Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Dnes už nedostanete k počítači ani OEM

Dnes už nedostanete k počítači ani OEM

Anonym (19.7.2012 00:00:00)

Microsoft coby producent operačního systému si s výrobci počítačů domluvil pěkný ďolík, a zákazník je po zásluze patřičně bit.

PJ (19.7.2012 12:39:12)

No, HP to má celé nějaké divné. Například můj ProBook 4535s přišel ve výchozím stavu s utilitkou HP ProtectTools určenou pro obnovu systému ze zálohovacího oddílu na disku. Tato utilita mě nicméně velmi malými písmenky v dolní části obrazovky upozornila, že pokud ji použiju, přijdu o všechna svá uživatelská data. K čemu ji tedy do PC dávají? Je navíc v angličtině, a pokud tedy český uživatel anglicky neumí (což je celkem pochopitelné), varování si nepřečte a akorát spláče nad "očistou" systému. Nakonec jsem Windows 7 plné demoverzí program odstranil a zatím jedu na Kubuntu 12.04, kde mi funguje i integrovaný bluetooth, u kterého jsem měl ve Windows výkřičník. Výdrž na baterii je sice o něco horší, ale jinak si nemůžu stěžovat.

OSPF (19.7.2012 16:04:02)

Drtiva vetsina uzivatelu notasu jsou lide, kteri si chteji koupit notas s OS a podle toho vypada nabidka na trhu. Jinak, u kazdeho PC s windows si muzes zazadat o vraceni pomerne ceny za OS(kdyz licenci vratis).

skalnik (19.7.2012 16:32:33)

Cetl jsem s odstupem casu dva clanky o vraceni penez za Windows. Drive to byl beh na dlouhou trat a dnes je to jiz cesta slepou ulickou. Jinak v clanku je zmineno, ze OEM je dodavano 'vyrobcum' za pakatel. Kydz jsem se vsak podival na cenu srovnatelneho [note|net]booku s a bez OS tak mi vychazel rozdil cca 1300-1500 Kc. To nevypada na 'pakatel'.

Fox (19.7.2012 17:37:17)

Výrobce má opravdu OS za pakatel, ovšem to neznamená že by na něm neměl marži.

OSPF (20.7.2012 19:20:23)

Nezapomen, ze cast te marze jde vyrobci OS. Je to preci jenom jeho OS.

dany (21.7.2012 00:59:33)

u notebooku už bych dnes ani nekupoval bez os je to prakticky zadarmo ale taky jsem měl problém že jsem ztratil recovery cd ale vyřešil jsem to stylem že jsem si normálně stáhl z uloz.to instalačku windows a z certifikátu s druhé strany který je nalepen ze spod na notebooku při instalaci opsal cd-key a vše funguje jak má

petr (21.7.2012 10:31:14)

Windows je systém už na draka!! Zkuste si nainstalovat Linux SUSE,FEDORU, Mandrive. Běhá to podstatně lépe, je to ve valné většině zadarmo a pokud se podíváte na : abclinuxu.cz, tak tam jsou podrobnější detaily a návody jak na to. Povídačky, že Linux běží jenom v textovém režimu to šíří závisláci na příjmech (prodejci) od Bila G.

OSPF (23.7.2012 10:19:46)

Lidi jako ty me docela rozesmavaji :) Vetsine lidi je sumak, ze je linux treba i lepsi. Pro ne je dulezite, ze u tech voken vetsinou nemusi nic delat, vsechno se samo stahna a nainstaluje a nemuseji na netu shanet zadne emulatory a buhvi co pro linux.

anonym (26.7.2012 15:52:47)

S tímto nelze než souhlasit. Prostě podhoubí Windows mi přijde bohatší než linuxové. Asi to bude tím počtem instalací Windows po světě. A taky, najít správce systému se znalostí Windows je o řád lehčí než se znalostí linux... A nedej Bože chtít po linuxu, aby znal multifunkční zařízení úrovně lepší než basic (například multifunkční kopírky atp... A to že je to chyba výrobců HW je jeden pohled, druhý říká - asi se jim to nevyplatí pro linux psát ovladače, ne?)

anonym (26.7.2012 15:50:06)

Tak s tím "na draka" já osobně nesouhlasím. Windows 7 jsou naopak celkem velmi povedený systém a Windows Server 2003+ jsou celkem užitné servery. Vždy záleží na úhlu pohledu - buďto zaplatíte balík za SW hned (Windows) a pak máte k dispozici hromadu dokumentace a podporu nebo získáte SW zdarma (Linux), avšak platíte místního linuxového guru za údržbu. Cena vychází stejná, u Linuxu i možná větší. A hlavně, Linux se Vám nesmí pokazit. Jak se pokazí linuxový server s RAIDem, tak to potěškoště, na Widle je hromada recovery nástrojů (ale možná se mýlím a je to tím, že nejsem linux guru)... A s tím seznamem "náhrad" taky ani ne. Zkoušel jsem ale nové Ubuntu, a musím uznat, že kus práce na něm vývojáři odvedli - již mi můj monitor funguje bez zásahu do systému a bez nekonečného pročítání diskuzních fór (how to setup video adapter ubuntu). Tedy - již ve většině běžných případů (BFU usage) není nutné znát hromadu shell commandů, aby člověk mohl vůbec existovat.

NTPT (30.7.2012 00:44:59)

Prosímvás, na to pokažení linuxu s RAIDem jste přišel jak ???? Jestli máte stripping, jste v perdeli a bez ohledu na platformu, jestli máte disky v mirroru, tak vám budto zhoří oba a jste v píp bez ohledu na platformu, zhoří li vám raid řadič na desce, a máte li jej nativně používaný (ne softwarový raid v linuxu) jste zase vpíp... bez ohledu na platformu, nebo zhoří jeden disk v mirroru a pak jste OK bez ohledu na platformu... jediný problém a to bez holedu na platforum je že na disku který zůstal nemáte v bootsectoru GRUB či jiý bootloader .o)

OSPF (1.8.2012 16:43:10)

No tak ono hodne zalezi v jakem raidu ze :) Vyssi raidy si v pohode poradi i s vypadkem nekolika disku a data dopocitavaji.

OSPF (27.7.2012 21:53:38)

Jojo, takove sedmicky jsou vylozene na draka. Instalace trva silenych 20minut (se stazenim vsech ovladacu, aktualizaci a vseho) a to se dokonce stahnou nejnovejsi ovladace ze stranek vyrobce. Aktualizuje se veskery soft v PC a natahaji se aktualizace pro OS. Pro nekoho kdo neni v IT moc znaly naprosto genialni system. Clovek se nemusi o nic starat a nic nemusi delat.

Miloš (22.7.2012 18:06:30)

Mě z neznámého důvodu na mém HP notebooku nefungoval ani ten program na vypálení Recovery DVD. Napsal jsem ale na podporu HP a tato DVD mi byla zaslána poštou.

VV (26.7.2012 19:52:38)

On rozdil, ktery platite jako spotrebitel plne neodpovida rozdilu, ktery plati vyrobce nebo ten, kdo to bastli dohromady.

anonym (25.7.2012 01:25:11)

hm a kde pak jste to četl pane chytry ?? ve ktarém světě to žijete ? ahá ja zapomněl co znemené OSPF ))))) jasně tak co už máte na spamnět naučené firemní říkanky na přiští mněsíc ??

OSPF (27.7.2012 21:48:14)

staci se zeptat strycka googla a dostanes hromadu navodu jak licenci vratit. Ale ono je snazsi ze sebe udelat hlupce.

TT (4.8.2012 09:30:27)

Neumis si do nakeho vyhledavace zadat vraceni oem licence? Hlavne, ze tu ostatni urazis.

mikimik69 (25.7.2012 20:46:51)

No to bych chtěl moc vidět jestli byste s tou žádostí pochodil.Požádat asi můžete ale vyhověno nebude.Kampak na takové informace chodíte.

OSPF (27.7.2012 21:50:12)

Moznost zazadat si o vraceni pomerne castky za OS je zakonem dana. Staci se optat strycka googla. Vyhoveno ti bude vzdycky. Sice to neni o dvou kliknuti nekde na netu, ale zase takovej problem to neni. Jen u nas ve firme se vracej licence za par stovek tisic rocne.

mikimik69 (3.8.2012 08:15:13)

Prosím prosím to byste zde mohl napsat stručný návod jak se to d ělá když máte tyto zkušenosti.

AR (24.7.2012 20:05:38)

Zásadně nedoporučuji instalovat HP ProtectTools na uvedených typech NB. Mně to na úplně novém NB zablokovalo disk při normálním užívání tak, že ani v autorizovaném servisu si s tím nevěděli rady - výměna disku.

mikimik69 (25.7.2012 21:09:51)

HP ProtectTools zablokoval disk tak že se musel vyměnit.Jste si jist, že jste pozřel všechny pilulky které Vám Váš psychiatr předepsal ? Od Vás bych si nechal poradit leda tak čísla do sportky na příští týden.

Boris (19.7.2012 16:18:31)

Skoro to až vypadá, že stáhnout Windows 7 Ultimate z netu i s aktivátorem během 40ti minut je lepší řešení. Ale nerad bych někoho k takové nelegální a zavrženíhodné věci nabádal. Samozřejmě je lepší připlatit si za kvalitní a spolehlivý OS pár tisícovek. Že k tomu nedají instalační DVD je přece chyba uživatele.... :-!

radek (19.7.2012 17:21:03)

proc tahat aktivator? Licence je na notasu umistena, staci jen stahnout windows 7 (a to je mimochodem legalni)

ZizalaHH@gmail.com (29.5.2013 17:46:24)

Když tady čtu tu diskuzi,tak stále více nabývám dojmu,že všechny vady,co tu popisujete nejsou HW nebo SW,ale v ručičkách a hlavě.Protože ono to je to moc POHODLNÉ !!pořídit si jakýkoliv počítač a nenaučit se ho ovládat.Lidé jsou totiž moc líní na to,aby se naučili s tím,co mají doma zacházet.Nainstalovat si do PC OS jakýkoliv patří totiž do základních uživatelských potřeb,umět si vyrobit bootovací disk je o tom samém a umět si poradit s obnovou systému,když mi PC lehne,zrovna tak

ZizalaHH@gmail.com (29.5.2013 17:48:10)

Když tady čtu tu diskuzi,tak stále více nabývám dojmu,že všechny vady,co tu popisujete nejsou HW nebo SW,ale v ručičkách a hlavě.Protože ono to je to moc POHODLNÉ !!pořídit si jakýkoliv počítač a nenaučit se ho ovládat.Lidé jsou totiž moc líní na to,aby se naučili s tím,co mají doma zacházet.Nainstalovat si do PC OS jakýkoliv patří totiž do základních uživatelských potřeb,umět si vyrobit bootovací disk je o tom samém a umět si poradit s obnovou systému,když mi PC lehne,zrovna tak.Takže zírám,o čem se tady diskutuje

anonym (20.7.2012 09:33:24)

Článek naprosto o ničem. Nikdo Vás nenutí si kupovat windows v případě, že nesouhlasíte s podmínkami nákupu. Připadne mi to spíš jako stěžování si na nějakém fóru...

Lukáš (20.7.2012 10:13:46)

mno, sice nás nikdo nenutí kupovat jakékoli "železo" s předinstalovanými Win (to máte pravdu), ale na druhou stranu, pokud nemáte možnost zakoupit si vybrané "železo" o určité konfiguraci bez oněch Win, pak koupíte s těmito. Zde zmiňovaný problém však spočívá v tom, že pokud si koupíte zařízení (PC,NB,AllInOne,...) s Win, dnes již neobdržíte žádné CD/DVD s instalací oněch ZAKOUPENÝCH !! Win. Poprvé jsem se s tímto setkal před cca 7 lety u NB Sony Vaio a dnes je tato praxe běžná u všech výrobců/prodejců. Naposledy jsem sám koupil Lenovo Q180 a nepochodil jsem nikde. Pracně jsem musel odinstalovat nepotřebný balast a provést zálohu bitovou kopií na ext. HDD. Ovšem - spustitelné obnovovací CD mi PC sice nabídne, ale opět se vším nepotřebným balastem, tudíž jsem musel "sehnat" čistou instalaci Win7 a z té si vytvořit instalační boot na flash disku. A nevlastnění instalačního originálního média bylo ještě nedávno považováno za protizákonné. Co se stane dnes, pokud nebudu mít fakturu, kterou coby soukromá osoba nemusím po 2letech (kvůliva záruce) dále skladovat? Budete mi oponovat že za 2 roky bude PC již dávno v "kopru"? No nevím, ale mně možná toto posledně koupené PC bude stačit hodně dlouho...

mikimik69 (25.7.2012 21:22:36)

1. A nevlastnění instalačního originálního média bylo ještě nedávno považováno za protizákonné. 2. Co se stane dnes, pokud nebudu mít fakturu, kterou coby soukromá osoba nemusím po 2letech (kvůliva záruce) dále skladovat? 1. k tomu jste dospěl jak že to bylo protizákonné. 2. Pokud nebudete mít fakturu tak se nestane nic.Akorát kdyby vás vykradli tak budete mít pro pojišťovnu jen své čestné slovo.To teprve uvidíte jak velkou cenu má.(ta faktura a to slovo)

Lukáš (26.7.2012 10:12:26)

Heh nebylo nemálo zátahů a OSA akcí... sám jsem vlastnil internet. kavárnu a nemít instal média ke každému PC dlouho bych kafu nevlastnil... a Fa? no na té jediné je totiž (neby by měla být!) informace, že jsem si zakoupil i ony Win...

mikimik69 (26.7.2012 15:37:58)

Dobrý den (si z nás děláte) Lež má krátké nohy a ve vašem případě je to taková stonožka s mnoha krátkýma nohama. OSA řeší písničky , nahrávky , knihy autorská díla.Je to výběrčí poplatků pro autory. Software řeší BSA. Legálnost Windows řeší naprosto jasně nálepka s hologramem nalepená na PC bedně.(popřípadě faktura k této nálepce) Rozhodně nějaké CD neřeší legálnost Windows. A nakonec zamyslete se nad slovním spojením "nebylo nemálo". V podstatě to říká "bylo málo" - opravdu jste to tak myslel?

Lukáš (1.8.2012 08:54:58)

ah so - omluva za OSA/BSA (již to je nějaký ten pátek co su z toho venku) nu ale i tak - obě jsou to dle mého názoru ... ale raději nebudu rozvádět, co kdyby jste byl P.Janda :oD. A nemálo? Bylo to myšleno, jako že nebylo zrovna nemálo, čili jsem myslil že bylo vícero ... ;o) Holt už asi nejsem ten správný gramatikočeštin... :oDD

OSPF (4.8.2012 09:28:31)

Co jsou?

Novotný Petr (21.7.2012 13:32:20)

Naprosto ubohý článek, nechápu, že to dsl.cz schválí: a) Naprostá většina lidí si jde koupit notebook nebo PC a chce tam Windows. b) Koukněte se na rozdíly mezi OEM a dražšími verzemi, zákazník díky nim jednoznačně ušetří, kdo tomu nevěří, ať koukne na czc.cz a alza.cz. c) Sám patřím spíše k linuxákům, ale bezplatný Linux lidé v PC a notebooku nechtějí, protože se nechtějí pořád někoho ptát "jak se prosim Tě v tom linuxu dělá tohle?" Navíc většinová populace jim na tuto otázku odpověď nedá.

PJ (22.7.2012 10:15:11)

Ona většinová populace by jim tu odpověď asi i dala, ale problém je, že lidé se ptají pořád na totéž. To časem umoří a znechutí každého. Všude to vypadá, že lidé buď neumí číst, nebo neumí nad přečteným textem uvažovat. Linux mi víc vyhovuje v jedné věci - je všeobecně aktuálnější. Na PC s Windows u klientů nemám problém najít pět let starý Adobe Reader či Javu, a to je z hlediska nově objevených zranitelností dost problém.

OSPF (23.7.2012 10:17:43)

Drtiva cast populace zvladne maximalne tak spusti PC.

anonym (25.7.2012 01:23:08)

a vy mezi ně určítě patříte :) ten váš komnet o tom jasně vypovídá !

mikimik69 (25.7.2012 21:38:20)

zato váš KOMNET o tom taktně mlčí.

mikimik69 (25.7.2012 21:32:46)

z hlediska nově objevených zranitelností dost problém to není. Buďte rád že vám přinesou práci. nebo to děláte zadarmo ? Jestli jo, tak co nejdřív si najdi jiného koníčka, kterého budeš zadarmo provozovat.

Mirda (22.7.2012 09:40:53)

já jsem kupoval někdy před 4 lety NTB Sony Vaio. Ihned po prvním spuštění jsem však nevěřícně zíral jaký bordel tam byl nainstalovaný. Při spuštění správce úloh jsem málem padal do mdlob - 110 běžících procesů. Záchranné dvd bylo zhotoveno v počtu 5ti ks. Vyřešil jsem to tak, že jsem stáhl z netu stejnou edici windows, při instalaci zadal key umístěný na NTB a měl jsem čisto. Sony má z mého pohledu dobře udělanou webovou podporu takže po zadání typu NTB jsem stáhl všechny potřebné drivery, nainstaloval a vytvořil zálohu čistých win na jednom dvd. Nevím jak moc je to legální či nelegální, ale domnívám se, že když jsem za licenci zaplatil a použil klíč, který mám k NTB, tak by to snad mohlo být v poho. Aktualizace mi jedou, nemusím shánět různé aktivátory, cracky apod.

serz (23.7.2012 15:02:22)

Před vánoci jsem kupoval dceři NTB od HP, nějakej PB 43XX. Media s OS u něj nebyla, což jsem čekal, ale zato tam byla informace, že na supportu je možné instalační DVD získat. Takže jsem neváhal, kontaktoval HP support, nadiktoval výrobní číslo, product code a adresu, kam chci media poslat. Za necelý týden jsem měl DVD v ruce, GRATIS!!! Takže autor sice pláče hezky, ale na cizím hrobě.

VV (26.7.2012 19:46:49)

Ona asi bude situace v ceske kotline o neco jina nezli v USA. Holt se ty hroby lisi.

anonym (26.7.2012 16:02:09)

Pane Větvičko, a ještě tu pohádku o růžence. Copak je chyba Microsoftu, že HP má takovou "debilní" utilitu, která neumí vypalovat emergency DVD? A to, že Microsoft přišel mezi prvními s OEM SW, který byl o dost levnější, než krabicové verze, a tím pádem dostupnější, to je taky špatně? A proč Vám vadí vazba na HW když licence OEM ji jasně zmiňuje - pokud Vám to vadí, kupte krabicovou verzi. A dotaz na závěr, když si pořídíte notebook s Ubuntu (kolik jich vlastně je), tak kolik k němu dostanete DVD? A myšlenka dne - jak by to bylo s cenou HW, kdyby nebyl vyráběn v Číně, ale například u našich pracovitých sousedů v Německu ;-)

VV (26.7.2012 19:48:36)

Koupit si v USA pocitac bez OS nebo pouze s krabicovou verzi je tezko mozne. Vam nikdy nepadly Windows s nutnosti nove instalace?

OSPF (4.8.2012 09:24:34)

Myslenku nechapu. OEM verzi muzes vratit a dostanes zpet pomernou cenu. Koupit notas bez OS v pohode muzes. Ne kazdy vyrobce sice kazdy model nabizi bez OS, ale to jaksi neni chyba MS ne?

VV (7.8.2012 21:14:02)

POkud si v US kupuju znackovej PC, proste prijde s Windows, vracet nemam co. POdekovat muzu smlouve rekneme mezi MSFT a Dellem, takze v tom MSFT jede. Prodej bastlenych PC jak je v CR zvykem je tady okrajova zalezitost.

Jirka (26.8.2012 19:41:17)

už jsi zkoušel OEM licenci MS vrátit? Je to praktický nerealizovatené.

Jirka (26.8.2012 19:40:03)

k PC nebo NB s nějakým linuxem, nepotřebuješ DVD. Když se náhodou něco pokazí, tak si bezplatně stáhneš instalačku OS z netu.

Kapr (3.9.2012 23:50:15)

Ještě než se spustí prvotní instalace OS, udělat obraz disku např pomocí Clonezilla.