Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Společensky nezávadná mluva aneb Jak se mění význam slov

Společensky nezávadná mluva aneb Jak se mění význam slov

Anonym (26.5.2012 00:00:00)

Kdysi se říkalo krást – dnes se říká odklánět. Místo lhát se „změnily politické podmínky“, „nastal širší konsensus“ apod.

Bobesh (26.5.2012 08:44:33)

Skvělý a výstižný článek a taky trochu smutný, protože dokládá, jak těžce se dnes poctivý člověk domůže spravedlnosti.

Toman (27.5.2012 16:09:04)

Super článek, moc s vámi souhlasím!!! Je to tak, vše je zde na ruby a mám takový pocit, že v posledních pár letech se to obrací ještě hlavou dolů a čelem vzad. :( Alespoň, že to někdo dokáže takhle pěkně popsat. :)

Hanys (26.5.2012 23:33:13)

Je jen smutné, že tento článek zůstane pro mnoho lidí neznámým. A pokud by se náhodou dostal mezi širší veřejnost, tak chudák autor bude inzultován případně potrestán naší justicí v nejvyšší možné míře jako odstrašující případ, aby nikdo jiný neměl odvahu něco podobného napsat.

vaspi@tiscali.cz (27.5.2012 07:21:33)

Člověk fakta, která jsou popsána v článku vnímé jen tam naokraj. Bohužel. Máme solidně vymyté mozky a stupen vymytosti narůstá. Příklad s cikány je typický. Jak psal někdo přede mnou. Škoda, že je tenhle článek na místě, kam zrovna nechodí široká věřejnost. Přesto autore díky.

TomasTrutnov (29.5.2012 07:43:53)

Dobrý den, podle mě je naprosto zásadní rozdíl mezi romem a cikánem Rom: - příslušník určité rasy, něco jako běloch, černoch, asiat, ... Cikán (nepřizpůsobivý spoluobčan): - nevzdělaný člověk, který nechce pracovat, zneužívá sociální dávky, krade, dělá hluk a bordel v místě bydliště, ... Z toho vyplývá, že ne každý Rom je automaticky cikán a nějací cikáni se najdou i mezi bělochy, vietnamci, černochy, ... Jenom zřejmě statisticky vzato je mezi cikány výrazně více romů, než jiných etnik a většina lidí to potom velmi ráda zjednodušuje způsobem, ROM = CIKÁN a škodí tak slušným lidem romské národnosti.

Parsifal (29.5.2012 07:57:03)

Nemáte pravdu. Cikán je název rasy, slovo rom bylo vymyšleno až tehdy, když slovo cikán mělo negativní konotaci. Cikán, jak říkáte, znamená dnes nepřizpůsobivý člověk azp., to ale neznamená, že to již neznamená rasu. Ta rasa samotná se zasloužila o to, jak se na ni ostatní dívají. A ne každý cikán je rom, ale každý rom je cikán.

Jan (29.5.2012 22:22:51)

Presne :-) A az cikani zkazi povest i slovu rom, proste se prejmenuji, vymysleji si dalsi nazev a budou zit stejne jako pred lety. Dopadne to stejne jako se slovem neprizpusobivy, coz uz dneska take neni modni rikat.

Toman (31.5.2012 22:27:47)

Je to tak, ale přesně opačně. Cikán je originální, původní, název rasy. Rom je nějaký novotvar, který vymyslel kdovíkdo.

vasjo (2.6.2012 16:23:55)

Oni sami Romové v tom mají bugr - někde si říkají Romové, ale jinde Sinti (a to i v ČR), Manuš, Kale nebo Romaničel. Tak nazývají sami sebe, ale ostatní národy všude ve světě je nazývají cikáni.

Nikola (7.8.2012 14:53:58)

Mně se podařilo uvrhnout jednu paní notářku tváří v tvář velice praktickému problému GENDEROVÉ super-korektnosti: dědické řízení jsem zahajoval jako TEN Nikola, ale končila jako TA Nikola. Když pak chudák paní přemýšlela, co napsat o dědici, zda je to "syn" nebo "dcera", poradila jsem jí, ať tam napíše "potomek".