Úvod > Články > Rychlosti Eurotel Data Expres jsou stále slušné

Rychlosti Eurotel Data Expres jsou stále slušné

Očekávaný pokles rychlostí ADSL v září oproti prázdninovým měsícům se téměř nedostavil. Rychlosti ADSL naměřené v září tak patří doposud k nejvyšším v historii českého ADSL. V naměřených rychlostech na serveru DSL.cz nezklamala ani služba Eurotel Data Expres.

Podívejme se nejprve na průměrné rychlosti ADSL v rozdělení dle nejpoužívanějších typů služeb.


Velmi slušný nástup z letních měsíců potvrdilo ADSL s prodávanou rychlostí 256/64 kb/s a agregací 1:50. Podle počtu našich měření počet těchto přípojek již překonal do minulého měsíce druhé nejpopulárnější ADSL 1024/256 kb/s s agregací 1:50. Z toho plyne, že pro velkou část zákazníků není rychlost nejdůležitější, ale při rozhodování o připojení k internetu se spíše orientují podle ceny. Není se příliš čemu divit, protože možnosti plného využití vysokorychlostních internetových přípojek jsou pro běžného zákazníka v ČR zatím velmi limitované. V prodeji ADSL má stále jasně největší úspěch Český Telecom. Důvodem úspěchu je kombinace velmi slušného marketingového rozpočtu a přímého oslovování nejaktivnějších dialup zákazníků, připojujících se ke konkurenčním internetovým poskytovatelům dialup připojení.

Podle počtů měření velmi rychle roste tržní podíl Českých Radiokomunikací. Úspěchu pomohla nabídka nízkých vstupních nákladů při pořízení ADSL v podobě nulového zřizovacího poplatku a pronájmu modemu za 1 Kč.

Meziměsíční změny rychlostí ukazuje následující tabulka.Jak již bylo zmíněno v úvodu, pokles rychlostí oproti prázdninovým měsícům je minimální. Za povšimnutí však stojí poměrně znatelný pokles rychlosti ADSL od Czech On Line, která k poklesům rychlosti ADSL poskytla následující stanovisko: „Můžeme potvrdit, že jsme v průběhu měsíce září zaznamenali pokles rychlosti ADSL služeb u některých našich zákazníků. Jednalo se o uživatele služeb VOLNÝ ADSL v jednom z agregačních-propojovacích bodů. Společnost Czech On Line se touto skutečností od počátku intenzivně zabývala. Ve spolupráci se subdodavatelem ADSL služeb byly rychlosti ADSL služeb vráceny na původní hodnoty. V současné době již neregistrujeme žádné stížnosti na rychlost připojení VOLNÝ ADSL. Snížení rychlosti se nedotklo služeb COL ADSL pro firemní uživatele.“

V našich tabulkách zatím chybí rychlosti DSL služeb v sítích alternativních operátorů na principu pronájmu místní smyčky (Telenor Networks, České Radiokomunikace). Počet DSL klientů v sítích alternativních operátorů se může nyní počítat maximálně ve stovkách, a proto nemáme stále dostatek podkladů ke zveřejnění relevantních výsledků. Situace se může do konce roku trochu změnit, protože zmínění alternativní operátoři chystají razantní zvýšení pokrytí svými službami. Pozitivní roli sehraje i snaha Telenor Networks uzavírat velkoobchodní smlouvy s poskytovateli DSL, kteří nechtějí být závislí pouze na Českém Telecomu. Základní problém v podobě velmi vysokých poplatků za pronájem místní smyčky placených Českému Telecomu zůstává zatím ze strany regulátora neřešen, a tak nelze očekávat, že nabídka služeb na principu pronájmu místní smyčky bude výrazně cenově konkurovat nejlevnějším variantám ADSL v síti Českého Telecomu. Dá se však očekávat velmi ostrá konkurence v oblasti dražších variant DSL služeb určených primárně pro firmy.

Přehled vývoje průměrných rychlostí ADSL s rychlostí 512/128 a agregací 1:50 v letošním roce dle jednotlivých měsíců uvádí následující graf:
Pozitivní je, že prázdninové zvýšení průměrných rychlostí ADSL bylo potvrzeno i v září. Zatímco počátkem roku byly průměrné rychlosti ADSL u nejčastěji prodávané služby 512/128 kb/s s agregací 1:50 na úrovni necelé poloviny hodnoty uvedené v názvu služby, nyní již průměrné rychlosti dosahují zhruba dvou třetin této hodnoty, což je nárůst o cca 40%. Důvodem je výrazné zvýšení celkového počtu uživatelů ADSL a omezení nejaktivnějších uživatelů pomocí Fair Use Policy, kterou první poskytovatelé začali aplikovat v prvním čtvrtletí roku.

Velmi sledovaná zůstává služba Eurotel Data Expres. I když Eurotel negarantuje svým zákazníkům žádnou minimální rychlost připojení, uvádí jako jeden z prodejních argumentů očekávanou průměrnou rychlost stahování dat ve výši 256 kb/s. Jak ukazuje následující graf, tento slib byl po drtivou většinu zářijových dnů dodržen.
Graf ukazuje i porovnání s ADSL od Českého Telecomu. Velký rozruch způsobilo zavedení Fair Use Policy i u služby Eurotel Data Expres, kterou Eurotel začal plně aplikovat od 17.9.2004, což dokazuje například diskuse na serveru CDMA.cz. FUP Eurotelu oficiálně spočívá pouze v omezení používání výměnných sítí v době mimo silný provoz, ale v praxi se týká i jiných uživatelů, kteří požívají i další služby kromě běžného prohlížení webu a posílání emailů. Ve své tiskové zprávě Eurotel předpokládal, že zavedení FUP zvýší průměrné dosahované rychlosti, což však naše naměřená data nepotvrzují. Služba Eurotel Data Expres se liší od ADSL i značně vyššími výkyvy průměrných rychlostí v době mezi půlnocí a ránem. Zatímco průměrná rychlost služby Eurotel Data Expres v době nočního slabého provozu stoupá i na více než dvojnásobek hodnot dosahovaných v průběhu dne, u ADSL je rozdíl podstatně nižší. Vývoj rychlostí v průběhu dne ukazuje přesněji následující graf.Dosažení úrovně 10 000 zákazníků služby Eurotel Data Expres během prvních dvou měsíců po spuštění služby prokázalo, že zájem o službu je veliký. Je trochu škoda, že od 1.10. Eurotel zdražil dotovanou cenu modemu a tak celkové vstupní náklady (dotovaný modem a aktivace) pro koncového uživatele již dosáhly téměř pěti tisíc Kč. Mnoho zájemců, kteří čekají na rozšíření dostupnosti ADSL do své lokality, tak bude kvůli vysoké investici nutné pro zřízení služby Eurotel Data Expres váhat a raději zatím zůstanou u svého dialup připojení.

7. 10. 2004

Autor: Tomáš Pětivoký

Témata

rychlost internetu

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v lednu 2024

V lednu průměrná rychlost Wi-Fi opět rostla. Podívejte se, jaké hodnoty jsme naměřili u vašeho kraje a providera.

 

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v lednu 2024

Podívejte se na první statistiky rychlostí internetu roku 2024 od DSL.cz. Jak si vedly jednotlivé technologie a...

 

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v prosinci 2023

V prosinci se průměrná rychlost Wi-Fi po delší době propadla. Mrkněte, jaké hodnoty jsme naměřili u vašeho kraje a...

Nejčtenější články

Neuralink implantoval první čip do mozku člověka

 

Startup Neuralink, který vlastní Elon Musk, implantoval vůbec poprvé čip do mozku člověka. Čip by měl umožnit...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v lednu 2024

 

Podívejte se na první statistiky rychlostí internetu roku 2024 od DSL.cz. Jak si vedly jednotlivé technologie a...

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v prosinci 2023

 

V prosinci se průměrná rychlost Wi-Fi po delší době propadla. Mrkněte, jaké hodnoty jsme naměřili u vašeho kraje a...