Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Není nakonec lepší Windows ukrást?

Není nakonec lepší Windows ukrást?

Anonym (29.8.2007 00:00:00)

Neverending story, chtělo by se říct. Výhody legálních Windows někteří neustále označují za nevýhody. Tato poznámka se teď ukázala jako opodstatněná; miliony majitelů legálních Windows XP a Vista byly označeny za vlastníky nepravých Windows a funkčnost jejich systémů byla omezena. Na vině byly poruchy serverů Microsoftu.

Petr (29.8.2007 00:43:55)

Ono těch problémů je mnohem víc. Namátkou: když máte pořádný instalační image, bez reptání a zásahů vám to nainstaluje čerstvý windows s mraky dalšího softwaru. I když máte ten sw legálně, normální instalace trvá 10x dýl, pak to musíte nekonečně aktualizovat a pak problémy s aktivací. Kapitolou samou pro sebe jsou virtulní PC, kde byste museli mít snad pro každý novou verzi windows a softwaru. Naprostá šílenost. Přitom je to často jediné řešení, jak obejít to, že něco umí nová verze, něco stará, ale obě se na PC nesnesou.

anonym (29.8.2007 09:28:06)

Úplně souhlasím. Mám win XP Home z roku 2002 a několikrát jsem již přeinstaloval OS (ať už kvůli novému HW, tak kvůli zrychlení systému a také odstranění virů). Nevím přesně po kolikáté reinstalaci OS mi začaly windowsy hlásit, že musím volat na microsoft a aktivovat telefonicky nebo zakoupit windowsy znovu. Samozdřejmě jsem pokaždé zavolal. Vysvětlovat vždy operátorce proč vlastně opět instaluji OS mi přijde dost ponižující. Kdybych si odněkud stáhnul nelegální kopii, tak by jsem byl od tohoto kroku osvobozen. Nehledě na fakt, že aktualizace jsou stále větší a nelegální kopie jsou většinou novější (rozhodně již obsahují SP2). Pokud by přišel microsoft s nabídkou výměny starších legálních win za nové, a cena by byla přijatelná, určitě by se našlo spousta lidí, kteří by takovou nabídku uvítali, namísto stahování nelegálních windowsů.

Samuraj (30.8.2007 01:25:58)

"cena by byla přijatelná" mohli by to delat zadara, stejne tak jako linux si muzete nechat zdarma poslat domu... btw: problem s castym formatovanim windows a opakovanym stahovani aktualizaci a instalaci spousty zakladniho sw, driveru apod jde vyresit snadno: existuji programy, ktere vam zazalohuji systemovy disk, takze si po nove instalaci muzete vytvorit zalohu, kterou muzete pohodlne a rychle obnovit, kdyz se vam wokna rozsypou :D

the.max (30.8.2007 23:04:54)

infernor (31.8.2007 19:21:30)

Takto to řeším taky, je to velice pohodlné, rychlé a praktické. Nejlépe se mi na to osvědčil Acronis..

Anonym (29.8.2007 09:58:56)

Proto bych si nedal do sveho pc jak legalni, tak kradenou verzi windowsu.

Ogar (29.8.2007 10:16:14)

original bych si urco nekoupil....

Pavel Topol (29.8.2007 13:24:54)

Asi je.Já mám Windows 98 SE,Millenium a XP z roku 2001.Můžu říct,že 98 SE je pro mě nejlepší.Jedou mi v ní všechny starší programy a šťourat se v nich můžu do alelujá.Vychytal jsem všechny mouchy,dodal podporu pro USB Mass Storage(Flashdisky atp.) a jsem v pohodě.Millenium trochu víc zlobí,ale zase rychleji restartuje.A XP,pro modernější aplikace,DVD,video a lepší hry fajn,pro starší děs,tam si bez DOSboxu ani neškrtnou. blbá bude situace,až dojedou staré počítače.Do nového WIN 98 nainstalovat nepůjde.

Milan (29.8.2007 20:04:23)

Přejděte na LINUX. Lepší jak Win a máte to zadarmo.

Anonym (29.8.2007 20:05:36)

Jedinej háček maj ti, co musej používat Autocad ... jinej důvod proti linuxu neznam. No, čim nás víc bude, tak tim dřív třeba předělaj Autocad i pod linux, věřit se musí ...

Laik (29.8.2007 21:15:16)

Důvodů proti Linuxu by se našlo víc. Mě například nedokáže rozpoznat TV tuner na grafické kartě ATI AIW Radeon a na woknech (mám je legální) mi to šlape jako hodinky. A to jsem vystřídal 4 distra a ani na diskuzích mi nikdo nedokázal poradit. Takže Linux ... NE.

Ludvík (29.8.2007 21:27:52)

Nevím jestli ti to k něčemu bude, ale mě pod Linuxem chodila bez problémů ATI TVWonder. Byla to Mandriva2006, Bohužel se mi nepovedlo rozchodit Internet, a tak šel Linux dolů a skončil jsem zase tam co předtím, na W2k.

Laik (29.8.2007 22:00:42)

No já vyzkoušel PCLinuxOS, SAMLinux, Mandrivu 2007.1, Ubuntu 7.04 a Danix a nechytil se ani jeden.

Anonym (29.8.2007 22:18:30)

Tak zkus nejake poradne distro a posli nam vypis z dmesg. Pote ti tu kartu klidne rozjedu prez ssh ;)

Laik (29.8.2007 22:26:47)

Anonym napsal: "autor: Anonym NOVÉ napsáno: 29. srpna 2007 v 22:18 RE: Není nakonec lepší Windows ukrást? Tak zkus nejake poradne distro a posli nam vypis z dmesg. Pote ti tu kartu klidne rozjedu prez ssh ;)" Co tím máš na mysli ... jaké pořádné distro? Když by to tady někomu vadilo, zkus mi psát na mail. Díky.

Anonym (29.8.2007 22:53:49)

Mám na mysli něco jako čistý Debian, nebo něco jako Arch Linux, Slackware, to už se řadí mezi opravdové, pořádné distribuce, hlavně díky tomu, že neobsahují všelijaký balast, který sice vypadá přívětivěji, ale zato ubírý předností linuxu jako je třeba stabilita.

Anonym (29.8.2007 22:21:27)

Dobre udelas kdyz ho pouzivat nebudes, neochota reseni problemu je nejhorsi symptom nakazy z windowsu. Holt lenost je hnus. Mne zase tv tuner a dalsi specificky hw pod windowsem nechodi vubec ale vubec mi to nevadi, Linux zvladne vsechno bez problemu

Anonym (31.8.2007 11:27:59)

i hry??? :DDD

Anonym (31.8.2007 13:20:09)

Ano i hry :DDD

Anonym (31.8.2007 15:25:48)

No, hry ... staré určitě, nové jak které. Ale čim víc nás bude, tím víc by jich mělo být.

Anonym (31.8.2007 16:58:52)

Ja si nemuzu na co stezovat, spustim si kazdou hru, kterou chci a dobre je to, ze jedou lepe v linuxu nez pod windows i kdyz jsou jen pro windows :-). Treba hra Stalker, Bioshock neni zas tak stara... Ale mate pravdu, vyvojari her prestavaji ignorovat linux a za chvili vyjde spoustu novych a hodne dobrych titulu jak pro windows tak nativne i linux. Vyvojari directx10 prilis nechteji pouzivat, protoze funguje jen pod vistou a navic skoro nic noveho oproti dx9 neprinasi (i kdyz se to tvrdi), a vistu pouziva malo lidi a ani ji moc nechce, takze by zisky usly, proto je mnohem lepsi pouzivat OpenGL, ktere jede bez problemu na kterekoliv platforme a funkce nabizi rovnocenne a casto i s lepsimi vykony, hlavne na Linuxu.

Anonym (29.8.2007 22:25:25)

Kdybysis vybral normalni tv tuner, fungovalo by to hned, tak si nestezuj, muze za to jen tva nevedomost. A btw tuhle kartu rozchodit jde => bohuzel chce to trochu snahy, kterou vy ocividne nemate, a tim ze stridate distribuce nic nezmenite.

Laik (29.8.2007 22:30:33)

Anonym napsal: "Kdybysis vybral normalni tv tuner, fungovalo by to hned, tak si nestezuj, muze za to jen tva nevedomost. A btw tuhle kartu rozchodit jde => bohuzel chce to trochu snahy, kterou vy ocividne nemate, a tim ze stridate distribuce nic nezmenite." Jak můžeš tvrdit, že mě/nám chybí snaha to rozběhat? Neporadili si s tím ani zkušení LINUXáci ... moderátoři fór různých distribucí. Jestli to rozchodit umíš a jsi ochoten mi v tom pomoci, budu Ti vděčný. Klidně piš i na mail. Díky.

Anonym (29.8.2007 23:07:36)

Na mail jsem napsa, zatim zadna odezva

Anonym (29.8.2007 23:12:15)

Zkuseni uzivatele linuxu to mozna byli, ale dali do vasi pomoci tolik sily, kolik jste ji vynalozil vy pro napsani dotazu a reseni problemu.

Laik (29.8.2007 23:31:02)

Anonym napsal: "Zkuseni uzivatele linuxu to mozna byli, ale dali do vasi pomoci tolik sily, kolik jste ji vynalozil vy pro napsani dotazu a reseni problemu.". A jak jsem to tedy měl řešit? Nějak tomu moc nerozumím. Když mi to nešlo, požádal jsem o pomoc a děla vše dle jejich pokynů. Nebo je to tak špatně? PS: Je vás tady tolik poschovávaných za nickem Anonym, že ani nevím, komu vlastně odpovídám ... no ale budiž. Takže vzkaz pro dalšího Anonyma: Na mail už jsem odpověděl.

Anonym (29.8.2007 22:31:38)

proc mam takovy pocit, jako ze kdyz kus HW nejede pod Windows, je na vine MS, ale kdyz to nejde pod linuxem, je na vine vyrobce HW ? Abyste se z toho linucha nepoto :-)

Laik (29.8.2007 22:35:35)

Anonym napsal: "proc mam takovy pocit, jako ze kdyz kus HW nejede pod Windows, je na vine MS, ale kdyz to nejde pod linuxem, je na vine vyrobce HW ?" Ano právě toto mi nakonec všichni řekli ... že mám špatnou graf. kartu :-(.

Anonym (29.8.2007 22:38:59)

Né, řekli vám to, co vám náleží, člověk jako vy není ochoten něco řešit, tak vám řekli ať si koupíte lepší kartu, nebo takovou kde víte, že je pro něj 100% linuxový driver

Anonym (29.8.2007 22:41:54)

Ten pocit "kdyz to nejde pod linuxem, je na vine vyrobce HW " je trefny. Kdyz pro nej vyrobce odmita napsat driver, nebo aspon uvolnit specifikaci, tak neni mozne dany kus hw na nem provozovat, to da snad logiku, kdezto windows je podporovan automaticky. A v tom mily pane rozdil je. A kdyz takovy HW, ktery je pro windows pod windowsem nejede tak je to divne, ale v linuxu naopak tentyz kus jede bezproblemove. Zajimave ze ?

Laik (29.8.2007 22:44:22)

Anonym napsal: "Né, řekli vám to, co vám náleží, člověk jako vy není ochoten něco řešit, tak vám řekli ať si koupíte lepší kartu, nebo takovou kde víte, že je pro něj 100% linuxový driver" Tak to je přesně ono ... na více forech jsem se setkal s názorem na častou aroganci LINUXáků ... a ani tady to není výjimkou. Když si sami nevědí rady, mají zaklínadla typu "... hledej an googlu.." a nebo "... kup si lepší HW...". Aby ale někdo podal pomocnou ruku, to ne, na to jsou moc velcí "frajírci".

Anonym (29.8.2007 22:50:09)

Tak to je jen vaše domění, sám sem tady psal, že vám jsem ochoten pomoci, zašlete mi pouze výpis z dmesg, nebo spusťte ssh, podívám se na to a situaci zkusím změnit. Je jen vaše smůla, že neumíte pořádně číst. Nechápu, proč by vás neměli posílat na google, když ví, že se to tam dá určitě najít, a vyhledávat byjste jako uživatel linuxu mněl zvládnout. Tímhle se zaručí, že uživatel má patřičné schopnosti a není takový mezulán jako vy. Takže se prosím uklidněte pane WINDOWSáku.

Laik (29.8.2007 23:07:28)

Anonym napsal: "Tak to je jen vaše domění, sám sem tady psal, že vám jsem ochoten pomoci, zašlete mi pouze výpis z dmesg, nebo spusťte ssh, podívám se na to a situaci zkusím změnit. Je jen vaše smůla, že neumíte pořádně číst. Nechápu, proč by vás neměli posílat na google, když ví, že se to tam dá určitě najít, a vyhledávat byjste jako uživatel linuxu mněl zvládnout. Tímhle se zaručí, že uživatel má patřičné schopnosti a není takový mezulán jako vy. Takže se prosím uklidněte pane WINDOWSáku.". Hmmm...mezulán.... Tak na woknech jsem si zatím všechno zprovoznit dokázal, za cca poslední 3 roky ani jeden pád systému ... atd., atd., takže jsem asi opravdu úplný analfabet. Musím upozornit, že spousta moderátorů těch LINUX diskuzí šmahem wokna odsoudili, že prý jim to padalo 2x do měsíce a nic na tom nemohly dělat. Tak kdo je tedy trotl ... já a nebo oni? To co doporučujete zítra zkusím a pošlu vám to. Nebylo by lepší to poslat na mail?

Anonym (30.8.2007 00:38:45)

Všechno záleži co od toho systému očekáváte a co na nim děláte. Když vám windows vyhovuje, není důvod ho opouštět. Někteří ale potřebují trochu více a jednoduše jim windows nevyhoví. Sáhnou po alternativě, která přináší pro každého spoustu výhod, to zda pro ně něco znamenají si musí rozhodnout sami. Někomu stačí říct, že může dostat celý systém zdarma včetně programů a nerozmýšli o tom ani chviku a windows rychle nahradí. Nebo někoho přesvědčí, když má vše pod kontrolou, nepotřebuje antiviry, nemusí se bát o svá data. Každý má rád něco jiného, ten kdo zase nepoužívá svůj pc na nic víc než hry, bude raději na windows. Prostě je to individuální, pro každého je dobré něco jiného, a nikdo nemá právo říci, že je linux nebo windows lepší. Snad jen ten, kdo oba systémy zná po velmi dlouhou dobu, vyvíji pro ně aplikace, nemyslím jen pro jednu platformu ale pro obě zároveň. Ten může říci kdo má lepe napsané knihovny, ví co kde je rychlejší apod.

the.max (30.8.2007 22:56:55)

Klikac zustane klikacem:-)

Tomas (16.9.2007 15:51:22)

A pisálek zdrojáků programátorem co nechápe že uživatel jr klikal.

sasek (30.8.2007 16:04:22)

OS se instaluje na HW, ne HW podle OS. prijde mi dost uchylny si vybirat komponenty podle OS. Kdyz uz mam vybranou nejakou konfiguraci kompu, tak chci aby to slapalo a ne tejden resit co a jak a pak ti stejne reknou mamlasove od linuxu ze ses lama ze si neumis vybrat dobrej kus komponent.

Anonym (30.8.2007 16:32:56)

Ty asi nedokazes pochopit nekolik veci, kdyz pro dany HW vyrobce proste driver pro linux neudela, tak nemuze fungovat. Ale to se vam muze stat tak u wifi karet a nejakych usb kamer - protoze hlavne jejich vyrobci jsou lini a neuvolni ani specifikaci. Uz chapete ? Nikdo vam linux nevnucuje, ale z 98% vam na tom vasem pc linux pujde rozchodit take, se zakladnimi vecma jako je treba cpu, radice, apod je na tom linux mnohem lepe. Uz vam to doslo ?

Anonym (30.8.2007 20:56:30)

Stejně tak pokud někdo ojebe nějakou specifikaci a "vyřeší" to tim, že napíše svuj ovladač pro dané železo, tak těžko to pak budeš obsluhovat podle té specifikace.

Anonym (30.8.2007 21:20:02)

Cože ? Přečtěte si po sobě prosím co píšete. Specifikace uvolní firma, která daný kus HW vyrobí, podle ni se pak dá udělat ovládač, který využijí všichni ostatní.

the.max (30.8.2007 22:55:49)

Tim bych si tak jisty nebyl. Tezko pouziji ovladac pro grafickou kartu z widlosoftu na Linux.. Ano. Specifikaci uvolni vyrobce hardwaru, ale podle te specifikace se daji napsat ovladace pro ruzne operacni systemy. Problem je ale ten, ze maloktery vyrobce uvolni veskere specifikace vsem zcela volne (aby riskoval ze konkurence podle specifikace vyrobi lepsi HW), ale preda je bud mikro$oftu nebo svym programatorum, kteri ale maji v popisu prace POUZE a VYHRADNE vyvoj ovladacu pro parodie na operacni systemy jedne spolecnosti.

Anonym (30.8.2007 23:12:46)

Specifikace ... třeba V.24, X.21 jsou veřejně známé specifikace. U win modemů nebylo hw realizován vlastní provoz, vše se řešilo sw. To je první, co mne napadlo jako případ. Případně ... jsou různé verze HDLC protokolu, jež mezi různými výrobci nekomunikují navzájem. TO mi zase přijde jako nejvhodnější přirovnání. Každej si to přiohýbá, jak chce.

Anonym (30.8.2007 16:33:41)

Je videt, ze nejsi moc v obraze

Anonym (29.8.2007 22:39:50)

njn, on ti nikdo nerekne, ze si jeho milovany linux s tim HW neporadi ... je lehci to hodit na vyrobce zeleza :-) Ale zase na druhou stranu ... asi taky bude zalezet na spolupraci obou stran a na vyvoji driveru ...

Anonym (29.8.2007 22:45:22)

Jakou druhou stranu myslite ? Cozpak windows nejak pomaha vyvojarum ? Mozna tak je micro$oft podplaci aby neuvolnovali specifikaci pro ostatni systemy. A jak by si Linux mohl poradit bez driveru ? To mi vysvetlete ... Myslite ze windows komunita pise drivery ? ne .. Naopak komunita linuxu je vyviji intenzivne, protoze 95% vyrobcu neni ochotna je napsat a asi 70% uvolni hw specifikaci. Je videt, ze o tom nemate nejmensi tuseni.

Anonym (30.8.2007 01:27:07)

Tohle je možná váš dočasnej problém. Tedy s nějakym železem, co zrovna nejdede. Ten CAD je jedinej funkční problém, co znam :-(

the.max (30.8.2007 22:46:45)

Ja mam linux na pocitacich vice nez 6 let. Nemam tedaz adne bu-bu-bubuntu ani jine blbuntu a kdyz kupuji novy hardware, vzdy si preem zjistim jaka jejeho podpora v linuxu. Timnemyslim jen jednotlive distribuce, ale obecne jadernou podporu, protoze pokud je jaderna podpora alespon nekde, je dost velika pravdepodobnost z podpora se objevi i jinde, popripade bude existovat pach do jadra aby vse fungovalo i na jine distribuci. Co se tyka instalace ovladacu pro nvidie, pokud clovek umi cist a premejsli hlavou a ne pr..li, vi co je to manual a google, tak urcite ovladac nainstaluje bez problemu. Holt se neda vzdy spolehat na klikaci postupy, ale je treba pouzit i klavesnici (to je to co bejva vedle mysi a ma to tlacitka s pismenkama (poznamka pro klikace)) a nainstalovat ovladac prez prikazovou radku. Co se tyka baliku ALSA. Nelze rici nic jineho nez RTFM (Read The Fucking/Fine Manual), UTFG (use The Fucked/Fine Google), popripade projit archivy nekolika konferenci. Pokud opravdu nenajduodpoved, pak je vhodne teprv polozit otazku.

Anonym (29.8.2007 22:23:38)

Ja uz jsem tak udelal hodne davno, a v zadnem pripade toho kroku nelituji a jsem hrozne rad, ze Linux pouzivam. Konecne vyuziju pc na plno, vsechno beha jak si preji, udelam si ho k obrazu svemu. Pro ty co chteji hned pracovat slouzi distribuce jako ubuntu. Ja pouzivam Gentoo ;-)

rox (29.8.2007 22:36:58)

Svatá pravda, ti co chtějí linux používat ho používat budou, jenže je spousta lidí, kterým něco hned nejde a už jsou v koncích, takže si myslí že je Linux na nic, protože ve windowsu to rozjeli hned. Samozřejme, když se to naučili někde u kamaráda, ve škole či někde jinde. Jak se to dělá v linuxu jim neukáže nikdo, a bohužel když to někomu nestrčí pod nos, tak se to sám nenaučí, neumí používat návody, neví k čemu slouží vyhledávač. Je to něco nového a myslet si, že se to bude dělat jako ve windows je jen naivní. Prostě pro to musíte něco udělat, ale rozhodně se to několikanásobně vyplatí. A čím více bude linux používat lidí, tím se bude exponenciálně šířit jeho chápání. Proč bysme mněli podporovat monopol jako je microsoft ? Nehorázně mu platit, nechávat se sledovat, trápit se s viry atd atd.. Musíte si uvědomit, že Linux se vyvíjí velmi rychlým tempem, a čím více uživatelů ho bude používat, tím větší bude jeho podpora, a co myslíte, že se pak stane ? Bude podporován stejně tak jako windows, budou pro něj i autocady, všechny hry, aplikace, .. Tak proč si zamykat dveře, před tak skvělou budoucností ?

Laik (29.8.2007 22:40:13)

rox: Přečti si ještě jednou moje příspěvky... "....Neporadili si s tím ani zkušení LINUXáci ... moderátoři fór různých distribucí....". Chceš tedy říci, že jsou všichni blbci?

rox (29.8.2007 23:05:18)

Né, a ani jsem to nijak nenaznačil. Jednali určitě v dobrém umyslu, ale už z vašeho dotazu se dalo určitě odhadnout, jaký typ člověka jste, že tomu nedáváte žádnou naději, nemáte větší snahu problém vyřesit, neposkytl jste potřebné informace, čili jste nenapsal řádně váš dotaz. Napsal jste něco ve stylu, "Nejde mi to a to v ubuntu, řešte". Od tohohle si nemůžete nic slibovat, pokud na to nejdete s kladným přístupem a s rozumem, nezbávalo jim nic jiného, než vám říct, tam a tam si najdeš odpověď. Dali do toho tolik snahy co vy - a to je snad spravedlive ne ?

Laik (29.8.2007 23:12:00)

rox napsal: "Né, a ani jsem to nijak nenaznačil. Jednali určitě v dobrém umyslu, ale už z vašeho dotazu se dalo určitě odhadnout, jaký typ člověka jste, že tomu nedáváte žádnou naději, nemáte větší snahu problém vyřesit, neposkytl jste potřebné informace, čili jste nenapsal řádně váš dotaz. Napsal jste něco ve stylu, "Nejde mi to a to v ubuntu, řešte". Od tohohle si nemůžete nic slibovat, pokud na to nejdete s kladným přístupem a s rozumem, nezbávalo jim nic jiného, než vám říct, tam a tam si najdeš odpověď. Dali do toho tolik snahy co vy - a to je snad spravedlive ne ?". Nemáte pravdu, nejdříve se snažili pomoci, trvalo to docela dost dlouho, takže ochotu a trpělivost měli. Když se jim to ale nepodařilo, tak potom následovaly ty "zaklínadla". Takže ... vám se to zdá fér? Mě tedy ne, kdyby řekli "sorry, nevíme", tak to vezmu jako čestnou prohru.

Tinker (29.8.2007 23:41:04)

PŘESNĚ! Win Vista jsem nainstaloval jednou-nechtělo se mi instalovat Ubuntu a potřeboval jsem zálohovat z Win XP, který záhadně odešlo.Vista mi běžela přesně 7 dní(pod pojmem běžela myslím 2 hodiny zapínání a každou chvíli MODRÁ OBRAZOVKA SMRTI).Než jsem to vypálil, tak Vista ani nenaběhla.....od 3. zapnutí jsem musel 3x shodit a opětovně zapnout explorer.exe, aby mi vůbec naběhla plocha. HRŮZA!!! Teď jsem zase u svýho Ubuntu 6.06 LTS. Hraju travian, poslouchám hudbu(audacious),vypaluju(NeroLinux3),mám zprovozněnou grafiku,kodeky,...akorát ty 3D flash hry nejdou, ale kdo by to čekal na firefoxu 1.5, kde běží maximálně tak normální Flash Player a JAVA.............Pravda, zezačátku jsem s Ubuntu moc neuměl, ale stačilo se jenom naučit sudo apt-get ..... a už to jelo ;) Rozhodně ale lepší než winDOwS(mám i screen z WinXP kde píše: ,,neplatná funkce systému MS-DOS''. Fotil jsem to já a je to od sestřenice). Koho winDOwS omrzel, nechť přejde na LINUX! Ale fakt, stojí to za to :P Po chvíli se s tim naučí kdokoli, klidně s tím naučím 8-letýho bráchu :) Zdar, řiť ať jedeš líp ;) Michal Kundrát, 15 let 8-O

Anonym (30.8.2007 00:02:38)

To vám věřím, také znám spoustu lidí co se ho naučili bezvadně ovládat v průběhu 2-4týdnů. Mezi ně patří i několik holek, a nevěřili byjste jak hezky si to nastavily. Jinak si stahnete ubuntu 7.04, nebo aspon firefox 2.0, tam si date flash 9 a pujdou bez problemu i ty flash hry ;)

Josef (29.8.2007 22:48:46)

Už zase začínáte? Článek, ve kterém se vyskytne slovo Windows vždy přiláká tu 1% chátru. Pánové, tak když už tady lžete, můžete mi poradit, když to všechno dle vás jde, jak zprovoznit pod Linuxem 3D akceleraci grafické karty SiS M760 na notebooku? Díky. Dále bych potřeboval zjistit, jak rozchodit věci z Windows, které nativně potřebují Net Framework. Rád bych dále naše organizer a emailový klient, který bude na úrovni Outlooku z MS Office 2007 (klidně si jej stejně jako MS Office zaplatím). Dále jak hacknout konfiguráky u ALSY, aby externí SB Live 24 uměla multisound. Budu moc vděčný. Hlavně za tu 3D akceleraci...

Xspy (30.8.2007 00:06:43)

:) Přesně tak. Podle rčení "Mrtví chvátají rychle.." jsem okusil poslední UBUNTU a zůstalo mi na disku ( respektive nahradilo Visty) . Sice se XP doposud nevyrovnají , ale brouzdání , messaging/email , přehrávání multimediálních souborů , a psaní dokumentů - to vše je plně použitelné a co víc si přát od domácího PC ? Vypadá to , že linux odted' již bude součástí mého počítače .

Anonym (30.8.2007 00:22:18)

Nejhorší je začátek, pak-li že si člověk zvykne na jiné ovládání, má z 90% vyhráno. A čím déle ho pak používá, tak je člověk přesvědčen, že je Linux na úrovni mnohem vyšší. Samozřejmě záleží co přesně porovnáváte, ale naštěstí to v čem je horší se velmi rychle zlepšuje, takže není zdaleka důvod k zahození linuxu.

Anonym (30.8.2007 09:33:02)

linux je dobry ale mam s nim jeden maly problem. Nejsem schopen zprovoznit 3D akceleraci. v notebooku je grafika geforce4 440GO Kdyz necham stahnout ovladac automaticky(pres spravce nesvobodnych ovladacu) tak to skonci tim ze se objevi cerna obrazovka a pres konzoli musim prepsat zpatky xorg.conf. Zkousel sem uz hodne zpusobu jak to rozjet ale nepovedlo se mi to, takze pokud nekdo vi jak tento problem vyresit tak bych byl rad kdyby ste mi pomohli. A jeste zaverem v linuxu sem uplny zacatecnik takze nekomu muj dotaz muze pripadat uplne smesny. Tak se chci vyvarovat toho jak je tady zvykem ze kdyz nekdo ma naky problem tam mu 99% lidi odpovi co je to za vola a lamu,...

Anonym (30.8.2007 09:54:00)

Staci kdyz nainstalujete nvidia-legacy, treba podle tohoho navodu http://www.pctuning.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=9271&Itemid=42 protoze gf 4 uz je trochu starsi, patri do starsi skupiny karet, takze v tom normalnim baliku pro ten cim nejsou ovladace. Podle tamtoho navodu byjste to mnel zvladnout, protoze je vas cip plne podporovan.

Anonym (30.8.2007 14:48:04)

Ukaž se s radou na www.abclinuxu.cz a rádi pomůžem. Na slušnou otázku dostaneš slušnou odpověď. Případně dost najdeš v historii v poradně.

žlababa (31.8.2007 09:09:09)

Já jsem s akcelerací NVidia neměl žádný problém (SuSE 10.2) - stáhnul jsem RPM balíček přímo ze stránek nvidia (http://www.nvidia.com/object/linux_display_ia32_100.14.11.html) a po instalaci a znovuspuštění grafického rozhraní v pohodě funguje (a při startu se mi ukáže obrovské logo nVidia přes celou obrazovku). Pozor jen na to - jsou tam 2 verze - "nvidia" a "nvidiaG01" - musíš si vybrat správnou verzi podle typu karty (popsáno na http://www.suse.de/~sndirsch/nvidia-installer-HOWTO.html) Ty RPM jsou sice určeny pro SuSE, ale vzhledem k tomu, že mi v SuSE běžně fungují balíčky pro Ubuntu a Fedoru, předpokládám že by to mělo být i obráceně.

Chuta (31.8.2007 21:32:43)

ale ne... linux a windows fanatici opet objevili nezaplacany thread. ale teda zpusobil to hlavne "Milan", ktery pouzil nebezpecne slovo L.i.n.u.x. a uz to bylo... :)

Nargon (31.8.2007 23:10:52)

Linux nebo windows? je to jedno, oba systemy jsou podle me na nic. A zastanci jednoho systemu vzdy budou ten druhej pomlouvat. At si kazdej pouziva co chce, je to jen jeho vec.

Anonym (1.9.2007 20:19:31)

Takze jsme dospeli k zaveru ze dobry system tedy neexistuje ?

Nargon (1.9.2007 20:24:43)

Ano, zadny system neni dobry. Kazdy ma sve vyhody a nevyhody. Vetsinou jsou lide schopni ty nevyhody prekousnout nebo je ignorovat, ale jsou tam. Az bude system, ktery bude kazdemu vyhovovat, tak teprve bude dobry.

Anonym (1.9.2007 22:42:58)

Zarucuji, ze toho se urcite nedozijeme ;)

Tonda (1.9.2007 22:47:00)

Nevím jak vy, ale můj OS mi běhá vic než dobře, všechny jeho úkony se dá logicky odůvodnit, vím proč, kde a jak.. Nemůžu si stěžovat na nic a jiný bych nechtěl. Používám Gentoo Linux.

petr (2.9.2007 10:50:37)

Operacni system ktery by vyhovoval uplne vsem lidem neni a nikdy nebude

Tomas (2.9.2007 19:55:10)

Je to o ničem ze suse 10.1 jsem přešel na 10.2 a hned to bylo zase bez multimédií . Pokud jde o Widle je to stejné z WXP na Vista a komp chodí jako šnek a všechno se instaluje hůř nebo špatně ev. to nechodí vůbec . Takhle se dělaj prachy ( tlusťochu zaplať za novej komp novej soft a pokud možno i za instalaci ) pokud zůstaneš u staršího softu tak ti to za par let sestřelíme tak to chodí pánové je to normální vymáhání výpalného.

Anonym (2.9.2007 20:44:17)

A to si myslite ze se vam to v suse samo od zacatku nainstaluje jako jste to mnel v predchozi verzi ? .. Co takhle aktualizace, rika vam to neco ? Pak byjste nemusel stahovat cele instalacni medium ale jen par desitek MB. A vysledek by byl takovy ze by jste tam mnel vsechno jako predtim akorat v nove verzi ;)

Anonym (3.9.2007 09:32:53)

Chtělo by se říct - je to stejně naprd, jako bylo nadávat, jakej je ten novej výkřik techniky jménem automobil pěknej křáp, vždyť to jen smrdí a jede pomalu, a je to drahý, ať si koupíš od toho nebo toho výrobce - když se přitom psal rok 1907. Chce to čas, čas=peníze, a když je objem peněz na vývoj, ale i na nákup nového SW zákazníky omezený na "jednou za čas", je tím i dáno, že to celé potrvá ještě dlouhou dobu, než si OS na sebe (tj. na skutečně vychytaný stav) vydělá. Jiná věc je, že OS pro masy nikdy neuspokojí potřeby všech, byť se o to alespoň náznakem MS snaží. Možná to není dobře, že se snaží obsáhnout "od všeho trochu", protože jsou z toho spousty drobných a ořezaných aplikací, a kdo chce něco na seriózní použití, sežene s něco jiného. Ze systému se stává zbytnělý dinosaurus, a navíc nepíze, které se utopí ve vytváření různých těchto polovičatých aplikací, pak chybí na vychytání toho podstatného - samotného základu OS, který potřebují všichni. Kdyby se staly Windows víc modulární po vzoru Linuxu a nesnažily se být "vším", MS by ušetřil čas i peníze na vyladění skutečné podstaty Windows. Ono se to děje, ale příliš pomalu (současné nástroje na přidání/odebrání součástí systému k tomu mají dost daleko, stejně jako plné odříznutí pupeční šňůry MSIE od systému). Na vymakaný OS pro masy si ještě léta počkáme, jestliže se postupuje metodou pokus-omyl. A pokud to bude vyvíjet jedna firma na uzavřený platformě, potrvá to jistě o něco dýl, protože si na to musí nejdřív vydělat prodejem těch dnešních nedochůdčat. Pokud to má být dřív, musí se někde ušetřit na vývoji a testování, a to souvisí s lepší standardizací a kompatibilitou hardwaru, což dnes pořád ještě neplatí, i když už je to o dost lepší, než před deseti patnácti lety. Bez toho stabilita, výkonnost a bezchybnost kteréhokoli OS závisí jen na dostupném objemu peněz jeho tvůrce, které má k dispozici pro testování na všemožném HW. To všechny platformy prostě nemají - zejména opensource. Je to i problém hlavního konkurenta MS pro masy, Linuxu - podpora HW, ladění ovladačů, a financování toho všeho. Je to začarovaný kruh - uživatelé chtějí OS který podporuje veškerý jejich HW bez problémlů, ale dokud bude počet uživatelů malý, nebudou výrobci HW chtít do HW kompatibility s Linuxem a ovladačů investovat. Mimochodem, pročpak MS tolik spěchá s ohlášením, že už je v dohledu Vista SP1? Protože se obecně ví, i marketingové oddělení MS to ví, že většina potenciálních zákazníků si řekla, že si počká nejmíň na SP1, do té doby pohov a dál XP. A tak aby se vlk nažral, ale koza zůstala celá, je třeba SP1 nějak jakkoli, ale rychle vykouzlit, i kdyby v něm bylo navíc jen pár hovadinek a žádné podstatné opravy. To aby se dinosaur Vista konečně začal víc prodávat. Kdyby byl z Visty MS ořezal spoustu nepoužitelných blbostí, stál by její vývoj míň, a MS se mohl soustředit na její důkladné vyladění. Zatím jde cestou všech dinosaurů před ním - nabaluje a nabaluje další vrstvy, až se pod tou tíhou zastaví, neudrží pohromadě a rozpadne.

dasky (4.9.2007 12:34:35)

Dneska se mi pri spusteni pocitace objevila hlaska, ze jsem se mozna stal obeti softwarove kriminality, nebot moje Windows XP nejsou asi prave... Hm, podivil jsem se, jak je to mozne, nebot je mam jiz nainstalovany delsi dobu, pouze na jednom pocitaci, zadny hardware jsem ani nepridaval, ani nevypojoval, proste jsem ho rano pouze zapnul, tak jako kterykoliv jiny predesly den... Aktivace online nesla, nebot, jak jsem se dozvedel, jiz byl prekrocen limit pro pocet aktivaci. Zavolal jsem na nabidnute cislo, odpovedel na par otazek (ne, fakt jem je radne zakoupil a vsechno je presne podle licencnich podminek MS) a po zdlouhavem vytukavani rady cisel do telefonu a do meho PC se mi podarilo aktivaci provest. Nejvice me 'pobavil' dotaz na samem konci: Proc se vlastne znova pokousim o aktivaci? Vazeni predstavitele MS, kdybych to vedel, tak bych Vam nakonec nenechal na zaznamniku takovy hodne rozladeny vzkaz (s zivym clovekem se totiz u Vas asi hovorit neda). Vas operacni system jsem si za nemale penize zakoupil, nebot verim, ze kazdy ma za svou praci dostat zaplaceno, ale kdo zaplati me usly zisk a podlomene zdravi tim, ze se musim nervovat s 'problemy' ktere jsem nezpusobil? A mozna by stalo za zamysleni zmenit ty zpusoby kontroly, nebot jsem po celou dobu mnou nezavineneho reaktivacniho procesu mel pocit, ze jsem se snad necim provinil ja, a ze ten Vas automaticky system me ma poradne vytahat za usi.. ZAverem bych snad jen jiz dodal, ze jsem rad, ze na svem laptopu mam nainstalovan operacni system Mac OS, ktery funguje bez jakychkoliv problemu a se kterym jsem nadmiru spokojen. Bohuzel, zbytek rodiny je zvykly na Win XP, a tedy jsem (zatim) jej nucen jeste stale mit. Otazkou je, kdy mi dojde trpelivost a prejdu na neco jineho (pokud mam mit problemy i jinde, at jsou alespon zadarmo)...

Pikacu (11.9.2007 18:57:51)

Takže řekněte WOW ... a ponechte XP. Je to sice eXPerience, ale lepší než si koupit drahej soft na to, aby mě pak někdo obviňoval z nelegálního software a omezil funkčnost ... Pokud jde o Visty, zatím jsem neslyšel jediné pochvalné slovo, kdo ho má říká: krásná grafika .. a tím to hasne ... Dokud poběží XP zůstanu u nich, pokud jde o mne - nejlepší WIN byly 98, když se s nimi člověk naučil pracovat, chodily bez padání, všechno šlapalo hladce a nepotřebovali jste superpočítač jenom na to, aby se rozběhl operační systém - jo k tomu bych měl ještě poznámku: Když potřebuju opravdu výkonný počítač na to, aby se mi rozběhl jen operační systém, kam to povede? K sálovým počítačům pro Win2020??

Chuta (11.9.2007 19:28:33)

s temi Windows 98 tedy zasadne nesouhlasim. ze chodily bez padani? mozna kdyz byl pocitac vytazeny ze zasuvky. XP prinesly skutecne neuveritelnou stabilitu v porovnani s 98.

petr (11.9.2007 22:18:54)

na win 98 se mi co chvilku zobrazovala "modra smrt" jak mam ted wim XP tak sem spokojen

Majkl (10.7.2009 22:45:27)

NEJLEPŠÍ OS NA SVĚTĚ JE WINODWS 7.