Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Co Microsoft podstrkává potají do vašich Windows?

Co Microsoft podstrkává potají do vašich Windows?

Anonym (19.9.2007 00:00:00)

Jak jsme vás předevčírem v pravidelném přehledu novinek informovali, bylo zjištěno, že Microsoft potají mění systémové soubory operačních systémů Windows XP a Windows Vista. Pojďme se společně podívat na podrobnosti toho případu. Máme se čeho bát?

Anonym (19.9.2007 07:52:02)

Dira jak pase. Uz vidim, jak nekdo na server MS propasuje vir a jak si ho vsichni automaticky nainstaluji a po resartu spusti. To pak bude masakr...

radek (19.9.2007 15:53:47)

to se prakticky stat nemuze :). to si ms hoodne hlida, jedina moznost je, ze by to udelal admin nejakej, ale pak by ho nemiula zaloba a pokuta par milionu dolaru :p

Anonym (18.10.2007 17:06:12)

... pár stovek milionů USD .

Wamp (19.9.2007 17:37:04)

No me se Win XP aktualizuji kdyz jim to dovolim na HW firewall. Jinak se na net nedostanou. PS: Jinak bych si precetl takovy ten text pri instalaci Win XP. A pak bych bral tento clanek jako nesmysl. To ze si Win XP kopite vas jeste nedela jejich majitelem. MS nezodpovida za funkcnost ani za pripadne skody. Vyhrazuje si pravo kdykoliv v systemu udelat zmenu, ci dokonce zakaz vam system pouzivat, bez udani duvodu. Tim ze mate Win XP/Vista naistalovane tak stim se vsim souhlasite a nevim cemu se divite. Pokud stim nesouhlasite, tak zde mate svobodnou volbu jinych OS. Proc to teda vsichni pouzivaji, kdyz je to tak DRAHY, DERAVY, NESTABILNI???? A jeste pak ma tu drzost to krytyzovat.

HonzaC (19.9.2007 17:41:08)

navic mam dojem, si kazdy kupuje licenci k uzivani sw a nestava se jejich vlastnikem, tudiz se nemeni jeho majetek, zase se ale meni v podstate sluzba, kterou si platil, ale na tu si MS vyhrazuje pravo, takze.... smula

Wamp (19.9.2007 21:47:34)

Licencni smlouva je smlouva mzi vyrobcem SW a uzivatelem. Prakticky v te smlouve muze byt uvedeno cokoliv "ale v dobrem umyslu a mravu". Tim ze si uzivatel SW nainstaluje souhlasi s licencni smlouvou a zavazuje se jejim dodrzovanim. Pokud se vam zda ze smlouva porusuje nejake moralni ci dobre mravy mate moznost vzneseni zaloby. V tomto pripade bych si ale zjistil zda mate dany SW u ktereho vam vadi licencni smlouva legalne v uzivani. Ono staci si precist licencni smlouvu u Open Office. Nic ve zlem proti OO, sam je rad pouzivam misto MS Office.

Anonym (19.9.2007 22:07:31)

Co je na licenci OO spatneho ? to by mne zajimalo :D Je distribuovan pod jednou z nejlepsich.

petr (19.9.2007 23:11:59)

pokud se ti neco na licencni smlouve nezda tak si dany software nenainstalujes a chtel bych videt nakeho jednotlivce ktery zazaloval microsoft. Ti maji celkem dobre pravniky kteri sou nalezite odmeneni, sice ted dostali pokutu od evropske unie ale ta ma taky perfektni pravni zastoupeni

Libor (19.9.2007 12:54:34)

Kazdy, kdo ma nainstalovany Windows Media Player 10, souhlasil s tim, ze Microsoft mu muze do pocitace nainstalovat cokoli uzna za vhodne... aneb, kdo necte licencni ujednani si za to muze sam...

Nargon (19.9.2007 13:19:41)

Ja mam WMP verzi 6.4 :)

Anonym (19.9.2007 14:28:51)

Ja chtel pouze informovat, to je to co mam zaskrtnuto, zakazal jsem cokoliv stahovat, natoz instalovat, proc to i u mne probehlo? Nechapu politiku MS, chce proste lidi naštvat?

Anonym (19.9.2007 19:43:08)

Jen naprostý dement si může zakázat autom. aktualizace.

BZUM (20.9.2007 00:45:07)

Jen naprosty dement muze odpovedet jako ty. Sam aktualizuju, jen kdyz chci ja, nemam rad, kdyz neco leze nekam samo od sebe. Navic uz se nekolikrat ukazalo, ze nektere aktualizace delali problemy at uz z nekterym HW nebo SW. Tak je lepsi si je podle toho sam vybirat a ne nechat win at to tam hazi sam, jak se mu zachce...

BKF.1 (20.9.2007 17:01:58)

Mno s temi aktualizacemi je to asi takhle... je mozne ze Microsoft nekdy vyrobil nejake aktualizace, ktere totalne nezpomaly ani nezhrouti system ale je jich urcite velmi velmi VELMI malo takze... doporucuji instalovat JEN odladene (resp. plus-minus odladene; samozrejme nic neni na 100%) kumulativni zaplaty/aktualizace aneb Service Packy. Zcela zasadni chybu dela kazdy, kdo si nechava povolene aktualizace z internetu, protoze asi nikdo si neuvedomuje, ze tyto aktualizace NEJSOU odladene a je vysoka pravdepodobnost, ze zasadne zpomali, poskodi nebo i zhrouti cely system. Aktualizace je nutne mit povolene JEN A POUZE pokud jste nucen pouzivat Internet Explorer napr. v praci i kdyz to zalezi jen na domluve se zamestnavatelem nebo spravcem site. Univerzalni reseni rychleho, stabilniho systemu fungujiciho nekolik let bezproblemu je zakazani aktualizaci (i ve sluzbach/registrech systemu), "odinstalovani" Internet Exploreru (jen v "Pridat odebrat programy"; samozrejme uplne nezmizi ale aspon neni moc videt) + zakazani automaticke kontroly, jestli je IE nastaven jako primarni prohlizec, nainstalovani alternativniho prohlizece (Firefox/Opera) a nejakeho standartniho/obycejneho antiviru (uplne staci obycejne AVG, samozrejme aktualizace antiviru nechat VZDY POVOLENE!). Takovy system vam vydrzi rychly a stabilni velmi velmi VELMI dlouho, pokud ho nezhodite vlastni vinou napr. nainstalovani "neceho" z internetu (klasicke hlasky typu "pro vstup na tuto stranku je nutne nainstalovat...") nebo jinych "ptakovin" jako jsou Codec Packy (tj. spousta ruznych kodeku v jednom balicku - casto jen "zaprasi" cely system, radeji instalujte originalni kodeky jednotlive) atd. popr. pokud se vam nejakym jinym zpusobem nepodari poskodit system (napr. testovani nejakeho pochybneho "cistice/tweakovace" systemu aj.). Jen tak pro priklad dodavam, ze takto zabezpeceny system vydrzi kolem 2 i vice let intenzivniho pouzivani vseho druhu (programy, hry...) ve skoro plne rychlosti a 99,9% stabilite (jak jsem jiz rekl nic neni na 100%). Dukazem budiz neco pres 50 PC, ktere jsem takto instaloval. Napriklad ja instaloval svoje XP v kvetnu 2005 (a to jen kvuli tomu, ze jsem si koupil nove PC) a od te doby se co se tyce rychlosti skoro nic nezmenilo o stabilite ani nemluve, protoze ta je naprosto absolutni a to na svem PC provozuju vse od programovani az po hry. Tedka si rikam jestli to nepisu zbytecne, kdyz za dva roky budou mit urcite vsichni Visty a tam to muze byt uplne jinak :)

warez666 (24.9.2007 17:42:24)

Pravda je, že s aktualizovanejma ovladačema HW sem měl problémy nejen já, ale i ne¨ěkolik mých přátel. Mě po aktualizaci Zvuk. karty přestal fungovat 5.1 zvuk, mé známé přestala po aktualizaci fungovat WIFI karta. Prostě je to hnus, nehledě na to, že s každou sadou aktualizací je moje stařičké PC pomalejší. Jenže nemám čas starat se o to, co je dobrý stáhnout a co ne, takže nechávám automatiku (kromě WMP 11) a Linux si klidne proberu sám.

Fantomas (23.10.2007 07:25:30)

Zajimavy prispevek, diky. Jen bych se chtel zeptat, nemas nebo nedal bys nejaky navod na www, co presne kde nastavit ?

BKF.1 (20.9.2007 16:06:33)

Podle tveho komentare vidim ze jsi naprosty zacatecnik.

Tom (20.9.2007 21:20:00)

Dement jseš ty, a naprostý je slabé přirovnání. Zaříznutí autom. aktualizace v konfiguraci OS a zákaz pokusů o nekontrolovanou komunikaci s netem v Keriu je první co udělám po instalaci ještě před připojením na net a jedu bez problémů několik let.

petr (20.9.2007 22:20:05)

k cemu to zakaovat v keriu kdyz de spouta zbytecnych procesu zakazat primo ve windows a navic to usetri celkem dost mista v ramce. Jinak je taky dobte to pozichrovat tim ze se to zakaze v keriu

Já XVIII. (23.9.2007 21:50:20)

Jinak ale to (zakázání) udělá právě někdo, kdo chce mít svůj počítač a jeho chování pod kontrolou, což je docela dobrý zvyk. není to třeba dělat ve firewallu, ale prostě vypnout službu, jako i mnohé další nepotřebné a nicnedělající žrouty výkonu jako Centrum zabezpečení nebo Error reporting. Stejně tak vypínám UPnP, jak Host tak SSDP, protože nepotřebuju aby se mi někde na routeru samovolně otevíraly porty a zůstávaly otevřený. Atd. Proti bezpečnostním aktualizacím Microsoftu jako takovým jinak nic moc nemám. Ale s těmito výhradami: - vyplatí se záplaty stahovat až tak s měsíčním až tříměsíčním zpožděním, protože mezitím se objeví i záplaty záplat a některé se do té doby samy "pokrátí" nebo nakumulují, takže výsledkem je míň bordelu, - je vhodné je stahovat přímo ze sekce Security Bulletins, kde je aspoň popsáno, co řeší a případně co po jejich nainstalování přestane fungovat, - a nespoléhat na automatické zásahy, protože člověku se tak díky Velkému Bratru stáhne kromě bezpečnostních záplat děr taky spousta nechtěného hnoje z MS, o který ne každý stojí.

Dan (17.10.2007 15:03:49)

Pomineme-li zde zminenou moznost, ze po instalaci vadne ci nevhodne opravky cosi proste prestane chodit, je zde jeden neoddiskutovatelny aspekt a tim je odpovednost. Ja se s nekym dohodnul, ze mu budu jeho pocitac spravovat a ze zajistim takove jeho nastaveni, ktere bude mit domluvene vlastnosti. Pocitac nastavim, vyzkousime to a ja ho v takovem stavu dale udrzuju. Je moje odpovedost, kdyz zmenim nejake nastaveni ci nainstaluju nejaky novy software aby se domluvene vlastnosti nezmenily - od toho si me ten clovek ma. Takze ja musim odhadnout pripadne ozkouset jaky dopad ta-ktera zmena ma. Kdyz se mi to nepovede, nesu nasledky. Mimochodem, kdyz s emi to nepovede, tak alespon tusim, co jsem v posledni dobe delal a mohu to vratit. A ted si predstavme, ze ten uzivatel k tomu pocitaci pusti nekoho jineho, on tam cosi poracha - no samozrejme, ze za to ja nerucim. Ovsem, za to si ruci uzivatel - nemel ho tam poustet. Jenze co kdyz na pocitac leze nekdo, s kym jsme se dohodli, ze to delat nebude - a dela to potajmu ? jestlize jsem se s Microsoftem dohodnul, ze aktualizace bude stahovat ale NEBUDE je instalovat bez upozorneni a schvaleni a on to presto dela, tak to je presne tenhle pripad. System, kde se neco takoveho deje a nelze tomu zabranit - je seriozne nespravovatelny. Jakmile neexistuje jasne definovana sprava - kdo co dela a jakou za to nese odpovednost - pak jde o system ktery je dobry pro deti na hrani, mozna je vhodny pro laiky ci do nekterych kancelari pro nejakou nedulezitou praci - ale nejde o system vhodny do seriozniho nasazeni, kde zalezi na funnkcnosti a spolehlivosti. Protoze neopravnene a proti vzajemne dohode provadene zasahy ze strany vyrobce znemoznuji aby sprava a s ni souvisejici odpovednost za stav pocitace byla nekomu sverena. Pokud system umoznuje nastavit jak to s aktualizacemi ma byt a pak takove nastaveni (i jen castecne) ignoruje a chova se jinak, pak je to v kazdem pripade spatne, bez ohledu na duvody, ktere k tomu vyrobce vedly. Na druhou stranu, Windows jsou kancelarsky system urceny predevsim pro laiky a na hrani, takze kdo ho pouziva na jakemkoliv kritictejsim miste, cini tak na vlastni riziko...

Anonym (17.10.2007 19:38:42)

Kdyz system nepocita s tim ze si ho uzivatel bude chtit zmenit podle sebe, tak je celkem naprd, takze vas omezuje ve spoustu veci .. Kam ten windows speje

Anonym (18.10.2007 17:02:16)

Windows nebo BigBill ?

Anonym (21.10.2007 05:49:15)

necham si postavit dum a nejednou mi tam zacnou chodit remaslnici budou mit klice a budou mi tam menit veci aniz by se mne nekdo zeptal?

Anonym (21.10.2007 10:21:36)

Možná bych byl i rád. Protože pokud někdo postavil nademnou sídliště(napsal nový program), a napojili odpady na stavajicí kanalizaci(začal použivat stavající sítový protokol), no a když lide se večer vratí z práce a večer spláchnou(použije se protokol) tak tak mi ze zachodu začnou tect jejich extrementy(data nepatřici mě, a o která nemam zájem se dostanou do počítače), tak budu velice rád, že někdo upraví záchod tak, že exkementy se nebudou obevovat v pulce bytu(odstraní chybu v knihovne driv nez se mi projeví), a tim mi ušetří spustu práce při opravách bytu(při odvirovávání PC a záchraně dat).

Anonym (21.10.2007 13:05:01)

chapu te ale preci by jsi byl rad kdyby jsi vedel zdali u tebe nekdo byl a co tam delal nebo ti alespon dal vedet ze pride a co bude delat nebo snad je ti jedno kdo se ti prohani po baraku?

SV (20.9.2007 13:21:23)

MS je zkrátka takový hodný Big Brother, který o vás pečuje a zachvíli si i zapne mikrofonek a kamerku aby se podíval, jestli se vám nic nestalo!

Bobik (23.10.2007 00:23:18)

Když si uvědomíme, kolik různých subjektů programuje nějaké aplikace pro Windows, tak je jasné, že ani sám Bůh neví, co všechno na Windowsech jede. Z praxe vím, že když kolegové kdysi přemlaskli Windows XP-SP1 servis packem 2, tak jim přestaly chodit nějaké hry. To se spravilo jejich přeinstalováním. Co však, jestli-že mi takhle spadne program, který potřebuji třeba ke svému podnikání, ačkoliv jsem žádný upgrade systému nevyvolal, ani nepovolil, tudíž jsem si ani nemohl včas udělat nějakou rozsáhlejší zálohu dat? Nejvíc mě ale udivuje, že mi někdo na dálku může znehybnit OS takovým způsobem, že mi úplně znemožní práci! To znamená, že totéž musí jít udělat i u legálních Windows a to je natolik nebezpečný a bezpříkladný zásah do občanských práv a svobod, že mě z toho až mrazí! Kde je záruka, že se tímto způsobem, který může být implementován i v jiných OS od Microsoftu, nedá narušit třeba chod státní správy, de facto čehokoliv, co "běhá" na jakékoliv verzi OS Windows? A "nový" OS Vista, vyvíjený "intenzivně" tak dlouhou dobu, je multimediální moloch, směsice starých XP a nové přebujelé grafiky, ve které se už pořádně nevyzná snad ani sám autor, viz např. problémy se Servis packem! Doufám, že se nenajde hacker, který bude tak šikovný, že by využil možnost "mražení" Windoze", to by pak byla opravdu pr..l! Teda, chci říct konečník. Pá Bobik.

Geňa (23.10.2007 01:19:35)

Matně si vzpomínám, že před časem nějak státní správa, či co, v německu nechtěla na svých počítačích Windowsy, protože měli obavu, že jsou v nich nějaká zadní vrátka na ovládnutí počítače. Brrr. Jinak se mi Windows celkem líbí a na radu zkušených mám aktualizace vypnuté stále a s Avastíkem, Ad-Awarem, Spy-Botem a Internet Cleanerem to běhá až do zblbnutí.

kritik (23.10.2008 23:04:09)

Dnes jsem po měsíci aktualizoval windows, mám nastaveno stahovat a neinstalovat. A ejhle ono to po restartu(už je najetý win) zase něco hrabe (roztáčí harddisk), ve správci úloh není nic neobvyklého. Po čtvrthodince, a to mě dostalo, zase "Stahování aktualizací x%", tentokrát nějak podezřele dlouho.Tak fajn, až to dostahuje kouknu se, co tam tak obrovského(ubylo 0,5 Gb) a důležitého zase posílají. Po skončení stahování nic, žádná možnost výběru instalace. Důvod: předchozí aktualizace změnila způsob jejího provádění, takže se již sama!! (kdo by to čekal,že)nainstalovala. To mě už trochu nadzvedlo (zas lízt do nastavení, když už to člověk jednou dělal...). Přinejhorším (můj pomalejší notebook se začíná sekat !po aktualizaci!!!) je odinstaluju v "přidat nebo odebrat programy" a padla. Jenže to jsem se sakra přepočítal. Jaké bylo mé překvapení, když nic kromě první(ruční) aktualizace tam nebylo! Půl giga je bůhví kde a programy už neběží svižně(mám čerstvě přeintalované winy). A bohužel to nejde vrátit. Nevím, proč všude píšou aktualizace=zabezbečení, podle mě =totální chaos. Nastavení win xp je boj s větrnými mlýny, nikdy to nebude zcela po vašem. A proto chvála Win 98, to je klasa: co si tam nedám, to tam nemám.