Kuklux klan (19.5.2004 17:56:30)
Pardon ještě doplněk.
hub nerovná se switch
jinak
hub není switch
Honza Spacil (19.5.2004 20:47:44)
Hm, nekterym lidem by se fakt ty prezervativy rozdavat mely ..
Takze pro ty, kteri na toto vlakno klikli quli tomu, ze se neco dozvi:
(budu psat velmi obecne, detailne o tom vim stejne kulovy ;) ..)
hub se od switche lisi. Docela dost. Sice ta 'krabicka' vypada navenek stejne, ale rozdil tam je ..
predstavte si situaci, kdy je na hub/switch pripojenych vice pocitacu, ktere mezi sebou komunikuji. Vytvari to docela hodne dat, ktere proste tou siti musi nejak 'projit'.
Pokud je pouzit hub, vypada situace asi tak, ze jeden pocitac zasle data pro jiny, ktery je tez k hubu pripojeny. Hub tyto informace prevezme a rozesle je vsem ostatnim pocitacum, ktere jsou k hubu pripojene. Proste zadne rozhodovani, co kam patri, vse je rozesilano vsem a ten spravny cilovy pocitac si ta data prevezme, ostatni je ignoruji.
A v tom je prave rozdil oproti switchi, ktery (v zavislosti na kvalite, vnitrni pameti etc.) je schopen jednotliva data smerovat proste tam, kam patri. Switch se po chvili provozu site 'nauci', kam ma ktera data(packety) posilat tak, aby dosla na cilovy pocitac a pokud mozno nikam jinam a to je pak ve vysledku hodne znat .. Takze se nezahlcuje sit zbytecnymi daty, snizuji se kolize atd., proste sit je obecne rychlejsi a spolehlivejsi pri pouziti switche.
Tolik obecne. V dnesni dobe uz snad ani nic jineho, nez nakup switche nelze doporucit, ceny jsou prakticky totozne a snad jediny duvod pro nakup hubu je moznost pripojeni starsi koaxove site ke strukturovane (takze hub pak vlastne funguje i jako router/bridge).
Pro zajimavost, preci jenom se jeste hodne 'hubu' pouziva, protoze treba takova APcka pro bezdratove site jsou tez bohuzel ' jen hloupe huby' :) .. ale to uz jen na zaver jako zajimavost :)) ..
Doufam, ze jsem vas spise poucil nez zmatnul ;)
krasny den! honza
Anonym (19.5.2004 21:19:54)
Takovehle prispevky by mel admin DSL.cz hned smazat.
SMAZAT
SMAZAT
SMAZAT
SMAZAT
SMAZAT
Vladimir T (19.5.2004 21:46:44)
Takze nejjednoduseji jak to lze rici:
Switch spojuje pocitace.
Hub spojuje site.
Ok?
Anonym (20.5.2004 20:31:03)
Tak jsem si to pročet,takže:
HUB - je pasivní prvek fungující na fyzické vrstvě,pouze rozšiřuje počet portů v síti,nemá žádnou inteligenci,pouze regeneruje signál po fyzické stránce a posílá ho na všechny porty.
BRIDGE - je aktivní prvek na spojové vrstvě,slouží zejména k oddělení různých sítí.
SWITCH - je aktivní prvek na spojové vrstvě,sloužící zejména k propojení různých segmentů lokální sítě,má vlastní inteligenci,je rychlejší než Bridge,protože spojování se odehrává v HW a ne v SW jako u Bridge.
ROUTER - je aktivní prvek s vlastní inteligencí,který pracuje na síťové vrstvě.
V současné době Switch obsahuje i fukce Bridge.
Anonym (21.5.2004 17:37:15)
PC1 posila PC2 data v siti s 5ti PC zapojenych do HUB1.
PC1 HUB1 PC2 (prijme) HUB1 PC3 HUB1 PC4 HUB1 PC5
PC1 posila PC3 data v siti s 5ti PC zapojenych do SWITCH1.
PC1 SWITCH1 PC2 SWITCH1 PC3 SWITCH1 PC4 SWITCH1 PC5
Aneb kupte si vzdycky switch a mate vystarano.
Zajda (22.5.2004 12:14:53)
Ehm, dovolil bych si přidat svuj slovnicek. Často jsem tim deptal nektere diskutujici ale doufam ze to bude uzitecne cele diskuzi a bude tim zabraneno zmatkum.
Hub-hub je v podstate zarizeni kterym se spoji ethernetove kably dohromady.Odborne receno pracuje na prvni a tedy fyzicke OSI sitove vrstve. Je to zarizeni velice hloupe. Uplne hloupy hub nepotrebuje ani napajeni. Lze si ho podomacku na kolene vyrobit. Lepsi Huby s napajenim delaji tu samou praci jako repeater s vice porty. A tou je precasovani,pretvarovani a zesileni signalu.Zbytek napajeni je venovan na signalizaci toho ze se na Hubu cosi deje. Nektere huby take obsahuji media konvertor napr. na koax. Dual speed huby maji navic dve sbernice jez jsou spojeny prepinacem.
Vyhodou byla driv cena.V soucasne dobe ale jiz z trhu mizi protoze maly neriditelny switch je jen o malo drazsi.
Nevyhody-rozsiruje kolizni domenu.Vyskytne-li se kolize-dve sitovky zacnou vysilat najednou tak se spojeni obnovi za nahodny cas coz zrdzi prenos a ve svem dusledku zpomali rychlost. Coz znamena ze pokud bude hodne uzivatelu na danem siti s propojenymi huby prenaset spoustu dat najednou, drasticky se tim snizi propustnost site. Uvedomte si ze pasmo 10 nebo 100 sdili vsichni uzivatele najednou a kolize probihaji na vsech propojenych HUBech. Z vlastni zkusenosti mohu rici ze takova horni hranice navzajem propojenych hubu je 3. Pokud ale potrebujete hub pro pripojeni mensi site k internetu tak pokud nemate skutecny broadband(jste v z CR tak nemate:) tak sdilene pasmo s vydatnou rezervou staci.
Nevyhodou je take rozsirovani broadcastove domeny.
Switch-Switch je oproti hubu o moc chytrejsi zarizeni a napajeni narozdil od hubu potrebuje vzdy. Vi co je to MAC adresa(to je hw adresa sitovky a mela by byt jedinecna) a vi ke kteremu portu patri ktera MAC adresa. Jako priklad mejme dva pocitace a tedy dve MAC adresy. A posle ethernet ramec B. Switch zjisti z ramce ze cilova MAC je B. Podiva se do sve tabulky kde najde ze pocitac B je pripojen k portu 2. Frame tedy preposle na port 2. Switch tedy ma tu vyhodu ze umoznuje vyhradit plnou kapacitu dane komunikujici dvojci. Pasmo neni sdilene.Komunikace se odehrava pouze mezi komunikujici dvojci a neni poustena do ostatnich portu vyjma broadcastu.Vidite ze switch uz vi co je to datova jednotka(ethernet frame) a umi s ni pracovat. Jednoduche switche s kterymi se zcela jiste setkate maji pouze jednoduchou funkci. Store and forward.Ulozi a preposlou.Automaticky se uci MAC adresy a sestavuji tabulku.Maji pamet v nasobcich 64kb.Porty jsou auto MDI/MDI-X coz znamena ze vas nemusi zajimat jestli se k switchi pripojujete normalnim nebo krizenym kabelem.
Naproti tomu managovatelne switche umoznuji spoutu zajimavyh veci.Jednou z nich je napr bezpecnost. Muzete nastavit switch aby se neucil Mac adresy ale fixne na kazdy port zadat MAC adresu.Kazdy port muzete nastavovat zvlast.Muzete Jednotlive porty spojovat do VLAN a vytvaret tak jakesi virtualni site kde mate omezenou broadcastovou domenu.Muzete menit metody smerovani. Upravit dle sebe smerovani na bazi ethernet framu mezi vice switchu.Znacnou vyhodou je monitoring.Sloucit vice portu do jednoho virtualniho portu(tzv. port trunking). Atd.Atd.
Zkratka managovatelny switch je uplne o necem jinem(a to i zhlediska ceny:).
Komu se to nelibi a pripada mu to zmatecne tak vezte ze jsem to psal ve tri rano;-/ Chtel jsem toto tema trochu vice rozepsat aby nedochazelo k polopravdam a flamewar.
Bude-li nekoho zajimat vice mohu vytvorit thread zajdovy sitove tutorialy.Tesim se na ohlasy. Jak pozitivni tak i negativni.
Anonym (22.5.2004 12:39:40)
Když mam ADSL modem Alcatel 510 router s jednim portem. Stačí mi hub nebo potřebuju switch?Díky za odpověd.
Pepa (24.5.2004 02:58:39)
No a je tedy nějaký rozdíl mezi hubem a switčem?
Anonym (27.12.2004 19:22:55)
ty si blb