Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Lze připojit dva počítače přes 1 modem (ADSL) na internet?

Lze připojit dva počítače přes 1 modem (ADSL) na internet?

Martin (6.7.2004 22:25:37)

Začal jsem dost uvažovat o zavedení linky ADSL , ale chtěl jsem se zeptat , jestli lze zapojit i můj notebook k počítači s ADSL tak , aby šlo surfovat na internetu v jednu chvíli. Pokud ano , kolik by to tak stálo a co je k tomu potřeba. Předem děkuju za pomoc.

Washek (6.7.2004 23:01:40)

Staci Vam jen modem s routerem (NATem), ktery pripojite do site (bud bude mit v sobe i porty pro vice PC - obvykle 4, nebo budete potrebovat jeste hub/switch, kam pripojite dalsi pc). Poptejte se u poskytovatele, kazdy ma urcite jeden v nabidce (ASUS, Alcatel SpeedTouch 510, ...)

Jeff (6.7.2004 23:16:40)

Ano, možné to je, potřebujete k tomu ADSL modem s integrovaným routerem a SWITCHem, popř. ADSL modem s routerem a k němu dokoupit běžný SWITCH. Pro tento účel není vhotný modem s USB rozhraním, pro použití interentu na druhém počítači byste musel ten první pak mít zapnutý. Takže vám stačí libovolný modem s ethernetovým rozhraním, nejlépe ten, co už má v sobě SWITCH (místo jednoho ethernetového rozhraní má většinou čtyři). V počítači i notebooku pak musíte mít síťovou kartu, ta v dnešních noteboocích bývá intergovaná a na nových základních deskách také, pokud ji ve stolním počítači nemáte, je to záležitost 2-3 stovek. Ceny modemů jsou různé, často lze za výhodných podmínek získat modem přímo od poskytovatele, ten ale nemívá integrovaný SWITCH. Cena modemu s integrovaným SWITCHem se pohybuje okolo 4 tisíc s DPH, nejrozšířenější a vcelku bezproblémové jsou Lucent CellPipe 22A-FX a Alcatel SpeedTouch 510i DSLCZ623MP (ten bez SWITCHe je také 510i, ale DSLCZ624MP, takže pozor na to!). Tyto modemy koupíte přímo u Telecomu (www.telepoint.cz). Špatný také nemusí být modem od SMC, přesný typ je SMC7204BRB, jeho cena je mnohem nižší, a to asi 2150 s DPH na www.eurocomputer.cz. Pozor, je k němu potřeba ještě koupit SPLITTER, ty ostatní ho mají v balení, na stejném webu ho koupíte asi za 140 s DPH, takže se jedná o solidní nabídku. Bohuže, modem osobně neznám, takže nemůžu soudit, ale myslím, že by nemusel být špatný. Dělá se také ve variantě s integrovaným Wi-Fi, což, pokud máte Wi-Fi také v notebooku, nemusí být k zahození. Ten už stojí 3700 s DPH.

Jeff (6.7.2004 23:38:59)

Sorry, tak poslední věta měla znít: Ten už stojí 3700 bez DPH, tedy 4400 s DPH...

FOX (7.7.2004 14:08:21)

Lze připojit nutné je nacrekovat modem a pořídit Switch s více porty,jede to normálně.

Jeff (7.7.2004 23:01:43)

Modem se nijak nemusí crackovat, to se týkalo pouze modemu Alcatel SpeedTouch Home, ten už se snad ale vůbec neprodává... Snad všechny ethernetové ADSL modemy v současné nabídce mají router běžně integrovaný, není potřeba nic upravovat...

Nargon (7.7.2004 23:48:48)

Ale nekdo jako ja jeste vlastni a pouziva Alcatel SpeedTouch Home. A nemuzu si na nej stezovat, nijak jsem ho neupravoval, nejaky problemy s IP nemam, modem propusti vse az na PC, kde to je uspesne blokly firewallem, nejakyho utoku pres Telnet na modem se nebojim, protoze at na modem prijde cokoli on si toho moc nevsima a propousti dal. Router mi je nanic, kdyz mam doma jen jedno PC.

Jeff (8.7.2004 12:53:12)

Můj příspěvek absolutně neměl v úmyslu hanit tento modem. Byla to pouze reakce na FOXova slova, že se modem musí crackovat: Myslel jsem tím, že ten Alcatel Home se musí přeflashovat, aby se mu router aktivoval, a že u jiných modemů to není třeba. Pokud máte jen jeden počítač, pak je to samozřejmě zbytečné, a ten Alcatel je pro tuto situaci určitě vhodný, bezproblémový modem...

Nargon (8.7.2004 13:28:04)

presne tak

Anonym (8.7.2004 15:41:16)

Pokud mají oba compy LAN kartu, taky bych je propojil kříženým kabelem za 50Kč a modem připojil přes USB.

Jeff (8.7.2004 18:30:20)

Ale to vůbec neřeší ten problém, že by počítač, ke kterému je modem připojen, musel být zapnutý, kdykoli by chtě někdo na internet na druhém počítači, takže je to z tohoto hlediska nevhodné...

Anonym (9.7.2004 09:08:56)

se obvykle provozuje v jedné domácnosti, nebo jedné kanceláři. Pak ovšem vůbec není problém nechat počítač s ADSL modemem zapnutý po celou dobu, kdy se přes něj přistupuje z notebooku do Netu.

Baracudda (8.7.2004 23:48:43)

Dalsi moznost, krom tech nize uvedenych, je koupit si obycejny modem (bez routeru) a k tomu routrik zvlast (treba http://www.cybex.cz/Produkt.aspx?Shortcut=SMC-335408&Type=K&CategoryId=0), vyjde to zrejme o neco levneji nez modem s integrovanym routerem.

Anonym (9.7.2004 09:40:02)

Nesir bludy. Levnejsi je modem s routerem

Jeff (9.7.2004 14:34:34)

zcela určitě, vždyť router má dnes snad každý ethernetový modem integrovaný, se switchem je to jinak, tam se to vyplatit může

BioQ (9.7.2004 09:23:40)

Ještě lze, jako u Asusu 6310, připojit jeden počítač přes síťovku a druhý přes USB a switch se nemusí kupovat :).