Boj o uvolněná spektra probíhá nejen ve Spojených státech, ale také v Británii, kde regulační ústav Ofcom byl nedávno odborářskými předáky nařčen z toho, že zrazuje národ.
Aukce spektra, které se uvolní díky přechodu na digitální vysílání, sice začne až v roce 2009, ale boj probíhá již od konce minulého roku. Předseda britských odborů v oblasti filmu, vysílání a přidružených sektorů, Tony Lennon, je podle svého vyjádření na nedávném eForu zdrcen způsobem, kterým Ofcom aukci připravuje. Vadí mu zejména to, že Ofcom je připraven spektrum prodat tomu, kdo nabídne nejvíc.Podle odborové organizace BECTU by měl být brán ohled nejen na ekonomické parametry, ale také na veřejnost, protože pokud se bude brát ohled pouze na finanční stránku, veřejnost nemusí získat nejlepší možný servis.
Nejvíce sporů vyvolává rozhodnutí Ofcom neblokovat kolem 30 procent spektra pro HD TV pozemních televizních stanic. Ofcom totiž tvrdí, že místo pro HD TV je možné najít i v existujícím spektru. Pochybovačné hlasy naopak prohlašují, že to zmenší počet možných stanic na pouhé čtyři, což do budoucnosti nebude pozemním stanicím umožňovat patřičnou konkurenci satelitním nebo kabelovým televizím.
Lennon ke svým argumentům využívá prohlášení BBC o tom, že jejich technici sice na novém standardu pracují, ale přiznávají, že se jedná o riskantní alternativu, která nemusí vyjít. Navíc i v případě, že se standard povede, diváci si budou muset koupit nové antény a set-top boxy.
Další diskuze probíhá nad formátem aukce – v případě 3G bylo spektrum určené výhradně pro mobilní telefony, což by se tentokrát nemělo opakovat. I nadále budou sice části spektra prodávány po částech dle nejvhodnějšího užití, ale finální využití by nemělo být předem určeno.
Ofcom připravuje aukci UHF spektra, o které by se měla dělit televize, GSM, 3G a Wi-Fi. Ke konečnému rozhodnutí by mělo dojít až někdy kolem poloviny roku, přičemž Ofcom očividně čeká na to, jakým způsobem bude probíhat podobná aukce ve Spojených státech.
21. 2. 2008
Autor: Václav Větvička
Stovky zaměstnanců České televize a Českého rozhlasu se v pondělí 22. června zapojí do jednodenní výstražné stávky...
Italská finanční policie rozbila rozsáhlou pirátskou síť zaměřenou na nelegální streamování. Podle úřadů způsobila...
Vláda schválila návrh na zrušení koncesionářských poplatků. Česká televize a Český rozhlas mají od roku 2027 nově...
T-Mobile spouští pilotní výkup mobilních telefonů na devíti prodejnách v Česku. Zákazníci mohou hodnotu starého...
V květnu rychlosti internetu kolísaly. DSL a Wi-Fi oproti dubnu zpomalily, optika naopak výrazně zrychlila...
ČTÚ od července otevře pásmo 26 GHz pro moderní bezdrátové sítě. Využít ho půjde pro 5G, pevný bezdrátový internet i...