Úvod > Články > Zrychlování internetu zahájil Karneval

Zrychlování internetu zahájil Karneval

Na Českým Telecomem ohlášené čtyřnásobné zrychlení ADSL se zatím drtivá většina stávajících zákazníků může jen těšit. Výrazné navýšení dosahovaných rychlostí zaznamenal zatím pouze kabelový internet od Karnevalu.

V přehledu rychlostí internetu dosahovaných v pevných sítích, naměřených na serveru DSL.cz, je vidět výrazný nárůst počtu ADSL přípojek s rychlostí 128 kb/s, které tak způsobily pokles průměrné rychlosti ADSL v síti Českého Telecomu.V tabulce uvedené meziměsíční zvýšení rychlostí Karnevalu téměř o 50%, je však reálně  podstatně vyšší, protože nárůst rychlostí se objevil až v posledních lednových dnech. Narozdíl od ADSL v síti Českého Telecomu nebyly nové rychlosti a tarify Karnevalu zatím oficiálně oznámeny.
 


Navýšení rychlostí nabízených služeb oznámil od února i největší poskytovatel kabelového internetu UPC. Navýšení však proběhne pouze u služeb s rychlostí od 2 Mbit/s a s měsíční cenou nad 1200 Kč, takže velká skupina uživatelů nejčastěji používaných pomalejších a levnějších služeb se zatím navýšení nedočká.

Rychlosti jednotlivých ADSL služeb v síti Českého Telecomu se v průběhu ledna změnily minimálně. U všech sledovaných hodnot uvedených v následující tabulce byly meziměsíční změny výrazně pod úrovní 10%.Daleko zajímavějším tématem pro stávající zákazníky ADSL jsou migrace jednotlivých služeb na vyšší rychlosti. Technicky nebylo možné zajistit, aby se rychlosti všech služeb změnily v jeden okamžik, a proto Český Telecom provádí migraci svých zákazníků i zákazníků jiných operátorů na základě migračního plánu rozděleného do delšího časového období. Podle stávajících předpokladů by měli být všichni zákazníci migrováni na nové služby automaticky a nejdéle do konce dubna. Český Telecom nabízí možnost urychlení migrace, kdy si zákazníci o zvýšení rychlosti mohou sami požádat prostřednictvím aplikace Moje konto. Kvůli náporu v prvních únorových dnech však migrace neprobíhala zcela hladce, což dokazuje například tato diskuze. Podle měření rychlostí na DSL.cz byla první větší skupina ADSL přípojek Českého Telecomu migrována na vyšší rychlost v sobotu 3.2.

Za zmínku stojí zrušení nabídky ADSL služeb s agregací 1:20 v síti Českého Telecomu. Tyto služby byly dříve i více než pětinásobně dražší než obdobné služby s agregací 1:50, ale dle naměřených rychlostí zákazníci za podstatně vyšší cenu nedostávali vyšší kvalitu. Většina ostatních operátorů služby s agregací 1:20 ve své nabídce prozatím ponechala.

Dále se podíváme na tabulku dosahovaných rychlostí ADSL na principu pronájmu místní smyčky (LLU).
Na novou nabídku ADSL v síti Českého Telecomu doposud nezareagovaly služby v síti Telenor Networks, která byla zakoupena společností GTS Novera. Naopak Radiokomunikace navýšily od 1. února maximální rychlosti nabízených DSL služeb z 2 048 kbit/s na 5 120 kbit/s.

Czech On Line v rámci nekomerčního provozu ve své síti testuje ADSL2+ v Kladně, Příbrami a Mladé Boleslavi. Z této sítě byly opakovaně na měřáku DSL.cz zaznamenány rychlosti přes 13 Mbit/s.

Leden nebyl příliš dobrým měsícem pro rychlosti mobilního internetu. S výjimkou GPRS/EDGE sítě Vodafone, kterou zatím používá, v porovnání s ostatními mobilními operátory, velmi málo zákazníků, všechny sledované rychlosti poklesly, což ukazuje následující tabulka.Na novou nabídku ADSL budou muset postupně reagovat i provozovatelé WiFi sítí, které v průměru dosahují rychlostí na úrovni 0,5 Mbit/s. Posilování rychlostí WiFi sítí je však narozdíl od ADSL a kabelového internetu pro většinu poskytovatelů podstatně náročnější kvůli potřebě nemalých investic do změny technologií síťových prvků z nejčastěji používaného pásma 2,4 GHz. Zvyšování rychlostí WiFi sítí proto bude postupné a nemůžeme očekávat žádné skokové změny.V uvedené tabulce jsou výsledky pouze těch poskytovatelů, u kterých bylo v průběhu měsíc ledna vyhodnoceno více než 250 platných měření na serveru DSL.cz.

Významnější lednovou změnou v oblasti bezdrátového internetu je lednové komerční spuštění služby Bluetone Premium Sky s rychlostmi 512 a 1024 kbit/s ve více než 50 lokalitách. Pro službu je využíváno pásmo 5,4 GHz na technologii Motorola Canopy. Trend využívání pásma 5,4 GHz pro řešení problému poslední míle bude nadále pokračovat, což umožní existenci konkurenčních nabídek vůči ADSL a kabelovému internetu i na vyšších rychlostech než 0,5 Mbit/s.
 

6. 2. 2006

Autor: Tomáš Pětivoký

Témata

rychlost internetu

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Rychlosti mobilního internetu na DSL.cz v červnu 2021

Nejnovější statistiky rychlostí mobilního internetu jsou tady. Podívejte, jaké hodnoty jsme v červnu naměřili u...

 

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v červnu 2021

V červnu vzrosla rychlost Wi-Fi internetu o 4 %. U jednotlivých poskytovatelů jsme ovšem zaznamenali velké výkyvy...

 

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v červnu 2021

Jaké rychlosti jsme naměřili u mobilního a pevného internetu? A který poskytovatel nabízel nejrychlejší připojení...

Nejčtenější články

Letní speciál 2021: Jak na mobilní internet v Chorvatsku?

 

Chorvatsko patří stále mezi nejoblíbenější destinace mezi českými turisty. Pokud se tam letos v létě chystáte...

Starlink bude mít v září celosvětové pokrytí

 

Americká satelitní síť Starlink bude již za pár měsíců rozšířená po celém světě. Následně musí společnost získat...

Vodafone TV nabídne divákům 7 olympijských programů zdarma

 

Zákazníci Vodafone TV si budou moci Olympiádu v Tokiu užívat 24 hodin denně. V nabídce totiž přibyde 7 nových kanálů...