Tribunál soudu EU tento týden rozhodl, že Apple nemusí Irsku doplatit 13 miliard eur (346,5 miliard korun) na daních. Rekordní sankci mu uložila Evropská komise.

Evropská komise vyměřila Applu rekordní daňový nedoplatek za to, že mezi lety 2003 a 2014 neoprávněně využíval daňové zvýhodnění od Irska.
Apple se ale proti rozhodnutí odvolal k Evropskému soudu. Celý spor byl ostře sledován, protože jeho výsledek ovlivní další kroky Evropské komise proti daňovým výhodám.
Soud nyní rozhodl, že americký gigant sankci zaplatit nemusí. Tento výsledek přitom podpořilo i samotné Irsko, které proti exekutivě vystupovalo už v průběhu sporu.
Podle Evropského soudu Komise neprokázala, že firma využila výhody odporující unijnímu právu. Ta přitom tvrdila, že Applu "byla poskytnuta selektivní ekonomická výhoda a v širším pojetí pomoc státu".
"Komise bude i nadále dohlížet na agresivní kroky v daňovém plánování podléhající pravidlům EU o státní podpoře, aby zhodnotila, zda jde o nedovolenou státní pomoc," uvedla místopředsedkyně EK pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.
"Ten případ nebyl o tom, kolik platíme na daních, ale o tom, kde je máme platit. Jsme hrdí na to, že jsme největším plátcem daní na světě, protože víme, jak důležitou roli má placení daní ve společnosti," vyjádřil se Apple.
18. 7. 2020
Autor: Redakce DSL.cz
O2 před letní sezonou představilo nové roamingové balíčky Data Pas pro cesty mimo Evropskou unii. Součástí je i...
Vodafone spustil kampaň Léto s Vodafone Happy. V aplikaci Můj Vodafone+ najdete letní odměny podle vámi využívaných...
Meta začala globálně zavádět nová předplatná pro Facebook, Instagram a WhatsApp. Kromě prémiových funkcí pro běžné...
Dubnové statistiky ukazují mírný pokles rychlosti Wi-Fi internetu. Nejrychlejším poskytovatelem zůstal OpavaNet...
ČTÚ od července otevře pásmo 26 GHz pro moderní bezdrátové sítě. Využít ho půjde pro 5G, pevný bezdrátový internet i...
T-Mobile spouští pilotní výkup mobilních telefonů na devíti prodejnách v Česku. Zákazníci mohou hodnotu starého...