Úvod > Články > Dánští studenti budou muset kvůli podvádění s AI ústně obhajovat písemné práce

Dánští studenti budou muset kvůli podvádění s AI ústně obhajovat písemné práce

Dánsko zavádí nová pravidla proti podvádění s umělou inteligencí. Studenti ve věku 16 až 19 let budou muset ústně obhajovat některé písemné práce a školy zpřísní dohled při zkouškách.

Dánští studenti budou muset kvůli podvádění s AI ústně obhajovat písemné práce

Dánsko zpřísňuje pravidla pro používání umělé inteligence na středních školách. Studenti ve věku 16 až 19 let budou nově muset ústně obhajovat vybrané písemné práce, které vznikají doma. Vláda tím chce omezit případy, kdy žáci při psaní nepovoleně využívají AI.

Změna se dotkne přibližně 9 tisíc studentů ročně, kteří píší rozsáhlejší závěrečnou práci známou jako SSO. Po jejím odevzdání budou muset nově vysvětlit a obhájit vlastní postup. Ministr školství Magnus Heunicke uvedl, že „bohužel máme na středních školách problém s podváděním pomocí AI. Je potřeba jednat hned“. Nová pravidla začnou platit okamžitě.

Školy mají zároveň více přesouvat psaní úkolů přímo do výuky, kde mohou učitelé sledovat celý proces a lépe posoudit, jak student pracuje. Při písemných zkouškách bude povinné také monitorování používání počítačů a školy musí využívat firewally, které omezí přístup k vybraným službám během zkoušek i výuky.

Dánská vláda zároveň připravuje širší národní strategii pro využívání AI ve školství. Heunicke uvedl, že chce se školami, učiteli i studenty hledat pravidla, která zajistí, aby umělá inteligence neoslabovala schopnosti a samostatné myšlení studentů.

Podobný problém řeší také sousední Švédsko. Tamní studie zjistila, že mezi lety 2023 a 2025 vzrostl počet studentů potrestaných nebo varovaných za nepovolené používání AI o 688 %. Švédská vláda proto zadala přezkum toho, jak školy podvádění s umělou inteligencí řeší.

 

Ověřte si dostupnost internetu na vaší adrese

Jak rychlý internet můžete mít u vás doma? Vyplňte formulář níže a hned to zjistíte!

Dostupnost služeb

Zadejte ulici, číslo popisné, obec a použijte našeptávač.

Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR

Zadaná adresa není platná.

Máte na mysli nějakou z následujících adres?

    Chci s ověřením dostupnosti pomoci od operátora.

    Zadaná adresa není platná.

    Zanechte nám platný kontakt a operátor Vás bude kontaktovat.

    Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR

    Probíhá ověřování

    Probíhá ověřování

    15. 8. 2026

    Autor: Redakce DSL.cz

    Témata

    AItelekomunikace

    Sdílejte

    Související nabídka

    Tarif
    Poskytovatel
    Cena za měsíc
     
    Cena za měsíc: 270 Kč
    Cena za měsíc: 399 Kč

    Přečtěte si také

     

    AI Gigafactory může vyrůst i v Česku, rozhodne evropská soutěž

    Evropská unie spustila soutěž o vybudování až sedmi AI Gigafactories. Mezi zájemci je i Česko, které chce získat...

     

    Další AI pronikla do cizího systému, po OpenAI a Anthropicu hlásí incident i Meta

    Meta uvedla, že jeden z jejích AI modelů během bezpečnostního testování pronikl do systému jiné organizace. Podle...

     

    Australský zákaz sociálních sítí naráží na problém, teenageři zůstávají online

    Austrálie dál hájí zákaz sociálních sítí pro děti do 16 let, přestože nová data ukazují jeho omezený dopad. Tři...

    Nejčtenější články

    T-Mobile připomíná 30 let na českém trhu, chystá soutěže i grantovou výzvu

     

    T-Mobile letos slaví 30 let od vstupu na český trh. Výročí připomene akcemi pro zákazníky i zaměstnance a speciální...

    eDoklady projdou veřejným zátěžovým testem, zapojit se může každý

     

    Aplikace eDoklady projde v polovině srpna veřejným zátěžovým testem. Digitální a informační agentura chce ověřit, že...

    Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v červenci 2026

     

    V červenci rychlosti internetu po delší době klesaly napříč všemi typy připojení. Podívejte se na naše nejnovější...