Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Úvod do Linuxu pro uživatele internetu (2): Instalace

Úvod do Linuxu pro uživatele internetu (2): Instalace

Anonym (13.11.2006 00:00:00)

V dnešním dílu se zaměříme na první část problematiky instalace systému Linux. Povíme si něco o prvních instalačních krocích a podrobněji se budeme věnovat možnostem rozdělování disku.

Šikovný spráce (13.11.2006 03:34:29)

nemusí Linux přeinstalovávat...

Anonym (13.11.2006 16:42:00)

Hezky clanek, opet chvalim a jen tak dal .. Ja osobne pouzivam KDE 3.5.5 a oddily mam rozdelene do /boot - zde mam nastaveni zavadece + jadro systemu, pak mam sminovnay /home, samozrejme i root oddil ;)

Bimbo (13.11.2006 18:45:35)

Muzu se zeptat kolik pro ktery oddil je potreba mista na HDD,prumerne,minimalne nebo doporucene?Diky

Anonym (13.11.2006 20:10:12)

velmi zalezi na okolnostech, ale obecne: 5GB pro root dnes minimalne, na swap oddil standardne 1,5 nasobek pameti RAM a zbytek na /home (tedy i ten zbytek by mel byt rozumne velky, at se tam neco da ulozit, rekneme 5GB)

Anonym (13.11.2006 20:18:30)

Staci aby sis vytvoril oddil pro swap, ktery bude mit tak kolem tech 500MB, zalezi podle ram, kdyz mas velkou ram, tak nepotrebujes velky swap. Pak uz staci jen oddil pro root, tedy /, ten zalezi ciste podle distribuce, vetsina distribuci potrebuje minimalne kolem 3GB mista, aby se na disk dalo pak neco nahrat. Zalezi to hlavne podle toho jaky mate hdd, tak akorat to typuju na tech 8GB a doporucene cely hdd.

Ahoj (13.11.2006 20:00:17)

Ahoj vsem. Urcite linux uvitaji ti kteri chteji "neporuchovy" system. Ja si myslim ze je i jine reseni ktere jsem uspesne uplatnil. Prejit na linux s tim ze si pak tezko budu moct prenaset data s dalsimi pc at pro praci ci jina pc.Skratka zakladna veskereho softwaru typu filu a dalsich veci pro windows je daleko vetsi nez pro linux.Urcite uzivatele linuxu namitnout ze je to mozna jinak protoze ja linux moc neznam a nepouzivam.Urcite je dobry na servery nebo nejake domaci routery ale k beznemu uzivani a potrebe je stale nejlepsi mcrsft.Ja osobne pouzivam instalaci XP uz pres 3roky urcite nikdy zadny problem zadna poruchovost.A reknu vam proc.Stojim za direwalovyma routerama pouzivam dobry antivir registry watcher a dalsi zabezpecovaci soft.Firewall kontroluje veskerou cinnost dovnitr ven. nepouzivam zadne sdileni ani p2p zakladni bezpecnosti pravidla na netu zadne stahovani neznamych stranek a jsem v pohode ale pokud mate zabespeceni sebelepsi skoci te na p2p ci na "warezy"tak zapomente ze vam neco pomuze!JA jsem osobne nad miru spokojeny s windowsem a NIKDY BYCH nemenil.Staci pouze dodrzovat zakladni pravidla.

Anonym (13.11.2006 20:13:27)

Nikdo tady nerika ze linux ma nejvice softwaru, ale je mnohem kvalitnejsi a vyspelejsi system nez windows, podporuje spoustu funkci o kterych windows jeste neslysel a jeste dlouho neuslysi. System si zvoli kazdy sam a kazdy ma na ten svuj jiny nazor. Ja jsem treba hrac her, programator. Potrebuju od sveho systemu vykon, rychlost a stabilitu, coz s Linuxem ziskam. S nicim nemam problemy, vsechno slape skvele (ne jako se mi stavalo ve windowsu, ze po par dnech se zacne sypat, dela si co chce) Hraju hry jako treba Half Life 2 a jeho mody, FPS mam vetsi nez pod windowsem, i kdyz to neni nativni hra. Kdyz clovek linuxu porozumi, tak zjisti, ze ztratil mnoho casu a ze toho mohl dokazat vice... Ale kazdemu vyhovuje neco jineho, kdyz je clovek liny a odpozuje ho fakt, ze neumi vsechno, proto si musi neco precist, tak to raci vzda. Ale to je osobni vec kazdeho z nas.

Ahoj (13.11.2006 20:39:54)

Ano jasne kazdy at si poridi co chce. To co jsem chtel rict je, ze windows je stejne stabilni a dobry jak linux ikdyz se muze lisit v ustaveni jadru ci nekterych jinych moznostech nastaveni ktere chybi u linuxu ci naopak.NApiste mi co konretne je lepsi prosim?Proc vam windows delal po nekolika dnech co chtel?ME SE TO NIKDY NESTALO!Pouze s pocatku kdyz jsem neznal co zatim stoji!Problem je vtom ze samotny windows je udelany aby se v siti internet spojoval komunikoval s microsoftem sdilel soubory a hlavne sam odesilal info atd.Proto pri spatnem zabespeceni a pravidlech na netu se snadno stava objeti hackeru a viru ktere pak vnikaji do systemu a nic nez format nepomuze protoze registry jsou v haji!Ale ja vam rikam ze mam pres 3roky svezi instalaci a nikdy zadny problem!!!A to stim delam plno veci!!Hraju chatuju atd!Windows je pouze zneuzit tim ze on sam je vytvoreny aby mohl byt dalkove ovladan microsoftem cehoz nekteri hackeri zneuzivaji.Linux toto nema a proto se zda stabilnejsi!Jeste kdyz byly dialup vytacene pripojeni tak jste mel zahackovany pc behem 10minut provozu na netu to same u dsl cable wifi.Kdyz zapnete pc zahackovane do jine site okamzite vysila hackerovy udaje a ten vam znici vse na disku.TO je problem ne okna ale INTERNET!Staci si prostudovat neco o hackingu a protoci se vam panenky co se svami muze dit pres net!Mam druhe pc s dobrym hrwdr nainstalovany xppro NIKDY jsem ho nepripojil na net mame je teda v domaci siti propojena jedna sit na net a druha sit bez netu a od roku co to vyslo XP naistalovali jsme svezi instalace XP a od te doby to chodi a NIKDY ZADNY PROBLEM a je to nejake 4-5let PC muze bezet NONSTOP 2-3dni a vse BEZ RESTARTOVANI funfuje!!Udelejte pokus jak jsem vam napsal nechte na novym hrdwr cisty disk bez netu najed xp neprenaset zadna data z netu do nej pouze ho pouzivat na vasi praci A NIKDY SE MU NIC NESTANE.Pokud do nej nevlozite virova media!Na pc bez netu nemam zadny firewall antivirus NIC a vse slape jeste oto rychleji a z msconfig jsem vyhazel vsechen bordel a tam teprve muzu ochutnat plnou silu harwaru na hrach a programech.INTERNET JE NICITEL PC a teda windowsu!!

Anonym (13.11.2006 23:04:22)

Aha, je videt ze nevis ktera bije. Ty asi nemas poneti co se da udelat v linuxu. Ale ten kdo linuxu rozumi vi o cem se mluvi, uz si nekdy kompiloval jadro ? Nastavoval sis podporu HW ? Prepinal si timeru od cpu ? Nastavoval si pocet CPU ? Tohle mne zrovna jen tak napadlo, samozrejme ze se tam da nastavit 10 000x vice veci. Uz si nekdy instaloval Gentoo Linux ? Takove moznosti ti windows NIKDY neposkytne. Programuji software jak pro windows tak pro unixove systemy a z vlastnich zkusenosti vim, ze windows je bezohledny a neomezeny. To mi reknete kdo by si chtel nechavat ovladat vlastni PC nejakou firmou ? Takovy system bych do PC nikdy nedal. A pokud myslite vzdalenou spravu, tak ta je v linuxu taky, a mnohem vice rozvinuta a rychlejsi. To co tady vykladam nema smysl, protoze si nekteri mysli sve a kazdy si mysli o pravde neco jineho.. Takovy znamy argument "Windows je nejrozsirenejsi a nejpouzivanejsi system na celem svete.." Proc ? Protoze ho kazda firma cpe do svych PC, microsoft ma dobre reklamy.. Vzdyt v kazdodenim zivote se da potkat billboardy ci ruzne plakaty o tom jaky je windows super partner pro vasi firmu atd ... Skutek utek. Ze je to blbost ? Prodaji vam schvalne novy PC s smejdem OS. Vysetleni je jednoduche, kazdy si na tom vydela ale vlastni uzivatel prodela, a ani o tom nevi. Priklad: Jste zacatecnik, mate fungl nove zakoupeny pocitac a po nejakem mesici zjistujete ze Vam tam pestava fungovat spousta veci a nejak se to spomaluje. Takze vyuzije telefon a zepta se, technici mu reknou at to priveze do servisu a vy pekne zacvakate, pochopitelne vam tam po nejake dobre zase nebude neco fungovat, takze si chcete koupit antivir a ruzne ochranne programky, a za ty taky zacvakate.. No neni to nejake divne, jako napotvoru ze to dela prave ten windows ? Nechci to tady cele vysvetlovat, ale tak to proste je...

Ahoj (14.11.2006 08:20:05)

Windowsu nic neni.Pokud si ho sami neznicite stahovanim ze ZABORDELENYCH stranek.Windows je stabilni spolehlivy system ktery se pri radnem uzivani nerozbyji jako linux.Ja si mohu stahnout programy freeware ktere mi udelaji 3D plochu udelaji mi cokoliv budu chtit.Pro windows je MILION free utilit ktere se daji stahnout a windows doplnit o plno funkci ZDARMA.JE plno antiviru a firewalu zdarma a dalsich softu ktere jedou na windowsu.Pokud pouzivate linux ne vsechny stranky se vam zobrazuji spravne protoze je plno tech ktere potrebuji prohlizec IE6 a vyssi!JA mam stazeno plno utilit do windowsu a menim a delam si tu takove veci o kterych linux nema ani poneti!DObre kdyz jste tak chytry dejte me stranku kde se da posledni nejlepsi linux stahnout a ja si ho odskousim.Uz jenom pocit ze si na nem nezahraju me oblibene hry treba MFS ci jine me odrazuje.At si microsoft dalkove sleduje ci ridi windows jak chce kdyz vite jak nato tak jim zabranite.Ale to neni zadny problem.Jenom chci rict to ze microsoft umele vytvorili podradny OS linux aby tak zabranili soudnim sporum oto ze XP je jedinym monopolnim produktem.Ale kdyz uz se vratime k podstate veci tak si nenecham rozskatulkovat pevny disk na tri casti partition ktere kazdopadne SPOMALUJI chod teda rychlost pevneho disku.KAzde rozdeleni spomali disk!!A bohuzel linux to dela!A jeste ktomu vysilani tak nejenom win ale predevsim linux dela to same a bez vaseho vedomi sdeluje veskere informace do site internet!Uz jen ten pocit ze v linuxu kazda data fily nebudou kompaktibilni s ostatnima pc ci windowsem pocit ze kazda stranka se mi korektne neotevre ci ze ma oblibena hra nebude podporovat linux ci muj hardware nebude mit ovladace pro linux ci muj oblibeny soft nebude fungovat na linuxu treba icq ci jine internetove programy ci nakonec normalni soft treba nero photoshop corel premiere atd!A nakonec prace s videem ci jinyma vecma omezena.Kdyz mam muj drahy editovaci hardware a tez neni kompaktibilni s linuxem a pak nekde hledat nejake AMATERSKE ovladace ktere mi neumozni plne vyuziti harwaru.Tak za takovou cenu na linux kaslu ale zkusim to- co to udela!!

Palo (14.11.2006 14:32:10)

Ty jo, tak tohle je fakt narez! Nejdrive jsem prvni tve prispevky prechazel s usmevem, pozdeji jsem byl sokovany (bez urazky) blbostma co jsi napsal a ted? Ted si myslim, ze to je snad nejaky zamerny vtip nekoho, kdo si dela srandu. Alespon v to doufam. Pokud tomu tak neni a opravdu vse co jsi napsal bylo mysleno vazne a jsi skutecne presvedceny o pravdivosti toho cos napsal, tak tady par doporuceni. Je videt, ze nejaky prehled mas, ale pletes pate pres devate. Osobne se divim, ze si bez overeni toho co zde propagujes dovolis takove nesmysly napsat. Musis se opravdu jeste hodne ucit nez budes moct takhle verejne vystupovat a nedelat ze sebe ( opet bez urazky ), debila.

Ahoj (14.11.2006 15:45:47)

Co jsem zjistil tak kazda internetova diskuze ma sveho kritika.Nekde to jsou neskodni mirni lide kteri predevsim nemaji svuj vlastni nazor ale jak nekdo napise svuj tak tvrdi okamzite opak.Sami nepromluvi a do diskuze se nezapoji ale vzapeti jak nekdo neco rekne ci napise tak maji plnou klavesnici kritiky.Druzi kritici jsou oto vice nebezpecnejsi protoze bez vahani pouzivaji primo vulgarni az sprosta slova a v horsich pripadech vyhrozuji urazeji a dokonce jsou schopni zesmesnovat a vyhrozovat zabitim druhych diskutujich jenom kvuli tomu ze si nekdo dovolil mit jiny nazor nez oni.Ale to nastava vzdy protoze kritik vlastni nazor nema!Vas bych zaradil nekde u prostred!Kazdopadne nestrapnujete me ale sebe a toho kdo vas splodil.To posledni slovicko si nechte pro ne a jestli jsou stejne vulgarni jak vy tak treba vas stejnym slovickem zato pochvali jakou jim delate "radost"

Anonym (14.11.2006 16:46:00)

Ahoj: Vy uz jste strapneny az moc, vic uz to snad ani nejde. Nema smysl vykrikovat takove nepravdive informace o windowsu, nevim proc ho branite, kdyz nedela nic dobreho a kazdy kdo je uzivatelem windowsu urcite zazil nejakou nesmyslnou chybu, pad, sek, BSOD, tohle odjakziva patri k windowsu, vzdyt samotnemu Gatesovi spadly Okna pri prezentaci jeho "valstniho" operacniho systemu. Asi je nepouziva korektne... Urcite je to v tom ?

Tomáš (16.11.2006 11:53:43)

Drahý pane Ahoj! Nejprve jsem si myslel, že si děláte legraci, že jste zde pro zábavu, potom jsem měl dojem, že jste postižený nějakými propagátory pseudonáboženství o globálním sledování, ještírcích, Aštaru Šeranovi a spol. Později mi došlo, že jste jen ukřičený nedouk, který má touhu se zviditelňovat na diskusi, kde šíříte absurdní bludy (což je pro znalejší, zkušenější lidi evidentní a bavíte je). O Vaší úrovni svědčí i Vaše čeština, jakož i patvary jako "kompaktibilní", které zde opakovaně uvádíte. Myslím, že byste měl buďto zůstat u Windows (kde je prý vše "snadné", bezvadné, a které budete velmi opatrně a pětinásobně zabezpečeně užívat), anebo Vám zbývá těžší cesta - POŘÁDNĚ se zahrabat do studia operačních systémů, prakticky si jich několik vyzkoušet, u každého delší čas zůstat, komunikovat skromně se zkušenějšími, a tak nabýt dostatek správných informací, které vás zajisté přivedou k používání Linuxu. Ovšem ani jiný závěr nebude hanbou či výjimkou.

Anonym (16.11.2006 11:58:04)

>> což je pro znalejší, zkušenější lidi evidentní a bavíte je Vás to možná baví, ale já pláču:-/

Tomáš (16.11.2006 12:03:45)

Smíchy? :-) Ty hlášky o vysílání informací o hardwaru byly přece docela komickou parafrází na chipovou totalitu atp...

Ahoj (16.11.2006 13:21:33)

Panove kritici.Copak uz neni dost techto totalitnich cipovych pocitacovych rezimu?At je to televize pokud mate kabelovku ci ipo2 tv a nebo dnes novou sit digitalni vysilani.Vse vysila nazpet jaky kanal sledujete a jak dlouho mate televizi zapnutou a co sledujete nejradsi atd.CO mobilni telefony?Dostupnost zhruba 2km od vysilace zaruci ze je s maximalni presnosti podle sily signalu zjistit kde se s vasim telefonem nachazite coz se take uklada a zaznamenava spolecne se vsemi nahravanymi hovory a sms mms...Telefon slouzi podobne jako gps ke sledovani pohybu lidi.Kazdy telefon ma znova jak pc svuj jedinecny kod ID number ktere se nikdy nikde neopakuje.Pc znovu krasne prozradi vase zajmy stranky ktere ctete co delate na netu kolik tam travite casu skym si pisete a vsechny vase udaje emaily atd..Myslite ze je neco komicke na chipove totalite?My vni uz davni zijeme a je to pekne zazite a lide vaseho typu to nikdy neuvidi.Treba nove passporty chipy s udaji o vas a kdyz ten pas vlozi do pc tak to precte vase udaje z pc oficera na monitoru a on skontroluje jestli to jste opravdu vy a jestli v pasu mate stejne fota a udaje.bankovni karty s chipi teda prouzkem podobne jako passporty sdekuji pc atm masinam veskere vase udaje a kdyz je pouzivate na nakup tak vase banka teda stat vi vsechno co jste koupil teda co mate doma za veci jake tv pc auto atd.Kazdopadne nejenom cipova totalita nejake vzdalene budoucnosti ale uz dnesni doby a pocitace ji plne prokazuji.CO se tyce techto cipu tak pentagon a us army uz davno pouziva na vsech svych zbranich tyto cipy ktere jsou vlozeny ve vsech zbranich samopalech atd. a udavaji pres satelit lokalitu aby pri odcizeni ci prodani zbrane vojakem ji mohly najit?!?!A nejenom v usa ale uz i v eu to same je ve zbozich v prodejnach cipi ktere sleduji pozici zbozi pres satelit a treba kdyz neco chcete prenes v kapse ven tak to zachycuji cidla u dveri.Jsou to male samolepky obvody ktere ukazuji lokaci toho zbozi ci cehokoliv.Nekteri lide si uz dokonce nechavaji vkladat tyto cipi do tela jako pokusni kralici pro budouci novy zpusob obcanek ID ktere uz nikdy nestratite.Je vybrano celo nebo prava ruka.Implantaty jsou planovany na druhou polovinu 20 let tohoto stoleti.Vsechno chteji jednou plne zrealizovat a vase najivni predstava o svobode a nezavislosti je stejne nezastavi!!

Anonym (16.11.2006 14:07:01)

heh. Možná je to naivní představa, ale radši budu žít s ní, že trpět takovym stihomamem:-)

Huh (16.11.2006 14:40:52)

Takže navrhujete zůstat zavřený doma, bez el. spotřebičů ? Raději se podivejte do ledničky, zda tam nemáte štěnici

Anonym (16.11.2006 16:34:46)

Rád bych se zeptal, jak by např. jedna vlada mohla vedet totalne vse o 10 milionech lidech. Zabralo by to minimalne nekolik PB (je to 1000 TB pro neznale, mezi ktere ocividne patrite). Tohle dnes proste neni mozne. A za dalsi, jak ste zde kecal neco o kriticich, nerekl bych ze oni jsou kritici, Vy jste kritik. Kritik totiz chodi na forum neceho jineho aby mohl KRITIZOVAT to jejich. Jestli jste to myslel vazne, tak to si tahnete tak maximalne na diskuzi do Bohnic nebo Dobran (podle toho kde maji windowsy, protoze Linuxy byste ocividne nesnesl).

Ahoj (16.11.2006 19:00:19)

10milionu lidi!Na svete jich je trochu vice.Ale k veci ne kazdy ma pc ikdyz se to rozmaha.Telefony temer kazdy.Jak se to zapisuje?Stejne jak zde v textove podobe a nove komprese dovoli uchovavat zvuk v tak malych souborech ze jeden pocitac muze nahravat celou republiku po obdobi 10let s 500gb hdd!!Pane textove zpravy v kterych se to uchovava nejsou VUBEC narocna na velikost disku!To same zvuk,Vse se AUTOMATICKY uchovava nahrava a v pripade potreby se to z databaze precte treba pri podezreni ci soudnim procesu!Jinak to asi nikdo necte ale je soft ktery vyhledava kdyz se treba nekde vyskytnou podezrela slova ktera do filtru nastavuji atd.JE milion zpusobu jak se to da delat a problem s pevnym diskem to mohlo byt nekdy v 90letech minuleho stoleti NE DNES!!

Anonym (16.11.2006 19:08:24)

10 let jo :D To jste asi vynalezl novou kompresi. A nebo by to bylo v extra spatne kvalite, ze by slo slyset jen sum. Klasicke kodeky, ktere se shoduji s kvalitou zvuku u telefonu jsou tak kolem 9-15Kbps.

Ahoj (16.11.2006 19:20:46)

Ahoj Opravdu neznate nove zpusoby.Nejake mp3 komprese jsou pro verejnost ale skutecne statni vojenske jsou uplne na jine urovni pane.To co se prodava lidem ci zverejnuje je uz davno prekonane!!Kveci hned vam reknu jak to je = neslysel jste o logech?Vse se zapisuje formou textu sirfry ktera je tak mala ze muzete psat miliony stranek do 20gb disku!Log jsou data zapisovana co kdy jak proc atd.Jsou to informace o cinnosti.Neslysel jste o nove technologii sifer?Fotka zvuk obraz cokoliv se da uchovavat v tak malem souboru ze se vam otom ani nezdalo.Je to totiz velice dobry software ktery veskera pocitacova data prevadi do textove podoby a pak v pripade potreby znovu vraci do obrazku zvuku ci cehokoliv jineho.Funguje to asi takto.Program bere zvukovy zaznam a udela znej textovou podobu pro pocitac.TO znamena rozepise vam kde jaka frekvence ci u fotek kde v jakem miste obrazovky jaky ma byt odstin barvy a z toho textu ten program ktery to zasifruje znovu slozi obrazek a nebo zvuk.U zvuku je zapsana v textove podobe frekvence hlasu a to, jak to ma pc znovu zobrazit.Takze par hodin telefoniho hovoru muze byt ulozeno rekneme na dvou strankach textu s pouzitim speicalniho softwaru ktery ho tak ulozi a pak ho v pripade potreby znovy prelozi nazpet!Pouzivejte pane mozek!!

Tomáš (17.11.2006 15:11:52)

Drahoušku, mít tvůj mozek, tak ho určitě používám co nejméně - je to zmetek. Je s podivem, kolik stupidity jsi schopen vyprodukovat... a dokonce to snad myslet vážně. Buď rád, že máš kolem sebe hodně tolerantní lidi, kteří tě nechávají žít. Jen si myslím, že by ses neměl vyhýbat lékařům, psychiatrickým odborníkům. Místo troušení takových kydů zde, v tomto tématu. Mám s tebou soucit - někteří lidé jsou prostě neschopní myšlení na úrovni jiných.

Anonym (21.11.2006 23:13:45)

Například barva jednoho pixelu se v RGB formátu dá vyjádřit třemi bajty, to je 24 bitů. Takto lze vyjádřit 16777216 různách barev. Vysvětli mi, ty chorý mozku, jak to chceš převést do textové podoby (málooranžovofialovohnědá). ChaChaChaChaChaChaChaChaChaChaChaChaChaChaCha

Anonym (21.11.2006 23:04:30)

No to je síla:-(((( Víš ty vůbec jak ta nálepka na zboží funguje??? Na jakém principu funguje ten rám??? Kdyby jsi to věděl, tak takový bludy nebudeš psát. Pochybuju o tom, že vůbec máš nějakou představu o tom, co tu píšeš.

Anonym (14.11.2006 16:19:54)

Coze? Zajimavy ze mne hry ktere jsou pro windows jedou lepe v linuxu :D Hraju ty nejnarocnejsi hry na HW, a NFS Carbon si zahraju vpohode, jako i Prey, Q4, atd ICQ, skype, a vsechny prohlizece prave ze linux je v takovych vecech jako komunikacni aplikace bohatsi, nevim co si vymyslis trochu si zaspal dobu. A opkud nevis linux nein jen jeden jako monopol mrvosoftu ale je 1000 distribuci, a zalezi jen na uzivateli kterou si vybere. Tohel je donebe volajici blabol a smeji se vasi blbosti. Tady neni duvod vysvetlvoat jaks e veci ve skutecnosti maji, protoze takove usmrkane debilky jako jste vy tady nikdo nechce a tim tuplem takove, kteri nevi vo co go. Nevim co tady vyrvavate. Ale nevim proc by mnel byt totozny software pro windows i linux, alternativa k neru je k3b, pro prehravani videa Mplayer, alternativa k winampu je totozny XMMS, a vemte si takovy Gimp, to je obdoba corel draw, ktery je take pro linux, Gimp byl prepsan z linuxu do windowsu, takze nekteri ani envi ze pouzivaji programy pro linux. Stejne jako Gaim ci OpenOffice. Jdete se lecit pane

Anonym (14.11.2006 16:34:23)

To je fakt zabavne cteni, byl jsem uzivatelem windowsu a vim, ze tohle je naproste lez. Nedavno za mnou prisel kamarad, ze by chtel prejit na linux, protoze se mu po 2 mesicich cele okna sesypali. A to je tam max 1x za TYDEN. A navic nema pripoeni k internetu. Jedine co delal bylo prace v Officu. Na nic vic to nepouzival. Tohle je ta vase stabilita ? :D Dekuji nechci

Ahoj (14.11.2006 08:49:22)

Jeste jsem nedodal ze nejenom OS vysila sve informace ale tez jde o hardware kazda deska disk cdromka procesor atd.Maji jedinecne serialove cislo ktere tez nema zadny jiny pc na svete a kazdy os s temito udaji pracuje a sam harware dokaze vysilat sve udaje vyrobci i loguje vas pri navsteve jakekoliv stranky ci internetove cinnosti!Jsou dnes uz desky co toto samy pred spustenim os do site net vypousti.PRotoze nezapomente ze kazdy hardware je udelan na windows a linux pouze vyuziva windowsovskeho jadra ktomu aby stimto hardwarem dokazal pracovat protoze jinak neni mozne aby hrdw ktery je pro windows mohl tez chodit na linuxu a kdyz uz ano potrebuje linux cast windowsu aby mohl ten hrdw pouzivat.Rikam jenom to ze je to vse na stejne bazi a podklade a vysilani ci hackovani se na zadnem pc ci os nezbavite!Pamatujte si jednu vec at jiz u windowsu ci linuxu appla tak to co se ukazuje uzivateli na obrazovce casto presne neukazuje to co se skutecne deje uvnitr PC.To znamena ze veskere udaje informace casto koluji pres net aniz ktomu dal uzivatel souhlas a pocitac klame uzivatele skrze obrazovku ale v pozadi dela neco jineho a to se tyka vsech OS a jak jsem psal i hardwaru.Cinnost vase je tez logovana do biosu hardwaru penvnych disku a zakladnich desek a po spusteni spravneho treba dosovskeho programku muzete vytahnout plno udaju z desky ci pevneho disku o logech casech cinnosti atd.Chci rict pokud nebude mit linux nezavysli hrdwr od windosovskeho a nebude vytvoren pracovniky microsoftu na zazehnani soudniho sporu o monopolnim postaveni tak vam stejne nic nepomuze!!

Anonym (14.11.2006 15:50:04)

Opravdu jsem se zasmal, nevim jestli to myslite vazne, nebo vam neco nekdo namluvil :D ale toto je fakt haluz. Nevim jak windows ale Linux zadne logy bez vaseho vedomi neposila. Linux posila veskere veci do predem urcenych souboru ktere jsou ulozeny napr ve /var/log. A hlavne si muzete precist o vsem co dela jadro prikazem dmesg. Jde videt, ze jste kolem linuxu ani neprosel. Linux nekopiruje zadne ovladace, a nebezi vubec na bazi windowsu.. Tohle jsou pouhe vymysly, jadro linuxu se zacalo vyvijet uz davno pred windowsem. Prectete si historii a info o tom o cem nemate ani paru. Linux je naprosto diskretni system, a informauje vas o vsech cinnostech. A za druhe, do biosu zaden program nic nezapisuje, asi nevite k cemu slouzi.. Proste je videt, ze se chcete nejak obhajit a ani nevite co to tu placate

Ahoj (14.11.2006 15:57:41)

Ahoj (14.11.2006 16:09:43)

Bohuzel predchozi prispevek s prazdnym prispevkem odeme byl odeslan omylem.Zavadil jsem o enter. Myslite a doufate ze PC jsou udelana aby chranila uzivatele bezpecne slouzila lidem uzivatelum...a tak dale ta cela reklamni omacka ze.A vy jste dalsi z tech milionu lidi celeho sveta ktery se nechal omamit klamavou re-klamou protoze oni porad klamou svoji re-klamou a jak se rika 100opakovana lez se stava pravdou.Linux je na bazi windowsu jinak by nemohl fungovat na windowsovskem hardwaru.mys plocha desktop vse je na bazi windowsu a vkonci aji ten kazdy ovladac!Chcete delat reklamu linuxu takprosim to me je jedno ale linux nebude nikdy tak rozsireny a nikdy tak oblibeny protoze byl stejne vytvoren micorsoftem na zazehnani monopolniho postaveni microsftu.LINUX JE knicemu a to trvdim- pouze mozna na routery tod vse.A to co mi pisete ze je linux naprosto diskretni system je jenom propaganda a reklama kterou pouzivaji a vy jste jim znova naletel!Je mi vas opravdu lito.Verite kazdemu bludu co reknou ze?At je to v tv ci kdekoliv v propagandistickych mediich verite aniz by jste se presvedcil.Protoze lide dnesni doby se naucili verit tomu co jim rika tv aniz by to konkretne videli ci si to proverili.TV a media se stava pro lidstvo nebezpecnou zbrani v rukach maniaku kteri balamuti lidem takove strasne pohadky a dnes treba vas- priklad =uz jsme tak daleko ze jste to schopen ty jejich reklamni soty tady uplna seriozne a vazne obhajovat?Opravdu divna to doba!!

Anonym (14.11.2006 16:30:41)

Nemam slov, je jasny ze jste nejake male dite, ktere ma dusevni chorobu.. Chcete si precist o historii Linuxu ? A vite vubec ze windows je postaven na systemu OS/2 ktery ukradl microsoft a nasledne prepsal jmeno ? A vite ze msdos nevytvoril zaden bill gates ale opet ukradl ? To uz je stare, ale vy o tom nic nevite: zde Vam predlozuji fakta: Historie unixu začíná v šedesátých letech minulého století v Bellových laboratořích (patřící pod společnost AT&T). V té době probíhá vývoj komplexního operačního systému Multics. A dále o Linuxu: Na počátku devadesátých let minulého století používal jistý Linus Torvalds operační systém Minix. Nespokojen s jeho výkonem a možnostmi začal v roce 1991 psát svoje vlastní jádro. Jeho vývoj oznámil na usenetu v konferenci comp.os.minix. Projekt byl od počátku koncipován jako svobodný, kdokoliv se mohl zapojit a přispět. Záhy se objevilo jméno Linux (Linusův Unix), kterémuž označení se Linus dlouho bránil, ale nakonec je přijal. Blabolite jen smyslene recicky, Linux nikdy nic nekradl, krade Micro$oft, dukaz ? Mnoho dukazu uvidime ve windows vista, ale bohuzel stabilitu a rychlost z linuxu neprevzali :-(

Anonym (14.11.2006 23:14:32)

No kdyby ten Gates jenom kradl, tak by to snad bylo ještě stravitelné. On se ale v tom ukradeném začal ke všemu rýpat, aniž by o OS cokoliv tušil a tím dal již počáteční "duši" PC tak naprdel, že z toho ten jeho produkt není schopen vybřednout dodnes a i jiným to pořádně komplikuje život. U IBM se zanedlouho a nejspíš také dodnes tlučou do hlav, jakouže to kreatůru si pustili k tělu poté, co velkoryse uvolnili HW patenty na jimi vyvinutý PC, aby pomohli prvnímu otevřenému systému jeho rozšíření do světa, zaplavovaného do té doby bezpočtem uzavřených, vzájemně nesourodých výrobků. Bohužel pozdě došli k poznání, že jimi stvořený vůz se již řítí řízený ambiciózním bezohledným řidičem, kterého ovládla vidina fantastických zisků a jsou proti tomu bezmocní. Linuxová komunita se tak pár hodin po dvanácté snaží omyl IBM napravit, aby se dalo odbočit z cesty vedoucí k absolutnímu a globálnímu ovládnutí světa PC, potažmo jejich uživatelů, neprůhledným molochem zvaným M$. Není a ani to nebude snadné. Je však v zájmu celé civilizace, aby se tak stalo. Jinak ...

Anonym (14.11.2006 16:40:49)

Ctete ty reakce poradne, na Linux nikde nevisi zadne reklamy, nikde se neobevuje v TV ze tohle je ten pravy system, prave naopak. Tohle se pise o windowsu, a prave proto ho lidi pouzivaji, drtiva vetsina uzivatelu windowsu ani nevi ze je nejaky jiny OS, a je jim to jedno... Z prispevku na ktery jste reagoval, bylo jasne ze pouziva Linux, a ze se nenechal zmanipulovat jako vy. Prosim vas, kde ctete ty reklamni spoty na Linux, rad bych shledl aspon jeden ;)

domek. (14.11.2006 21:02:17)

Tedy Mistře, já v hlubokém obdivu před Vámi, nenacházeje vhodných slov, smekám. Mohu pouze konstatovat, že s tak plamennou obhajobou toho, co je zřejmě pro Vás vším, jsem se dosud neměl tu čest setkat.

Anonym (14.11.2006 21:29:17)

Pisu modifikaci Linuxove kernelu, a musim konstatovat ze co tady sirite neni pravda a neni to s ni vubec slucitelne, nic z toho neni postavene na windowsu, kazda cast linuxu je vyvijena urcitou skupinou lidi z celeho sveta. A bohuzel vas musim zklamat, ale Linux je postaven na unixu, a ten je diametralne odlisny. Napr. clovek jmenem Linus Torvalds pise vanilla jadro, tedy on je jeho tvůrce. Pak dalsi cast, napr. X server je opet vyvijen uplne jinou skupinou lidí, tento X server pak vyuziva graficky spravce oken, tedy KDE,Gnome a ty taky vyviji uplne jini lide z druheho konce sveta. Ovladace, lepe receno moduly k HW jsou tvoreny budto firmou, ktera vyrabí dané zařízení nebo uplne jinymi programátory, kteří maji specifická data o fungovani zminovaneho HW. Linux je OS, ktery je mnohem vyspelejsi uplne po vsech strankach. HW POUZE pro windows je malo, a zalezi to jenom podle vyrobce, zda vypusti ovladac pro vice OS a nebo ne. To je pouze na nem, pokud envypusti, tak dalsi vec je, zda-li poskytne specificke data, ze kterych muze byt driver vytvoren nekym jinym. Mimochodem, jak muze byt Linux na bazi vaseho smysleni, kdyz se zacal vyvijet pred vydanim windowsu ? Tohle je trochu nevysvetlitelne. A jednoduchy test jak zjistit, zda vychazi Linux z windowsu. Da se spustit nativne jakykoli program pro windows primo v linuxu bez pomoci emulatoru ? Odpoved zni NE. Takze Vas prosim, aby jste danou problematiku zdarne prostudoval a nepreji si aby ste zde vykrikoval bludy.

Zvědavec (15.11.2006 13:45:21)

Můžeš mi teda povědět, na co vlastně máš Windowsy, když se je bojíš používat? Připadáš mi, že jsi si koupil fáro za 2 mega a jezdíš s ním po dvoře, abys na silnici náhodou nezničil tlumiče....

Anonym (13.11.2006 20:22:11)

Ja pouzivam Linux jako desktop na vsech domacich PC, cili sestra, mama, tatka, ja a od dob co tam je si nikdo nestezuje.S windowsem to jen bylo "mam tam nejaky vir, zase se mi to seklo, nenajel mi pocitac" Tohle uz u nas neni a kazdy ma pc za kamarada

Anonym (16.11.2006 18:00:47)

A všichni žili šťastně a zazvonil zvonec a pohádky je konec...

Anonym (13.11.2006 20:28:25)

k tomu prenaseni dat.. vetsina linuxovych distribuci ma uz v sobe plne funkcni utilitu, ktera se jmenuje samba. Ta dela to ze vidime vsechny PC s windowsem, takze je mozno sdilet mezi nima data. Cist i zapisovat bez nejmensiho problemu. Prave windowsu chybi ten linuxovy protocol pro prenos dat, ktery se jmenuje NFS. Neni soucasti, takze je ho treba nekde splasit.. A zase windows nepodporuje linuxove formaty systemu souboru. Proste nevim co si tady vymyslis :D

Anonym (13.11.2006 20:31:19)

Anonym (13.11.2006 20:32:13)

"Stojim za direwalovyma routerama pouzivam dobry antivir registry watcher a dalsi zabezpecovaci soft.Firewall kontroluje veskerou cinnost dovnitr ven. nepouzivam zadne sdileni ani p2p zakladni bezpecnosti pravidla na netu zadne stahovani neznamych stranek a jsem v pohode ale pokud mate zabespeceni sebelepsi skoci te na p2p ci na "warezy"tak zapomente ze vam neco pomuze!JA jsem osobne nad miru spokojeny s windowsem a NIKDY BYCH nemenil.Staci pouze dodrzovat zakladni pravidla." Sakra, tomu rikam schizofrenie :). Mam kradeny XP (nechlubim se tim) SP2 (z donuceni nejakych softu) dalsi aktualizace zadny, Antivirus Avast Home 4,7 , firewall windosackej, pak nejakej na routru. Na p2p jsem kazdej den, kazdej den serfuju na warezacky strankach, pocitac mi bezi uz 2 roky bez problemu. Virus tak max 1 za pul roku .). Ale hodlam prejit na linux. Cekam az vyjde Mandriva 2007 powerpack, ma vse vsobe, jennainstalujes a jedes.

Anonym (13.11.2006 20:35:44)

Mandriva 2007 vysla uz pred 2 tydny ;)

Anonym (13.11.2006 20:41:00)

Přesně tak, hned jsem ji otestoval a hlavne Xgl, to se mi fakt libi když maš 3D plochu a otáčíš si jí jako krychli, jdou tam nastavit i další efekty jako když třeba prši na obrazovku, tohle stoji opravdu za test

Anonym (13.11.2006 20:45:30)

PowerPack s knihou (tu nepotrebuji), ale hlavne s ovladacemi na gk cedegou a linDVD? Vim, ze na netu se da stahnou 2007 free, ale ta neobsahu vise zminene veci.

mikirc (13.11.2006 20:44:14)

S klidnym srdcem muzu rict ze asi pred pul rokem jsem byl jako ty a rekl si ze linux nemam podporu jako win tak je "nahovno" jenze kdyz me uz opravdu štvalo ze musim pouzivat same anti-xxx aby mi PC fungoval a nedelal si co chce tak jsem se rozhodl prejit na linux sice to byly zacatky tezke ale v cili to je tak ze se s winem loucim uz nadobro a delam mu PAPA linux mam uz od cervence a jsem 100x spokojenejsi nez s winem. Hlavne je to kvuli tomu ze si muzu vybrat co chci za distro a ne jak u MS jedna verze a tot vse. Dle me si MS udelali napis nahromu novou verzi MS Vista protoze horsi OS jsem jeste nevidel a mezi nama by me zajimalo kolik toho mas legalniho. Protoze legalni WIN, Antivir,... jsou drahe veci a cena je odstrasujici. A hlavne Linux se vyviji mnohem a mnohem rychleji protoze ho dela mnohem vetsi rada lide nez nejaci namysleni blbci z MS co si mysli co neumi a vysledek stoji za nic.Treba se ti casem stane toco me a budes litovat koli toho casu si zmarnil s Winem

Ahoj (13.11.2006 20:54:19)

Ahoj Prave jsem chtel napsat neco co jste mi vzal.Zde spise nejde oto ci je to lepsi ci dostupnejsi pro vetsi mnozstvi softwaru ale zde jako vzdy v CR hraje roli cena.Penize ano a ty autorska prava ktere kazdemu lezou krkem a proto si kazdy radeji da ten linux protoze zde hraji roli penize.LINUX je zdarma ze? To je zakladni vec ktera vsechny kteri nemaji na licence ci na windows svadeji k linuxu a jejich jistote ze to skopirovane windows jim nevezmou pac udelali registrace!Jasne rozumim vam a ceny softu jsou velke a pro nasince je to opravdu stres.Kdyz nemate na win tak si muzete zadarmo nainstalovat linux a je to tez reseni!

Anonym (19.11.2006 16:15:25)

A co kdyz win nejsou na vas HW? Nebo co kdyz mate vic procesoru (jader) nez podporuje desktopova verze win, to je hodite do popelnice jen aby bylo videt ze VY mate na to a koupite si nejake chrastitko intel compatible a windows k tomu? Prosim poradte jake win na RISC procesory, pripadne na 2 a vicejadrove nove CPU ve dvou a vice procesorovych deskach a NT4 si rovnou strcte do prdele.

Anonym (14.11.2006 16:51:05)

Vy jste asi velky kluk :-) O vasich sirokych znalostech nepochybuji

Jiří Dohnálek (16.11.2006 09:56:42)

Já o těch vašich ano ... a nemám rád anonymy ...

Václav Klaus (16.11.2006 11:52:22)

Na tomto fóru jsou všichni anonymové, ať se podepíšete, jak chcete. Na jednu stranu je to výhoda, protože nejde o to, kdo to napíše, ale co napíše... Já jsem se podepsal jako Václav Klaus. Vy jako Jiří Dohnálek. Já nejsem Václav Klaus. Jste vy Jiří Dohnálek? Možná. Možná ne. Nikdo neví:-)

Anonym (13.11.2006 20:32:38)

Neni co dodat: http://www.root.cz/texty/proc-pouzivat-linux/

Ahoj (13.11.2006 20:56:06)

Co je ZADARMO tak vetsinou nebude dobre ze?Myslite ze to plati i v teto oblasti?Windows 5000 linux 0.Doufate ze je to opravdu tak dobre ten linux kdyz je zadarmo?!

Anonym (13.11.2006 21:01:05)

Protoze ho pouzivam, tak to vim z vlastnich zkusenosti. Sila je hlavne v tom ze je to open source system, takze do neho muze kazdy nahlednout, a poradit co by se dalo predelat, vylepsit, pridat. Coz u windowsu neni zdaleka mozne. Druha vec je ze drtiva vetsina programu pro linux jsou zcela zdarma, a jsou vyvijeny temi nejlepsimi programatory z celeho sveta, nikdo neni nijak omezen, ve vsem je cisto a jasno. Tito lide to delaji z vlastni vule a myslim ze k tomu maji duvod. Myslis ze lide kteri jsou pohaneni a dokopavani k vykonum odvedou lepsi praci nez ti kteri to delaji, protoze je to bavi a vidi v tom budoucnost ?

Anonym (14.11.2006 21:36:00)

Slyseli jste ze by windows byl multiplatformni system ? Jde ho spustit taky jako Linux na snad uplne vsem ? Windows jak je znamo je postaven na i386. Linux funguje na platformach jako jsou vsechny x86, x86_64, ppc, ppc64, sparc, alpha, hppa, mips, .... napr. prave Linux byl prvni OS, ktery podporoval plne 64bit cpu. Nema smysl povidat o tom, co vsechno linux umi a windows ne, protoze tomu mnoho lidi stejne nerozumi (bez urazky).

Ahoj (15.11.2006 11:57:00)

Ahoj Stahl jsem si ten vas linux.Malem mi to jeste podelalo moji instalaci XP takze kazdopadne nikomu nedoporucuji prechazet na linux jeste z techto duvodu.Stahl jsem si tu 200007 verzi toho mandira ale reknu vam ze je to hruza a des.disk mi to rozdelalo do 3 partition cele pc se spomalilo a jeste ktomu mito vyhazovalo soustavne chyby ten cely "spolehlivy"linux!!Hned po instalaci linuxu jsem ani nemohl otevrit zakladni ustaveni a kdyz se to nakonec rozbehlo po 5minutach otevrelo se asi milion oken znova s nejakym errorem musel jsem vse restartovat a jeste ktomu ten bootloader to je tez kapitola sama pro sebe.chtel jsem na plose prehod tapetu 5X jsem to udelal odkliknul a porad nic vracela se tam ta stara a nebo uplne jina nez jsem nastavil.Skratka takovy chaotycky OS to jsem nezazil.Nakonec jsem chtel nainstalovat drivery ovladace na nvidiu tak po slozitem zkoumani jak nato se mi to povedlo ale stejne volba 3d plochy nesla NEMAM PRY NA TO PC?!A direct X na hry to uplne zapomente!Je to skratka des a hruza jenom nainstalovani zakladnich ovladacu programku ci cehokoliv je proces ktery vam muze zabrat vetsi cast zivota!!CO jeste dodat.Vratil jsem se nazpet do meho XP a jsem plne spokojen.A ze to nevysila zadne info.!?HNED PRVNI co bylo tahalo to ze me email adresu jmeno zemi kde bydlim jake mam zajmy a porad to ten slavnej linux chtel odesilat akorat ze ma dobra firewall to zastavila.Byl to ulet a strata casu zabyvat se instalaci linuxu lituju toho a uz nikdy ho nechci ani videt.Ikdyz jsem si jednou davno koupil nebo dostal ten slavny redhat!Linux je dobry mozna na router a pro ty lidi co nemaji na okna!TOd muj nazor panove a damy!!

Anonym (15.11.2006 12:07:09)

A proc sis nejprve nenainstaloval LiveCD. Vis ze muzes provozovat vice OS na jednom PC? Dalsi z tech tvych zvastu, pokud si koupis (na insternetu je ke stazeni veze free ta je bez niz jemnovanych balicku) mandriva 2007 Powerpack , tak v nem mas jiz automaticky ovladace na gf, cedegu (spousteni win her) , linDVD (nahrada WinDVD) a dalsi. Jak dlouho si ho mel nainstalovany a testoval sito 5 minut?

Ahoj (15.11.2006 12:17:04)

Ahoj Mel jsem ho nainstalovany pul dne. Zvasty!linux je knicemu nainstalovany mam 98-me-2000-xp mam 4hdd v jednom PC instaluju si tam co chci a vzdy to chodilo linux se mi neosvedcil tod vse nemam cas tyden LUSTIT jak se stim pracuje a pak zbytek zivota hledat kompaktiblni ovladace a software DEKUJI NECHCI

Anonym (15.11.2006 12:25:32)

Nic neni zadarmo. S WIN ses musel taky naucit asi ti to oni neprijde! Kdyz chces zmenu je treba za to zaplatit, myslim, ze kdyz je clovek inteligentni, neni problme se s trochu odlisnym ovladanim seznamit (rozumej neco muze byt trochu jinde nez naco si byl zvykly). Pokud vim linux pri instalaci projede disk a zjisti, zda se na disku neneahcazi dalsi OS, potom si vyberes dalsi moznosti, zda je smazat atd.

Anonym (15.11.2006 15:11:50)

Kdyby to bylo mozne, tak bych ti ty windowsy treba strcil nekam. Nevim proc tady pises o jinym OS, kdyz tato diskuze je pouze na tema Linuxu. Privezli te asi z Bohnic ze zavistlosti na operacnim systemu microsoftu, nebo jsi maly kluk, ktery ma mamu u Microsoftu ? Tak co, vyklop to ... A prosim te, prestan tady kecat blbosti, jde to celkem dost videt ze siris bludy.

Anonym (15.11.2006 15:28:23)

Tak to jsi fakticky machr. Tolik nelegalniho harampadi, a jeste to vykrikovat na internetu. Doufam ze si admini zjisti tvou IP. Urcite jsi z nebe nespat a hned umnel vsechno NAKLIKAT ve winDownsu. Kdybyjsi zacinal na Linuxu, tak by ti to nic neprislo slozite, proste to tak je.. Linux se urcit enesnazi zkopirovat nic z windowsu, to spise microsoft doslova okopirovava software z unixovych systemu, predevsim z linuxu.

Zvědavec (15.11.2006 13:52:11)

Anonyme, anonyme! Linux jsem si nainstaloval taky poprvé, a to Linux Susse 10.1 a hned napoprvé taky funguje, včetně nastavení internetu, tiskáren, TV karty, skenneru, digiťáku a to všechno spolehlivě, i když na druhém disku mám Windows XP Professional, disk nejen "vidí", ale klidně si z něj čte, zapisuje. Nevím sice, jakou máš trpělivost a "závislost na woknech", ale tomu paranoidnímu Microsoftu už nedám ani děravý groš, a pro mou práci mi Linux poskytuje veškerý komfort. A abys věděl, internet je markantně rychlejší, než na Windowsech se stejným zařízením. A přeber si to, tohle je moje zkušenost

Microsoft - nikdy vic (15.11.2006 15:23:00)

Přesně tak, můžu jen potvrdit, komplet instalace bez problemu a všechno mi jede bez problemu. Ja jsem začínal na Mandraku 8.1. Po tom jsem mněl slackware, potom debian a nyní Gentoo. Absolutni spokojenost. Internet mi jede opravdu znatelně rychleji. Instalaci Gentoo uz mam více jak rok, samozřejmě průběžně aktualizovanou, ještě jsem nezaznamenal žádnou chybičku. Co víc si přát

Anonym (15.11.2006 15:04:11)

Takze nejdrive k tomu dotazniku, ve kterem bylo hned na uvod napsano ze je to DOBROVOLNE, a pro preskoceni stacilo kliknout na preskocit. Pred tim bylo jeste tucne napsano, ze tyto informace se nikde nikdy nebudou zverejnovat, a zadne osobni info to nevyzvidalo, byly tam otazky, zda li je to vase prvni distribuce madnriva, zda li je to vas prvni linux apod. Toto dela jenom mandriva. Takze instalaci XP vam to mohlo podelat jen tehdy, zda-li jste zvolil volbu jako treba preformatovat disk se systemem windows. alsi vec je ta, ze 3 oddily neni nic nenormlaniho, a pokud to nevite, tak cim vice oddilu tim lepe, system je pak vykonejsi a bezpecnejsi. Dalsi vec je jak ste psal o zakladnim nastaveni, v tom nikdy nebyla zadna chyba a zaden bug tam neni, staci zadat heslo uzivatele root - cili administratora, ale to ste asi nechtel rict, ze z vasi blbosti jste na to neprisel, i kdyz je to tam napsano. Dale tu mame okna, nevim co jste delal ale staci kliknout na ikonku a v tu chvili se okno otevre. Budto mate pomaly pc (cca 300Mhz) nebo opet lzete. Tapeta se muze vratit jen tehdy, pokud ukoncite system nespravnym zpusobem. Cili system inteligentne vrati stare nastaveni, protoze mohlo byt duvodem vaseho nespravneho ukonceni systemu, ci X serveru. Dalsi vec jsou ovladace pro grafickou kartu.. Mandriva ma jako snad kazda distribuce ovladace pro nvidii. Pokud jste chtel ovsem ovladace s podporou 3d akcelerace tak je staci nainstalovat z balickovaciho systemu. A pokud na to sam neprijdete staci se podivat do napovedy. Instalace je bezproblemova trva asi 3 vteriny po stahnuti balicku z internetu. Pak si muzete spustit treba Xgl. Asi nevite ze DirectX je vymysl microsoftu a ze je to pouze pro jeho system. Linux a dalsi ostatni systemy pouzivaji OpenGL. Jinjak staci doinstalovat program Wine a muzete hrat vetsinu her ktere znate pod windows, stejne i programy (Pod DX i OGL). Prave ze v linuxu trva instalace programu par sekund, protoze si staci vyhledat v databazi urcite program, a kliknout na nainstalovat. Takze neni zapotrebi hledat nejake zapeklite odkazy, a starat se co a kam mam nainstalovat. Vse je automaticke a nikde nejsou zadne komplikace. Strata casu to urcite nebyla a uprimne si myslim ze jste ten system vubec nenainstaloval ani nestahl, ale vycetl z nejakeho fora.. Mandriva 2007 nebyla uplne nejlepsi volba, protoze vysla predcasne a mohli jeste dodat novejsi verze programu. Jinak k te samotne instalaci, staci pouzit program ktery kontroluje md5sum, timpadem zjistite pred instalaci zda jste stahl vadny obraz cd nebo naopak. Urcite to neni chaoticky system, ale chaoticky jste vy. Prave naopak je velmi prehledne usporadana nabidka, prehledne nastaveni celeho PC v peknem ovladacim centru. Ale ja bych si jako prvni nainstaloval bud aktualizace, nebo sel do ine distribuce. Spise Ubuntu/Kubuntu ... www.ubuntu.cz www.kubuntu.cz , na zaver bych chtel rici ze se vam opet nepodarilo nikoho presvedcit o tom co se snazite celou dobu.

Anonym (23.11.2006 01:49:15)

jj jedině Windows, Windows jsou zvlášť výborné jako routery...

Anonym (11.1.2007 22:30:12)

Ahoj ! Povídáš nesmysly!! Zrovna včera jsem si koupil Mandriva Linux 2007 a jsem z něho nadšenej,vím jaký maj pořád problémy Xpéčka ,to je pořád něco,radši běhám na Win 2000 ten je v klidu!! K tomu Linuxu,nechci tady dělat chytrýho,jsem v něm už takovej lepší začátečník!!Ale přesně tak jsem si nainstaloval linux k Xpéčkům a žádné potíže nenastaly ůplně s přehledem jsem si to užíval,všechen hardwer komunikuje,nevymíšlí si žádné kraviny prostě paráda!! Žádné spomalení systému se nekonalo a Xpéčka běhaj ůplně v klidu!! Chtěl jsem jenom prostě říct,že uživatelé počítačů by se měli tím to systémem zabývat a umět s ním pracovat,protože spousta firem běhá na linuxových distribucí a je otázkou času,kdy se budou dělat super multimediální distribuce linuxu,už jsou první vlaštovky,třeba hra Flat Out,zrovna jí jdu zkusit! Co se týká všeobecně,tak nejsem zastánce,jestli tento nebo onen systém je lepší,spíž by si to chtělo říct,pokud chci běhat na netu v klidu a v pohodě ,tak požívat linux a pokud hrát hry nebo se zabývat multimédii,tak třeba ty windousy,protože mají větší technickou podporu,ale jak říkám ,je to otázkou času kdy bude třeba Linux lepší než Windous!Ono jde spíž o to aby se Microsoft taky chytil za rypák za svý ceny softu a jemu podobným sofwterovým firmám ,protože to je absolutně nehorázný!!!! Pak se všichni divěj,že všichni kradou!! Ten Linux mě stál pěti bábu a ani jsem nezabučel,že to je drahý!! Vůči Woknům rozdíl propastnej!! No nic mějte se hezky a ať Vám všem vaše stroje pěkně šlapou!! Franz

marek (15.11.2006 20:48:35)

Už sosám ubuntu.Hulím na XPčka. Počkejte si na ty Visty - to zas budou vobludy nenažraný.To aby si Billovi poplatníci připravili 30 litrů na novej počítač,aby se jim to aspoň rozběhlo.Ale určitě budou jinak barevný wokýnka...muhehééé

Anonym (15.11.2006 21:26:37)

Spravna volba, pokud byjste se chtel zeptat na jakoukoli vec ohledne linuxu, muzete tak ucinit zde: www.abclinuxu.cz a nebo primo na webu o ubuntu www.ubuntu.wz.cz

Anonym (16.11.2006 00:46:09)

Každopádně, ještě než se zeptáte, vězte, že pravidlo č. 1 zní: RTFM (viz wikipedia). Pravidlo číslo 2 zní: Google.

marek (16.11.2006 16:14:34)

Myslím,že kdo jde do linuxu,tak by měl takový věci,jako je vyhledávání na netu měl zvládat. Moc se mě líběj lidi,co tady brečej,že jim to pojebalo xpčka.Když si člověk hraje s instalací a dělením disku,tak s tím snad musí počítat.

Anonym (16.11.2006 09:51:48)

www.ubuntu.cz ...

Anti-Linux (16.11.2006 17:52:55)

Nehádejte se o tom furt, sakra!!! Kdo chce, ať používá Windows, kdo nechce, má na výběr X distribucí Linuxu + existuje milión dalších OS. Ale nese*** mě furt s tím dohadováním se, jestli je lepší to či ono - jak malá děcka z MŠ!!! Co se týká mě, tak Linux nepoužívám proto, protože je kolem toho fůra mentálků, co to furt dokola vnucují primitivním ukazováním slabých míst, co mají Windy... Jo, jenže o slabinách Linuxu neřekne nikdo ani "bé", protože tam se to odpouští, vždyť je to OPEN SOURCE, můžete si to spravit, vyladit, jde tam vše!!!!! Jo, jenže běžného uživatele to nezajímá, ten potřebuje pracovat na svých věcech a ne se vrtat v systému. Mimochodem Linux jsem viděl padnout mnohokrát (nebylo to mým přičiněním - radši to sem píšu, protože už vidím, jak se někdo naváží, že jsem si to zbořil sám)....... Prostě Linux je stejný jako cokoliv jiného, není to žádný Svatý mezi OS, jenom se za takového vydává a tohle dělají právě ti, kteří ho všem vnucují (ti zmínění mentálkové). Proto ho nepoužívám, používám Windows 98, NT a z UNIXových OS FreeBSD, takže jsem p-r-o.....M-i-c-r-o-s-o-f-t.....i.....p-r-o.....U-N-I-X-o-v-é věci, ale co se týká Linuxu, můj názor zní: "kill -9 Linux" Kdo ví, pochopí! :-P P.S.: Až nebude kolem Linuxu takový humbuk, možná změním názor...

Anonym (16.11.2006 18:11:54)

Zalezi to urcite od verze vaseho kernelu, a distribuci kterou jste pouzil. Cim vice je distribuce privetivejsi, tim vetsi moznost napachat nejake neumyslne skody. Existuji programy, ktere musi zasahovat primo do jadra, napr. Wine emulator a stavalo se, ze se s toho proste kousnou Xka apod. Ale ja osobne jsem uplne padnout Linux nevidel. Vzdy se s toho dalo lehce vybruslit, stacilo restartovat spravce oken a hotovo. Ale to je dano hlavne verzemi programu a dalsimi.. Nejcasteji slysim o problemech v distribuci Mandriva. Ale jak rikam, zalezi to na okolnostech, taky lecos muze zpusobit HW, ale s tim uz zaden system nic neudela. Jako je treba chyba v pameti RAM, ci podobne... Ja osobne pouzivam Linux uz 4 roky, jsem velmi spokojeny a zaregistroval jsem velke rozdily mezi stabilitou zminovane Mandrivy a Gentoo, prip. Debian, Slackware..

Anti-Linux (16.11.2006 18:47:36)

Dobrá, uvedu tedy konkrétní situace (alespoň to, co vím): 1. stroj, co spadnul, byl jakýsi terminál (přímo pro Linux!) s Debianem, grafické prostředí nebylo zapnuto a při pádu POUZE probíhala komunikace přes RS-232 se zařízením na testování kabelů (UTP apod.) Vše výhradně v textovém režimu, žádné nestandardní procesy na pozadí neprobíhaly... Další stroje (dva nebo tři) byly Athlony s distribucí Ubuntu, běželo tam nějaké Xko, zapnutý webový prohlížeč, víc nic a padly. O dalším pádu vím z doslechu. Opět to byla jednoduchá práce v prohlížeči. Další nemilá zkušenost byla, že se Linux nedokázal domluvit s řadičem pevných disků, vnucoval UDMA, řadič se snažil jet v PIO, Linux to jaksi nepoznal a absolutně ignoroval a končilo to panikou jádra... to se mi zdálo absurdní, že takovou základní věc nedokáže rozpoznat. Ještě mám v paměti několik situací, kdy některé Linuxové procesy přestaly reagovat, ale tam to vyřešil restart procesu/PC. --------------------------------------------------------------------------------- RESUMÉ: Různé situace na různých místech při různých okolnostech. Stalo se to v rozmezí 2 - 3 týdnů. Řekl bych, že je to odpovídající padání Windowsů.

Anonym (16.11.2006 18:53:48)

Tak to vypada jako chyba HW, a u toho prohlizece to vidim na dochazeni swapu. V Linuxu narozdil od win, vidite ve vetsine pripadu presny duvod, a kde se problem nachazi

Ahoj (16.11.2006 19:05:10)

Ano presne tak problem vidite hned v linuxu ze problem je LINUX!!A dekuji panu Anti-linuxu ze presne potvrdil co jsem psal.Muzete si vybrat ale zadna slava s linuxem a ano uzivatel to chce uzivat a ne hledat a stahovat a lustit zbytek zivota JAK ZE SE STIM PRACUJE!Linux je neprakticky pro uzivatele je prilis poruchovy a hlavne NEKOMPAKTIBILNI

Helloween (16.11.2006 19:18:52)

A jaka je tedy kompatibilita mezi Windowsem a Linuxem ? Podle mne je linux mnohem vice kompatibilni nez windows. Windows nema ani poneti co je to Linuxovy system souboru.. Clovek se uci cely zivot, ale ze by se nedokazal naucit ovladat trochu jine prostredi, tak tomu neverim, to by musel mit opravdu spatnou pamet a chorobu k tomu. Problem je v lidech, kteri jsou na uceni uzamknuti, a mysli si ze vse pujde uplne samo. A jsou naprosto znechuceni poznat neco noveho, a kdyz neni neco podle jejich predstav, tak to vykrikuji na cely svet. Myslite ze kdyby jste usednul poprve k PC a vas prvnis ystem by byl Linux, prislo by vam pak ovladani nezvykle ? Kdybyjste se pak podival na windows, tak by vas nazor nebyl 2x hezky... Mne se teda v Linuxu jeste nikdy nic neporouchalo a to s nim pracuji denne. At si rika kazdy co chce, pro mne je to nejlepsi system, a to jsem samozrejme skousel BSD systemy a u FreeBSD se mi stalo, ze to napsalo po instalaci kernel not found (verze 6.1). Linux jako i BSD systemy jsou zalozene na Unixu, takze mezi nima neni skoro zadny rozdil, kromne jadra a par malych zmen. Jen je BSD mene rozsireny a mene pouzitelny.

Venca (16.11.2006 19:31:10)

Souhlas ! Mám už měsíc ubuntu a nemůžu si to vynachválit.Prostě jsem to spustil z LiveCD a pak jsem to dal nainstalovat Nejlepší na tom bylo že jsem si moh cely system prohlednout předtim, než jsem ho nainstaloval na harddisk.Instalace mi trvala asi 10minut, takže jsem maximalně spokojeny.Internet mi jede o poznaní lepe než ve woknech. Už jsem se naučil zakladní věci, jako instalovat balíčky, Přijde mi to až směšně jednoduché :D Baličky jsou srozumitelně setřizene a to nejsem žaden pokročily uživatel a neděla mi problem v linuxu pracovat, spiš naopak.Po instalaci mi ubuntu rozpoznal všechny věci, dokonce i TV tuner, stačilo jen abych tam nahral program na přehravani televize tvtime. Moc se mi taky libi přehravač filmu mplayer, na foru jsem narazil nahodou na navod, jak se tam daji dat skiny a opravdu poklona, udělalo to namě fakt dojem a určitě toho nelituju

Tomáš (17.11.2006 15:22:19)

To spíš ty máš "NEKOMPAKTIBILNI" mozek. Nauč se pořádně česky (pokud to při svém intelektu můžeš zvládnout), dále správně psát (po čárkách, tečkách, vykřičnících atd. patřičné mezery) a pak teprve používej cizí slova, a ty se snaž nekomolit. Aspoň to nedělej tak urputně... soustavně.

psanda (19.11.2006 16:04:10)

W98 a NT ? tak to si užij :D o:) znám dva tábory lidí jedni "ortodoxní Windowsáci" s názorem : všechen soft co je zadarmo je nic........ pak ti "ortodoxní Linuxáci"co tvrdí že vše co má uzavřený source code je nepoužitelný a občas jsem potkal ještě okrajovou skupinu "extremních Unixáků" která zatracuje vše co není čistý Unix a to i na desktopu Pracuji ve Fy. jako IT technik většinou správa WIN serverů, Linux na firewallech občas na webserveru atd. občas nějaký další OS . Moje zkušenosti jsou Woknouz nejjednodušší cesta je přeinstalovat pokud problém do 1 hodiny nevyřeším a obnovím zálohy ... Linux většinou opravím problém pokud ne hledám Googlu a take většinou uspěju zásadně nepřeinstalovávám není potřeba. BSD nejjednoduuší opravy konzervativní systém který má dokonale zdokumentováno kde a co je a jak to udělat stačí číst... Takže Ortodoxní Windows i Linuxáci koukněte se na UNIX o:) 40 let funguje bez přeinstalací a nebo řešení závislostí....

Ahoj (17.11.2006 20:07:18)

Ahoj Treba zkuste toto.Mate na email outloook ci mozilu otevrite si libovolny email ze slozky inbox. Vyberte jeho ulozeni treba na plochu a potom pravym klikem z plochy ho otevrete v notepadu nevim jak je to v ceskem windows ten zapisnik notaz nebo jak tomu rikate a uvidite ze tyto veskere udaje co jsem onich psal se lepi do kazdeho emailu a kdyz ho otvirate v outllooku ci mozile tez je nevidite ale jsou tam ne?!?!?Ukazuje se vam cela tracert route odkud to jde dokonce z jakeho pc routeru od kolika IP atd....

Anonym (23.11.2006 01:45:11)

určitě ne

Anonym (11.1.2007 23:43:25)

Zobrazi se IP zdrojoveho PC a postovnich serveru pres ktere mail prosel. Zdrojova IP se nezobrazuje pokud se mail odesle napr. pres MS Exchange. Uvedomujes si ze mas psychicky problem?

iNFi (18.11.2006 12:37:56)

Může někdo poradit prosím?Měl jsem původně classic ADSL od ČRa a online hry mi šli bez problému.Teď jsem přešel na premium ADSL 1mb/s a pri pokusu se pripojit do nejakej online hry mne spadne net....nevim co stim delat kdyby mi nekdo dokazal poradit tak budu moc vdecny