Úvod > Články > Internet 4G je dvakrát rychlejší než CDMA

Internet 4G je dvakrát rychlejší než CDMA

První naměřené výsledky rychlostí služby Internet 4G potvrzují, že mobilní internet od T-Mobile bude velmi zajímavou alternativou ke službám Eurotelu v síti CDMA. Internet 4G může najít také ohlas u stávajících uživatelů DSL služeb, kteří potřebují rychlý internet na více místech v rámci aktuálního pokrytí.

Kompletní naměřené výsledky rychlosti internetu na DSL.cz od uživatelů nejvýznamnějších pevných sítí ukazuje následující tabulka.
Meziměsíční zvyšování rychlostí ADSL v síti Českého Telecomu souvisí se zvyšováním podílu rychlejších služeb. V současné době máme již 50% měření z ADSL přípojek s minimální rychlostí 1024 kbit/s. Z ADSL přípojek s rychlostí 512 kbit/s a výše je na DSL.cz 70% měření.

Od soboty Český Telecom dále zatraktivnil nabídku služeb Internet Expres, kdy noví zákazníci zaplatí za aktivaci, modem a první měsíc provozu 1 Kč. Vzhledem k malému rozdílu mezi velkoobchodními cenami ADSL Českého Telecomu a cenami služby Internet Expres se tak dále snížil prostor pro konkurenceschopnou nabídku ADSL ze strany poskytovatelů nabízejících své služby na základě velkoobchodní nabídky Českého Telecomu. Mnoha poskytovatelům ADSL začíná být stále jasnější, že implementace vlastních služeb na principu pronájmu místní smyčky a s tím spojené nemalé investice budou pro získání významnějšího tržního podílu na trhu s vysokorychlostním internetem nezbytné.

V následující tabulce jsou dosahované rychlosti ADSL v síti Českého Telecomu u nejčastěji používaných služeb s agregací 1:50.


 
U rychlostí do 1 Mbit/s se dá zjednodušeně říci, že průměrná rychlost přípojek dosahuje 70% objednané hodnoty. U 2 Mbit/s je průměrná rychlost v porovnání s hodnotou v názvu služby ještě nižší. Vyšších rychlostí ADSL pro domácnosti v síti Českého Telecomu než 2 Mbit/s se podle našich informací v nejbližší době nedočkáme. Šťastnější mohou být domácnosti například ve Velké Británii, kde British Telecom od příštího roku spustí na 5 300 ústřednách ADSL s rychlostí 8 Mbit/s, které bude nabízet i velkoobchodně. Podobně jako u nás i ve Velké Británii nabízejí rychlejší ADSL operátoři v rámci nabídky na principu pronájmu místní smyčky. U nás je zatím maximum 4 Mbit/s v síti Telenor Networks, ve Velké Británii nabízejí poskytovatelé nyní ve zkušebním provozu DSL s rychlostí až 24 Mbit/s. Rozdíly v rychlostech jsou dány tím, že alternativní poskytovatelé se soustřeďují na oblasti s hustým osídlením, kde jsou zákazníci blíže k telefonním ústřednám.

S výjimkou zlepšení dosahovaných rychlostí ADSL společnosti GTS Novera, nedošlo meziměsíčně k výrazným pohybů dosahovaných rychlostí ADSL v síti Českého Telecomu. Celkové rozdíly jsou pod hranicí 2%, což ukazuje níže uvedená tabulka.Nyní se podíváme detailněji na ADSL na principu pronájmu místní smyčky, které v současné podobě zákazníky zaujalo natolik, že počet těchto přípojek narůstá podle počtu měření na DSL.cz až o 25% měsíčně. V současné době nabízejí služby na principu pronájmu místní smyčky Telenor Networks a České Radiokomunikace. V nejbližších dnech bude v prvních třech městech spouštět svoji síť i Czech On Line, která však patrně nebude posledním operátorem v Česku s vlastní nabídkou služeb na principu pronájmu místní smyčky. Důvodem nárůstu těchto služeb je dobrý poměr mezi cenou a kvalitou, marketingové kampaně společností České Radiokomunikace a Nextra a v neposlední řadě nabízené akce spočívající v nabídce zřízení služeb a ceně využívání služby v prvních měsících za 1 Kč.Pokles rychlostí služeb NEXTRA FUN může souviset se spuštěním Fair Use Policy (FUP) od 10. října.  Spuštění FUP Nextrou se nelze příliš divit, protože na nejvyšší rychlosti 4096 kb/s byl stanoven měsíční datový provoz před aplikací FUP na přijatelných 40 GB měsíčně, přičemž 12% uživatelů stahovalo více než 100 GB měsíčně a jeden rekordman byl dokonce schopen za měsíc přenést 814 GB. FUP od Nextry je zajímavá v tom, že zákazník si ji může aplikovat sám a tím se mu například v případě stahování velkých souborů přes noc přenesená data nezapočítávají do limitu. Dále je možné dokoupit data v ceně 50 Kč za blok 2 GB a tím se limit pro automatickou aplikaci FUP navýší.

Stále minimum naměřených rychlostí máme ze služeb SHDSL (DSL služby se shodnou rychlostí směrem k uživateli i od uživatele), které jsou sice firemními zákazníky poptávány zejména pro využití služeb jako např. VoIP nebo VPN, ale jejich cena je zatím příliš vysoká. Se zajímavým řešením proto přišla společnost Český Bezdrát, která nabízí na principu pronájmu místní smyčky v největších městech SHDSL s agregací 1:25. Ceny se pohybují od 989 Kč po 2 989 Kč měsíčně pro SHDSL s rychlostmi 128/128 kbit/s až 2048/2048 kbit/s. Výhodou jsou přijatelné ceny, rozdíl oproti dražšímu SHDSL s agregací 1:1 je v aplikaci FUP.

Poprvé přinášíme tabulku s přehledem skutečných rychlostí internetu v mobilních sítích.Podle našeho měření neumíme přesně odlišit užívání technologií GPRS a EDGE, proto jsou uvedeny výsledky souhrnně. Na první pohled rozpor ve zvýšení rychlostí GPRS/ EDGE všech operátorů dohromady, kdy rychlosti jednotlivých operátorů poklesly, vznikl zvýšením tržního podílu T-Mobile jehož zákazníci dosahují nejvyšších rychlostí. Nejpomalejší rychlosti Eurotelu jsou dány vysokým podílem měření GPRS a relativně nízkou maximální rychlostí EDGE ve výši 132 kbit/s. V sítích T-Mobile a Oskar Vodafone jsou maximální dosahované rychlosti technologie EDGE na úrovni 210 kbit/s. Jak bylo zmíněno v úvodu, rychlosti před pár dny spuštěné služby Internet 4G od T-Mobile jsou dvakrát rychlejší než rychlosti služeb Eurotelu v síti CDMA. Maximální naměřené rychlosti služby Internet 4G dosáhly 1669 kbit/s, ale 98% měření proběhlo s rychlostmi pod 1024 kb/s. Protože cena rychlého internetu Eurotelu i T-Mobile začíná na srovnatelné úrovni 699 Kč měsíčně bez DPH, rozhodující pro výběr služby bude lokalita zákazníka. Zatímco Internet 4G je zatím dostupný jen v Praze, pokrytí sítě CDMA Eurotelu přesahuje 70% České republiky.

Nakonec se podíváme na dosahované rychlosti v největších WiFi sítích.Počet uživatelů bezdrátových WiFi sítí nelze přesně určit, ale zcela jistě přesahuje 100 000 a podle některých odhadů by počet bezdrátových přípojek v ČR mohl dosahovat až 200 000. Podle počtu měření rychlostí na DSL.cz a dalších informací se spíše přikláníme k číslu 200 000, přičemž rychlý nárůst počtu přípojek bezdrátových sítí zatím neohrožují ani nové DSL služby a ani rychlý internet od mobilních operátorů. Důvodem jsou atraktivní ceny služeb poskytovatelů bezdrátových sítí.
 

7. 11. 2005

Autor: Tomáš Pětivoký

Témata

rychlost internetu

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v červnu 2024

V červnu rychlost Wi-Fi internetu opět rostla. Podívejte se, jak si vedl váš provider a ve kterém kraji jsme...

 

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v červnu 2024

Rychlosti internetu v červnu kolísaly. Podívejte se, u kterého poskytovatele jsme naměřili nejvyšší hodnoty a která...

 

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v květnu 2024

Jaké rychlosti Wi-Fi jsme naměřili v květnu 2024? Porovnejte svůj kraj se zbytkem republiky a podívejte se, jak si...

Nejčtenější články

Nej.cz přechází pod O2. Co se pro vás mění?

 

Nej.cz je od 1. června součástí O2. Akvizice se týká služeb Nej.cz, Kuki a netbox. Podívejte se, co se změní pro vás...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v červnu 2024

 

Rychlosti internetu v červnu kolísaly. Podívejte se, u kterého poskytovatele jsme naměřili nejvyšší hodnoty a která...

O2 představilo letní odměny pro své zákazníky

 

O2 si pro své zákazníky přichystalo na léto řadu novinek. Nabídne jim dvojnásobek Dat naplno nebo O2 tag a repráček...