Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Microsoft straší piráty. Důvod?

Microsoft straší piráty. Důvod?

Anonym (25.4.2008 00:00:00)

Microsoft začal s novou protipirátskou ochranou Windows. S celou „bubu kampaní“ se dostal i do českých rádií, televizních zpráv a dokonce si nechal udělat i televizní reklamu. K čemu to? V Česku, kde je malá míra pirátství, taková akce? Jedno vysvětlení tady je.

Anonym (25.4.2008 00:30:00)

pirati vypnete stahovani updatu a myslim ze budete za vodou(do dalsiho SP)

Anonym (25.4.2008 01:03:26)

ty budeš očividně nějaký odborník : )

pseudonim (25.4.2008 12:03:48)

no on ne ale nekteri odbornici urcite na naky vychytany krek prijdou tak ze aktualizace nic nepoznaji :) stejne jako je to ted udelane na XPckach

Kossik (25.4.2008 19:59:10)

Vzdyt zase jen strasi a strasi.. jako to bylo v pripade SP1.. Instalace SP1 a? Vse jede normalne jako predtim... A pokud by se neco objevilo, staci vypnout aktualizace a opravdu jen pockat par tydnu, nez se to zase vyladi. :-)

Tinker (26.4.2008 01:06:43)

instalace SP2. Hodinu zůstal na cca 30% a pak totálně zatuhnul. Jakákoli odinstalace apod. neúspěšná - notebook se zapínal půl hodiny a strašně se plazil. tohle není reklama, ale s Ubuntu se mi nic takovýho nikdy nestalo :) Akorát to formátování HDD se povedlo až napotřetí - starej notebook a XP se drželo vší silou...ale neudrželo;)

Kossik (26.4.2008 22:37:47)

Tak ona instalace SP2 dodatecne je od zacatku znamy problem.. Do toho se pusti jen sebevrah. Za to upgrade na ubuntu 8.04 probehne hladce a snadno.. Taky uz ho mam za sebou :-)

pepeq (1.5.2008 07:13:51)

ako sa v ubuntu 8.04 zmeni frekvencia a rozlisenie monitoru?

Windows XP Prof. (1.5.2008 01:29:56)

Instaluji měsíčně několik PC s WinXP+SP2 a tohle se mi ještě nestalo, myslím si že chyba bude někde mezi uživatelem a klávesnicí :-)

David (9.5.2008 18:17:31)

Mě se zase nikdy tohle nestalo s XP, naopak Ubuntu mým pokusům o instalaci trpělivě odolávalo :-D Každý máme své individuální zkušenosti :-)

simi (25.4.2008 08:24:46)

Lidi se bojí nového a jsou líní. Proto radši pirátěj nebo cpou horentní sumy Microsoftu. Linux umožňuje prohlížení internetu, fotek, filmů, psaní mailů, dokumentů atd. to vše velmi lehce a intuitivně. Pro většinu lidí dostatečné. Jen to zkusit. Nezahrajete si na něm ale hry. Většina lidí příjde do styku s počítačem právě přes hry. A právě na Windows. Pak už je pro ně těžké učit se něco nového.

Pavel (25.4.2008 09:06:01)

Jenže právě hry jsou to poslední co mi ještě na Linuxu chybí..škoda. Jinak právě sem dotahal Ubuntu 8.04., vracím se kl inuxu. Nehodlám pracovat s produktem firmy, která se uchyluje k mafiánským praktikám a terorizuje zvláště ty, co mají Windows legálně. Chápu, že jim to funguje, ale účastnit se toho nehodlám, když nemusím. Už předchozí verze Ubuntu mi dělala dobrou službu. Kdyby na linux byly nové hry, nepotřeboval bych ani XP..bohužel třeba Sims2 na linux nepojedou a tak by mě s tím žena moje vyhnala...musí tedy mít aspoň XP pro sebe...nějaký home sem nafasoval s Notebookem. To mi staci. Vsichni mate svobodu volby..neni duvod se tu rozcilovat nad jednim ci druhym OS...me je jedno jestli Linux je nebo neni zdarma. I Visty bych si koupil..ale nebudu si prece plivat do ksichtu sam. Kdyby MS zjednodusil licencni politiku, snizil ceny v ČR na cca ty americké a přestal pořád někomu vyhrožovat...tak by prodal možná víc, vČR a okolí určitě.

Tinker (26.4.2008 01:04:17)

co se týče her, tak vim že přes WINE běhalo delta force(stačí ukořistit na torrentu) a jinak přímo pro linux je OpenArena - takovej Quake 3 ;) Ve škole si to všichni oblíbili.sice tam jsou XP, ale tak hrát multiplatformě, no neberte to;)

Anonym (26.4.2008 13:39:41)

Zahrajete si na nem vetsinu i tech nejnovejsich her jako CoD4, bioshock, wow, atd prez wine stejne jako pod windows .. Takze ani o hry neni nouze, a to nemluvim o tom, ze jich je spousta i primo pro linux napr. Enemy Territory: Quake Wars, brzy i Unreal Tournament 3, Quake 4 a spoustu dalsich, k dispozici je i hodne her zdarma, doporucuji sauerbraten - velmi pekna grafika .. www.sauerbraten.org

Marek (25.4.2008 09:40:14)

Už to vypadá jako Microsoftí diktatura. Na protest toho jdu do Linuxu. Ještě jsem to nikdy nezkoušel, ale vím, že Visty si nikdy v životě nekoupim už kvůli tomu, že se Microsoft tváří jako pravý český politik, který se snaží z těch pitomých Čecháčků vytřískat co nejvíce peněz. A my si to klidně necháme líbit. Co na tom, že se tu uveřejní tabulka s cenovým rozdílem Vist v USA a ČR? Nikdo s tím přece nic neudělá. Až se Microsoftu bude chtít, tak zase zlevní o nějakou tu stovečku. Jdu se učit nový systém. Legálně!!!!!!!

Pavel (25.4.2008 13:59:11)

Držím ti palce. Záleží co na počítači děláš. Ja sem souběžne pracoval na Linuxu i na Xp. Oboje má svoje, ale linux je opravdu dnes moderní OS a pokud se nenecháš odradit, po chvíli si to vyladíš tak, že ti bude počítač dělat opravdu radost..

Muf (25.4.2008 19:27:47)

Tak tak, když se s tím člověk naučí a vše si vyladí tak, jak chce, tak už se jen dívá, jak vše šlape přesně tak, jak má

Kossik (25.4.2008 19:52:39)

Presne tak. Preju linuxu hodne stesti, at ho takove praktiky MS jen posiluji..

Spirit_Crusader (2.5.2008 12:01:45)

Ja na notesu taky zkusil opensuse, ubuntu a zustal jsem u Ubuntu(az na jeden radek kvuli zvukovce bez problemu) .)

Tinker (26.4.2008 01:01:24)

Já včera nainstaloval Ubuntu 8.04 (ubuntu.cz) a pohoda;) Abych se nenudil, tak mi dělá společnost openarena, na hudbu amarok a na filmy totem :)

V.F. (26.4.2008 07:07:53)

Kdo vyzkouší LINUX, nemá jeden jediný důvod vracet se. Dokonce i účetnictví fungující pod Windows mi na LINUXu ve WINE jede. Není na co čekat, když si koupíš MANDRIVU 2008 za 600,- tak máš 32 i 64bit verzi OS a ještě 2DVD SW a různých ovladačů. Pokud je ti líto 600,- Kč tak si to stáhneš z internetu a máš to zadarmo a legálně. MS i s B.G. Ti může !!

ert (29.4.2008 13:47:04)

vyborne, takze se hlasim jako prvni clovek, zapamatuj si to, abys priste netvrdil nepravdy. (ps: znam jeste dalsi, dokonce i studenta informatiky, ktery pouziva linux jen k nutne praci do skoly, na ostatni win) vyzkousel jsem linux: ubuntu, opensuse, mandrivu, fedoru... ale jsem zpet u windows, linux proste v mnoha oblastech nestaci. priklad: ! zobrazovani pisma v linuxu je nesrovnatelne horsi oproti windows, zatimco pod windows se text cte prijemne diky cleartype (vyuziva vlastnosti lidskeho zraku lepe videt rozdily v hloubce, namisto v barevnem kontrastu), v linuxu me hned bolely oci, cteni je neprijemne, nahrazky nefungoujou dalsi: a. ui, graficke prostredi - linux zvlada spoustu neuzitecnych hloupustech, jako horici plochu a dest na plose a buh vi co, ale jednoduchy, prehledny a moderne vypadajici system to zdaleka neni. gnome vypada jak namalovanej v \"malovani\" a kde na tom neni nijak lepe. b. open source neni schopnej reflektovat vyvoj gui, microsoft prisel s ribbon, os vypada porad stejne poslednich nejmin 15 let

Kossik (2.5.2008 10:11:05)

To je nejspis vec nazoru. Mne a znamym vice vyhovuje pismo na linuxu. I to se da ruzne nastavit. Jaka je Vase predstava jednoducheho, prehledneho a moderne vypadajiciho OS? Vazne nechapu, jak Vam gnome muze pripadat jako omalovanka, kdyz ho srovnam s XP/Vistama.

ert (9.5.2008 02:28:20)

pismo se sice v linuxu da nastavit, cleartype se da ukradnout z windows, legalne to jde tak, ze si clovek kvuli tomu koupi distribuci win. takze bud platit za win nebo stejne pouzivat nelegalni soft. asi jsou i nahrazky, ale mne nevyhovuji. nerekl jsem, ze jsou jako omalovanky. rekl jsem, ze vypadaji jak namalovane v "malovani". ta graficka uroven je imho nizka. nejlip je to treba videt kdyz se kouknes na gnome 3d "kostku". porovnej treba vyhledavani vista: http://www.istartedsomething.com/wp-content/uploads/2006/09/search_1.jpg a vyhledavani gnome: http://www.cyberciti.biz/tips/wp-content/uploads/2007/06/gnome-search-tool.jpg oo vs ms office http://wiki.services.openoffice.org/w/images/8/81/Notes2_2007-09-08_GeneralMockups_View.png http://techgurls.blorc.com/wp-content/WordVista.png nevidiz rozdil?

ert (9.5.2008 02:32:36)

oprava, oo: http://www.tokonoma.de/software/flashcard-howto/screen05.gif

Coellon (9.5.2008 18:22:04)

Tak, ted zapni compiz dej tam pekne tema a zaber take celou obrazovku... On vyrez oproti zmensenine cele obrazovky skoro vzdy vypada hur. I tak by asi Vista vypadala lepe, ale zdaleka uz ne o tolik.

Anonym (12.5.2008 14:02:56)

Gnome ale zadnou 3d kostku nema, to poskytuje program compiz, compiz-fusion, prip. beryl .. proc bych mel pouzit cleartype pismo, kdyz je k dispozici mnoho lepsich ? Kdyz vam puvodni vzhled gnome nevyhovuje, tak proc si tam nedate nejaky styl .. Myslim, ze kdybyste videl co vse se s tim da udelat, tak byste mlcel .. Jinak vetsina wm jde nastavit mnohem vic a je o hodne prehlednejsi, logicteji usporadana, atd nez to co znate na windows .. Vy jste zvykly na neco jineho, vsichni kdo linuxovym distribucim trochu rozumi, nebudou kecat takove nesmysly .. Linux jste videl akorat na tech obrazcich, to je asi tak vse. Klidne napiste, ze jste jednim z vyvojaru - ale je jasne, ze tomu absolutne nerozumite a nevite, co vsechno se s tim da provest ... Mimochodem, nikdo vam nebrani pouzit jiny desktop environment, a to co jste videl v nejake distribuci neznamena ze to je tak vsude a pokazde .. Distribuci je par tisic, a navic ty graficke prostredi vyuzivaji i jine systemy jako treba bsd. Nemuzete rikat, ze ten linux vypada hnusne, protoze kdyz prijdete k nekomu jinemu, "jeho linux" bude vypadat naprosto jinak. Vse zalezi na distribuci a hlavne se nesnazte nekoho poucovat a rikat co je lepsi bez opravdovych dlouholetych zkusenosti.

Anonym (5.5.2008 14:43:02)

Takové účetnictví vám ale nikdo podporovat nebude když se ukáže problém. Na Wine nejde ještě spousta věcí. No Flame. Používám lecjaké operační systémy.

Tomáš (25.4.2008 10:18:29)

Já si myslím,že ta akce je zbytečná.Lidi stejně přijdou na nějakou vychytávku a taky průměrná domácnost nemá peníze na software za 8000Kč,vždyť to je nesmyslné.Já si teda Windows nikdy nekoupím!!!To bych byl blázen!!!

petr (25.4.2008 12:26:19)

jakych 8000 ?? dyt XP Home OEM stoji 1700 a Vista premium 2200. takze ceny nejsou nijak vysoke

Rouchi (25.4.2008 13:01:46)

TO je sice pěkné, ale 2200 win, 1500 office, + cca 500 ročně za antvirus, + 6000 za internet. to je takový nejnutnější základ, když bych přidal jakýkoli další software je to + 500 - 100000 za nějaký další software (ta vysoká suma - photoshop, autoCAD, archiCAD, inventor) pak když si k tomu připočtu dalších 500 za každých 10 písniček který si chci občas poslouchat, + 800 za každý film na který se párkrát podívám, + 800 - 1500 za každou hru, kterou si jenou dvakrát projdu, jsem na částce absolutně neuměrné českým platům chápeš ?? až bude win za 100, office taky, antivius za 100 rocně, internet za 100 měsíčně, a cena ostatních softwarů se sníží na 50 - 1000kč, album hudby bude za 50 a filmy taktéž, NEBO platy budou místo 15 000 korun nějakých 80 - 100 000, tak já půjdu a šechny ty věci si budu kupovat. navíc nevim proč bych si měl kupovat software, když nesmyslné osse, platím poplatek za preventivní "kradení" softwaru tak to beru tak že si to platim a hotovo. na závěr proště legalizace windows řeší jenom to, že mrkvosoft dostane všechny peníze za svůj soft (protože si může pomocí nějakých spywarů a podobných svinstev, ktere naintegruje přímo do systému) a ostatní softwarové firmy budou o své peníze nadále přicházet... prostě řešení je pouze razantním snížením cen, nebo markantním snížením platů. sorry, za chyby a překlepy.

PíK (25.4.2008 13:15:41)

hmm, zajímavé, ..., takže když nemáš na eSkovej Mercedes, ale jen na Fabii, tak si ho prostě ukradneš?!?!?! Když na to nemáš, tak si to holt nemůžeš pořídit. Tak nebudeš mít za 6.000 Internet, za 100.000 Auto/ArchiCAD. ... To je to typický zku-rve-ný češství.

Pavel (25.4.2008 13:49:51)

Má pravdu ale..děláme tu stejnou práci jako v jiných zemích za půlku nebo čtvrtinu peněz a za všecko platíme už pomalu víc..Já chci taky Wondows za 99babek jako v číně..A krom toho nemůžeš srovnávat "krádež" softwaru a krádež auta. Protože tím, že si ukradneš Photoshop domu na to, aby si v tom editoval fotky z dovolené, tak Adobe nemá žádnou škodu..Stejně by sis to nekoupil. Zatím co když ukradneš auto...tak vzniká škoda..už tím, že prostě byl nějaký výrobní náklad a to auto má nějakou cenu i když stojí na dvoře automobilky. Ale prostě když by nešel ten Photoshop okopírovat..tak bys použil Gimp a nebyl bys linej. Když jde..tak si ho okopíruješ. Není to to samé.

Anonym (25.4.2008 14:18:03)

Tak za prvé.... To, že v zemi A stojí nějaký produkt x a v zemi B y je naprosto normální. Nikoho asi nepřekvapí, že u nás stojí Budvar 30,- a v Německu €2,50 (a to jsem to ještě nejspíš podcenil). Navíc s velikostí čínského trhu se tomu vůbec nedivím. Stačí si uvědomit, že v Číně je stejně potenciálních zákazníků jako v západní Evropě, který ale píšou stejným jazykem, mají podobné návyky atp. Navíc tam MS nikdo neprudí se stamiliónovejma pokutama. Co se týče té kopie Photoshopu... Jistě, že Adobe vznikne škoda. Jejich hlavní investice nebyla do toho "výrobku", ale do know-how s ním spojené. Pokud si necháš navrhnout barák, pak si plány ofotíš a architekta vykopneš, tak mu taky nevznikla žádná fyzická škoda, ale ve skutečnosti si ho okradl. V tom vidím zásadní rozdíl oproti multimediálnímu průmyslu, kde v podstatě neexistuje konkurence, ceny jsou vytvářené v podstatě kartelově a navíc mají produkční společnosti několik příjmových kanálů.

Mike (25.4.2008 16:01:40)

Tak to já si nemyslim... architekt totiž trávil mnoho času na projektování konkrétně Tvého domu. Adobe trávil mnoho času na vývoji software pro jinou cílovou skupinu (dělal by to i kdyby věděl, že si ho nekoupíš). Naopak si myslim, že firmy jako je Adobe jsou v podstatě rádi, že si je obyč lidi pirátí domu místo gimpa. Ty lidi by si ho totiž nikdy nekoupili, ale je velká šance, že jednou třeba budou pracovat ve firmě, kde si budou vybírat v čem budou pracovat.... nebo, že se jich známej zeptá na doporučení apod. A co ty lidi známému nebo firmě asi poradí aby koupila?

PíK (25.4.2008 16:17:31)

hmm, zírám, ..., bez ohledu na to, co všechno se ve všem amortizuje, co koho co stálo času, materiálu, apod. je to pořád krádež. Je to jako s tou scénou v jednom filmu. Proč pivo můžu a marijánku ne? Protože momentálně žiješ v zemi, kde je pivo legální a marijánka ne. Proto tvrdím, že uvedený přístup je prostě krádež. rozdílnost cen: je v různých zemích jasná, logická a opodstatněná. Nikoliv však argumentace, kterou je v totmo případě takový krok podpořen. V extrémním případě si je totiž nutné uvědomit, proč je SW tak drahý. Troufám si tvrdit, že značná část (desítky procent) cenových nákladů na vývoj SW jsou bezpečnostní prvky proti kopírování. A teď se vrátím k té Číne. Proč máme v Evropě přebírat náklady na bezpečnostní prvky, které v Číně, kde je míra SW pirátství vysoká, neplatí. Tedy oni neplatí to, co vzniká z velké části také kvůli nim. To je to co mi vadí.

Anonym (5.5.2008 14:40:51)

Nelze se blahosklonně poddávat zákonům. Mnohdy zákon vytvářely píše lobbystické skupiny(třeba jako jednotný zástupce práv autorů- OSA) než lidé se zdravím rozumem a právním povědomím. Argumentovat tím, že je něco pirátství nebo krádež jenom proto, že to porušuje zákon je do nebe volající mentální nevyspělost. Typické čecháčkovství. Takový zákon je evidentně špatný a měl by být přepracován či zrušen. Zákony jsou tu od toho aby udržovali řád ve společnosti a ne řád ovládal je. A pane mýlíte se. Bezpečnostní prvky tvoří zanedbatelný zlomek. Nejvíce stojí marketing a samotný vývoj. Ani Microsoft nevyhazuje za bezpečnostní prvky příliš mnoho peněž.

franta (25.4.2008 19:21:16)

To, že v zemi A stojí nějaký produkt x a v zemi B y je naprosto normální. Ano to je, ale není normální, aby mi někdo v licenční smlouvě zakazoval používat produkt v jiné zemi, než byl koupený. Doporučuji všem moralistům aby si prvně přečetli pořádně alespoň jednu licenční smlouvu. Byli byste za takových podmínek ochotni koupit rohlík, auto, či cokoliv jiného?

tondach (25.4.2008 14:11:29)

A jenom taková poznámka pro srovnání lidi co maj takový fára jsou daleko větší zloději než někdo kdo si pro vlastní potřebu stahne nějakej soft.

Muf (25.4.2008 19:24:06)

A to je další typický příklad češství-jak má někdo peníze, automaticky je musel ukrást, nebo nějak jinak podvodně získat

petrp (26.4.2008 19:46:25)

To je realita!

Milionar (27.4.2008 15:02:59)

Ne, to je jen zavist.

tondach (27.4.2008 15:10:50)

To neni závist pokud si na tokový auto kdokoli vydělá poctivě tak mu to budu přát ale jak jsem psal 99% těchto lidí jsou buď zloději nebo lidi co restlituovali domy což je ve většině případů to samé. Lidi kteří si na to vydělali svojí pílí by jsi spočítal na prstech jedné ruky to je bohužel realita našeho staátu. Kde ve vládě jsou zloději největší.

tondach (26.4.2008 22:23:08)

Bohužel to u nás platí z 99%

Anonym (29.4.2008 10:38:26)

A znáš někoho takového, kdo si z průměrné výplaty (nyní v ČR kolem 22 litrů) koupil vilu za 15 melounů? Mám nad sebou nejmíň 30 manažerů, kteří mají smluvní plat od 50 litrů výš a jejich přínos pro firmu je nulový nebo zanedbatelný. Kdybych si pokoutními cestami a sám nezorganizoval práci, tak neudělám nic. Tihle manažeři mě okrádají dalekovíc, než já nějaký mrkvosoft s jejich podělanýma vistama.

Kossik (29.4.2008 11:38:34)

Ale i tak je to prece legalni prace. Jejich praci treba nevidis, ale nikdy nevis, jestli by firma treba bez nich dal fungovala.

Anonym (30.5.2008 12:20:09)

chlapecku, vis na cem vydelavaji manazeri? ne na tom, ze okradaji ostatni... ne, oni vydelavaji na tom kolik prace jsou schopni ridit... a ridi i tu tvoji... a možnost prihlasit se na konkurz ma každy, zaleži na schopnostech... a pokud je ty nemaš, tak nenařikejte nad temi, kdo je mají... mel jsi stejnou možnost... nikdo se nenarodil jako manažer...

ABC (25.4.2008 17:48:30)

Už zase nějaký hňupský moralista. To mě vždycky rozesměje, ať už se krade nebo ne. A na čechy nenadávej chlapečku. My jsme na tom oproti jiným ještě dobře.

Anonym (29.4.2008 13:21:04)

to, že jsme na tom ve srovnání se spoustou jiných národů ještě dobře, nepopírám. Ale proč se mám srovnávat se Zimbabwe, Ugandou nebo Bolívií. Mne zajímá srovnání s Kanadou, Skandinávií, Velkou Británií, Holandskem, ... min. k těm bych se chtěl srovnávat. A tam si myslím, že hodně pokulháváme. Nemyslím si, že je to hňupský moralismus.

Kossik (25.4.2008 19:44:14)

Tak si koupim pocitac a budu na nej koukat, jak krasne ten case vypada a jak je vypnuty tichy.. :-) MS by mel byt vubec rad, ze si to lidi nainstaluji aspon nelegalne.

PíK (29.4.2008 13:21:59)

bez komentáře ...

Anonym (30.4.2008 07:06:44)

Když jsem si přečetl všechny vaše posty v této debatě, došel jsem k závěru, že si akorát užíráte zdraví s průměrem, nad který vy vysoko čníte. Mirek Dušín, nebo tak něco... Ke všem těm blábolům, které vám připadají tak hrozně divné, si ještě přidejte jeden ze základních ekonomických axiomů, totiž že i pracovní síla je zboží podléhající ekonomickým zákonitostem. češství já vidím spíš v tom, že se prodáváme příliš levně v poměru k hodnotám, které těm, kteří naši pracovní sílu kupují, po nás zůstávají. A tam kde to jde, je přisáto nemálo politických a manažerských pijavic, kterým pak Češi závidí, protože jim nic jiného nezbývá, než je živit a dívat se na to, jak u koryta hlasitě mlaskají.

franta (30.4.2008 09:18:31)

Ač nejsem přítelem vulgarismů, pod ten druhý odstavec se podepisuji.

PíK (1.5.2008 12:52:48)

ale vůbec nad nic nevyčnívám, naopak, osobně se řadím do toho nejsurovějšího průměru. A Mirek Dušín už vůbec nejsem. Ale pořád si myslím, že zde diskutované téma je jedním z hlavních důvodů, proč to v naší zemi vypadá, jak to vypadá. To co píšete v druhém odstavci jsem jinými slovy napsal hned v jednom z prvních příspěvků. Jsem přesvědčen, že "nelegální kopírování a instalování OS", nevyřeší cenovou politiku MS. Stejně tak neustálé nadávání na to je je to sra..., apod. A srovnávat v tuhle chvíli Lin a Win mi nepřijde adekvátní. Hlavně s odkazem na to že Lin je zdarma (0,- CZK). On totiž Lin není pro každého a z vlastní zkušenosti od svého okolí vím, že Win je pro spoustu uživatelů přijatelnější. A jsou ochotni si za to i připlatit. Je úplně jedno, jestli je důvodem to že ho mají v práci, nebo že chtějí svým dětem dopřát nějakou tu hru, ... Jestli někdo chce ušetřit peníze za OS, je nucen naučit se pracovat s Lin. Někdo na to nemá a je nucen si připlatit. A dokud bude existovat početná skupina, těch, kteří chtějki Win, be si za ne MS neco účtovat. Bez ohledeu na to, že obojí je OS. Opět srovnání s auty. Vlastně říkáte, že pokud je nějaké auto za x,-, tak automaticky všechna ostatní auta mají stát také x,- ?!?! Tím popíráte všechny Vaše zřejmé znalosti o ekonomických souvislostech. Přesto děkuji za diskuzi. Mějte hezký den.

Anonym (29.4.2008 10:28:41)

Opravdu kvalitní názor! Jenom se projdi po ulici, zaboč do nějakého obchodu - všude z tvé mrzké výplaty ukrajují tolik, kolik jim drzost dovolí. Říkají tomu kapitalismus a zákon nabídky a poptávky, já tomu v mnoha případech říkám okrádání. A je nutno se přizpůsobit, chlapečku! Je-li tedy nabídka někde něčeho za 0,- Kč i s DPH, tak se nediv, že \"krademe\".

PíK (29.4.2008 13:31:15)

tak po přečtení Vašeho příspěvku přiznávám, že jsem asi debi... Prostě jsem Vás nepochopil. a/ to jim nedovolí jejich drzost, ale to co jim kdo umožní. Když by byla pro někoho nějaká věc drahá (ať už je důvod jakýkoliv), tak si danou věc prostě nekoupí. A když ji za ty peníze nikdo nekoupí, tak ji prodejce zlevní (bez ohledu na to kolik stála při jejím pořízení). To, že ji i nadále prodává svědčí jen o tom, že ji lidé za ty peníze kupují ... b/ a jak potom říkáte nelegálnímu pořizování a instalování kopií operačních systémů?!?! c/ tu nabídku za 0,- Kč jsem nepochopil Pokud mi někdo něco nabízí za 0,- Kč a já si ji vezmu, není to krádež (např.operační sys. Linux) To mě ale neopravňuje k tomu, abych začal automaticky krást všechny ostatní oper. sys., které stojí nějaké peníze?!?! fakt jsem to nepochopil ?!?! Obecně by mě ještě zajímalo, podle čeho Vy konkrétně hodnotíte, jestli je udávaná cena adekvátní (podle Vás je tedy prodejce poctivec) nebo nikoliv (podle Vás už prodejce lidi okrádá)?!?!

Anonym (30.4.2008 06:46:43)

Drahý pane, to je na delší debatu a ne na pár řádků tady. Prostudujte si pojmy jako přiměřený zisk a pod. Ponořte se např. mezi bankovní poplatky. Nebo si zkuste koupit škodovku v Rakousku a porovnejte ceny v ČR. Pak si budeme povídat... Zákon nabídky a poptávky, který jste tak pěkně popsal, platí tam, kde je dostatečná konkurence. Uznávám, že i tam, kde lidé trochu přemýšlejí, s čímž se v Česku setkáte jen sporadicky. Nesnažte se pochopit to, co je pro vás intelektově naprosto nedostupné. Jen pro pořádek a pro ostatní, kteří chápou : na internetu je nabídka lecjakého softwaru za 0.- Kč i s DPH a je naprosto lhostejné, že se prodejem některého někdo živí. Internet není obchod, internet je síť. Na síti je nabídka (informací, hudby, filmů, softwaru...), které při troše znalostí lze využít. A že si někdo za totéž, co je k dispozici zdarma, nechá platit, to je jeho boj...

PíK (1.5.2008 12:59:46)

jen krátce doplním, že u uvedeného případu Vám vypadla dosti podstatná věc. Kupní síla. Naopak, jakmile něčemu nerozumí, snažím se to pochopit. i třeba formou diskuzí na internetu :-) Jen by mě zajímalo, kdyby se to bezprostředně dotýkalo Vás. Něco byste vyprodukoval. Nějaký SW. Někdo by Vám ho ukradl a dal k dispozici prostřednictvím internetu. On by Vám ho primárně nemusel ukrást, mohl by si i koupit. A tím zkopírováním na internetu by jen porušil Vaše licenční ujednání. Opravdu by mě zajímalo, zda-li byste měl stejnou argumentaci. Je to hodně podobné, jako když byste v práci byl placen od nějakého výkonu a někdo by si Vaši práci přivlastnil (využil by příležitost a znalostí) a vy byste nedostal ani korunu.

Anonym (1.5.2008 21:58:19)

Vaše příklady znám z vlastní praxe a na vlastní kůži, dokonce i ten poslední. Nakone se vám kruh uzavřel. Nepsal jsem, že já i moji kolegové živíme spoustu pijavic? Vidíte, že na tomhle principu vzájemného okrádání nakonec stojí celá česká ekonomika, jenom to není rovnoměrně rozděleno - někdo krade beztrestně po miliónech, někdo si stáhne software za pár litrů. Co se za komunistů naučíš, v kapitalismu jako když najdeš! Byl bych hodně naivní (asi jako vy), kdybych byl za tohoto stavu Mirkem Dušínem.

Anonym (30.5.2008 12:02:22)

tak kvuli takovejm jako ty je ČR stat na prd... každej musi zacit u sebe a ne "až to budou delat vsichni, tak i ja" Když si tohle rekne každej, sme tam kde ted sme... v prd*li!

dark_stuff (29.12.2008 13:29:45)

Mylím, že kdyby určil adekvátní sumu za koupi jeho softwaru, tak buď by se mu to nestalo vůbec, nebo by byla škoda minimální, protože většina potencionálních "zlodějů" si dotyčný SW koupí, než aby riskovalo dlouhodobou exkurzi ve vězení. A v tom je právě ten háček. Dokud lidé Microsoftu platí, tak si Bill může dovolit udržovat ceny v takových výšinách, jako jsou dnes. Kdyby si jen třetina zákazníků Microsoftu místo Vist pořídila Ubuntu, tak Bill vztyčí bílou vlajku a jde s cenou dolů.

Tomáš Verner (9.5.2008 22:08:11)

Myslim si, ze kdyby se cena MS Wyrus ocitla pod hranici 2.000 korun bylo by to pro koncoveho uzivatele snesitelnejsi a koupil by si to. Ne vsechno musi byt po stokorune. Sem ochotnej si koupit Wydle za 1800, antivir za 1500, hudbu do 300 a hry do 500-800korun. Kazda prace se musi ocenit, ale cena musi odpovidat kvalite. Ale kdo chce vic nema nic.

Pavel (25.4.2008 13:45:18)

to je ale OEM..a to kupujes porad znova a znova s kazdym pocitacem, takze uspora je jen zdanliva..Ja bych pri te jejich licencni politice kupoval OEMka kazdou chvili..uz ani nespocitam kolikajtej mam motherboard..

petr (25.4.2008 18:28:18)

Kolik kupujete ročně počítačů do své domácnosti, že se tak zoufale snažíte pomlouvat OEM licenci ?

tondach (25.4.2008 19:33:00)

Tady nejde o to kolik počítačů kupuje ale jakmile vám po záruce odejde zákl. deska tak končíte i s oem a to je ten problém

Anonym (26.4.2008 00:04:04)

Nesmysl, to by nebyla moznost opetovne aktivace po vymene nejakeho HW.

tondach (26.4.2008 08:37:51)

To neni nesmysl to je realita tak to bohužel funguje opětovná aktivace je možná jen v době záruky potom už ne. A to ještě po domluvě s operátorem který musí zrušit předešlou aktivaci.

Anonym (26.4.2008 09:18:37)

tondach : to co popisuješ je stav, jak by to teoreticky mělo fungovat. Praxe je taková, že sice když vyměníš MB po záruce, tak z právního hlediska o OEM licenci přijdeš, ale aktivace obvykle projde celkem bez problémů (pokud se ta předešlá aktivace nedělala v moc blízké době, tak to projde i po internetu, jinak po telefonu to projde vždycky a většinou přes automat bez živého operátora)

tondach (26.4.2008 09:32:58)

Aktivace sice projde ale kdyby ti zkontrolovali licenci tak pro ně budeš pirát stejně jako když si to stahneš a o tom to je!

Anonym (26.4.2008 10:25:51)

Ano, však to taky píšu že z právního hlediska o licenci přijdeš. Ale proti pirátské licenci je tu jeden velký rozdíl - při jakémkoliv zkoumání ze strany internetu tahle licence projde vždycky jako legální. Abys přišel na to, že ta licence není košer, musíš fyzicky zkontrolovat papíry. Takže u firmy se tohle nedá, ale pro home uživatele tam je minimální riziko.

franta (26.4.2008 14:05:06)

Aha, takže jsem sice zaplatil ale kdyby přišlo na lámaní chleba, tak jsem vyhodil peníze oknem. To je jako by jsi si musel kupovat nové auto, když ti praskne žárovka. Opravdu ne, děkuji.

Pavel (28.4.2008 07:40:55)

Díky..jasně a stručně řečeno. Je jedno kolik kupuju nebo nekupuju počítačů. OEM je "krypled" a jako takové to nepovažuju za skutečný nákup. Znám možná více jak 10 lidí jen ve svém blízkém okolí, kteří by si koupili legální WIndows kdyby za cenu OEM dostali prostě licenci pro sebe na jeden počítač pana X..a žádnou krabicic, návod, podporu by nepotřebovali. Možná ani to blbé DVD..stačilo by jim to stájnou a zaplatit za licenční klíč a nějakou tu nálepku. ...

Anonym (2.5.2008 22:01:45)

Nikoli nepřijdete. Microsoft si nemůže diktovat české zákony. Ty diktují jemu. Navíc smlouva s microsoftem těch českých zákonů porušuje haldu. Smlouva porušuje zákon=neplatná smlouva. Ukáže se faktura a pokud bude na faktuře že byl dodán OEM software v počtu 1ks s nějakým hw, který na počítači ještě zůstal tak nikoho nebude zajímat jestli ten hw máte nebo nemáte. Prostě byl dodán software, fakturu máte a tečka. Dále jistě víte že je v čr zakázáno bundlovat produkty takže vlastně celé OEM by mohlo být v případě sporu protiprávní.

Anonym (2.5.2008 21:55:38)

Pokud je to pravda tak žaloba, ušlý zisk a tak dále. I Microsoft musí respektovat české zákony.

Pavel (28.4.2008 07:50:10)

OEM licenci pomlouvám, protože je to velké zneužívání monopolního postavení na trhu, kdy je mi např. k novému počítači vnucována součást, která je navíc třeba ve verzi kterou nechci a nemohu jí od počítače oddělit a třeba prodat. Nabídka počítačů (hlavně tedy notebooků) bez OS je omezena jen na některé značky a modely. Žádná normální firma si podobné praktiky v podstatě nemůže dovolit. (Apple je zároveň výrobce počítačů, to je něco jiného) Dostal jsem se do situace, kdy byl problém do firmy koupit notebook bez OS, měli jsme multilicenci Windows XP Pro..a všude nám cpali notebook s Vista home apod. Rádi tady pořád přirovnáváte kradení softwaru ke kradení auta nebo co..Tak já to taky použiju. Představte si, že byste koupil auto, ale licence na jeho používání by byla vázána na motor. Zaplatil byste, byť nějakou zlevněnou cenu, ale když byste vyměnil motor, protože ten starý by umřel po záruční době, výrobce by Vám vozidlo ponechal, ale nesměl byste s ním jezdit a když byste ho použil, šel byste do vězení...Podle mě je licenční politiky MS mnohem větší zneužití monopolu, než to, jestli je ve Windows MediaPlayer, Explorer nebo co já vim, co jim v té EU žalobě tolik vadilo.

Petr (27.4.2008 23:50:21)

Hmm, kdyz koupis krabici, sice ti zustana na veky, ale zaroven bude za par let (max. 8-10) tak stara, ze budes muset koupit dalsi... Takze mozna je i lepsi dat 4x dvojku a byt "in" s novym OS, nez jednou osmicku a jet na tom cely desetileti :-)

Laďa (26.4.2008 18:51:37)

to fest..ať microsoft stojí tŕeba 8000 litrů nebo 2 tak furt je to hodně a určitě bych si to za takovou cenu nekupoval...bez media playeru 11 a ostatních novějších programů,který chrání ta blbost co ověřuje pravost softwaru..tak bez nich to klidně vydržim...jinak je to zbitečný si to kupovat.

anonym (18.5.2008 22:20:31)

Tak to budeš brzy donucen používat Linux.

sss (25.4.2008 11:11:53)

Krást se nemá a ten kdo bude na netu o ně příjde. Dnes stojí Premium 2600,- i s DPH. Bude horko i ve státní správě! A po obdobě u XP to bude tanec. Já to schvaluji jen ať pirátům dají po čumáku.

Pop@y (27.4.2008 10:50:49)

Ja myslim ze pirati Windows na svych barkach nepouzivaji. I wi-fi-snife je obtizne s Windows. Ja bych to spis oznacil za WAREZ-scenu a ostatni jen tyji z jejich prace. Kupovali jsem Office Home student 1600,- a OM XP Home 2 200,- brali jsem to jako investici do vzdelani. Jak rika muj kamos "Jinej to prokouri".

Anonym (2.5.2008 21:53:07)

Pořizování MS Office není investice do vzdělání. Existují lepší alternativy. Programy pro vzdělávání by měli být zadarmo a pak až pokud z toho bude komerční činnost tak zaplatit. Rozumné firmy poskytují takto sw zdarma nebo jako sponzorský dar. A jedná se o milionové částky i včetně dodávky HW protože to na PCčku neběhá. Opice nejsou Autocad nebo Photospop. To že budete umět správně dělat tabulky nebo psát dokumenty z vás udělá kancelářskou krysu ale žádné užitečné znalosti vám to nedá. Raději zaplaťte za něco z čeho můžete mít prospěch. Třeba takový Macromedia Dreamweaver je soft za který bych jako student zaplatil kdybych si měl přivydělávat.

Anonym (2.5.2008 21:48:32)

Máte na mysli těm z karibiku že?

PíK (25.4.2008 13:10:32)

no, mezi námi, i autor článku v tom má trošičku chaos a spojuje různé věci, ale budiš ... Mne na celé věci zaráží výrok Microsoftu US, který vyhlásil, že v Číně bude prodávat Visty za 99 USD aby snížil míru počítačového pirátství a v Evropě zkouší takovýhle bejkárny?!?! Prostě ČR vždycky byla, je a bude jen nějaké snadno zmanipulovatelné plivnutí do oceánu ....

Newman (25.4.2008 18:07:10)

Je správné mít legální software. Kolik z Vás jí ukradené potraviny denně? Já jsem s Microsoftem spokojen. OEM naznamená vždy prohru. Jednou vyhořela deska a podruhé HDD. Po třetí jsem vyměnil desku a vždy bez problémů s aktivací. Navíc po zavolání na jejich linku jsou vždy dostupní a ochotní. Mám Vista Ultimate OEM a Vy?

KV (27.4.2008 01:08:04)

Debian GNU/Linux 4. Mám legální software, můžu ho instalovat kolikrát chci, můžu ho vypálit komu chci, můžu si v něm upravit co chci. Pohoda.. :-)

Anonym (27.4.2008 09:58:59)

Suse 10,3 a jsem náramně spokojen, zato v zaměstnání na XP Profi trpím jako pes. Stačilo přitom málo - před cca 16 měsíci si říci nechci být ovce ve stádu Billa Gatese, nainstaloval jsem na zkoušku Linux, v prvním měsíci jsem měl problém vydržet a nevrátit se zpět, ale překonal jsem absťák a dnes bych na Win přešel leda, že by si Bill koupil mou licenci (a stejně bych pracoval na Linuxu, jen občas bych se z jiného disku koukl na web z Win aby měl Bill pocit, že jeho, do mne, investovaných 300 USD nebyla ztracená investice :o)) )

Anonym (27.4.2008 11:23:30)

Hmm, vzhledem k tomu jak dlouho jsou Visty na trhu tak mas na HW celkem pech. Behem cca 1 roku vyhorelej motherboard + harddisk, to je celkem sila. Nebo spis patris mezi Anderseny.

Anonym (2.5.2008 21:47:34)

Tomu se říká syndrom špatného napájení. Můj kámoš byl mistrem na odpalování harddisků. Když jsem na něj řval ať si nechají zkontrolovat elektroinstalaci, tak až po třetím disku přišli elektrikářina špatně zapojený bojler(dokonce nebezpečně na pevno bez zásuvky) a smažící dráty v rozvaděči. Prkenici i hadr taky odpalují špatné zdroje.

Co je ti po tom (5.5.2008 21:10:16)

omg jsi asi elektrikar, ze ? Bojler ze zapojuje BEZ zasuvky na pevno , pres tahovy vypinac. Kdo da bojler do zasuvky je "prase".

patrikpk (29.4.2008 15:27:01)

A Vase jmeno je Radek Hulan, ze?

Anonym (5.5.2008 14:32:13)

Mnoho z nás jí potraviny na které dělají lidé za mzdu na hranici přežití(prakticky otroctví). Mnoho z nás jí potraviny které vyrábějí malé děti co dřou od nevidim do nevidim. A ty mi tu budeš chlapče cosi moralizovat;)

Martin (25.4.2008 20:22:07)

Četl jsem, že v rámci balíčku SP3 pro xp, bude nainstalována aplikace, která bude vyhledávat v počítači generátory hesel, či jiné programy umožňující crack, ty bude mazat a po měsíci nelegální systém zcela zablokuje. Jen mi není jasný, jak chtějí dosáhnout toho, aby nod32 tenhle jejich bordel nevyházel pryč, to se jako předem domluví s výrobci antivirů??? Za další ta jejich aplikace se bude dát určitě velmi jednoduše bloknout, stejně jako windows genuine advantage, což je stávající upozornění na nelegální systém. Stačí najít dané soubory a přejmenovat systémovou příponu třeba na .old, pak půjdou i smazat, případně stačí počítač jen restartovat a aplikace již logicky nenaběhne. Tímto způsobem jsem se zbavil i genuine advantage.

Petrp (26.4.2008 19:47:50)

Windows je zločin! Ať žije Linux :-)

adviser (27.4.2008 20:59:30)

No ještě malá poznámka k těm "tahounům" - notebookům. Notebooky v přijatelných cenových hladinách (myšleno do 25tis. Kč) nemají dostatečný HW výkon pro bezproblémový provoz Vist, nemluvě o některých problémech s ovladači od grafik, WiFi, BlueToth atp. Mnoho mých známých a kamarádůvyužilo razatního poklesu cen ntb a požádalo mě o pomoc s výběrem a zprostředkování nákupu. Z výše uvedených důvodů zásadně dávám přednost nabídkám, kde má ntb i CD s downgradem Windows XP a ten také bezprostředně po nákupu aplikuji. A nebudu sám, kdo takto postupuje. Nicméně ve statistikách ntb figuruje jako prodaný se systémem Vista.

Eser (28.4.2008 10:14:40)

cc, to je blábol. Sice je můj primární OS Linux ( Ubuntu/ Mandriva) Nedávno jsem koupil notebook v akci za cca 14 000 Kč. Je to Fujitsu Siemens AmiloPro 3545. C2D T5300, 120GB HDD 5200ot. GK Nvidia 7300go. Celkem jsem ho osadil 3 GB RAM ( 1x2GB, 1x1GB) Přestože mě Vista nenadchla, přesto jsem ji měl na notebooku cca 1 měsíc nainstalovanou ( byla součástí notebooku). Když si odmyslím, že za ten měsíc jsem cca 4x viděl BSOD a nakonec Win Vista odkráčely úplně a byly nahrazeny Ubuntu 8.04, přesto tvrdím, že to byl svižný OS, s linux není o nic rychlejší. Notebook utáhl plynule Trackmania Nations Forever v rozlišeni 1280x800 na střední detaily.

pur (28.4.2008 21:12:22)

nevim jak je to u tebe s BSOD, ale já provozuju Visty již od beta verze a BSOD jsem všehovšudy viděl asi 1x a to bylo po razantnim zásahu do HW a zkoušení různých ovladačů pro dané zařízení... V té době jsem na stejném stroji používal občas i WinXP (pro některé záležitosti jej mam nainstalovaný pořád) - tam se BSOD objevují dosti často... A Linux jsem zrušil :) ještě to neni ono..... dnes jsou již distribuce celkem vyspělé, ale nějaký rok vývoje ještě potřebují :)

Eser (28.4.2008 21:18:47)

vidíš a mě XP za cca 4 roky provozu hodily BSOD snad 1x

MiF (30.4.2008 23:58:59)

Pokud na jakémkoliv notebooku s Vistami Busines provedete down na XP Prof, tak budete překvapeni k jak vysokému nárustu výkonu systému a výdrži baterií dojde. Je to nesrovnatelné, a pro pracovní využití počítače nebývale efektivnější. Vista byl velký omyl Microsoftu, který se zařadil po bok systému Windows Milenium. Velká reklama a strašení je jen cestou jak dostat zpět aspoň nějaké peníze za systém který má horší použitelnost než jeho předchůdce. XP se vyplatí nahradit až dalším systémem v řadě, postaveným na jádře současných MS Server.

Anonym (1.5.2008 07:57:58)

To nelze říct tak globálně, na NB s 1GB to dozajista platí, ale pokud má mašina 2GB a více, tak rozdíl mezi rychlostí XP a Visty v podstatě není a občas u některých aplikací se stává, že je Vista rychlejší, tam zůstávají jenom baterky. U dvou NB jsem byl po downgrade nemile překvapen nestabilitou XP (výrobce oficiálně má drivery jenom pro Visty, neoficiální drivery jsou ale padaj), přitom s Vistou rock stable. K té poslední větě malá poznámka - Vista SP1 a 2008 server mají stejné, jenom jinak zkonfigurované jádro. Takže logicky next Windows nebude na jádře současného serveru :-)

Anonym (5.5.2008 14:22:36)

To je ale problém ovladačů a nikoli operačního systému. Představte si že jedete v autě ale ono má děravé pneumatiky. Taky si moc nezajezdíte.

anonym (18.5.2008 22:05:17)

Linux není totiž pro debily.

hrusa (28.4.2008 15:03:20)

Nechci ti nic řikat, ale notak za 15 000 nemá žádný problem s vistou :D . Takže tady pls nemel kraviny

Rakev (30.4.2008 09:40:19)

Kdes jste na tom byl? Vždyť Vistu rozjedete i na notebooku s Celeronem za 10 000 Kč, na noťasu do 25 000 Kč s Core 2 Duo (Turion X2) a grafikami typu GF8600 Vista doslova poletí.

David (2.5.2008 10:10:26)

Sorry, ale neubráním se vzpomínkám na nástup XPček... "Blablabla, pomalý, žere to moc paměti, HW náročnost, nic revolučně nového oproti W2k"... A jak jsou XP rozšířená dnes víme všichni :-)

Anonym (2.5.2008 21:41:54)

Rozdíl XP proti vistám není tak markantní. XPčka jsou v podstatě Windows 2000 s grafickými pimprlátkami a vylepšenou zpětnou kompatibilitou. Toho nádstavbového bordelu tam neni tolik aby to bylo prakticky nepoužitelné jako v případě vist.

Anonym (3.5.2008 18:14:13)

na druhou stranu kdyz dodas vistam dostatecne rychlej stroj s hromadou ram a nejakym tim raid0 nebo raid5 diskovym polem tak to pobezi svizneji nez XP, hlave superfetch a nasledna rychlost nacitani aplikaci je hodne znat a je to jeden z duvodu proc pouzivam vista, dalsi duvod je aero a jeho akcelerace pomoci graficke karty - v XP se obcas stavalo ze se GUI zaseklo a cekalo se na uvolneni procesoru, ve vistach muzete okna plynule posunovat i kdyz vase slabe dvoujadro prave prepocitava video z dovolene.. jinak jsou rychlostne XP a Vista stejne, ale holt jednojadra a nedostatek ram(pod1GB) neni pro vistu zrovna idealni-pak se nedivim tem kteri na vistu nadavaji.. na nejakem slusnem dvoujadre a minimalne 2GB pameti Vista poleti jak z praku a napriklad ve hrach je rozdil FPS naprosto minimalni(vetsinou +- 0,5FPS), navic nekdy ve prospech XP a nekdy naopak ve prospech Vist

Eser (4.5.2008 08:52:30)

Slabé dvoujádro? Komiku.

David (4.5.2008 22:23:24)

To můžu potvrdit. Osobně provozuju Vista Home Premium na PC který stál v listopadu 07 new (mimo disku, ten byl koupen později) něco kolem 10 tisíc - E2160, 2GB RAM... Na druhém disku mám ještě stále XP takže mám přímou možnost srovnání na "stejném železe" a rozhodně odmítám, že by na Win Vista byl potřeba počítač za 30 a víc tisíc jak se snaží tvrdit někteří troubové, co o WV četli jen v časopise nebo na Internetu :-)

Anonym (5.5.2008 14:20:25)

Bohužel já vaše nadšení pro hw náročnost nesdílím, neb to vidím trochu z jiné stránky. Za raid řadič dáte přes 10kkč. Pro stanici zbytečně. Špatně se takový monstrstroj udržuje v podnikovém prostředí pokud nepotřebujete něco výkonného. Na výkonnou stanici si ale asi nejspíš nedáte Visty;) Akceleraci GUI grafickou kartou má i Windows XP ale pouze 2D. Ta byla vlastně ve své primitivní podobě už u Windows 95 ne-li dříve v podobě prorietarních ovladačů. Každopádně nyní je to spíše aplikační stránka věci. GUI nemá co čekat. Operačnímu systému má být jedno kolik má procesorů. Zpracovávat více instrukcí paralelně v čase mohou i jednojádra. Jednojádro a 1GB ram je plně dostačující pro běh toho co vista dělá. To že je to prasácky naimplementováno to neomlouvá. Já sám pracuji na víceprocesorových strojích kde se začíná na stovkách procesorů. Pochopitelně na tyto stroje nic od microsoftu neexistuje resp. není to jeho segment trhu. Na to co předvádí Windows Vista by stačilo běžné dnešní PC. HW nároky nejsou adekvátní. Pro mě samotného je Vista jen takovým projevem IT metrosexuálů.

Lubor (3.5.2008 22:15:25)

Vy všichni, co zde nadáváte na piráty, že kradou Microsoftu programy, si neuvědomujete zcela zásadní věc. Největší zloděj je Microsoft, který zneužívá dominantní postavení na trhu. Jak jinak si vysvětlit fakt, že drtivá většina pc je předem osazena jeho os s jeho ovladači??? Microsoft neuvolnil interní kódy ke svým programům, což je třeba u microsoft office opravdu problém. Posílali jste někdy někomu v open office nějaký dokument a ten dotyčný si ho otevřel ve wordu? Ten guláš bych vám nepřál vidět. Tímto způsobem jsme nucenej koupit si office od mrkvosoftu. Ze stejného důvodu neplatím daně. Když mají poslanci ke svým tučným platům tučné příspěvky na dovolenou i na dopravu, kterou ale mají zadarmo, tak jsem se rozhodl systém bojkotovat.

Anonym (4.5.2008 08:37:07)

Napadlo vás taky někdy, že si Microsoft nechá zaplatit vlastně několikanásobně? Podnikatelé a organizace státní správy si nedovolí černý soft a platí a platí. A kdo to zaplatí jim? Konečný spotřebitel, protože si to dají do cen, nákladů, DPH a pod. Tak co by ještě chtěli? Myslím, že moje wokna už mají dávno takto zaplacený....

Gaspaccho (9.5.2008 14:34:17)

Bubak (12.5.2008 02:07:03)

Vynecham ostatni, jen k tomu gulasi v dokumentech: prase udela prasacky dokument v jakemkoliv editoru, kdyz nevi, jak se ma takovy dokument spravne vytvorit. Vzhledem k tomu, ze velke vetsine tech, kteri rvou, jak jsou dokumenty ruzne rozhazene, nic nerikaji slova jako styl, tabulator, odstavec, tabulka apod., tak nemyslim, ze by se neco mohlo zmenit se sebelepsim editorem.

Mozeq (4.5.2008 14:27:06)

Vzdycky si rad prectu tyhle Linux vs flamewar. Sam jsem pouzival jak Windows, tak Linux, ale poslednich par let jsem jenom na Linuxu. Ani jeden ze systemu nevyuzije amater ihned po instalaci a naopak, pokud kterykoliv z nich nainstalujuje a nastavi zkusenejsi uzivatel, tak v pouzitelnosti zadny vetsi rozdil nevidim. Ovsem na hry se Linux moc nehodi, ale kdo ma penize na kupovani novych her tak ma i penize na Windows... a kdo s tim nesouhlasi, tak at si stezuje u vyrobcu her a HW, at podporuji Linux :)

David (4.5.2008 16:42:43)

Naprosto souhlasím. A jen dodám, že nářky chlapečků, kteří co půlrok klopí 5000+ za GK či jiné komponenty, že OS od Microsoftu je příliš drahý, jsou mi vážně k smíchu. Podle mě jsou ceny Windows dnes už na natolik příznivé úrovni (při porovnání s HW), že už se dostáváme z roviny cenové nedostupnosti do roviny "pirátění ze zvyku"... Znám člověka, co si každých pár měsíců kupuje komponenty za několik tisíc, u PC sedí na židli za bratru 12k Kč, ale dát jednou za tři, čtyři roky pár tisíc za OS je mu strašně zatěžko :-)

Anonym (8.5.2008 05:43:29)

...O KOLIKA CHLAPEČCÍCH MLUVÍŠ?ZNAŠ JEDNOHO...JÁ ZNÁM DVA,A KDE JSOU TI DALŠÍ?TVÁ SLOVA NEJSOU TROVNA PŘESVĚDČIVÁ.A NAVÍC U PC NESEDÍ JEN CHLAPEČCI.JISTĚ JSI JEDEN Z 10 000 000,KTERÝ MÁ VEŠKERÝ SW KOUPENÝ...DÍK ZA 20 SEKUND ČASU...

David (12.5.2008 09:21:58)

Znám takových celkem dost, ne jednoho, ne pět, víc, co prohlašují, že "Windows jsou drahý" a přitom každou chvíli chrochtají blahem, jaká byla GK za 7000 dobrá koupě... P.S: Použití CAPS LOCKU tomu příspěvku na myšlence nepřidá, spíš na trapnosti...

Míra (11.5.2008 22:01:43)

Linux-Ubuntu je řešením nade vše -Zdarma a ať si Micrsoftíci trhnou nohou

riky (8.5.2008 17:34:57)

si delate nekteri srandu ne?abych platil legalne winy??proc?vzdyt tohle co microsoft dela,je ukazka verejnyho vokradani,a nikdo se nad tim ani nepozastavy,proc je to za takovou cenu??vzdyt nemusej mit miliardovy zisky,proc??ste upadly,az ho udelaj tak,aby se nikdo nikomu nedostal do compu,prosim,ale zatim,lol,tohle je fakt smesny,paltit za neco co neni ani zdaleka tak dobry jako jejich cena,at je jakkoli snizena pro nektery

David (8.5.2008 18:22:53)

Máš pravdu, proč bys to legálně platil. Tobě je počítač totiž zřejmě úplně k ničemu. Podle "úrovně" tvého projevu totiž soudím, že ke krumpáči a lopatě stačí tužka a papír :-) Takže máš recht, vybodni se na Windows :-) P.S: Mám intenzivní pocit, že ty bys za Windows neplatil ani kdyby ten OS byl dokonalý a stál korunu, ale třeba se pletu :-)

riky (8.5.2008 21:42:43)

mas pravdu,asi misto programovani pujdu ke krupaci,nebo k lopate,alespon bude bez starosti,ale treba se pletu,:)

David (9.5.2008 00:40:52)

Přiznám se, že nesleduju vývoj, ale klidně uvěřím tomu, že nějaké hi-tech krumpáče a lopaty jsou možná už i programovatelné :-)

llq (12.5.2008 17:29:31)

Proč chodíš do práce, když můžeš sedět doma na prdeli a nic nedělat. Pokud je pro mrkváče jediný konkurent jejich vlastní nelegální soft a stále mají zisk, tak existuje snad důvod ceny vysoko nedržet? Chodíš do obchodu nebo ti nakupuje mamina?

anonym (18.5.2008 21:52:33)

Když si na win tak stěžuješ, tak si vyzkoušel Linux (http://ubuntu.cz). Nebo zadej do přikázové řádky: format C a budeš mít po starostech.

Bubak (12.5.2008 01:54:10)

Muzu se zaptat, odkud pochazi ten fakt, ze cisla, ktera udava MS, jsou Visty, ktere opustily MS, ale jeste nejsou u zakazniku? Nemuze to cislo pochazet z udaju o registracich (nebo inicializacich ci jak tomu rikaji)? Ne, ze bych podezrival MS, ze se chova slusne:-). Kdo me zna, vi, ze leta pouzivam jako osobni i pracovni OS Linux (mimochodem, na nb, ze ktereho ted pisu, puvodne byly take predinstalovane Visty. Chtel jsem je nechat na testovani, ale neprezily zmenseni disku, tak nejsou...).

Anonym (14.5.2008 00:32:48)

je to jen bububu pro lamy, napr. ten jejich novy suprdupr "antivirovy" system ktery odhali cracky ve vistach - staci skryt update KB940510 a nemusite se niceho bat..

Critique (20.5.2008 11:21:56)

NEMYSLELS 940105 ??

ptaak (17.5.2008 22:29:39)

mrknete na www.vydelej.snadno.eu jestli mate zajem o penize a nedelejte ze ne =D

Anonym (27.5.2008 21:46:18)

Proč je tolik kopií??? Je to jednoduché. Týkat se to může jak programů, tak her. Kdyby podle mého názoru bylo vše levnějsí klidně i o polovinu, tak více lidí (uživatelů) bude kupovat originály. Protože jsou ceny takové jaké jsou není se čemu divit, když vše se tak nehorázně zdražuje.

David (30.5.2008 07:30:10)

Já si opět neodpustím poznámku, že pokud se bavíme kupříkladu o cenách Win Vista, tak tam to opravdu není takové drama... Pokud člověk nemá peníze, tak nemění desku každou chvíli a tím pádem mu stačí OEM verze za nějakých 2500... Při předpokládané "životnosti" OS minimálně 3 roky se dostáváme na nějakých 800 Kč ZA ROK... Bez urážky, ale pokud někdo má na koupi počítače co Win Vista zvládne (nemusí jít o sestavu za 30 000, ale taky se to nepořídí za 1000 Kč), tak to není s licencí na OS otázka finanční, ale morální - a v takovém případě nesdílím Váš dojem, že kdyby to bylo o polovinu levnější, bude (třeba) o 50% více "legálů"... IMHO se už ceny některých produktů (například Office 2007 v "nekomerční" verzi - 3 licence za 1200-1600 dle obchodu) dostaly do relací, kdy je může krást jen blázen či "pirát ze zásady".. Čili já osobně bych si tipnul, že už se moc snižovat ceny nebudou, protože v dnešní době si může skoro každý kdo OPRAVDU CHCE alespoň kombinaci Vista Home Premium + Office 2007 dovolit... A neviděl bych už takový tržní potenciál v případě snížení cen řekněme třeba o dalších 30%. Bez urážek - teenager bez vlastních příjmů bude SW shánět pokoutně pořád (a nebudu nic zastírat - byl jsem taky takovej) a prodávat to za pětikačku, kdy by si to možná už doopravdy všichni koupili, to asi zase MS neudělá - není charita :-))