Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Vítejte v novém světě - bez elektřiny...

Vítejte v novém světě - bez elektřiny...

Anonym (10.3.2007 00:00:00)

Kdysi, když jsem ještě bydlel s rodiči na venkově ve vesnici, stávalo se poměrně často, že při bouřce elektrárna vypnula z bezpečnostních důvodů proud.

Hanka (10.3.2007 02:45:15)

Pane Lipšanský, díky za fajn článek!!!!

habrda (10.3.2007 07:35:55)

Doporučuji román Tma od Ondřeje Neffa

David (10.3.2007 09:25:02)

Chystal jsem se napsat totéž, je to hodně dobrý čtení na tohle téma :-)

Jackup (11.3.2007 23:46:21)

Tma od Ondreje Neffa.... Super pribeh o tom co by se delo bez elektriky... Neff to zrejme dobre vystihnul.... Tem co to necetli doporucuji precist.

BaronDevil (10.3.2007 09:01:20)

Pekny clanek:) Jen k tomu ze spadnou letadla bych mel mensi vyhrady, jinak super:)

Anonym (10.3.2007 10:51:02)

Zřejmě myšleno jako že by pořestala fungovat pozemní navigace, komunikační systémy. Přeci jen bez radarů a nasvětlené ranwaye by asi letadlo moc šťastně nepřistálo...

Anonym (10.3.2007 10:01:34)

To měla být oslava elektřiny? Vždyť to kope, musí se to neekologicky vyrábět, nedá se to skladovat, a nikdo neví co to vlastně je. Měla by se zakázat a všechno dělat na plyn. Ten se nevypíná skoro nikdy a letadla by pak taky nepadala.

Anonym (10.3.2007 13:49:46)

Ty si asi ve škole nestudoval elektřinu dopodrobna, co? A k tomu plynu: je ho omezené množství a navíc ve velmi politicky nestabilních zemích, takže kdyby bylo všechno na plyn, mohli bysme se připravit na obrovské zvýšení jeho ceny. A zásoby by došly hodně rychle. A elektřina se dá vyrábět i ekologicky například vodou, vzduchem, světlem, atomem (doufám, že to tady nečte nikdo od zelených :) ).

Anonym (12.3.2007 00:26:33)

Vyrábět se možná jakoby ekologicky dá. Jen jí nebude dost a přeměna na ni je prachmizerně účinná. Ale co s její spotřebou? Ta je taky ekologická? Přece zákon o zachování energie je obecně uznávaný, takže když někde z něčeho vyrobíme elektřinu, tak musí někde vzniknout manko. Větrem počínaje a atomem konče. Kdo je takový machr, aby si troufl říct, že to nerozhodí přírodní rovnováhu na planetě? Vždyť co je ekologie? To není jen skleníkový efekt. To je celková přírodní rovnováha dnes nabouraná člověky. Zjednodušené pohledy na věc nebývají nejlepším řešením. Například topení plynem v lokálních podokenních topidlech má účinnost až 85%. O tom si u elektřiny můžeme nechat jen zdát.

Anonym (12.3.2007 21:27:42)

Zajímavá teorie, samotného by mě zajímalo, jak je možné, že vodní elektrárna vyrobí energii a na první pohled "nikde žádná nechybí". Ale zase na druhou stranu si nemyslím, že by nás energie vyrobená těmito způsoby dokázala zničit tak rychle, jako třeba vyčerpání veškeré ropy nebo plynu. To by mělo dopad okamžitý a rozhodně by se změnila rovnováha ve světě...ale ta politická a to má vždy na svědomí taky spoustu životů.

Chuta (13.3.2007 16:27:14)

no chybi.. voda na kopci ma urcitou potencialni energii a tim jak tece dolu, tak se premeni na kinetickou energii, jenze kdyz nekam doprostred soupnem elektrarnu, tak cast te kineticke a potencialni energie premenime na elektrinu.

Anonym (14.3.2007 16:14:23)

Tak to bych ještě pochopil, ale ta přeměněná energie by teoreticky měla někde chybět přírodě (když si jí část vzal člověk pro svou spotřebu)...

Jimmy (15.3.2007 12:18:46)

V přírodě by se z většiny proměnila v teplo, protože by se vyplýtvala ve tření vznikající prouděním v korytě řeky. V přehradě voda téměř neproudí , takže ztráty třením jsou mnohem menší a tím vzniká ta zásoba energie kterou můžeme přeměnit na elektřinu.

Chuta (15.3.2007 19:45:02)

tak to neni. ta energie prirode samozrejme chybi, ale dodava ji slunce. protoze: co dostane tu vodu na kopec? tedy: co ji doda tu potencialni energii? no slunce ji vypari, vitr(zpusobeny sluncem) ji dozene na kopec a tam kondenzuje...

Anonym (15.3.2007 19:47:29)

teda pardon.. ja si to nejak spatne precetl. samozrejme to tak je. vlastne veskera energie se nakonec premeni na tepelnou. i ta elektricka, kterou elektrarna vyrobi... takze defacto nikde nic nechybi - jen se teplo neuvolni trenim v rece, ale nekde v nejakem elektrickem spotrebici.

David (10.3.2007 19:08:23)

"nikdo neví co to vlastně je" - že jsi fyzikální analfabet ty neznamená, že jsou fyzikální analfabeti i všichni okolo :-)

Anonym (11.3.2007 23:58:35)

Tak co to je? Proč to kope, proč se to nedá skladovat a proč bez toho padají letadla?

Faramir (10.3.2007 12:03:04)

Jůůů, to by se mi líbilo, svět bez elektřiny, bez počítačů, bez mobilů... ;-) Doufám, že taková doba přijde a že se ji dožiju ;-)

EL (10.3.2007 20:37:05)

Pokud přežiješ 3 světovou válku tak ANO!

Anonym (10.3.2007 13:04:57)

Musím říct, že celý život bydlím v domku ve městě a elektřina vypnula za posledních 20 let párkrát (nepočítám to, ale bylo by to tak do dvacítky) a to vždy na chvilku. Tím jsem chtěl říct, že dnes se již tyto rozdíly mezi paneláky a nepaneláky prakticky smazaly. Ovšem před 50-ti lety to byl nesrovnatelný rozdíl, to se domkařům ani nezdálo o tom, že by otočili kolečkem a měli teplo. V té době bych určitě chtěl do paneláku. Ale neberte to zase jako propagaci domků, pro každého se hodí něco jiného. Rozhodně zajímavý článek. Bez elektřiny mi totiž nefunguje ani topení, ohřev vody...kamna šly z domu před 10-ti roky, takže bych se octnul ve středověku a šel pálit keře na zahradě :)

Anonym (10.3.2007 17:55:42)

Zajímavé, prý párkrát vypadla elektřina. Já žiju přímo v ostravě už 28 let a za prvních dvacet let to bylo vážně jen ve výjimečných případech, za posledních 8 let vypadává eletrika čím dál častěji a mám pocit, že letos za ty první tři měsíce už to vypadlo asi desetkrát (počítám výpadky delší než 10 minut), přičemž raz jsme byli bez proudu 13 hodin a pak taky tuším 7 hodin. Vyvíjí se to opačným směrem než by mělo.

Cayman (10.3.2007 22:25:03)

Taky jsem o tom uvažoval. Ano, jeden den bez elektřiny by snad položil celej stát. Doma by nic nefungovalo, bankomaty by nešly, takže by si člověk nemohl vybrat ani prachy na nákup, v obchodech by stejně nešlo nic koupit, neboť by pokladní nebyla ani schopna spočítat nákup ručně, mrazáky by nefungovaly, takže všechno mražený by bylo zkažené, ani pivo v hospodě by nebylo vychlazené... Fakt hrůza! Přitom jak jednoduché, aby se to stalo - viz nedávné případy výpadku elektřiny na východě USA a v části Kanady. Sákriš, musím zkontrolovat, zda funguje domácí baterka a jestli máme svíčky. Přece jenom ty UPS, co mám u všech PC doma a na které máme zapojené i TV, video, DVD, vydrží asi jen hodinu. A co pak :-))

Anonym (10.3.2007 22:31:02)

Ono je docela známo, že elektrická síť v USA je zastaralá a dnes už skoro nevyhovující. Ne všechno americké musí být nejlepší...

domek (12.3.2007 00:33:49)

Pak vsedneš na bicykl s dynamem a budeš šlapat. Taky by šly využít ty veverky v kleci a ve starých časopisech jsem viděl patent na využití vrtění psího ocasu;-))

Schnitzell (21.11.2007 11:46:34)

To pivo bych viděl jako to nejhorší:) .... mě se tohle, i přesto že bydlim v centru města, stává poslední dobou celkem často. Ale uvědomil jsem si, že by to nebylo zas tak strašný, resp. strašný by to bylo ale myslel jsem že víc. Největší problém by samozřejmě byla ta lednička, nejezdící výtah by mě taky nepotěšil, když bych běhal s kočárem v jedný a s prckem v druhý ruce těch pět pater, světlo svíčky je hrozně ponuré a deprimující ale na druhou stranu by nejela televize, kompl, šaliny( což by byla obzvlášť legrace), mobily a spousta takovejhle věcí který odtrhávaj mou pozornost a u kterejch zabiju spoustu času... ne že bych ty mašinky neměl rád, k technice mám velice kladnej vztah, ale život bez nich by byl taky fajn...

mladasovic (11.3.2007 01:54:42)

Rakusakum bych ji vypnul. Atom jedine atom nic jineho nas nezachrani, a pri nynejsi technologii jsme schopni vyuzit pouze 2% a proc to neschovat a nevyuzit pozdeji az se vymysli jina technologie. Fosilni paliva nejsou na porad. A myslim, ze atom je to nejcistci co muze byt, s prirodnimi zdroji pri teto spotrebe, kterou potrebujeme, bohuzel nevystacime.

Anonym (11.3.2007 07:29:45)

To bude těžký, oni od nás kupují plno elektřiny, ale budou držkovat... Aktivisti jedni pošahaní. Jenže v tom jsou šílené prachy, se podívejte na http://www.ceps.cz tam jsou on-line data a přeshraniční toky, ještě jsem tam nikdy neviděl, že by export klesnul pod tisíc megawatů (obvykle je to 2 - 3 tisíce megawatů). Pak nemá klekat naše rozvodná soustava, když my máme spotřebu jako prase a ještě zásobujem půl evropy.

Lukas (11.3.2007 18:52:47)

To s tebou moc nesouhlasím atom určitě není to nejčistší, zustává nevyhořelé palivo, zkus si ho dát na zahrádku, uvidíme co ti tam poroste.

mladasovic (12.3.2007 02:07:03)

Kdo tady mluvi o zahradce?? Dat do nejakyho uloziste hluboko pod zem a pak znova pouzit az bude jina technologie, dnesni palivo je "vyhorele" z zhruba 2% vic z toho dnesni technologii nedostanem

Chuta (13.3.2007 16:16:06)

presne tak. "vyhorele" palivo z dnesnich jadernych elektraren je stale z velke casti "nevyhorele". uz dnes zacinaji byt postupne uvadeny do provozu reaktory 3.generace a pilne se pracuje na 4., ktere dokazou toto palivo vyuzit. jaderna energie je nejcistsi z neobnovitelnych zdroju - dokonce i co se tyce radioaktivity - popilek, ktery vyprodukuje uhelna elektrarna je vcelku radioaktivnejsi, nemluve o emisich, ktere jaderna elektrarna nema zadne.

Anonym (13.3.2007 20:09:55)

pockej az ti naroustou 4 koule

Anonym (15.3.2007 13:43:15)

No, ale slusne by se chovat mohli, jak k nam, tak i k k sousedum za hranicemi. Kdyz unikne radioaktivni voda, tak by to meli zverejnit, tak jak bylo dohodnuto! Nedivim se, byl tady rak. premier, pri jeho navsteve unikla radioaktivni voda a nikdo mu to nerekl... Topolanek to toiz taky nevedel, ze?

tož (21.11.2007 11:55:23)

neřečni, neleň, hybaj ještě dnes do stodoly nahmatat pod slámou (mimo jiné) starý kolo nebo dvě. opři ho o kůlnu, přikurtuj, nasedni, připni dynamo - a ráno, až bude svítat, se nech vystřídat : )