Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Linux a hry

Linux a hry

Paolo (22.11.2007 09:54:29)

Jak to vypadá na Linuxu s hraním her? Hraju dost World of Warcraft a zajímá mně, jestli instalace a hraní her je na Linuxu stejný jako pod Windows

Anonym (22.11.2007 11:20:21)

Pokud si nainstalujete program wine, muzete spustit vetsinu her i aplikaci primo z windows. Wine neni emulator, takze se nemusite bat, ze by vam hry jely pomaleji, world of warcraft si zahrajete urcite, staci se mrknou do databaze na http://winehq.org. Pak se instaluji uplne stejne jako ve windows. Pokud ale chcete hrat hry, ktere jsou nativne pro Linux - jedou lepe .. napr. doom1-3, quake1-4, vsechny verze unreal, enemy territory, enemy territory: quake wars, postal, atd .. Kdyz porovnate vykon napr. noveho et:qw mezi windows a linux, zjistite ze oproti win xp je rychlejsi cca 30% a oproti win vista asi 40% jak se ukazalo v par testech. Jinak nova verze wine vychazi cca kazde 2 tydny, porad se zlepsuje, a neni problem v nem spustit i ty nejnovejsi hry, jako je treba cod4, bioshock, .. Pokud ale pouzivate pc pouze na hrani, je zbytecne linux instalovat. Ja hry uz moc nehraju (hraval jsem kdyz jsem byl maly), postupem casu jsem zjistil, ze je to pouze ztrata casu a nic vic. PC se da vyuzit mnohem lepe a cas samozrejme take.

Nargon (22.11.2007 12:31:58)

A co hry typu Crysis a dalsi pro DX10? take jedou? Teda myslim pod DX10 :) v DX9 rezimu pojedou urcite.

Anonym (22.11.2007 13:04:57)

Zatim ne, nektere DX10 funkce vyuzivat uz umi, ale je to jen otazka casu. Koneckoncu, dx10 oproti dx9 na skoro stejne urovni, problem je jen v tom, ze vyvojari her schvalne dx9 zacinaji degradovat, aby se nejak dx10 prosadilo. Ja jsem zastancem OpenGL, verze 3 bude na mnohem vyssi urovni nez cele dx, takze mi to je jedno. DX si vymyslel microsoft jen kvuli tomu, ze se mu nelibilo, ze by bylo moc snadne hru naportovat i do jinych OS. Kdyz se ale v tomhle smeru vyznate, zjistite ze psat programy v ogl je mnohem jednodussi, prenostitelne a rychlejsi.

Rouchi (22.11.2007 14:07:33)

Ještě bych to wine doplnil neemulátorem cedega - to je nadstavba wine dělaná přímo pro hry, podporuje i nejnovější žánry...

Anonym (22.11.2007 23:27:00)

Je Wine a Cedega zdarma?

rouchi (22.11.2007 23:41:38)

Wine je samozřejmě zadarmo, ale cedega je zpoplatněná, myslím, že 200kč(10doarů) za 3 měsíce přístupu na ftp, kde si můžete stahovat aktuální nové verze, které třeba podporují nové hry

Anonym (23.11.2007 08:44:22)

Ja preferuji wine, nebot dle meho nazoru je jeho vyvoj intenzivnejsi a da se v nem spustit temer vsechno a dokonce rychleji nez s cedegou, za to je kapanek slozitejsi na ovladani a konfiguraci.

petr (25.11.2007 13:59:05)

Když o DX10 a DX9 nic nevíte, nešiřte tady laskavě bludy. Mezi DX10 a mezi starším DX9 je nebetyčný rozdíl. Například spousta detailů viditelných pod novým DX10 není pod starým DX9 vůbec vidět. Hleďte si svého lidmi téměř nepoužívaného linuxu, hrajte si s jeho laděním a nepindejte o něčem co jste viděl možná naposledy v podobě Win9x.

sid (25.11.2007 14:57:43)

Ty jsi asi upad z jahody na znak, co je tak objevnyho na DX10? Ma navic od 9.0c shader model 4 takze zadny nebetycny rozdil se nekona, rozdil v kvalite snimku mezi 9.0c a 10 je minimalni, spis neznatelny.

Anonym (26.11.2007 14:51:14)

Kupodivu jsem programator, a takovymi vecmi se doslova zabyvam .. To vas nenapadlo, ze snizena kvalita muze byt zpusobena umyslnou degradaci obrazu ? Je uplne jednoduche oriznout hru na danem typu hw i sw. Takhle se napr delaji optimalizace. To ze vam muze treba hra Crysis jet lepe pod nvidii neznamena, ze je horsi i kdyz podava znatelne horsi fps. Az budete priste nekoho obvinovat, tak si overte jak se veci doopravdy maji.

Mar (24.11.2007 22:37:13)

A ve Win XP jedou? Teda myslim pod DX10 :) v DX9 rezimu pojedou urcite.

Paolo (22.11.2007 13:41:18)

To byl jen momentální nápad, jak to vlastně chodí. Díky za odpověd. O Linuxu moc nepřemýšlím, asi bych s ním moc neuměl, tak radši zůstávám u XP, je to jednoduší.

Anonym (24.11.2007 16:12:53)

bohuzel ale i pres wine je vetsina her stale omezena, napriklad - muzete pres nvidia ovladac vnutit 16x CSAA, 16x AF jako ve windows? mimochodem chci videt nekoho kdo si bude instalovat linux jen kvuli ET:QW aby se mu to hejbalo o 10% rychleji a navic zaryty linuxaci vetsinou hry nehrajou samozrejme v linuxu se da diky jeho otevrenosti udelat/upravit skoro vsechno k obrazu svemu, ale to proste pro typickeho "lineho" uzivatele windows neni pro neznaleho uzivatele je v linuxu vubec problem neco nainstalovat, ve windows to zvladne hned i kdyz sedi u PC poprve domacim uzivatelum bych linux vubec nedoporucoval, je potreba jiny styl mysleni nez ve windows hry jsou ztrata casu, ale co v nasem dnesnim svete neni(snad jen prace)?

Anonym (24.11.2007 18:10:08)

Je videt ze toho moc nevite, proc by nemnel jit aa a af ? ten rozdil v etqw je 30-40%, pokud jste to spatne precetl, nevim co je tezsiho na tom, ze si spustim program a vyberu si z nej balicek ktery chci, pote dam instalovat .. sledavam to mnohem jednodussi, nez neco najit na webu, k tomu dostat par viru navic, spustit instalaci, next next next finish. Vsichni nejsou lini jako vy, a kdyz clovek nepochopi, ze linux neni windows, tak to ma holt smulu, pripada mi to, jako by to mnel byt revolucni prulom v zivote cloveka, zvyknout si na odlisny styl chovani .. Nevim kolik IQ je na to potreba, ale asi to zvladne i cvicena opice. Chcete se snad srovnavat s opici ? Kdyz nekdo linux pouzivat chce, bude ho pouzivat, kdyz ne, tak se na to vy*ere. Je to velmi jednoduche ;-) A podle cehopak usuzujete, ze zaryty linuxak nehraje hry ? A jak se rozlisuje stupen jeho "zarytosti" ? Velmi jste mne pobavil, to musim uznat. Mimochodem neznaly uzivatel vam toho udela mnohem mene ve windows, v linuxu je to aspon logicky a intuitivne popsano. Mi chcete tvrdit ze jste prisel k okynkam a hned jste se dloubal v registrech ? Ha .. ha