Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Jaky DSL modem do vetsi firmy ?

Jaky DSL modem do vetsi firmy ?

Svatik (7.12.2006 17:15:44)

Jaky DSL modem do vetsi firmy, kde je cca 50PC. Zkusil jsem par modemu a vsechny po case tuhnou, mate nekdo neco osvedceneho ? Diky

Nargon (7.12.2006 17:47:04)

Tak na tohle bych doporucil jakykoli modem, ale zapojit ho do bridge modu a routovat az na nejakem firemnim pc s linuxem.

Anonym (7.12.2006 18:23:59)

takže nejen routovat na firemním PC ale i spravovat šířku pásma pro připojené uživatele, dávat priority pro různé druhy provozu e-mail web ...

Nargon (7.12.2006 18:47:16)

Presne tak, vse obstaravat na tom firemnim serveru, predpokladam ze nejaky mate. 50PC asi neutahne zadny "normalni" adsl modem. Mozna nejake cisco by to zvladlo, ale levnejsi reseni bude jen nastaveni stavajiciho modemu do bridge modu, to pravdepodobne neni a na siti probiha dvoji nat. jeden v modemu a druhy na tom firemnim serveru. A ten v tom modemu je opravdu zbytecny.

Svatik (7.12.2006 19:23:12)

Jasne, server kde jedou vsechny sluzby mame. Momentalne mame Edimax 7024. Je nastaven v mdu NATu, kde je par portu smerovano z venku na IP serveru a tam se NATuje pro mistni LANku. Bohuzel modem je nutno relativne casto restartovat. Zkousel jsem i zyxel 660H, ale tam sem nerozchodil voip. Na Edimaxu nemusim nic nastavit, u Zyxelu mi bylo receno, ze musim nastavit porty od SIP providera, nefungovalo, coz potrebuji. Nase firma se nachazi v pekne dire mezi mestem a vesnici, nejaky bezdrat nebo neco lepsiho nehrozi. Diky

Anonym (7.12.2006 19:52:22)

SIP se na zyxelu řeší takto: přihlásit do telnetu a v menu vybrat položky „24“ a „8“ - příkazová řádka a tam zadat: ip nat service sip active 0 od tý doby žádný problém s VoIP. Stačí se jen trochu porozhlídnout po internetu...

Svatik (7.12.2006 20:18:56)

Diky za postreh. Ja to nikde nenasel a ani na podpore Zyxelu mi nebyli schopni rict co je tam za problem, tak to je pak tezky. Diky moc

Svatik (8.12.2006 16:55:54)

To Daniel: No na VOIP mame grandstreamy, sou dobry. Jako router mame PC s SW, takze to je v pohode. Jinak reseni velice dobry. Napis mi prosim mejla. Diky

Daniel (7.12.2006 20:21:46)

Neco 'spolehliveho' do bridge modu-> ano. Spolehlive v bridge modu muze byt i obycejny modem ala D-Link za par stovek. Naopak snazit se na nem delat slozitejsi a odpovednejsi veci (firewall, QoS, NAT, VPN) to teda ne. Dam priklad: SpeedTouch Pro mi bezel asi 2 roky bez jedineho resetu (nepocitam vypadky CEZu) a dal jsem za nej 500 Kc. On teda bezel v NAT modu ale firewall, QoS, dalsi NAT, VPN delaly stejne dalsi routery v kaskade. Produkty od Drayteku - Vigory patri rozhodne mezi ty lepsi a netuhnou a jsou to drzaky. Tuhnuti se take da hodne omezit UPS na kterou jsou dulezite routery a modemy posazane. Zadny ani sebespickovejsi modem/router nevydrzi, kdyz bude trvale dostavat slupy od vypadku proudu. Tuhnuti dane preplnenim NAT tabulek je zase jina kapitola. Dale existuji routery, ktery maji load balancing ci fallback - tj. maji 2 WAN porty. A neni nebezne, ze firmy maji 2 ADSL pripojeni od 2 ruznych firem. Atd, atd... Je to spis o penezich, technicka reseni jsou.

Svatik (7.12.2006 20:57:37)

Danieli, byl by na tebe nejakej kontakt, napis mi kdyztak mejla, hodil bych s tebou kus slova. Tech modemu jsem zkusil nekolik a moc se mi nedari, je fakt, ze jako bridge jsem to nezkousel. Jestli budes mit naladu a cas, tak mi psotim napis, predem diky

Daniel (7.12.2006 21:57:45)

Uprimne: kontakt se mi moc davat nechce --------------- Ale asi bych sel touhle cestou: 1) Zyxel 660 H dat do bridge modu a dat ho do pozice cisteho modemu + upgrade jeho FW pripadny problem tuhnuti zpusobeny datovym provozem (NAT tabulky apod.) -> se tak odsune na dalsi router v kaskade 2) do pozice routeru dat obecny router - neco jako: Draytek Vigor 2900/2910 (treba i v G) verzi V verze ? - to je otazka jak mate uz naplanovanou VOIP (a co uz mate nakoupeno) - na VOIP patri mezi spicku a drzaky Sipury. (Pokud nemate jeste na VOIP neco nakoupeno, tak bych zkusil Vigor2910VG, pokud s jejich VOIP nebudete spokojen, tak tam date sipury a funkcne ho budete provozovat jako 2910G (prijdete jen o 1000 Kc). Ale u toho VOIP to chce vedet trochu vic - kolik linek, vyuziti stavajicich DECu a analogu- tj. Voip adaptery ci samostatne IP tel, atd... Treba planujete spis samostatne VOIP telefony - i Sipury maj drzaky telefony, pak 2910G. Tady to chce vice info. Poradit se na foru www.telefonujeme.cz bych docela doporucil.) Nebo kdyz si zatim nejste jisty, tak tam dejte i treba nejaky Linux. Provozem si overite, ze modem drzi. Doporucoval bych toto oddeleni 1)+2). Totiz, kdyz vam ani Zyxel v bridge modu nebude drzet, porad ho muzete vymenit za jiny model a ten Vigor je obecny router. Navic, kdyz si projdete funkcnosti nabizene Vigory - primo se vam zatoci hlava. Je to invenstice, ktera se vam urcite vrati a do male firmy a podniku tam najdete velmi zajimave veci - firewall, QoS, load balancing, bandwidht management, VPN, remote access, context filtering, WiFi security... a nemusite na to mit extra velkeho odbornika. Vigory maji velmi granularni konfiguraci. Linux bych do pozice 2) vubec nevylucoval, ale zalezi jestli mate k dipozici nejakeho Linux odbornika. Tu UPS bych tam dal urcite, dnes uz zase tak drahe nejsou a ty modemy ci routery toho moc nesezerou, takze nebude ani moc draha.

y2k (8.12.2006 17:45:34)

Více - méně souhlasím, ač bych volil trošku jiný HW. V případě ZyXELU 660H v bridge módu problém nemám, akorát Vigor bych tedy rozhodně nepoužil, protože s ním mám spíše průměrné zkušenosti. Bavíme-li se o špičce, tak samozřejmě Cisco, ale to je v jiné cenové relaci. Takže, pro běžného smrtelníka (či malou firmu) bych raději doporučil produkt také od ZyXELA a konkrétně ZyWALL 5. Je to v "naší" cenové relaci špičkové zařízení, kterému nesahá Drytek-Vigor ani po paty. Jak s funkcemi tak stabilitou a hlavně provedením hardwaru a výkoností CPU a velikosti RAM. Také bych se vůbec nebál pro firmu použít ZyXEL Prestige 662H-D3 jako kombajna (modem - router). Jsem přesvědčen, že by naprosto dostačoval a s tuhnutím problém rozhodně není. Ale samozřejmě modem + linuxPC + switch je asi nejlepší varianta....

Anonym (8.12.2006 19:02:43)

Všichni chválej cisco, dělaj z toho výrobce úplnýho boha... ale měli jste to někdo někdy v ruce a hráli si s tím?

Daniel (8.12.2006 19:18:25)

Jednou jsem videl v akci jejich VPN. Certifikovany technik stravil cirka 2 dny nez to chodilo. Nejdriv se to neustale rezalo - mel problemy s fragmentaci, pak nestandartni chovani po vypadku napajeni -> vedlo to na upgrade toho jejich IOSu. Nakonec se to rozchodilo a slapalo to jako vino. A ted babo rad, pro pristiho zakaznika sahnout zase po Cisco a nic z incidentu nevyvozovat a nebo sahnout v klidu po necem jinem o mnoho tisic levnejsim ? Je to hodne o penezich, kdyz obhajite rozpocet na Cisco zarizeni, tak proc ne. Ale pokud mate striktnejsi limity, tak hold neco jineho.

y2k (8.12.2006 19:54:59)

Máme na pobočkách přes 50 Cisco přístrojů a není problém. Samozřejmě, že je v provozu tunel. Ale finančně je to průser, s tím souhlasím...

Anonym (11.12.2006 19:44:11)

Co se tedy týče ADSL technologie, osobně bych volil spíše kombinaci modem (nějaký dle vlastního výberu) + čistý router Cisco. Přecejen, s ADSL Ciscama (třeba 836, 876), alespoň, co se týče citlivosti na signál, chybování atp. mám spíš špatné než dobré zkušenosti...

Svatik (8.12.2006 20:47:24)

AHoj, plati tvuj mejl, co mas uvedeny v hlavicce ? Kde sezenu novej fw na tu 660h ? Na ofic webu maj jeste starsi co mam v modemu, to je paradox. Jeste me prosim naznac, jak to dat do bridge modu, ma to torsku jiny nastaveni jak ostatni. diky

Daniel (8.12.2006 21:23:56)

Zkuste ftp.zyxel.dk user: anonymous heslo: anonymous. Zyx l Prestig 660H/HW analog (-61) Zyx l Prestig 660H/HW ISDN (-63) Co mate presne musite vedet Vy. Je tam vse. Do bridge modu to muzete dat napr. pres nejaky Wizard Setup - viz. dokumentace.

y2k (8.12.2006 21:37:48)

Tak to POZOR !!!! Nezaměňovat analog z ISDN a obráceně !!!! XXXyy-61 kdy 6 nebo D značí čipset DSL modemové části (6 = TrendChip; D = Texas Instrument; 3 = Alcatel) a 1 značí normu ANNEX (1 = ANNEX-A; 3 = ANNEX-B; 7 = ANNEX-U) ANNEX-A = PSTN linka (jen analogová) ANNEX-B = PSTN nebo ISDN linka (tedy analogová NEBO digitální) ANNEX-U = Deutsche Telecom paskvil .... (tuším, že jen digitál) Na FTP se samozřejmě připojí se standardníma anonymníma údaji (příklad "ftp://ftp.europe.zyxel.com/"). Bridge mód myslím podporuje výhradně pro PPPoA. Ale nepamatuji si přesně jak jej nastavit.

Daniel (8.12.2006 22:09:26)

No pozor to chce pri upgradu FW dat vzdycky, osobne pri nich casto ani nedycham a vetsinou to pomuze :-) No jestli by tam slo jen VCMUX (pro PPPoA) to by me docela Zyxell zklamal.

Daniel (8.12.2006 22:37:32)

No pokud se ty moznosti s novym FW nerozsiri na PPPoE (LLC), tak asi takto: Mode: Bridge Encapsulation: Bridge RFC-1483 Advanced Setup -> LAN to DHCP: None. Nebo mate lepsi napad ?

Svatik (9.12.2006 09:01:22)

Dnes zkusim upgrade firmware a nastavit do bridge modu. Doufam, ze se z toho nezakouri a nebude konec hihi