Úvod > Články > Americký operátor AT&T letos spustí nejrychlejší 5G síť na světě

Americký operátor AT&T letos spustí nejrychlejší 5G síť na světě

Společnost AT&T plánuje letos v Texasu spustit nejrychlejší mobilní síť páté generace. Rychlost by měla dosahovat neuvěřitelných 1 000 Mb/s. Kdy se 5G sítě dočkáme v ČR?

Americký operátor AT&T letos spustí nejrychlejší 5G síť na světě

Kvalitní firm v HD rozlišení si s rychlostí 1 Gb/s stáhnete do 10 vteřin. A to jednoduše kdekoli venku v mobilu. Neuvěřitelé!

Ano. Pravda je, že v dnešní době zatím nepořídíte telefon, který by takovou rychlost zvládal, ale co není, může být. Lépe řečeno běkem několika let bude.

Americký operátor AT&T plánuje testovací pokrytí v texaském Austinu. Společně se na projektu budou podílet i technologické koncerny Ericsson a Intel. Společnosti plánují komerční využití od roku 2020.

"Právě zkušební provoz umožní zajistit rychlé přijetí nové technologie v globálním měřítku," uvedl Arun Bansal, viceprezident společnosti Ericsson.

Kdy se dočkáme sítě 5G v ČR?

Naši mobilní operátoři nemají zatím dokončenou výstavbu sítě LTE, tudíž o síti páté generace zatím více informací neposkytují.

"V současnosti pracujeme na harmonogramu příprav. Jsme na počátku, mapujeme dostupné technologie a jednáme se zahraničními partnery o vhodných řešeních a koncových zařízeních," vysvětlila Kateřina Mikšovská, mluvčí operátora O2.

Není ani jasné, na jaké frekvenci se bude pátá generace šířit. Evropská komise kvůli zavedení rychlejšího bezdrátového mobilního připojení podala návrh na uvolnění části kmitočtového pásma 700 MHz, které se využívá pro pozemní digitální vysílání televize.

"Je-li naším cílem vysoce kvalitní mobilní internet pro všechny přístroje pro každého a všude, nepůjde to bez moderní infrastruktury a moderních pravidel. Tímto návrhem chceme dokázat, že můžeme mít oboje: dynamicky se rozvíjející audiovizuální odvětví i spektrum, které potřebujeme pro technologie 5G. Pásmo 700 MHz bude ideální pro nové slibné obory, například propojené automobily a internet věcí," uvedl Günther H. Oettinger, komisař pro digitální ekonomiku.

Německo s Francií již využití pásma 700 MHz pro mobilní služby povolily. V Dánsku, Finsku, Švédsku a Velké Británii se rýsují plány na přerozdělení pásma 700 MHz v několika následujících letech. U nás jsme zatím na začátku, operátoři skrz svou asociaci už stihli vydat prohlášení, že návrh Evropské komise vítají.

22. 2. 2016

Autor: Redakce DSL.cz

Témata

LTEmobilní internetO2T-MobileVodafone

Sdílejte

Související nabídka

Tarif
Poskytovatel
Cena za měsíc
 
Cena za měsíc: 499 Kč

Přečtěte si také

 

T-Mobile představil letní nabídku: 30 GB dat navíc a sleva až 10 000 Kč

T-Mobile od 1. července spouští tradiční letní nabídku. Připravil si bonusová mobilní data, dárky pro uživatele...

 

Průměrná spotřeba mobilních dat v Česku vzrostla na 15 GB měsíčně

Mobilní datový provoz v Česku dál výrazně roste. Podle údajů ČTÚ se v roce 2025 zvýšil objem přenesených dat...

 

O2 slibuje neomezené připojení v zahraničí i po vyčerpání dat

O2 před letní sezonou představilo nové roamingové balíčky Data Pas pro cesty mimo Evropskou unii. Součástí je i...

Nejčtenější články

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v květnu 2026

 

V květnu rychlosti internetu kolísaly. DSL a Wi-Fi oproti dubnu zpomalily, optika naopak výrazně zrychlila...

T-Mobile začal vykupovat staré telefony na vybraných prodejnách

 

T-Mobile spouští pilotní výkup mobilních telefonů na devíti prodejnách v Česku. Zákazníci mohou hodnotu starého...

Vodafone rozdává zákazníkům letní benefity v aplikaci Můj Vodafone

 

Vodafone spustil kampaň Léto s Vodafone Happy. V aplikaci Můj Vodafone+ najdete letní odměny podle vámi využívaných...