Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Kvalita HDTV vysílání na O2

Kvalita HDTV vysílání na O2

Grech (23.1.2008 22:35:19)

Chtěl bych se Vás někoho prostřednictvím této debaty zeptat na kvalitu vysílaných programů ČT1, NOVA ve full HD rozlišení prostřednictvím O2. Je mezi vysílaním HD a full HD podstatnější rozdíl v kvalitě obrazu? Chci si kupovat televizi s full HD rozlišením tak bych chtěl vědět jestli je vysílání prostřednictvím O2 dostatečně kvalitní a zda to není zbytečná investice. Též bych případně uvítal radu který ze zprostředkovatelů televizního vysílaní vysílá ve full HD kvalitě v současné době ( Zlínský kraj).

petr (23.1.2008 23:57:50)

Aby si mohl sledovat HD kvalitu tak potrebujes kontinualne 8 Mbit/s(treba u 802.cz potrebujes 14 Mbit ale jim to jede na optice takze to maji v klidu) Kdyz vezmu v uvahu ze nejrychlejsi ADSL od O2 ma maximalni rychlost 8 Mbit a realnou tak 5-6 tak si HD vysilani ani nespustis a i kdyby se ti to povedlo tak ti to vyzere 100% linky takze by si zase nemohl sledovat net

anonymous_uživatel (24.1.2008 13:05:35)

I kdyby to běželo na těch 6 mbitech tak to he 700kB/s na HD teoreticky v pohodě stačí, to máte za hodinu nějakých 2,5 GB dat a když je tam dobrá komprese, tak by to klidně mohlo být i 720p a to už se považuje za HD. Nevím jesli si to nepletete s Full HD? Na to už by 8mbit od O2 stačilo jen stěží. Při kompletním vytížení by o2 mohlo dělat těch 7mbit zhruba, pro lidi blízko k ústředně a s kvalitním vedením. no a to je nějakých 870kBs za hodinu přes 3 GB, to je HD úplně v pohodě.

petr (24.1.2008 13:21:05)

je mozne ze pouzujou jenom 720p a k tomu nakou kompresi ale i tak to nebude pro vsechny

pavel z ostravy (26.1.2008 18:18:23)

O2tv vysílá v hd kvalitě novu i čt....jede bez problému, zároveň serfuju na internetu a měřiče rychlosti měří minimální výkyvy...stream jede na jiné frekvenci než data, takže se vzájemně ovliovňují minimálně...bydlím od ústředny vzdušnou čarou asi 8km a je to ok..a to bydlím v RD na okraji města, dalo by se říci na vesnici

Pavel (27.1.2008 17:58:17)

8km to máš nějaký ideální vedení, ale určitě ti nejde HD....nebo máš dislam podstatně blíž.

Anonym (28.1.2008 11:05:02)

Přesně tak, O2 ani nezřizuje O2Tv pokud jste dále než 3 km od DSLAMU.

lol (1.2.2008 08:19:32)

ja mam o2 tv a k tomu 4 mb internet.. o2 tv sem roztahal na 2x telku a 2 krat hd projektor o obraze 3 metru.. o2 tv jede stale vubec ji neviypinam.. a rychlost netu mam kolem 3,3mb stale bez problemu..nikdy sem nezaznamenal ze by to melo kvuli tv nejakej vykyv rychlosti.. technik me rekl ze to ma vymezenou 3mb rychlost ciste jen pro tu tv zadne kostickovani ,žadne spomaleni, a na 3 mtrov uhlopricce s porovnani s analogovem je to paradicka... asi tu pise hafo lidi peknych hovadin jelikoz to beztak ani nemaj..

lol (1.2.2008 08:20:01)

1x projektor hh

Zajda (18.4.2008 08:26:26)

Člověk který má na FullHD projektor(cca 120 000Kč) si již přeci může dovolit jinou IPTV službu než od O2. Vyaše investice je poněkud nerozvážná. I když řekněme si na rovinu. Co je dneska nějakých 120kkč.

Ben (27.1.2008 23:38:17)

bez problémů to možná jede i když o tom také pochybuju, mě to časté kostičkování, aretfakty v obraze moc v pohodě nepřipadá, navíc O2 v HD nevysílá, vsílají pouze přepočítaný obraz z klasického tv vysílání !!!! a ještě při malém daotvém toku, to s HD vysíláním nemá opravdu nic společného. Zkuste se podívat na skutečné HD vysílání přes satelit a pak říkejte co jede bez problémů .....co se týká dat, tak nic na jiné frekvenci nejede :-))) Je vidět, že nejste z oboru.Max reálná kapacita datového přenosu přes ADSL je cca7Mbit/s a toto se dělí v modemu na přenos dat a pro O2tv.

Pavel (28.1.2008 16:15:07)

O2 používá MPG4, pro HD redy stačí 6M, v modemu je to nastaveno tak že má televize přednost, takže co zabere o to se "může" zpomalit net.

Ben (29.1.2008 09:34:43)

6M vyhovuje pro normární MPEG2 klasické vysílání. O2 v HD nevysílá, pouze vysílá přepočítaný obraz do vyššího rozlišení, takže to nemá s HD vysíláním nic společného :-)))Kdyby vysílali v HD, tak by potřebovali aspoň datový tok pro HD v MPEG4 kolem 12M, aby obraz byl kvalitní. Takto se např. vysílá přes satelit nebo v DVB-C v kabelu. Navíc k čemu je, že se o to zpomalí net nebo nejede už vůbec a ještě k tomu nemůžu současně využívat víc tv v domácnosti !!!!

Idol (30.1.2008 23:01:55)

Ha Ha Ha, Bene ty si ale idiot :-))

Honza (31.1.2008 04:11:27)

obvykle se do osocovani nepoustim, ale Idol ma tentokrat pravdu na 720p opravdu 12Mbit nepotrebujete, obzvlast pokud se pouzije mpeg4.

Anonym (2.2.2008 08:59:05)

Nechcu se nikoho zastávat, ale tamta poznámka "takže to nemá s HD vysíláním nic společného" je naprostá pravda a telekom (jako ostatně vždy) nekalým způsobem láká lidi na rádoby HD. Apropos, nároky na datový tok se udávají v jeho maximálních požadavcích - tedy ne nějaké průměry, nebo toky při nehybné scéně. Při rychlé scéně (výbuch) to kostičkuje i na tom rádoby HD alá telekom. Na skutečné HD jako High Definition telekom nemá a ještě dlouho mít nebude ! Klidně si buďte hrdí na to, jak vám to doma pěkně hraje v HD, ale neinformovanost, fyziologie oka a česká ješitnost bohužel z toho telekomáckýho braku High Definition neudělá.

Zajda (18.4.2008 08:22:22)

12-15Mbit je potřebný tok pro vysílání HDTV kompresí MPEG2 a nikoliv MPEG4. Asi jste se spletl. Víc TV v domácnosti teoreticky používat při sledování jednoho kanálu jde, nicméně takto není služba nastavená. Na více kanálu byste už potřeboval jinou přenosou technologii.

Nevim (30.1.2008 18:20:50)

O2 v HD nevysílá!!!!!!To je jen reklamní trik a pochybuju že 8 km od ústředny bude ideálně běžet IPTV přes ty jejich kabely.ADSL a O2TV používaj stejný frekvence a to znamená , že se ovlivňujou.

ja (18.4.2008 20:04:36)

Opravdu to máš připojené k ústředně vzdálené 8km měřeno vzduchem? To se mi vůbec nezdá. Já mám vzdálenost 4,8km po drátu (změřeno při problémech firmou O2), platím 4Mbit, reálně běhám s internetem pouze na 3MBit - ale bezproblémově pouze bez splitru, a zřízení O2Tv mi ten jejich net systém vůbec nedovolí.

fery (24.1.2008 11:25:38)

taky teď řeším otázku jestli HD nebo FULL HD telku, O2TV bohužel nemůžu mít ,nevychází to vzdálenostně, ale pořídím HD satelitní přijimač, neví někdo jestli přes satelit vysílají nějaké zahraniční stanice ve FULL HD nebo pouze v HD, borec v elektrowordu mi tvrdil že pouze v HD __???

Anonym (24.1.2008 22:11:38)

pokud chces koukat na blueray/hddvd nebo parit na PS3/Xbox360 tak si kup FULL HD(1080p) televizi.. pokud chces jen koukat na hd televizni vysilani tak si kup HD Ready(720p) televizi.. jinak snad netreba pripominat ze takovy 1080p film vypada skvele i na 720p televizi, nedavno sem se koukal na Fear and loathing in LV hddvd z PC pripojeneho pres hdmi na 720p LG lcd tv a neco tak nadherne ostryho a detailniho sem snad jeste nevidel

Anonym (24.1.2008 21:56:57)

pokud vim tak ve full hd(1080p) nevysila zadna televize, zatim je to jen domena Blueray a hddvd disku.. hd televize vysilaji v 720p

Anonym (28.1.2008 19:00:24)

Zkus zajít na jakoukoliv značkovou prodejnu O2, požádej o ovladač a koukni se na to vysílání přímo sám... Téměř na každé prodejně mají plazmu na testování O2TV...

(29.1.2008 09:08:57)

Osobně HD o O2 používám. Mám Sony HD (ne Full), ale to je jedno. V tomto rozlišení to nejede a Blueray nemám :-). Na CT1 a Novu koukám již jen práve přes kanály 160/161. Žádné problémy s výpadky, kostičkováním nemám. Jsem 1100m od ústředny. Obraz je naprosto čistý, ikdyž je do HD převáděn. Ale některé pořady má Nova v HD již přenášené. Na zprávy Novy koukám jen z tohoto důvodu :-). Tam je obraz moderátorů neskutečně čistý a detailní, opravdu na požitek. Obsah nekomentuji... Mám 6MB a jedu s HD v pohodě. Je pravda, že pak mi jede net třeba 60kbps :-). Ale v okamžiku, kdy jsem na netu, nekoukám na TV :-). Osobně doporučuji, není zde nic špatného, jen lepší obraz. Nedejte na řeči lidí, kteří jen O2 kritizují a doma koukají na analog, s O2TV nemají zkušenost. Zkuste vyhledat někoho v okolí, kdo to má. Nějaké info je zde http://www.cz.o2.com/o2tv/cz/co_je/testovaci_vysilani_o2tv.html.

Ben (29.1.2008 09:43:53)

Nevím co je na O2 dobrého, nemožnost používat v domácnosti současně více než jen jednu tv, nemožnost současně plnohodnotně sledovat tv a být připojen k internetu, nekvalitní obraz použitelný pouze na menších úhlopříčkách tv do 55cm, časté artefakty v obraze, vysoké prodelvy při přepínání programů,vysoká cena. Službu jsem měl a rád sem se jí zase zbavil, dnes jedu přes kabelovku (DVB-C), lepší obraz, každý se doma můžeme dívat na co chceme a děti můžou být současně na internetu 12MB a ještě telefonuju zadarmo. Jsem šťastnej že nejsem u O2.

Anonym (29.1.2008 20:01:54)

A to si eště nemluvil o dostupnosti, která je tak ubohá.Tahle technologie má cenu tak na optice.A telekomáckejch kabelech.

Anonym (30.1.2008 18:13:29)

* A ne na telekomáckejch kabelech.

LL (30.1.2008 12:53:14)

Ze by DVB-C bylo mozno sledovat na vece televizi? No teoreticky ano, pokud si ke kazde priplatis STB. O kvalite u UPC nechci polemizovat, mel jsem kdysi analog a spokojeny jsem nebyl, ale to je kdysi a mozna jen v konkretni lokalite. Na kvalitu O2TV si stezovat nemuzu, pochopitelne moznost sledovat TV a byt na netu je, pouze u HDTV kanalu je rychlost netu hodne snizena, zalezi na kvalite/vzdalenosti linky. A dostupnost O2TV vs. DVB-C je opravdu neporovnatelna (ale opacnym smerem :-)

Anonym (1.2.2008 08:43:36)

"nemožnost používat v domácnosti současně více než jen jednu tv - je dáno technologií (to samé platí pro digi kabelovky také). A co vím, tak v dohledné době O2 nabídne i tuto věc. "nemožnost současně plnohodnotně sledovat tv a být připojen k internetu" TV i net jede společně OK. Nemusím koukat na HD a vten okamžik jede net v poho. Mám 6MB při zapnuté TV jede kolem 4MB. Je možné pochopitelně zvednout na 8MB a zvýšení rychlostí u O2 bude, myslím tento rok. "nekvalitní obraz použitelný pouze na menších úhlopříčkách tv do 55cm" nesouhlasím, mám 32palců a obraz je čistý ostrý. Možná věc vaší linky, TV? Nevim. "časté artefakty v obraze" - blbost, nic takového nemám, kostičkování tak 1x za měsíc na 1s. Asi mám zázračnou linku, nevo je to o něčem jiném :-). "vysoké prodlevy při přepínání programů" - 2/3s?? jsem s tím OK. To je asi osobní věc. "vysoká cena" dá se snížit spojením služeb. Co člověk, to názor. Ale píšu co doma vidim a mám. Trochu pochybuji, že jste O2TV měl...

Anonym (2.2.2008 12:19:56)

Mám stejné zkušenosti jako Vy, Ben aneb "jedna paní povídala" zřejmě nemá žádné osobní zkušenosti se službou nebo má jeho patnáctiletý kamarád špatnou linku.

slva (27.4.2014 07:49:30)

Naprosto souhlasím, kdo nevyzkouší neuvěří.

Midnight (29.1.2008 12:15:22)

Nevim jak je to s O2 HDTV, ale od O2 by sem uz nechtel v zivote nic...stačí mi ten net o rychlosti 4kB/s

hdo2 (30.1.2008 14:21:33)

HD od O2 ma parametry 1440x1080 (1080i) a bitrate kolem 5,5 mbit.

Petr (1.2.2008 14:16:15)

Nepleťte si pojem HDTV a vysílání v HD kvalitě! HD TV je zařízení, tedy v našem případě televizní přijímač, který umí zobrazit obraz 1080 a více řádek a formátů HD existuje několik. Nejdůležitější je aby TV umělo zobrazit 1920 x 1080 a dále musí být vybaven konektorem HDMI, který dokáže propojit televizor s přehrávačem digitálně, tedy bez ztráty kvality. Pozor! ne všechny televizory, které mají označení a logo HD ready splňují uvedené parametry! Televizní signál patří k těm nejméně kvalitním, alespoň co se týče rozlišení. Na tom nezmění nic ani digitalizace TV vysílání ! Doma mám UPC kabel/digitál, s kabel analogem. A k čemu mi to je, když jejich settopbox není vybaven výstupem HDMI? Více zde: http://www.video.az4u.info/redakce/index.php?clanek=21139&xuser=&lanG=cs&slozka=3923

Anonym (4.2.2008 08:07:19)

Ony by se děly věci, kdyby set-top boxy v české republice měly možnost připojení přes HDMI. Ukázalo by se totiž, že to co se u nás vysílá (včetně satelitního vysílání) pod označením HD vůbec není HD !!!

Michal (18.4.2008 02:55:00)

Nemám sice TV, která umí HD ready (nižší norma) nebo dokonce full HD 1080. Set-top-box však údajně umí obě dvě HD normy. Ale jsem názoru, že na kanálech 160 (ČT1 HD) a 161 (Nova HD) se vysílá pouze ve formátu HD ready 720 řádků. Mám 4 megabitovou linku, ale ADSL běží až po maximální současný strop technologie ADSL = tj. asi 7 megabitů (jsem 100 m od ústředny, výborný signál). Takže můžu jet naplno 4 mbity internet (cca 440-470 kB/sec.) + max. do 3 megabity běžná TV. Ale POZOR, když přepnu na 160 nebo na 161 - tedy na HD, tak mi klesne download netu na 10-11 kB (80 kb!!!), upload zůstává na původní hodnotě okolo 28-30 kB. (256 kb). Takže pokud se nezvedne CELKOVÁ rychlost ADSL alespoň na 8-12 megabitů, nemá smysl o HD (zřejmě ani 768 ř.) ani uvažovat, POKUD chcete zároveň ještě surfovat po netu. Těch 10 kB/sec. je totiž jen maličko rychlejší, než dřívejší modemy 56 kb... Datový tok je max. 3 megabity při běžné TV a 7 megabitů pro HD TV. Dokáže někdo z datového toku 7 megabitů určit, zda se vysílá jen "ready" 768 nebo snad dokonce "full" 1080 řádků? Na full je to asi málo, že... Díky za info na mail. M.

antonin (8.4.2010 07:56:10)

chtel by se zeptát jestli vysilate hd ful tv,nebo hd relady