Úvod > Články > Rychlý nárůst služeb Premium bez FUP

Rychlý nárůst služeb Premium bez FUP

Radiokomunikace se svojí službou Premium na bázi LLU zaznamenávají úspěch u zákazníků nejen podle svých vlastních vyjádření, ale dokazuje to i nárůst počtu jejich měření na měřáku serveru DSL.cz. Je zřejmé, že sázka na nabídku DSL služeb bez jakýchkoliv datových limitů se vyplatila.

Pevné sítě


Celkové výsledky rychlostí internetu v pevných sítích nepřinesly žádnou výraznou změnu. Rychlosti zákazníků kabelovek a poskytovatelů DSL na bázi LLU jsou srovnatelné a jsou s poměrně výrazným odstupem před DSL službami v síti T/O2 (Telefónica O2). Jedná se nejčastěji o službu O2 Internet Expres, ale i DSL služby jiných poskytovatelů využívajících velkoobchodní nabídky T/O2. Příčinou nižších rychlostí je velká popularita služby O2 Internet Expres 512, která je však v porovnání s ostatními nabídkami DSL pomalejší.


DSL v síti T/O2

V tabulce rychlostí jednotlivých DSL služeb v síti T/O2 určitě překvapí opakovaně nízké naměřené rychlosti přípojek s nominální rychlostí 4 Mbit/s . I když služby s rychlostí 4 Mbit/s patří k nejméně prodávaným, tak například jen zákazníci O2 Internet Expres 4096 provedli v říjnu na měřáku DSL.cz přes 700 měření, takže výsledky určitou vypovídající schopnost mají. Dá se předpokládat, že hlavním problémem 4 Mbit/s přípojek je nevhodný výběr služby s FUP zákazníky, kteří potřebují velké množství provozu na přípojkách. Pro tyto zákazníky jsou vhodnější služby bez datových limitů (např. O2 Internet Expres Extreme), které jsou ovšem ve stejné rychlosti o 600 Kč měsíčně dražší v porovnání se službami s FUP. Pro mnoho zákazníků služby O2 Internet Expres 4096 by bylo určitě výhodné přejít třeba na pomalejší rychlost, ale na variantu bez datových limitů FUP.U služby O2 Internet Expres ještě zůstaneme. V různých diskuzních fórech se objevují zkušenosti zákazníků, kterým i v současné době nefunguje FUP přesně podle pravidel zveřejněných provozovatelem služby. Někteří si stěžují, že je FUP na jejich přípojce uplatněna neoprávněně (např. již první den měsíce), jiní zase uvádějí, že FUP uplatněna není, i když za měsíc stáhli podstatně více dat, než odpovídá limitům. Tato tvrzení nebyla spolehlivě prověřena, ale o tom, že FUP u TO/2 nejspíše nefunguje tak, jak provozovatel uvádí, napovídá následující graf. Poslední „normální“ chování měla služba v květnu, kdy se v průběhu měsíce rychlosti postupně snižovaly. V následujících měsících nebyla FUP uplatňována. V srpnu a září byly stavy přenesených dat vynulovány okolo 20. dne měsíce a v říjnu došlo v první třetině měsíce k poklesu a po zbytek měsíce se rychlosti držely spíše na nižších hodnotách. 
 

DSL přes LLU

Od tohoto měsíce již nebudou uváděny rychlosti služeb na bázi LLU od GTS Novery. GTS Novera nabízí DSL služby s prakticky totožnými parametry na bázi LLU i velkoobchodní nabídky T/O2. Uživatelé měřáku DSL.cz tak často po naměření výsledků nerozliší správně v odeslaných výsledcích oba typy služeb, což by mohlo vést ke zkresleným výsledkům.Na začátku článku zmíněné Radiokomunikace nedávno uvedly, že v současné době získávají až 150 nových DSL přípojek denně. Mnoho poskytovatelů by bylo rádo, kdyby dosáhli stejného počtu za měsíc. O obchodním úspěchu služby Premium hovoří i poměr počtu měření na DSL.cz. Zatímco počátkem letošního roku byla zhruba 3% měření rychlostí DSL přípojek na měřáku DSL ze služby Premium, v říjnu byl podíl na počtu měření služby Premium již téměř 8%.

V souvislosti s Radiokomunikacemi je ještě zajímavou informací zahájení spolupráce se společností EMEA Telecom, která od počátku tohoto měsíce rozšířila své portfolio služeb o DSL služby na principu LLU na základě velkoobchodní smlouvy s Radiokomunikacemi. Maximální nabízená rychlost DSL služeb od EMEA Telecomu je 10 Mbit/s. Dá se předpokládat, že i služby Premium budou brzy rozšířeny o služby s vyšší maximální rychlostí než stávajících 5 Mbit/s.

Mobilní sítě

Ani blížící se hranice 100 000 zákazníků u služeb v CDMA síti T/O2 nemá žádný výraznější vliv na průměrné rychlosti těchto služeb. Důvodem je neustálé zvyšování kapacity celé CDMA sítě.Alespoň podle počtu měření se stále zvyšuje odstup T-Mobile od T/O2 v počtu zákazníků UMTS služeb (u T-Mobile nazývaných Internet 4G). V říjnu proběhlo na měřáku DSL.cz ze sítě UMTS T-Mobile zhruba 4x více měření než ze sítě T/O2.

WiFi

Jako poslední tabulku uvádím průměrné rychlosti WiFi sítí, u kterých bylo v posledním měsíci na DSL.cz zaznamenáno alespoň 200 odeslaných a platných měření.


6. 11. 2006

Autor: Tomáš Pětivoký

Témata

rychlost internetu

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v březnu 2024

V březnu se rychlost Wi-Fi internetu propadla. Podívejte se, jak si tentokrát vedl vás poskytovatel.

 

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v březnu 2024

Rychlost u většiny technologií v březnu klesla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a u kterého providera...

 

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v únoru 2024

Jaké změny jsme v únoru zaznamenali u Wi-Fi internetu? Podívejte se, jaké hodnoty jsme naměřili u vašeho kraje a...

Nejčtenější články

HBO Max v Česku od května nahradí nová služba Max

 

Společnost Warner Bros Discovery oznámila, že v Evropě spustí novou platformu Max 21. května. To se týká i Česka a...

Seznam.cz připravuje vlastní předplatné, reklamě se ale nevyhnete

 

Seznam.cz testují nové předplatné. V placené verzi přestane využívat vaše data k cílení reklamy. Reklamu ale na...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v březnu 2024

 

Rychlost u většiny technologií v březnu klesla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a u kterého providera...