Americká vláda zastavila schvalování licencí pro americké firmy na vývoz většiny produktů určených pro čínský Huawei.

Administrativa prezidenta Bidena pokračuje ve zpřísňování pravidel pro vývoz amerických technologií do Číny. Nové podmínky se přitom dotknou i Huaweie.
Washington již dříve obvinil tohoto technologického giganta, že představuje hrozbu pro národní bezpečnost USA a spolupracuje s čínskou komunistickou stranou. Společnost i čínská vláda ale tato obvinění opakovaně odmítly.
Podle listu Financial Times nyní americké ministerstvo obchodu sdělilo některým americkým firmám, že již nebude vydávat licence na vývoz amerických technologií společnosti Huawei.
"Děláme odpovídajícím způsobem vše, co je v našich silách, abychom ochránili naši národní bezpečnost a zabránili tomu, aby citlivé technologie s vojenským využitím získaly vojenské, zpravodajské a bezpečnostní služby Čínské lidové republiky," uvedl náměstek amerického ministra obchodu pro průmysl a bezpečnost Alan Estevez.
Společnost Huawei již několik let čelí americkým omezením vývozu položek vysokorychlostního telekomunikačního vybavení páté generace (5G) a technologií umělé inteligence.
V roce 2019, kdy byl ještě prezidentem Donald Trump, američtí úředníci zařadili společnost na tzv. černou listinu.
To znamená, že americké společnosti musí získat od vlády licenci k vývozu některých technologií, zejména kvůli obavám, že je bude využívat čínská armáda.
Od té doby byly některým americkým společnostem, včetně Intelu a Qualcommu, uděleny licence na dodávky technologií, které se netýkaly 5G.
Pokud máte doma pomalý internet, prověřte, jestli na vaší adrese není rychlejší technologie nebo levnější varianta:
Zadejte ulici, číslo popisné, obec a použijte našeptávač.
Máte na mysli nějakou z následujících adres?
Chci s ověřením dostupnosti pomoci od operátora.
Zanechte nám platný kontakt a operátor Vás bude kontaktovat.

4. 2. 2023
Autor: Redakce DSL.cz
X zavedla štítky se zemí původu účtů v rámci větší transparentnosti. Odborníci i bývalí zaměstnanci ale varují, že...
OpenAI odhaduje, že do roku 2030 bude za předplatné ChatGPT platit asi 8,5 % z 2,6 miliardy uživatelů, tedy zhruba...
Čínské technologické skupiny přesouvají trénování AI modelů do jihovýchodní Asie, aby měly přístup k čipům Nvidia i...
Vánoční kampaně českých operátorů přinášejí zvýhodněné telefony, tarify i příslušenství. Zákazníci mohou získat...
Vodafone upraví ceny starších paušálních tarifů řad Red Basic a Neomezený. Zdražení začne platit 4. prosince 2025 a...
T-Mobile spustil vánoční nabídku slev na telefony, tablety i další zařízení až 8 000 Kč. Nechybí adventní kalendář...