Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Knihovna na obláčku

Knihovna na obláčku

Anonym (7.4.2012 00:00:00)

Kdysi to bývalo jasné. Přišli jsme domů do rodiny vzdělanců a mohli jsme obdivovat narvanou knihovnu. V jiné rodině zase četli spíše spořitelní knížky a ve vitríně se klepalo pár nepříliš ošoupaných knížek, zřejmě dědictví po ujcovi a něco získaného za první místo ve sběru papíru.

Dreit (7.4.2012 09:34:58)

Daní za pohodlnost je ale taky odpovídající kvalita. Samozřejmě, nově psaná kniha vzniká už v digitální podobě a dnes nemá problém, ale OCR starších titulů bude na čtečkách vždy vypadat divně (a nevyrovná se čtení originálu). S muzikou je to naopak - stará muzika nebyla poznamenaná fenoménem Loudness war a její poslech byl opravdu zážitek (mám po příbuzenstvu pár ošoupaných gramodesek, 33/45/78 ot/min gramofon k Tesle Largo a je to lepší než leccos dnešního...a ani to nemusí být stereo!). Navíc v dřívějších dobách bylo rozšířeno více hudebních stylů, v dnešní digitální době už platí jen "je to hiphop/není to hiphop". Dnes pokud nemáte vlastní nahrávací studio, tak nemáte šanci slyšet dobrou muziku :( "Naštěstí" s nižším množstvím kvalitní produkce i prudce klesají nároky na místo. Představa nekonečné police přes půl domu s 128kb/s muzikou na médiu podobném gramodesce je úsměvná :) Dnes by nebyl problém celou gramodesku ve vysoké kvalitě nacpat na microSD kartu. Ale proč by to někdo dělal, když místo jedné desky jich může mít stovky? Mno, uvidíme jak to bude vypadat za dalších pár let. Kdyby nebylo tak draho, tak už mám možná pár LP od dnešních hudebních skupin a spokojeně poslouchám s vyváženou magnetodynamickou přenoskou, v lepším případě na "Laser turntable" bezkontaktním gramofonu, kde stačí jen vyčistit desku a poslouchat :)

anonym (8.4.2012 09:36:28)

1. Knihovnu na obláčku měli i ti, kteří dávali data na megaupload, postivě je platili a neměli nic nezákonného. 2. V českých podmínkách s tragickou rychlostí uploadu by data do cloudu dával jen masochista. 3. digitální knihovna je fajn, ale data na CD/DVD/BR nejdou po několika letech přečíst. Při hávárii disku v NAS, pokud není raid 1 nebo 5 je to totéž.

JH (8.4.2012 10:14:51)

Dobrý den. Proč tak zoufáme ????? Já mám doma taky ještě klasický gramofon,kazeťák a dokonce i kotoučák a vše udržuji ve funkčním stavu.Mám doma mraky hudby jak v klasickém podání (LP,kazety apásky do kotoučáku),tak v digitálním podání.Jak originál CD tak i v Mp3.Je holt jiná doba a pro más co nemáme nikdy dost je to pravé požehnání.Já jsem osobně rád.Jen si vzpoměňte jak se těžko scháněla i třeba nahrávka nějaké kapely.Mohl bych vyprávět jak jsem nesl kotoučák v ruce 4km. a ve finále tomu člověkovi nefungoval výstup na nahrávání.Samozřejmě.Bylo to taky určité dobrodružství ale taky pěknej nervák.Já měl štěstí že jsem znal jednoho kluka který měl přísun hudby ze zahraničí.S knihama je to taky podobný.V mém okolí co já vím,tak nikdo nečte.Dneska si všechno vyhledáme na netu.Proč toho mět doma jako třeba moje máma.To bylo neskutečné !!! S videem to je stejné.Já sice nějaké videokazety doma mám ale spíše pro tu nostalgii a ten požitek z toho jak musím projít tím procesem než to vlastně pustím. Já jsem jeden z těch zběratelů.Mět tady zbýrku v klasickém balení,tak musím bydlet v baráku s dvěma stodolama.Chvála bohu že můžeme stahovat a je to ve formátech Mp3,avi a podobně. Přeji krásné svátky Velikonoční. S pozdravem,JH.

Jerry (8.4.2012 14:17:56)

Co ja vim,tak v mem okoli taky moc lidi necte. Potom logicky nasleduje katastrofa,kdyz tito jedinci chteji neco napsat. Rozdil mezi I a Y nebo S a Z asi nechapou :) Pro tyhle typy je lepsi pouze mluvit nez se ztrapnit souvislym textem v pisemne forme. Nekdy lepe mlcet uplne :) Hezky den :) J.

Pavel T. (10.4.2012 13:22:27)

Já jsem také sběratel a mám vskutku rozsáhlou sbírku - knihami počínaje a terabyty dat konče. Nejen vaše okolí, ale ani vy toho asi moc nepřečtete. Nebudu vás plísnit za chyby, byť mne samozřejmě iritují, ale zaměřím se na své sběratelské "šílení". Díky tomu, že bydlím v malém bytě v paneláku jsem se musel části své sbírky vzdát. Původní knihovnu, která čítala téměř tisíc svazků, jsem musel zredukovat na polovinu. Zbytek jsem prodal do antikvaritátu, daroval knihovně nebo známým, a pár kousků dokonce vyhodil (hlavně "skvosty" z padesátých let). Dřív jsem četl velice často - až mi, jak říkal kapitán Ořech v Černých baronech, ty svině zničily oči. Dnes čtu méně, ale přece jen čtu. Většina lidí v mém okolí také nečte, ale znám pár výjimek, třeba moje teta je velká čtenářka a poměrně hodně čte i moje známá z USA. Kotoučový magnetofon jsem měl také. Bohužel musel ustoupit modernějším přístrojům. - Už v sedmesátých letech jsme doma měli kazeťák, tak se jelo v kazetách. Nepříliš obsáhlou sbírku kazet mám doposud. Před magnetofonem byl v rodině gramofon. Sbírku desek jsem ještě v osmdesátých - a počátkem 90. let - rozhojnil na 800 kusů. Pak přišla cédéčka a VHS kazety. Cédéček jsem nasbíral necelých pět stovek, s VHS - maje neblahou zkušenost s životností a kvalitou - jsem to nepřeháněl, takže mám stovku originálů a přibližně stejně tolik vlastních nahrávek. V devadesátých letech se u mne objevil první počítač 386, který brzy následovalo první Pentium, pak Celeron odvozený z PII, pak PIII atd. Nejdřív jsem měl diskety (některé mám dodnes, je fascinující, že funguje třeba i originální disketa z roku 1989 s hrou Hoyle vol.1 od f. Sierra) a pak CD a DVD. Krom datových DVD se mi v bytě objevila spousta DVD s filmy. Hodně jsem se "napakoval" na vlně levných příbalových DVD v papírových pošetkách, takže k dnešnímu dni mám dva tisíce originálních DVD a asi pětistovku kopií. Díky rostoucí sbírce filmových DVD - a také datových CD a DVD - jsem se musel zbavit větší části gramodesek. Nesehnatelnou část jsem zdigitalizoval, zbytek jsem sehnal na CD nebo ve formátu mp3 ("empétrojek" mám několik tisíc). K dnešnímu dni mám ve svém malém bytě pět set knih, po stovce MC a LP či SP, dvě stovky VHS, pět stovek CD, dva a půl tisíce DVD, tři externí pevné disky (celkem 2,5 TB) a asi čtyři stovky datových CD a DVD (no, a někde mám ještě asi padesát disket, ale jejich obsah jsem už dávno přenesl na CD či HDD). Na přehrání toho všeho mám gramofon zn. Tesla (jež jsem vylepšil přenoskou Ortofon), hi-fi věž, dva radiomagnetofony, DVD přehrávač kombinovaný s VHS (plus staré video a malý DVD přehrávač) a dva počítače. Navíc mám samozřejmě spoustu flash disků, mp3 přehrávač, mobil etc. Kvůli digitalizaci jsem si pořídil spousty kabelů, lepší zvukovou kartu, hybridní televizní kartu k počítači atd. Dělám všeliké podivnosti - varování ze staré VHS převedené do mobilu vypadá opravdu zvláštně, stejně jako padesát let starý singl v mp3 přehrávači. Do budoucna jsem zvědav na to, jaká je životnost médií a zda - v případě poruchy - půjde na starší nosiče sehnat přehrávač. Postupně modernizuji a přenáším data na novější nosiče, ale třeba na všechna DVD bych potřeboval opravdu mnoho terabytů. Nedávno jsem řešil problém svých příbuzných. Jejich stará hi-fi věž Sony s gramofonem se definitvně rozbila a oni sháněli náhradu, ideálně identickou. Náhrada se našla, na současném trhu je jedna jediná věž, která splňovala jejich požadavky (Hyundai). Internetu musím být jen vděčný, protože jinak bych se nedostal k mnohé zajímavé hudbě nebo filmům. Mé obzory se díky internetu jen rozšířily. Díky tomu, že krom češtiny ovládám i angličtinu, ruštinu a němčinu, mám možnosti výběru vskutku velké. Od hudby a videa se nyní často vracím k textům, byť tentokrát v elektronické podobě. Mezi čtením papíru nebo obrazovky či displeje nevidím velký rozdíl. Rozdíl vidím hlavně v těch, kdož čtou. Na čtení je třeba čas, soustředění a pochopení ...

uhu (10.4.2012 13:26:59)

"V mém okolí nikdo nečte. Dneska si všechno vyhledáme na netu". Co všechno? Detektivky? Romány? Dobrodružné příběhy? Jasně, tohle všechno na netu je, ale nakonec se to stejně musí přečíst. Za dva roky co mám Kindle už jsem přečetl desítky knih a předtím na pédéáčku a předtím na Palmu a předtím... Těch co nečtou je mi líto. Mají chudý život.