Úvod > Články > Přijde Česko o dotace na rychlejší internet?

Přijde Česko o dotace na rychlejší internet?

Internet v České republice nedosahuje žádné závratné rychlosti a projekt na budování sítí vysokorychlostního internetu, který by měl tento problém vyřešit má hodnotu 30 miliard korun. Je to obrovská suma, kterou by téměř o polovinu snížila dotace Evropské unie ve výši 14 miliard korun. Podmínky pro čerpání dotace splňujeme, ale i tak je dost možné, že o finanční podporu náš stát přijde. Jak je to možné?

Přijde Česko o dotace na rychlejší internet?

Kdo má nárok na dotace?

Členské státy Evropské unie, kde je nízká rychlost připojení k internetu, mají nárok na finanční podporu Bruselu. Podle našich měsíčních reportů tyto podmínky Česká republika splňuje. Jediné, co nám v její získání brání, je vypracování Národního plánu rozvoje sítí nové generace, který má připravit ministerstvo průmyslu a obchodu.

Co se děje s Národním plánem rozvoje?

MPO podalo již sedm návrhů na tento dokument, ani jeden ale neprošel. Možnost čerpání dotace potrvá už jen do konce letošního roku. Pokud ministerstvo do té doby návrh nevypracuje tak, aby byl schválen, o dotaci přijdeme. Brusel přitom pomocnou ruku nabídl již v dubnu loňského roku, času na vypracování řádného dokumentu bylo tedy dost.

Tato situace vyvolala spor mezi ministerstvem průmyslu a obchodu a ministerstvem vnitra. Do sporu musel zasáhnout i premiér Bohuslav Sobotka svým rozhodnutím, že odpovědnost za rozvoj sítí nových generací zůstane v kompetenci MPO. Sobotka slíbil, že svolá schůzi, aby se přesvědčil, jak MPO na svém úkolu pracuje.

Schůze se měla konat v prosinci, ale žádné informace o výsledcích jednání, nebo o tom, jestli k němu vůbec došlo, nejsou. Další schůzku ministr naplánoval na konec ledna. "Národní plán rozvoje sítí nové generace, který je důležitou součástí snahy vlády o digitalizaci průmyslu, považuji za jednu z důležitých priorit pro letošní rok. Věc má na starosti ministerstvo průmyslu a obchodu. Na konec ledna jsem svolal schůzku, abych se přesvědčil, jak MPO pokračuje," uvedl premiér Sobotka.

A co na to MPO? Tiskové oddělení ministerstva tvrdí, že na vytvoření národního plánu pracuje. "Vytvoření národního plánu je strategický dokument, který je třeba na mnoha úrovních diskutovat s obrovským množstvím zainteresovaných stran a pečlivě vyhodnotit každou jejich připomínku. V tomto případě je náročné zejména určení oblastí, do kterých má podpora pro budování infrastruktury konkrétně směřovat,“ vysvětluje Filip Matys z tiskového oddělení MPO, proč příprava dokumentu trvá tak dlouho.

Podle Jakuba Rejzka, ředitele sdružení ISP Alliance je hlavním problémem, že ministerstvo průmyslu a obchodu vytváří stále nové verze národních plánu, ale ty nesplňují podmínky Evropské unie, což je v této záležitosti zcela zásadní. Sdružení ISP Alliance už loni varovalo, že je čerpání dotací kvůli laxnímu přístupu vlády v ohrožení.

Ministerstvo průmyslu a obchodu slibuje, že další verzi plánu předloží do konce ledna. "Mám ambici předložit tento plán vládě do 31. ledna,” nechal se slyšet Mládek.

Neustálým slibům MPO nevěří už ani vicepremiér Pavel Bělobrádek. "Ukáže se, že se z těch 14 miliard nevyčerpá nic. Je tady podstatná část lidí, kterým to nebude vadit," dodává Bělobrádek, který si konkrétní jména nechává pro sebe.

Závěr

Pokud by se MPO přece jen podařilo návrh zpracovat dle požadavků Evropské unie a v daném termínu, znamenalo by to, že by díky rozvoji vysokorychlostního internetu měly všechny české domácnosti v budoucnu možnost surfovat rychlostí 30 Mb/s. Polovina by měla dosáhnout rychlosti až 100 Mb/s. To se s dnešní situací, kdy průměrná rychlost internetu dosahuje 10 Mb/s, nedá vůbec srovnat. Zlepšení připojení by se mělo dotknout zhruba 3,5 miliónu míst v Česku, a to nejen domácností, ale také veřejných institucí a firem.

Jak rychlý internet máte na vaší adrese?

Sami si můžete vyzkoušet, jak rychlý internet můžete mít u vás doma. Stačí vyplnit formulář níže.

Dostupnost služeb

Zadejte ulici, číslo popisné, obec a použijte našeptávač.

Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR

Zadaná adresa není platná.

Máte na mysli nějakou z následujících adres?

  Chci s ověřením dostupnosti pomoci od operátora.

  Zadaná adresa není platná.

  Zanechte nám platný kontakt a operátor Vás bude kontaktovat.

  Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR

  Probíhá ověřování

  Probíhá ověřování

  Jak rychlý internet máte ve vašem počítači?

  Rychlost vašeho internetu si snadno změříte na našem měření rychlosti DSL.cz.

  21. 1. 2016

  Autor: Redakce DSL.cz

  Témata

  pevný internetrychlost internetu

  Sdílejte

  Související nabídka

  Tarif
  Poskytovatel
  Cena za měsíc
   
  Cena za měsíc: 499 Kč

  Přečtěte si také

   

  Slovenský Antik Telecom začal nabízet internet s rychlostí 10 Gb/s

  Slovenský poskytovatel Antik Telecom začal svým zákazníkům nabízet připojení j internetu o rychlosti 10 Gb/s...

   

  Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v srpnu 2021

  Jaké rychlosti mobilního a pevného internetu přinesl srpen? Podívejte se, jaký typ připojení si vedl nejlépe a který...

   

  Známe nové lokality, kde se od léta 2021 připojíte k internetu s rychlostí 100 Mb/s!

  Nordic Telecom přes léto rozšířil svůj vysokorychlostní internet do dalších lokalit. Podívejte se, kde je připojení...

  Nejčtenější články

  ČTÚ upozornil na nekvalitní antény, způsobují problémy s příjmem DVB-T2

   

  Český telekomunikační úřad vydal prohlášení, ve kterém upozorňuje na nekvalitní antény pro příjem DVB-T2. Jaký...

  T-Mobile představil nové tarify, se kterými budete Pořád online

   

  T-Mobile dnes představil nové tarify s bezplatnou službou Pořád online. Díky nim můžete datovat omezenou rychlostí i...

  TV Speciál: Kde sledovat ten nejlepší sport?

   

  Nevíte, kde sledovat svůj oblíbený sport? Podívejte se, které kanály a televize jednotlivé závody, utkání a turnaje...