadband je připraven

Bezdrátový broadband je připraven

Testování bezdrátového broadbandu ve Spojených státech dále pokročilo, takže hned několik největších telefonních a ISP společností připravilo v řadě amerických měst testovací nabídku.

Na špici jsou firmy Sprint Nextel, BellSouth, EarthLink a Verizon Communications, které se zaměřily především na oblasti, kde lidé nemohou dostat broadband klasickým způsobem. BellSouth zahájil zkušební provoz ve městě Athens, ve kterém využívá současné věže, zařízení pre-WiMax Ripwave firmy Navini Networks a bezdrátového modemu stejné firmy. Nová služba nazvaná FastAccess Internet Service je zaměřená zejména na 30 000 studentů v University of Georgia. Cena je buď 29,95 dolaru měsíčně za rychlost přenosu dat 384/128 kbit/s nebo 39,95 dolaru za 1,5 Mbit/s / 256 kbit/s. Společnost bude spokojena, pokud se přihlásí pouhých 900 účastníků.

Ještě předtím si stejná firma vyzkoušela tento provoz v malém floridském městě Palatka. Tehdy bylo cílem rozšířit službu pro další města tohoto státu, ale po ničivém hurikánu Katrina se firma zaměřila na nabídku v nejvíce postižených oblastech států Mississippi a Louisiana.

Trh s bezdrátovým broadbandem je stále zajímavější, neboť se na něm objevují prakticky všechny firmy, od telefonních po kabelové a satelitní společnosti až po ISP. Prakticky všechny chtějí své služby nabízet tam, kde z finančních důvodů nemá smysl pokládat kabely. Rozvoj systému WiMax je dalším důvodem zájmu, neboť ten umožňuje přístup k internetu u mobilních aplikací. Skupina WiMAX Forum začala v červenci certifikovat jednotlivé produkty. Šéf vývoje broadbandu pro firmu EarthLink se nástupu systému WiMax nemůže dočkat.

Zatímco firmy čekají na další vývoj WiMaxu, někteří nedočkavci si chtějí vybudovat důležité postavení již dnes. Sprint Nextel, který úspěšně přežil fůzi obou firem, plánuje testování nové bezdrátové technologie na podzim tohoto roku a vybral si pro to město Washington a spektrum ve vlastní frekvenci 2,5 GHz. Testování by mělo trvat šest měsíců a bude využívána technologie UMTS TD-CDMA od IPWireless. Vedle vysokorychlostního přenosu dat by měly být testovány i další aplikace, od streamingu videa po online hazard a videokonference. Rychlosti a ceny zatím uvedeny nebyly.

Ještě před samotnou fúzí ukončil Nextel testování v oblasti měst Raleigh/Durham. Mezi 3000 zákazníky byly jak platící účastníci tak i rodiny pracovníků, dosah služby byl kolem 1 300 mil v centrální oblasti Severní Karoliny. Ceny se pohybovaly v rozmezí 35 až 75 dolarů, průměrná rychlost dosahovala 375 kb/s až 1,5 Mb/s a použit byl systém Flash OFDM firmy Flarion Technologies.

Sprint Nextel současně hodlá testovat i IEEE 802.16e, což je mobilní WiMax firmy Samsung Telecommunications America, využívající firemní frekvenci 2.5 GHz. Sprint zase testuje mobilní WiMax ve spolupráci s Motorolou a Intelem.

EarthLinks se zase zaměřuje na městské sítě. Firmě patří 1.5 milionů zákazníků broadbandového připojení, ale jelikož nemá vlastní kabely a musí pronajímat kapacitu od telefonních firem a kabelových providerů, kteří ji podle posledního nařízení FCC a Nejvyššího soudu již nemusí poskytovat, nevidí v současném systému možnost dalšího růstu. EarthLink proto vidí budoucnost v městských sítích a nedávno úspěšně podepsala smlouvu s městem Philadelphia. Firma současně hodlá nabídnout své služby městům San Francisco, Portland a Denver, které plánují totéž, co Philadelphia.  EarthLink si  svůj systém již úspěšně vyzkoušela v několika malých kalifornských městech, pokaždé ve spolupráci se společnostmi Digitalpath Networks a Metrofi.

Verizon mezitím ohlásil testovací zkoušky ve dvou městech ve státě Illinois. Do boje se dávají i MSO, např. Wave Broadband, která ve spolupráci s MediaCell testuje situaci v turistických městečkách pacifického severozápadu a satelitní firmy, které vyvíjejí vlastní balík video, hlasových a datových služeb.

13. 10. 2005

Autor: Václav Větvička

Témata

připojení k internetu

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Slovenský Antik Telecom začal nabízet internet s rychlostí 10 Gb/s

Slovenský poskytovatel Antik Telecom začal svým zákazníkům nabízet připojení j internetu o rychlosti 10 Gb/s...

 

Známe nové lokality, kde se od léta 2021 připojíte k internetu s rychlostí 100 Mb/s!

Nordic Telecom přes léto rozšířil svůj vysokorychlostní internet do dalších lokalit. Podívejte se, kde je připojení...

 

Starlink překročil hranici 100 000 zákazníků

Společnost SpaceX oznámila, že svým zákazníkům již odeslala 100 tisíc terminálů Starlink. Na jeden funkční satelit...

Nejčtenější články

ČTÚ upozornil na nekvalitní antény, způsobují problémy s příjmem DVB-T2

 

Český telekomunikační úřad vydal prohlášení, ve kterém upozorňuje na nekvalitní antény pro příjem DVB-T2. Jaký...

TV Speciál: Kde sledovat ten nejlepší tenis?

 

Tenisová sezona je v plném proudu, a tak je nevyšší čas si shrnout, kde můžete jednotlivá utkání sledovat. Na...

T-Mobile představil nové tarify, se kterými budete Pořád online

 

T-Mobile dnes představil nové tarify s bezplatnou službou Pořád online. Díky nim můžete datovat omezenou rychlostí i...