Úvod > Články > Zrychlování internetu zahájil Karneval

Zrychlování internetu zahájil Karneval

Na Českým Telecomem ohlášené čtyřnásobné zrychlení ADSL se zatím drtivá většina stávajících zákazníků může jen těšit. Výrazné navýšení dosahovaných rychlostí zaznamenal zatím pouze kabelový internet od Karnevalu.

V přehledu rychlostí internetu dosahovaných v pevných sítích, naměřených na serveru DSL.cz, je vidět výrazný nárůst počtu ADSL přípojek s rychlostí 128 kb/s, které tak způsobily pokles průměrné rychlosti ADSL v síti Českého Telecomu.V tabulce uvedené meziměsíční zvýšení rychlostí Karnevalu téměř o 50%, je však reálně  podstatně vyšší, protože nárůst rychlostí se objevil až v posledních lednových dnech. Narozdíl od ADSL v síti Českého Telecomu nebyly nové rychlosti a tarify Karnevalu zatím oficiálně oznámeny.
 


Navýšení rychlostí nabízených služeb oznámil od února i největší poskytovatel kabelového internetu UPC. Navýšení však proběhne pouze u služeb s rychlostí od 2 Mbit/s a s měsíční cenou nad 1200 Kč, takže velká skupina uživatelů nejčastěji používaných pomalejších a levnějších služeb se zatím navýšení nedočká.

Rychlosti jednotlivých ADSL služeb v síti Českého Telecomu se v průběhu ledna změnily minimálně. U všech sledovaných hodnot uvedených v následující tabulce byly meziměsíční změny výrazně pod úrovní 10%.Daleko zajímavějším tématem pro stávající zákazníky ADSL jsou migrace jednotlivých služeb na vyšší rychlosti. Technicky nebylo možné zajistit, aby se rychlosti všech služeb změnily v jeden okamžik, a proto Český Telecom provádí migraci svých zákazníků i zákazníků jiných operátorů na základě migračního plánu rozděleného do delšího časového období. Podle stávajících předpokladů by měli být všichni zákazníci migrováni na nové služby automaticky a nejdéle do konce dubna. Český Telecom nabízí možnost urychlení migrace, kdy si zákazníci o zvýšení rychlosti mohou sami požádat prostřednictvím aplikace Moje konto. Kvůli náporu v prvních únorových dnech však migrace neprobíhala zcela hladce, což dokazuje například tato diskuze. Podle měření rychlostí na DSL.cz byla první větší skupina ADSL přípojek Českého Telecomu migrována na vyšší rychlost v sobotu 3.2.

Za zmínku stojí zrušení nabídky ADSL služeb s agregací 1:20 v síti Českého Telecomu. Tyto služby byly dříve i více než pětinásobně dražší než obdobné služby s agregací 1:50, ale dle naměřených rychlostí zákazníci za podstatně vyšší cenu nedostávali vyšší kvalitu. Většina ostatních operátorů služby s agregací 1:20 ve své nabídce prozatím ponechala.

Dále se podíváme na tabulku dosahovaných rychlostí ADSL na principu pronájmu místní smyčky (LLU).
Na novou nabídku ADSL v síti Českého Telecomu doposud nezareagovaly služby v síti Telenor Networks, která byla zakoupena společností GTS Novera. Naopak Radiokomunikace navýšily od 1. února maximální rychlosti nabízených DSL služeb z 2 048 kbit/s na 5 120 kbit/s.

Czech On Line v rámci nekomerčního provozu ve své síti testuje ADSL2+ v Kladně, Příbrami a Mladé Boleslavi. Z této sítě byly opakovaně na měřáku DSL.cz zaznamenány rychlosti přes 13 Mbit/s.

Leden nebyl příliš dobrým měsícem pro rychlosti mobilního internetu. S výjimkou GPRS/EDGE sítě Vodafone, kterou zatím používá, v porovnání s ostatními mobilními operátory, velmi málo zákazníků, všechny sledované rychlosti poklesly, což ukazuje následující tabulka.Na novou nabídku ADSL budou muset postupně reagovat i provozovatelé WiFi sítí, které v průměru dosahují rychlostí na úrovni 0,5 Mbit/s. Posilování rychlostí WiFi sítí je však narozdíl od ADSL a kabelového internetu pro většinu poskytovatelů podstatně náročnější kvůli potřebě nemalých investic do změny technologií síťových prvků z nejčastěji používaného pásma 2,4 GHz. Zvyšování rychlostí WiFi sítí proto bude postupné a nemůžeme očekávat žádné skokové změny.V uvedené tabulce jsou výsledky pouze těch poskytovatelů, u kterých bylo v průběhu měsíc ledna vyhodnoceno více než 250 platných měření na serveru DSL.cz.

Významnější lednovou změnou v oblasti bezdrátového internetu je lednové komerční spuštění služby Bluetone Premium Sky s rychlostmi 512 a 1024 kbit/s ve více než 50 lokalitách. Pro službu je využíváno pásmo 5,4 GHz na technologii Motorola Canopy. Trend využívání pásma 5,4 GHz pro řešení problému poslední míle bude nadále pokračovat, což umožní existenci konkurenčních nabídek vůči ADSL a kabelovému internetu i na vyšších rychlostech než 0,5 Mbit/s.
 

6. 2. 2006

Autor: Tomáš Pětivoký

Témata

rychlost internetu

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v dubnu 2024

V dubnu rychlost Wi-Fi internetu opět mírně klesla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a váš region.

 

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2024

Rychlosti internetu v dubnu některých technologií rostly, u jiných naopak klesaly. Zjistěte, jak si vedl váš...

 

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v březnu 2024

V březnu se rychlost Wi-Fi internetu propadla. Podívejte se, jak si tentokrát vedl vás poskytovatel.

Nejčtenější články

Vodafone zařazuje do nabídky Nova Sport 5 a 6, odvysílá Formuli 1 i MotoGP

 

Vodafone nabídne v rámci své Vodafone TV stanice Nova Sport 5 a Nova Sport 6. Diváci se tak mohou těšit na Formuli...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2024

 

Rychlosti internetu v dubnu některých technologií rostly, u jiných naopak klesaly. Zjistěte, jak si vedl váš...

TikTok představil novou sociální síť, která má konkurovat Instagramu

 

TikTok představil novou sociální síť TikTok Notes. Aplikace je určena ke sdílení fotek a textového obsahu a má přímo...