Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Agregace a omezení

Agregace a omezení

jiří Šimek (1.6.2004 10:55:45)

Zajímalo by mě, proč mají ADSL omezení a agregaci? Je to tím, že ADSL zatím nemá tolik ústředen a síť se přetěžuje? nebo je to něčím jiným? Děkuji Šimek

Petr (1.6.2004 10:59:54)

Je to o ceně a bohužel i nepřiměřeném zisku.

Miroslav Šilhavý (1.6.2004 11:01:16)

Je to jen otázka ceny a kvality za tu cenu. Nic víc. Kdyby ADSL nebylo agregované a bylo za tyto ceny, okamžitě by krachlo 90% poskytovatelů, protože by jim utekly firmy, které je živí.

B (4.6.2004 14:51:18)

No ještě že Telecom se postará o ty alternativní ISP ... Oni to nezvládnou rozhodnot se co a jak dále :-))

Alternativa (3.6.2004 20:12:12)

Je to především o nepřiměřeném zisku. Při cenách velkoobchodního nákupu konektivity Českým Telecomem na úrovni stovek korun a takovém množství uživatelů by cena mohla být bez problémů desetinová, nebo bez agregace. Může to být také o neefektivitě více jak deseti tisíc zaměstnanců tohoto molochu. Bohužel....

wojta (4.6.2004 15:30:15)

Snad by ale mohli agragaci zmenšit, nebo jí stanovit jako maximální nejhorší. Jako je to v civilizované Evropě.

purporte[X] (4.6.2004 14:21:13)

Pricin je vic, avsak vsechny smeruji k dosazeni conejvetsiho zisku. IOL, co jakykoliv jiny provider nakupuje konektivitu zkutene ve velkym. Nevim kolik to jim stoji, ale zcela urcite pod 2500/Mbit/mes. Ano, nesekl jsem se, 2500/Mbit/mes. Pokud ovsem nemaji peering s NIXem, ted nevim, pokud ano, tak ta cena je pak uplne nekde jinde a za uplne jinych podminek. Pro neznalce bude prekvapenim proc tak draho, a proc pak nabizeji konektivitu zakaznikum hluboko pod nakupni cenu. Odpoved je jednoducha - agregace. Agregace je dulezita vec na kterou lidi casto zapominaji. Budeme-li predpokladat, ze IOL nakupuje konektivitu od jineho ISP ve velkym. A dejme tomu, ze momentalne ma 1000 zakazniku, kde kazdej ma linku 1024 = Mbit. Myslite si, ze od nadrazeneho ISP bude kupovat 1000 * 1Mbit = cca 1Gbit? Ne nebude! Oni koupi treba 100Mbit na ktere povesi vsech 1000 lidi a budou pocitat, ze se vsichni nesejdete naraz. Ovsem jak je u nekterych segmentu patrne videt, pocty uzivatelu se prekryvaji a vy pak trpite. Ovsem to musite brat sportovne, a hlavne tak, ze pokud byste chteli garantovanej 1Mbit, tak to by vam nestalo ani 1500, ani 3000, ale aspon 5000 [ i takovou ceny si jeste musite umet domluvit ]. No a pokud IOL ma peering s NIXem, tak je to podobny, pac k NIXu jsou spolecnosti peeringovany urcitou rychlosti, ktera je urcite mensi, nez pocet zakazniku :) Proste ADSL neni garantovany pripojeni. A dokonce jsem nikde ve smlouve nenasel zminku o garanci aspon 10% od zakladni rychlosti. No a pak se stezujte :DDD

M (4.6.2004 18:39:31)

Pokud vyjdu z Vasich udaju (1 Mbit garant za 5000 Kc), tak mi vychazi 256 garant za 1250 Kc... Pokud by mi tuhle cenu a rychlost nabidlo ADSL tak WiFi odpojuju a jdu do ADSL. Realita je takova, ze za tuhle cenu je opravdu 256, ale s agregaci (po drobnem prepoctu) 1:30... Zlodejna, zlodejna, zlodejna...

Anonym (4.6.2004 21:08:56)

Tak asi to zle chapem, ale v u nas, v SR, je 1,5Mbit/s DSL za 1400Kc bez DPH na mesiac+nejaky ten program, napr. 8 GB za 990Kc a vikendy su neobmedzene. To je 2400 Kc/mesiac, bez agregacie samozrejme, rychlost je garantovana.

kix (4.6.2004 22:04:31)

jenže Telecom si účtuje velkobobchodně za ADSL vlastně cca 100.000,- za 1Mb/s a to bez poslední míle k zákazníkovi a bez internetové konektivity:-(