Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > 10 Mbit linka pro 50 uživatelů-jak ji nejlíp rozdělit?

10 Mbit linka pro 50 uživatelů-jak ji nejlíp rozdělit?

Milan (20.5.2004 01:12:11)

Máme v plánu pořídit 10 Mbit linku pro asi 50 userů. Nároky mají všichni podobné, platit budou stejně. Myslíte, že je lepší linku "rozsekat" na víc pomalejších, ale s nižší agregací nebo to nechat v plné rychlosti a s plnou agregací?

Mates (20.5.2004 01:21:55)

IMHO plna rychlost a plna agregace ... celkovy provoz se pak bude lip redit ... a vliv agregace nebi tak znatelny ... samo ze pak jde o to .. kdyz nekdo zacne sosat neco ve velkym a porad ... tak si ohlidat aby nebral 50% pasma...

Miroslav Šilhavý (20.5.2004 08:50:52)

10 Mbit na 200 uživatelů je docela hafo konektivity... Když uděláte nižší stropy a nižší agregaci, nemusíte se tolik zabývat QoSem. Když v druhém extrémním případě dáte všem plnou rychlost, pak se z QoSení zblázníte.

wojta (20.5.2004 15:01:51)

Jsem také pro první variantu. Nevim, jestli je to přesně, ale je to asi podobné jako u kabelovky. Tam je omezení rychlosti v modemu. Linka asi také 10Mbps. Nevím, jaká je tam ještě dodatečná agregace. Ale v případě 50 uživatelů by to bylo krásné. S ADSL naprosto nesrovnatelné. Já bych byl pro 1Mbps a 1:5 agregaci (možná tomu příliš nerozumím, proto mne případně opravte).

Miroslav Šilhavý (20.5.2004 15:08:06)

Myslím že je to dobrá volba.

Milan (20.5.2004 17:08:30)

A nebude nejlepsi dat kazdemu plných 200/200Kbit bez limitu, at si s tim dela kdo chce co chce!?Tahle rychlost by mela pokryt potreby vsech, ne?..vcetne VoIp, poslechu radia, stahovani, apod.. Hledame administrativne jednoduche a efektivni reseni, slapajici nejlip jen na HW Routerech a AP.Nechceme plytvat penezi a casem a kazda administrativa stoji penize, spolehlive masiny(btw. uvitam nejake dobre tipy na ne) musi nahradit drahou lidskou praci, to vedel uz Bata. Radeji koupime lepsi konektivitu, nez ji omezovat a jeste za to nekoho platit,ne?

Petr (20.5.2004 23:17:46)

Ja bych to rozdelil a nabidnul bych stahovacum garantovanou nesdilenou konektivitu a normalnim userum bych dal tu mirne sdilenou 1Mbit.

BDs (20.5.2004 23:49:59)

Tahle separace mi pripada padla na hlavu. 1) Na zacatku se asi clovek spatne vymezuje co od ty linky bude chtit...nekoho to chyti nekoho ne. 2) I lidi, co maj vysoky naroky na data protlaceny linkou jsou zpusobili, pro zacleneni do agregacni skupiny s nejakym nizkym pomerem. Skoro ani neni mozny vytizit to porad na 100%...proto pomer jako 1:3 nebo 1:5 muze byt porad bez problemu.