Úvod > Články > Rychlosti ADSL brzy výrazně vzrostou

Rychlosti ADSL brzy výrazně vzrostou

Největší zvýšení průměrných rychlostí, měřených na serveru DSL.cz, zaznamenaly v minulém roce DSL služby. Slušných nárůstů dosáhli i zákazníci bezdrátových sítí. Je jisté, že obě uvedené technologie zaznamenají velké nárůsty průměrných rychlostí i v roce 2006.

Rozjezd služeb na principu pronájmu místní smyčky Českého Telecomu je nepochybně nejdůležitější události roku 2005 v oblasti skutečně rychlého internetu. Zatímco koncem roku 2004 se počet internetových přípojek v sítích Telenor Networks a Radiokomunikací pohyboval dohromady ve stovkách, koncem minulého roku celkový počet přípojek na principu pronájmu místní smyčky přesáhl desetitisícovou hranici. Dá se předpokládat, že zejména kvůli plánovaným velkým investicím poskytovatelů do rozšiřování pokrytí bude raketový nárůst pokračovat. Další důležitou událostí roku 2005 bylo masivní nasazování technologií v pásmu 5 GHz pro připojení zákazníků bezdrátových poskytovatelů. Pásmo 5 GHz na rozdíl od pásma 2,4 GHz umožňuje zákazníkům běžně dosahovat rychlosti výrazně nad 1 Mbit/s. Počet uživatelů „rychlého bezdrátu“ tak podle našich odhadů také přesáhl desetitisícovou hranici. Je však třeba uznat, že ve srovnání s jinými typy internetového připojení jde zatím o nízké počty. Dial-up stále používá přes půl milionu uživatelů, ADSL v síti Českého Telecomu má téměř 300 000 zákazníků, WiFi přípojek v pásmu 2,4 GHz je téměř 200 000 a kabelový internet má přes 100 000 klientů.

Následující graf ukazuje vývoj průměrných rychlostí u vybraných druhů internetového připojení za poslední 2 roky.Důvody nárůstu průměrných rychlostí ADSL jsou zejména ve snižování cen rychlejších přípojek v síti Českého Telecomu a v migracích zákazníků na vyšší rychlosti. Vliv má také zmiňovaný nárůst počtu přípojek na principu pronájmu místní smyčky, které dosahují ve srovnání s Českým Telecomem více než dvojnásobných rychlostí. Tento rozdíl chce Český Telecom v nejbližších měsících snížit pomocí migrací stávajících ADSL zákazníků pomalejších služeb na služby rychlejší (např. ADSL zákazníci s rychlostí 128 kbit/s budou migrování na 512 kbit/s) a dalším zatraktivněním cen rychlejších přípojek. Poskytovatelé kabelového internetu nepociťují ze strany svých zákazníků poptávku po ještě vyšších rychlostech, a tak se jejich slušné rychlosti v průběhu loňského roku nezměnily. Rychlosti kabelového internetu stále zůstávají ve srovnání s ADSL v síti Českého Telecomu dvojnásobné a jsou tak srovnatelné s ADSL na principu pronájmu místní smyčky, což nám potvrzuje následující tabulka.Téměř 90% ADSL přípojek má stále Český Telecom. Reálně mu konkuruje jen 7 společností, jejichž počet se během několika měsíců sníží díky akvizicím GTS Novery jen na 5 a s velkou pravděpodobností bude v průběhu příštího roku reálných konkurentů ještě méně. V nejbližších letech Český Telecom o své výrazně dominantní postavení v DSL službách nepřijde.Na průměrné rychlosti ADSL v síti Českého Telecomu má podobně jako u jiných poskytovatelů výrazný vliv Fair Use Policy, která je aplikována v týdenním cyklu od pátku do čtvrtka. Názorně to ukazuje graf týdenního vývoje rychlostí služby Internet Expres Sprint s nominální rychlostí 1024 kbit/s. Pokud by z výsledků byla eliminována měření z přípojek s aplikovanou Fair Use Policy, byly by průměrné rychlosti o 5-10% vyšší.V rámci meziměsíčních změn stojí za zaznamenání zlepšení výsledků GTS Novery. Důvodem je dle vyjádření společnosti minimální počet aplikací Fair Use Policy na zákazníky v poslední době. V oblasti Fair Use Policy udělala velmi odvážné rozhodnutí společnost Czech On Line, která aplikaci Fair Use Policy úplně zrušila u všech služeb. Takové rozhodnutí nesporně přiláká řadu zákazníků. Společnost počítá i s tím, že u služeb bez datového limitu s vyššími nominálními rychlostmi (např. 4 Mbit/s) může část zákazníků přenášet i stovky GB dat měsíčně aniž by byla ohrožena kvalita služeb pro ostatní.Procentuální zvýšení rychlostí Nextry zaznamenané u přípojek v síti Českého Telecomu i Telenor Networks souvisí s prováděním optimalizace Fair Use Policy ze strany poskytovatele prostřednictvím nastavení QoS a se změnou úrovní priorit pro P2P sítě.

Mnoho poskytovatelů postupně dochází k závěru, že přeprodávání ADSL na základě velkoobchodní nabídky Českého Telecomu není nejperspektivnější obchodní model. Například IPEX nenabízí v ceníku na svých stránkách novým zákazníkům ADSL služby Českého Telecomu s rychlostmi vyššími než 512 kbit/s a všechny služby s agregací 1:20 a Radiokomunikace před několika dny zúžily portfolio ADSL služeb v síti Českého Telecomu zrušením nabídky služeb Bluetone Internet Profesionál.V příštím roce bude určitě mnoho poskytovatelů zajímat velkoobchodní politika GTS Novery, která přebírá síť Telenor Networks. Bude nepochybně zajímavé, zda bude mít GTS Novera zájem nabízet ostatním poskytovatelům velkoobchodní služby sítě za relativně výhodných podmínek jak činila společnost Telenor Networks, která měla na počátku minimum klientů. Vzhledem k tomu, že GTS Novera má slušný kmen stávajících zákazníků, kteří ji dokážou návratnost investice do infrastruktury zajistit, není příliš velká vstřícnost této společnosti k ostatním poskytovatelům jistá. Připomeňme, že další společnosti nabízející DSL na principu pronájmu místní smyčky (Radiokomunikace a Czech On Line) své služby doposud velkoobchodně nenabízí. Podle počtu měření patří k nejpopulárnějším službám na principu pronájmu místní smyčky NEXTRA FUN 4M a Bluetone Premium 2048.

Nyní se podíváme na dosahované rychlosti v mobilních sítích.Počty měření napovídají, že služba T-Mobile 4G je nesrovnatelně populárnější ve srovnání s UMTS Eurotelu. Eurotel se zatím stále spíše soustředí na nabídku svých služeb v síti CDMA.

Nakonec si prohlédněme tabulku dosahovaných rychlostí v největších WiFi sítích.Do nového roku jsme všem, kteří si chtějí na serveru DSL.cz měřit rychlost svého připojení, připravili zvýšení komfortu měření, kdy již není nutné mít v internetovém prohlížeči povolena vyskakovací okna, aby byl vidět detailní výsledek s naměřenými hodnotami. Jak prokazují první získané výsledky, nesporně to povede k velkému zvýšení počtu vyhodnocovaných měření a tím i ke zvýšení přesnosti každý měsíc zveřejňovaných statistik.

5. 1. 2006

Autor: Tomáš Pětivoký

Témata

rychlost internetu

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v dubnu 2024

V dubnu rychlost Wi-Fi internetu opět mírně klesla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a váš region.

 

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2024

Rychlosti internetu v dubnu některých technologií rostly, u jiných naopak klesaly. Zjistěte, jak si vedl váš...

 

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v březnu 2024

V březnu se rychlost Wi-Fi internetu propadla. Podívejte se, jak si tentokrát vedl vás poskytovatel.

Nejčtenější články

Vodafone zařazuje do nabídky Nova Sport 5 a 6, odvysílá Formuli 1 i MotoGP

 

Vodafone nabídne v rámci své Vodafone TV stanice Nova Sport 5 a Nova Sport 6. Diváci se tak mohou těšit na Formuli...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2024

 

Rychlosti internetu v dubnu některých technologií rostly, u jiných naopak klesaly. Zjistěte, jak si vedl váš...

Od roku 2025 se zvýší koncesionářské poplatky, platit se bude i za mobily a tablety

 

Koncesionářské poplatky za Českou televizi a Český rozhlas se od příštího roku navýší. Změny se dotknou domácností i...