Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > ADSL po "česku"

ADSL po "česku"

Pavel (5.3.2004 04:35:14)

Autor příspěvku "český internet, etika a realita" má samozřejmě naprostou pravdu. Problém je v tom "po česku". Prostě jsme zde navyklí naslouchat blbcům, demagogům a lhářům, stačí jen aby vystupovali suverénně a měli tu správnou českou žoviálnost a svoje lži opakovali stále dokola a dokola. Myslím že všichni vědí o kom je řeč. Pak prostě dojde k situaci, že zatímco s nejrůznějšími "agregacemi" všude v Evropě běhá ADSL 512 nejpomaleji tak 40 kB/s, většinou však přes 50, to vše navíc s neomezenými daty, cenou 800 Kč měsíčně a stahovači běžně stahujícími třeba 40 a více GB měsíčně; u nás tu místy dosahujeme rychlosti dial-upu, máme drasticky omezená data a takřka šílenou cenu. Zatímco čtenáři zde se zatajeným dechem naslouchají demagogiím p. Šilhavého, dávají mu za pravdu a nechávají se manipulovat pseudoargumenty jako tupé ovečky, věří nesmyslné vykonstruované lži o tom že agregace znamená rozdělit linku 512 na 50 dílů a dalším hloupostem, ve světě se nám Čechům za takové ADSL smějí. Nejen proto jak je možné že by si nějaký ISP vůbec mohl dovolit aby mu rychlost takto nehorázně klesala, což je v normálním civilizovaném státě nemyslitelné, ale i tomu jak si to vůbec můžeme nechat líbit. Vpostatě je situace jednoduchá - v celé Evropě je ADSL nabízeno jako solidní služba se solidními parametry, u nás ovšem model a mentalita "okrást koho můžu" způsobil tuto tragickou situaci. Telecom si řekl, co kdybychom oškubali zákazníky tak, že ADSL zkrouhneme na mez nemající na celém světě u ADSL obdoby, tím že pustíme jen mizerné linky velmi ušetříme na nákladech, a navíc nasadíme nejvyšší ceny v Evropě a k tomu limity dat, jelikož jakmile by si zákazníci dovolili ADSL opravdu využívat tak jako všude ve světě (a ne jen brouzdat), okamžitě by prasklo jak mizerné a zkrouhnuté linky ve skutečnosti pouštíme do světa abychom minimalizovali náklady.. O co jde? Telecom se prostě chová jako prachsprostý zloděj a lichvář. Není to o nic víc komplikované ani o nic jiného nejde. Problém je, že je tu banda manipulátorů kteří tuto zlodějinu obhajují a manipulují neznalé nebo jen částečně znalé uživatele svými zhovadilými teoriemi o agregaci a o tom že stáhnout více než 4 GB měsíčně už je moc a je vpořádku že linka to neutáhne a podobné žvásty. Nejsmutnější je, že velké procento českého internetového národa na tyto nesmysly skáče. Nejen že je to smutné, je to i směšné a trapné. Nedivím se, že je český národ v mnohých svých rysech civilizovanému světu pro smích. Ono vůbec naše ADSL 512 s reálnými rychlostmi, parametry a cenou je samo o sobě "komické" a bohužel u zahraničních uživatelů internetu vyvolává oprávněně smích a nevěřícná gesta. Ještě víc tragikomické však je, že tento absurdistán zde má houževnaté zastánce, vymýšlející jednu šílenější demagogii za druhou, a přesvědčující masy, že tak je to správně. Masy, které nejsou zvyklé na to, že by měly dostávat za své paníze kvalitní služby. Masy, které jsou manipulovány směrem, že nechat se okrádat je vpořádku, že cílená zlodějina Telecomu je vlastně v pořádku a vynucena jakýmisi smyšlenými technickými parametry. Stačí se podívat na věc z trochu jiného úhlu - už jen kolik reklamací, nespokojených zákazníků, šílených poklesů rychlosti a arogance ze strany poskytovatelů zde je? Je tohle v civilizovaném světě normální? Nikoliv. Je to ryze "čeká" záležitost, mentalita každý ošidit každého co to jen jde, i rádoby "overbooking" v takové podobě jaké ho předvádí Telecom je naprosto totéž, vycházející z jediné rovnice "ošidit uživatele co to jen jde". Je to velká ostuda a vlastně jeden z typických projevů českého způsobu myšlení, který se ukázal na ADSL. Zatímco každému průměrně inteligentnímu obyteli civilizované země s civilizovaným ADSL by "argumetny" pánů Šilhavých apod. vyvolali smích, dokud by si mysleli že to dotyčný myslí jako černý humor, a poté ťukání na čelo, až by pochopili že to opravdu myslí vážně, u nás tomuto škváru nasloucháme s vážnou tváří a nakonec čato oblbnuti věříme. Jak smutný obrázek. Dokud neztratíme mentalitu oškubávaných kuřat a dojmu, že chtít solidní služby je něco jako nedostižný luxus, za který je třeba platit 3x tolik než všude jinde ve světě, nic se s ADSL nepohne. Tyto šílené problémy zde existují, protože je to všechno v nás. Nemáme to seběvdomí žádat běžnou kvalitu služeb, raději sklopíme hlavu, trochu si zanadáváme a platíme a platíme, uchlácholeni p. Šilhavým že to je vlastně v pořádku, že to tak má být, že ADSL linka je stejně vhodná jen na surfování atd. atd. Necháme si kálet na hlavu od Telecomu, který má stále neomezený diktát nad všemi parametry ADSL, raději tu plkáme nesmysly o tom jak ISP přeprodávají něco co nemají, mají špatnou FUP apod., zatímco viník tohoto stavu je jen jediný a zřejmý. Necháme v klidu zkorumpovaný ČTU aby zablokoval rozhodnutí o propojení, nikdo se ani nepozastaví nad evidentní korupcí či nadržujícím jednání. Dokud se nezačne tvrdě brojit proti největším škůdcům a nepravostem v oblasti ADSL u nás, dokud se zlodějina nezačne veřejně nazývat zlodějinou, bude se to zde plácat s nekvalitním a drahým ADSL dál a dál v podobném duchu. Je to v nás.. (P. S. Už vidím reakci nejmenované osoby jak tu začne po stopadesáté vypisovat svůj rádobyagregační vzorec, případně produkovat řeči o idealismu druhých.)

Prober (5.3.2004 06:47:13)

Souhlas, až na jednu malou vyjímku. Proč se vždycky najde nějaký hlupák, co celý národ nazve náredem zlodějů a blbců? Jsem Čech, nemám být proč na to hrdý, ale neurážejte mě, prosím..... Takže pro příště, celý český národ je banda hlupáku, zlodějů a poseroutků až na jednoho Kabaru z Ostravy... ;)

Pavel (5.3.2004 12:44:54)

To sis špatně vyložil, nenazývám český národ bandou hlupáků, jen spíše ty, kteří skáčou na argumenty že tak jak běhá naše ADSL 512 s agregací je normální a v pořádku.

Hanz (5.3.2004 15:08:41)

K tomuto názoru se 100% přidávám, sice tady v různých diskuzích pan Šilhavý působí velmi jistě při svých výkladech, ale v hodně věcech nemá pravdu. Já mám trošku více cestovací zaměstnání a už jsem měl tu čest se setkat s ADSL v různých státech EU (cca 5 variant) a můžu otevřeně říct že tak jak to chodí u nás to není normální a v pořádku! P.S.: Ještě přidám jednu informaci dle počtu přenesených dat jak uvádí pan Šilhavý radím mezi stahovače :-)))

Miroslav Šilhavý (5.3.2004 15:13:00)

Já to neudávám, to udává Telecom, ADSL a daná agregace. Já to jen z nicneříkajících čísel prezentuju ve srozumitelných veličinách...

Hanz (5.3.2004 15:16:58)

Pak nechápu jak můžete prezentovat něco o čem víte že není pravda, čož stav ADSL v ČR v porovnání s EU není normální a v pořádku. Přeci prezentujete vlastní názory za kterými si stojíte, nebo ne?

Miroslav Šilhavý (5.3.2004 15:24:30)

Ano, tvrvím, a stojím si za tím, že pokud někde fungují lépe stejně rychlé linky se stejnou agregací, např. ve Velké Británii, pak to není Českým Telecomem a jejich ADSL, ale neschopností ISP, rozdílným rozložením uživatelů po službách a náročností uživatelů. Neschopnost ISP - žádný ISP zatím dobře nevyřešil např. vícevláknové stahování. Rozdílné rozložení uživatelů - bohužel, pro dost uživatelů u nás je 1024/256 kbit linka nepřiměřeně drahá a proto musí používat 512/128 kbit linky, které jsou k přetížení náchylné extrémně. Náročnost uživatelů - nedovedu změřit; napovídá tomu to, že u nás byla cena ADSL od začátku relativně nízká a to umožnilo skokovému nárustu náročných uživatelů; v jiných zemích si broadband prošel pozvolným vývojem (protože začali dříve) a tedy průběh byl hladší. Je vcelku běžné, že když má někdo ponovu rychlý internet, nějakou dobu si ho ale opravdu pořádně užívá; v zahraničí toto bylo rozloženo do několika let, u nás se to nakumulovalo do necelého roku.

t.t@email.cz (5.3.2004 07:39:51)

100% souhlasím, to je přesně to co si myslím od začátku.

Jirka (5.3.2004 08:03:51)

Jojo, tak to je.. ale nemysli si, že ikdyby se v tom začlo vrtat více lidí, tak se něco změní. Oni tam jsou na těch vysokých pozicích úplně v jiných kruzích, žijou úplně jinde. Může se to zdát být kruté, ale napadá mě, aby se v zájmu spravedlnosti na to nasadila mafie. Ta by tam dokázala udělat pořádek. Protože obcházet zákony a zneužívat moci umí kdekdo, to není nic extra, jak si myslí někteří, kteří se to snaží dávat najevo maximálně možným způsobem.

Tewet (5.3.2004 13:37:52)

Zajímavá myšlenka. Taky se s vámi podělim o jednu, kterou jsem zaslechl v nejmenované hospůdce. Jde o názor některých uživatelů služeb jednojakých ISP. Podle nich situace nejen s adsl dospěla do stavu, kdy je spousta nespokojených uživatelů, na který kašlou jak isp ,tak monopolní ČTc tak i vláda. Neexistuje žádné právní zastání i proti evidentním podvodům, lžím a krádežím ze strany isp a ČTc. A co dělá stát? Nic. Proto se tato skupinka nespokojenců rozhodla pomýšlet na založení jakéhosi odboje nebo snad gerily, jež by v případě dalšího poškozování zákazníků sáhl ke známým teroristickým prostředkům aby na tenhle stav upozornil a přiměl tak zástupce státu k jednání ve prospěch jeho občanů. No moje interpretace rozhovoru je dost nepřesná, ale v jádru asi popisuje míru nespokojenosti těchto lidí. Co vy nato? je možný, že se najdou lidi natolik zhnusených stavem věci, že podniknou něco podobnýho? Je možný, že kvůli mizernýmu internetu vznikne RASPLIT (Radikální Alternativa Svobody Pro Lepší Internet a Telekomunikace)

Anonym (5.3.2004 16:03:22)

Teroristické aktivity ne... ta by to odsrali nevinní lidé.. nejlepší je prostě postupovat tak, že kdo se nebude chovat "regulerně" a opakovaně se projeví svým chováním negativně, tak trošku zasáhnout... ne na zdraví.. ale prostě aby ho to donutilo se trošku zamyslet...

Miroslav Šilhavý (5.3.2004 08:41:55)

Helejť, potřeboval bych sehnat novou Octavii za cenu, která by mi k platu odpovídala stejně, jako k platu průměrného Němce; nechtěl bys mi jít pomoct zalobovat do Mladý Boleslavi? ;-) Přeuju Ti, aby Ti vydřela chuť dál psát takovéto poutavé, rozsáhlé a čtenářsky populární články, lež zbytečné a zcela mimo mísu, neboť nikomu z čtenářů nepomohou. Víš, za tu dobu jsem tu četl desítky příspěvků, které např. chválili GTS, jak se nebojí Telecomu a nabízí neomezená data, o ČRa, jak je jejich Bluetone Angel skvělá služba atd. Když jsem upozorňoval, že to skončí katastrofou, dočkal jsem se jen nadávek, hodně lidí si poradit nedalo. Výsledek vidíme všichni. Ale ti nešťastníci, ovlivnění příjemnými, leč idealistickými příspěvky typu toho, co jsi právě napsal, ti to zaplatili ze své kapsy. Souhlasit se mnou nemusíš, ale myslím si, že více lidem jsem pomohl, než Ty svými příspěvky.

t.t@email.cz (5.3.2004 09:17:29)

Ty ses takovej manipulator!!! Proc se do toho seres kdyz odpovidas na neco co nikdo nepsal? Nikdo nechce "Skodovku" z MB za protekcni cenu, ale MY CO SI ZDE STEZUJEME chceme "skodovku" v takove kvalite a klidne za takovou cenu za jakou ji MB prodava třeba v Nemecku. A ne aby "skodovkam" v cesku upadavali kola a prodavali se tu jeste draz, zatimco v Nemecku by si to skodovka dovolit nemohla a proto tam dodava kvalitni vozy za nizsi ceny!!! Je to presne o tom, co psal Pavel .... u nas si firmy dovoli ledasco a projde jim to.

Miroslav Šilhavý (5.3.2004 09:36:48)

Víte o tom, že Škodovka v jiných zemích jde sehnat levněji než u nás? U nás nemusí tolik podlézat s cenou... Ale to je jedno, to je offtopic. Proč by firmy měly dělat tak, jak pískáte? Pořád nechápu to, o co se opíráte... Pořád mi jaksi chybí nějaké rozumné odůvodnění, něco, co by alespoň trochu legitimovalo koholiv do toho Telecomu mluvit.

t.t@email.cz (5.3.2004 10:14:10)

Ze je Skoda v mnoha evropskych zemich levnejsi vim. To je ale ode me drzost, ze chci fungujici sluzbu, kdyz za ni platim. Takova DRZOST, jak jsem si jen probuh mohl dovolit? Vzdyt tady na to nikdo neni zvyklej, cesky slendrianstvi je standard. TIMTO KONCIM TUTO NEPLODNOU DEBATU, nema cenu se tu s vami dohadovat, kdyz mate jine standardy na kvalitu. Ja jsem chtel jen sluzbu, za kterou jsem zaplatil. Vam mozna nevadi platit za neco co nakonec nedostanete, ja na to nejsem zvyklej. Rok jsem zil ve Vidni a asi to na me melo neblahy vliv. Zvykl jsem si, ze kdyz za neco zaplatim tak to dostanu v perfektni kvalite. Zde to nedostanu ani v dobre kvalite. BOHUZEL

Miroslav Šilhavý (5.3.2004 10:33:05)

Předpokládám, že jste (nebo jste byl) u Tiscali nebo GTS, případně u Nextry, že ano? Nemůžete soudit celé ADSL podle těhle ISP, kteří to spackali sami.

Karel (5.3.2004 11:41:36)

Myslim, ze je chyba, ze vsichni davate vinu jenom Telecomu. Nechci tu Telecom obhajovat, tu firmu nemam rad a jeji sluzby nastesti nevyuzivam a ani nebudu. Ze prodava predrazenej smejd je holy fakt. Na druhou stranu se tomu nedivte. Telecom ma bezpochyby na ADSL monopolni postaveni, i kdyz si pan Silhavy mysli , ze tomu tak neni. Je tomu tak...a proto je situace , jaka je. Telecom nic nenuti k tomu, aby poskytoval kvalitni sluzby a pecoval o sve zakazniky. Pochopitelne ze pokud je jim to umozneno, snazi se za co nejmene nakladu nahrabat co nejvic. Alternativni ISP to akorat jeste prikorenili, aby se na tom malu, co zbyde, taky trochu napakovali. Proto slibuji nemozne a lakaji duverive zakazniky do svych siti. Chybu tedy neprisuzujte jen Telecomu. Chova se sice bezohledne, ale kdyz je mu to umozneno.... Verte, ze ve skutecne konkurencnim prostredi by se svym pristupem k zakaznikum a hlavne s kvalitou sluzeb v pomeru k cenam, dlouho neprezil. Problem tedy vidim spis v zakonech, potazmo v nevoli nasich zakonodarcu s tim neco delat.

Miroslav Šilhavý (5.3.2004 11:50:07)

Jenže Karle, co s tím chcete dělat? LLU je už v nabídce, ceny schválené ČTÚ. Tím pádem má každý ISP plnohodnotnou možnost osadit vlastní technologie na ústředny a konkurovat. Ale místo toho, aby to udělali, nakupují přístup k IP síti. Takže buďto je LLU předražené (což by němělo, když to ČTÚ schválil, musíme to zatím brát, že je to nákladová cena), nebo jsou ISP neschopní. :(

Miroslav Šilhavý (5.3.2004 11:52:33)

PS: jeden příměr Je to velmi podobné jedné další věci - a to železniční trati a ČD. V podstatě každý, kdo má náležité oprávnění, může přes naši železnici projet; a navíc k tomu ČD nabízejí vlastní přepravu. A když se někomu cena ČD nelíbí, může se poohlédnout po jiném dopravci, důležité je, že tu ta možnost je.

Hogo (5.3.2004 12:54:40)

A sakra zase prirovnani, uz toho bylo myslim dost.

Pavel (5.3.2004 12:48:46)

Velký omyl, asi nesleduješ dění až tak pečlivě. Do zákona nebyl vložen bistream s odůvodněním, že ho není třeba, jelikož jeho funkci NAHRADÍ PROPOJENÍ sítí - právě ono, s kterým ČTÚ teď tak zdržuje. LLU je věc jiná - předražená je, a navíc ani v Evropských zemích není příliš využíváno. LLU sem netahej, je to věc spíš okrajová. To znamená, je to ČTÚ a jeho velmi podezřelé, korupcí zavánějící chování. Jakž takže normální ADSL s normálními cenami a parametry tu nemáme jen proto, že ČTÚ toho rozhodnutí stále úmyslně protahuje, to je celé.

Miroslav Šilhavý (5.3.2004 12:55:12)

Pavle, propojení hlasových služeb existovat může a existuje; co chceš však proboha propojovat na ADSL?

Pavel (5.3.2004 13:40:16)

Co asi? Jestli o tom nevíš tak ČTÚ stále ještě oficiálně pracuje na propojení ADSL, můžeš si o tom přečíst na jejich stránkách. Myslíš že to je jen přelud? Propojení na ADSL = nebude to Telecom, kdo si bude diktovat parametry služby jako jsou rychlost, agregace, objem dat a cena, ISP už nebudou jen přeprodávat šunt Telecomu, ale každý bude moct nastavovat parametry sám. Chápu že to zpochybňuješ, protože to je ta hlavní věc která tu ukončí monopl šmejských předražených služeb Telecomu, nicméně je to spíš smutné. Měl by ses na to spíš těšit než to zpochybňovat, nicméně možná jsi opravdu placený Telecomem - o tom mě přesvědčila tvá momentální odpověď - s evidentní snahou manipulativně zpochyňovat samotný fakt ADSL propojení.

Miroslav Šilhavý (5.3.2004 13:47:31)

Ano, těším se na lepší ADSL a na lepší internet, netěším se na další uměle přeregulovaný segment trhu, který tu tím vznikne.

Pavel (5.3.2004 14:18:58)

To je skutečně uměle přeregulovaný segment trhu, pokud bude umožněno ISP konkurovat vlastními rychlostmi, agregacemi, limity dat a cenou.. nemáš to nějak trochu pomotané?

Miroslav Šilhavý (5.3.2004 14:28:56)

Přeregulované je: 1. po stejném drátu volání je XX krát dražší při nižším "datovém toku" než při "čistých datech" s obrovským datovým tokem 2. když už ani dnešní ADSL nemá konkurenci v poměru výkon/cena 3. když "propojení" je jen jiný pojem pro stejné řešení s pouze jinými parametry

Hanz (5.3.2004 15:14:11)

Stále nikdo nezodpověděl otázky: 1. proč je naše ADSL tak problematické, myslím v porovnání s ostatními státy EU (rychlost, ping, limity, atp.) 2. cena (při detailní pohledu na porovnání od ČTc, jsou patrné umyslné zatajení určitých faktů, takže studei ČTc neberu jako věrohodnou) 3. podpora státu v otázce šíření internetu mezi širokou veřejnost 4. proč se v ČR nechápe internet jako nástroj pro lepší vzdělanost, informovanost, komunikaci, atp., a ne jen nástroj pro stahovače :-)))

Miroslav Šilhavý (5.3.2004 15:28:42)

ad 1. viz moje odpověď na Váš druhý příspěvek (dole) ad 2. cena oproti zahraničí je +/- stejná, rozhodně rozdíl není dramatický (v porovnání s HDP na hlavu je propastný) ad 3. stát, kromě pár bezzubých prohlášení ministra Mlynáře neudělal absolutně nic pro podporu internetu; pokud má mít podpora smysl, stálo by to stát peníze; bez peněz mohou akorát tak vyslovovat svoje přání, co by Telecom _mohl_ ad 4. úzce souvisí s předchozím bodem; očividně jednotlivci si u nás často dovolit internet nemohou a jako investici sami do sebe to nechápou. Mimochodem mimo katastrofických situací u Tiscali a GTS (a dříve u Nextry) toto ADSL plně uspokojuje.

Marek (1.4.2004 10:46:44)

Máte pravdu. Žil jsem od r. 2000 do r. 2002 v SRN a měl jsem T-DSL za 30€ (od r. 2002 za 40€) 768/128 bez limitu. Vždy, když jsem to potřeboval, běželo to skutečně na 768 kbit. Teď mám již rok UPC a to také vždy běží na udanou rychlost, nepočítám-li asi dva dvouhodinové výpadky za celý rok, nejprve 128, pak 256, teď 768 kbit. (Nově zavedený limit je jiná věc. 5GB je svinstvo, proti 15 GB bychg nic neměl, stahovači dělaj víc.) Takže udělat to jde. Ale jak to dopadá, když něco dělá Český Telecom škoda mluvit. No, on i ten Německý Telekom se kapitálně ztrapnil tím systémem za poplatky na dálnicích za 6 mld € a nic z toho. Možná pro něj to T-DSL implementovali odborníci.

Johnny (10.6.2007 02:53:52)

http://77bf8b189647ac03463aa04923b902ba-t.xioitp.info 77bf8b189647ac03463aa04923b902ba [url]http://77bf8b189647ac03463aa04923b902ba-b1.xioitp.info[/url] [url=http://77bf8b189647ac03463aa04923b902ba-b2.xioitp.info]77bf8b189647ac03463aa04923b902ba[/url] [u]http://77bf8b189647ac03463aa04923b902ba-b3.xioitp.info[/u] bccf7e83ddcf628556e16e8f14e26853

Travon (10.6.2007 02:55:17)

http://89cacd9f4cd7180be52abb99f878d8a6-t.xioitp.info 89cacd9f4cd7180be52abb99f878d8a6 [url]http://89cacd9f4cd7180be52abb99f878d8a6-b1.xioitp.info[/url] [url=http://89cacd9f4cd7180be52abb99f878d8a6-b2.xioitp.info]89cacd9f4cd7180be52abb99f878d8a6[/url] [u]http://89cacd9f4cd7180be52abb99f878d8a6-b3.xioitp.info[/u] bccf7e83ddcf628556e16e8f14e26853