Úvod > Články > Výzkum ukázal slabinu AI chatbotů, v některých jazycích šíří dezinformace

Výzkum ukázal slabinu AI chatbotů, v některých jazycích šíří dezinformace

Konverzační AI stále častěji slouží jako zdroj informací, podle nové analýzy ale není odolná vůči dezinformacím. Výzkumníci zjistili, že někteří chatboti opakovali známé proruské nepravdivé narativy jako ověřená fakta.

Výzkum ukázal slabinu AI chatbotů, v některých jazycích šíří dezinformace

Konverzační AI chatboti mohou podle výzkumníků přebírat dezinformace a prezentovat je jako ověřené informace. Analýza organizace NewsGuard ukazuje, že se problém týká mimo jiné proruských narativů šířených rozsáhlou sítí webů Pravda.

Při letošním testování výzkumníci prověřili pět známých nepravdivých tvrzení. V přibližně polovině případů je chatboti reprodukovali jako fakta. Některé nástroje se podle autorů zlepšily, jiné ale stále odkazovaly přímo na weby napojené na síť Pravda. Už dřívější test z roku 2025 přitom ukázal, že velcí komerční chatboti opakovali podobné narativy zhruba ve třetině případů.

Podle autorů studie souvisí problém s tím, že jazykové modely pracují na základě pravděpodobnosti výskytu informací, nikoli jejich pravdivosti. Síť Pravda podle NewsGuard provozuje 370 webů a během roku 2025 zveřejnila přibližně šest milionů článků v desítkách jazyků. Takto rozsáhlý obsah pak může ovlivnit odpovědi některých AI systémů.

Testy zároveň ukázaly, že výsledky se liší podle jazyka. Například Microsoft Copilot označil jednu proruskou dezinformaci za nepravdivou v angličtině a francouzštině, zatímco ve finštině nebo slovinštině ji naopak potvrdil. Podle odborníků by jedním z možných řešení bylo vyloučit známé propagandistické weby ze zdrojů, případně u citlivých témat využívat pouze ověřené informační zdroje.

 

Ověřte si dostupnost internetu na vaší adrese

Jak rychlý internet můžete mít u vás doma? Vyplňte formulář níže a hned to zjistíte!

Dostupnost služeb

Zadejte ulici, číslo popisné, obec a použijte našeptávač.

Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR

Zadaná adresa není platná.

Máte na mysli nějakou z následujících adres?

    Chci s ověřením dostupnosti pomoci od operátora.

    Zadaná adresa není platná.

    Zanechte nám platný kontakt a operátor Vás bude kontaktovat.

    Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR

    Probíhá ověřování

    Probíhá ověřování

    18. 7. 2026

    Autor: Redakce DSL.cz

    Témata

    AItelekomunikace

    Sdílejte

    Související nabídka

    Tarif
    Poskytovatel
    Cena za měsíc
     
    Cena za měsíc: 270 Kč
    Cena za měsíc: 399 Kč

    Přečtěte si také

     

    Lidl se stal tečem hackerů, zákazníkům hrozí phishingové útoky

    Hackeři získali část údajů zákazníků internetového obchodu Lidl. Nepronikli přímo do e-shopu, ale k externí firmě...

     

    Austrálie nezvládá ověřování věku na sociálních sítích

    Australský zákaz sociálních sítí pro děti do 16 let naráží na první problém. Test ukázal, že většina platforem ani...

     

    Kalifornie chce zablokovat převzetí Warner Bros. Discovery společností Paramount

    Kalifornie a dalších 11 amerických států podaly žalobu proti plánovanému převzetí společnosti Warner Bros. Discovery...

    Nejčtenější články

    T-Mobile představil letní nabídku: 30 GB dat navíc a sleva až 10 000 Kč

     

    T-Mobile od 1. července spouští tradiční letní nabídku. Připravil si bonusová mobilní data, dárky pro uživatele...

    Soud potvrdil pokutu 100 miliard pro Google kvůli Androidu

     

    Osm let trvající spor mezi Googlem a Evropskou komisí je u konce. Nejvyšší soud Evropské unie zamítl poslední...

    Pevný internet v Česku roste hlavně díky optickým sítím

     

    Rok 2025 přinesl na českém trhu pevného internetu velkou změnu. Podle Českého telekomunikačního úřadu počet...