Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > jak jste vyšli se svými limity?

jak jste vyšli se svými limity?

Kersten (31.10.2003 15:00:08)

Zdravím všechny kdo migrovali na službys limitem dat, tak nam končí první měsíc kde bylo možne v praxi ověřit zda limity stačí či nikoli. Jak jste dopadli? JA jsem vyšel v celkem v pohode s rezervou. Kersten

Trouba the MicroWave (31.10.2003 15:21:24)

U Nextry jsem bez limitu, a pretahl jsem asi 7 GB (cca 4 GB download a 3 GB upload)

Miroslav Šilhavý (31.10.2003 15:23:02)

Neměl bych moc strach, 10GB je fůra dat... Není to na stahování CD od rána do večera... Ale pokud od rána do večera nestahujete tak se na 10GB nedostanete.

tatik (1.11.2003 00:01:04)

Tak to ja strach mam. Jsme v rodine tri, dva compy a jedna linka. Kdyby byl limit 20GB, tak si nestezuju. Ale az zacnem vyuzivat vsechy moznosti inetu, tak 50GB bude tak akorat...

Anonym (1.11.2003 00:09:45)

S adsl všechny možnosti netu nezačnete využívat ani náhodou

Karel (3.11.2003 19:33:41)

Predem se omlouvam, ze to rikam, ale Vase pripitomele prispevky sleduji uz dlouhu. Za prve - 10 GB neni zadna "spousta" dat, ale zcela ubohy objem na rychlost 512. Jakz takz primereny je ten limit na rychlost 192. Na zaklade toho kolik uzivatele stahovali na 192 linkach Telecom stanovil tento limit, avsak pro rychlost 512 - dalsi naprosta demence Telecomu. Za druhe - radit tu nekomu ze na plne vyuzivani jsou tu Profi varianty je opet nestoudna hovadina (omlouvam se), jelikoz jsou abnormalne predrazene ve srovnani s celym svetem. Na to uz se take poukazlovalo mockrat - abnormalni navysovani ceny u lepsich tarifu - z toho duvodu vsichni, kdo pouzivaji internet intenzivne, jsou nacpani na nejlevnejsich variantach a dopada to jak to dopada. A proc asi? Protoze Telecom na "kvalitnejsi" linky nasadil nehorazne ceny. Vinikem je tedy opet Telecom a jeho touha po abnormalnim zisku za minimalni praci a namahu a nekvalitni sluzby.

Miroslav Šilhavý (3.11.2003 20:09:13)

Milý Karle, asi jste nepochopil, ale ČTc nezavedl tarif 512 kbit kvůli tomu, aby zrychlil, ale aby po agregaci dosahoval právě to, co měl původně dosahovat 192 kbit tarif, to co ČTc původně lidem nasliboval. Takže je to limit i podle Vaší definice přijatelný. A nezlobte se na mě, ale za 1300 kaček nelze očekávat, že ČTc nebo ISP budou krmit uživatele daty od rána do večera. 1300 Kč je proti obvyklým cenám v ČR cena vpravdě symbolická a odpovídající agregaci. Diferenciace tarifů na různé třídy podle kvality je věc zcela běžná - a uživatel si všude na světě - stejně jako u nás - musí určit, jestli linku vytěžuje hodně nebo málo a podle toho nakoupit službu. Kdyby základní tarif nebyl omezen a agregován, nebyl by důvod jakékoliv jiné varianty a rychlosti vůbec nabízet. A je vidět, že nemáte ani trochu přehled o trhu a o tom, za kolik se nabízejí více garantované linky. BTW docela by mě zajímalo, jakým provozem, než stahováním hudby a filmů z netu dokážete udělat víc jak těch 10GB? Připomínám, že průměrná firma s několika zaměstnanci a s linkou bez limitu "protočí" za měsíc přibližně 2-3GB.

Anonym (3.11.2003 21:56:29)

Jo, to mate pravdu ze bez stahovani se 10GB nikdy nedosahne, ale proc pak mame tu 512linku, ze ? Uz jsem to jednou psal - pokud bych chtel asi jako vy jen prohlizet stranky a psat emaily, tak zustanu na dial-upu, popripade prejdu na ET Data Nonstop.... to je na tyto dve cinnosti optimalni a jeste bych usetril... Na druhou stranu si myslim ze zase preci jen 50GB a podobne hodnoty jsou trochu moc, ale 10GB je zas moc malo....

Miroslav Šilhavý (3.11.2003 22:53:51)

Omyl, nemáte linku 512 kbit. Máte linku 512 kbit o kterou se dělíte s padesáti! dalšími zákazníky. A rychlost linky neznamená, že lze touto rychlostí neustále stahovat. V tom je ten problém. 10GB by opravdu drtivé většině lidí mělo dostačovat. A ti, kteří potřebují víc (chápu, že se takoví najdou, to je přirozené), objednají 1024 kbit s limitem 20GB nebo Profi. -- To je jako kdybyste si šel stěžovat na dopravní podnik, že jste si koupil permanentku a že když ve tři ráno potřebujete, že žádná tramvaj vaším směrem nejede... Prostě toto omezení a vhodnost využití je specifikem služby, ať už je to tramvaj nebo ADSL.

LaqueR (4.11.2003 12:24:51)

Silhavej nemel kdyz tomu nerozumis. U 192 ses delil s dalsima 50ti zakaznikama o 2Mbs. Ted nevim jestli to zvedli, ale minimalne ty 2mb to budou. BTW jestli klesne jenom na jednu vterinu moje pripojeni pod 128 okamzite budu zalovat ctc. Nedavny spor v anglii dal za pravdu zalobci, ktery zazaloval isp pro klamavou reklamu. Provider totiz tvrdil, ze nabizi broadband. A ejhle, 128 neni broadband. Takze ctc, boj se

Ali (4.11.2003 13:02:07)

Ali (4.11.2003 13:07:18)

Ano, naprosto souhlasím v tom, že jde a šlo o klamavou reklamu!!! Když jsem si objednala ADSL - tak na základě jejich reklamy, kdy slibovali rychlé připojení za paušál a bez omezení času a stahování dat !!!! Uplynul snad měsíc a po zřízení služby změnili "pravidla hry" A kdo by nesouhlasil, má prostě smůlu!!! Měl by se Telecom už začít řídit heslem ! Náš zákazník náš pán! A být tu konečně pro nás -zákazníky. Zatím tomu tak není, jsme jen pouhým nástrojem k jejich stále stoupajícím ziskům ...

Miroslav Šilhavý (4.11.2003 14:10:50)

Hehe, limity byly zavedeny až potom, co se zjistilo, že velká část ADSL uživatelů stahuje od rána do večera a ještě držkuje, když se zapne ve smlouvě podepsaná agregace. ;-) Kdyby tací, jako jsi ty nereptali, mohla být bez problémů 192kbit bez limitu i dál.

iNDY (4.11.2003 14:34:13)

... az se ti hlava protoci. Takhle se mluvi se zenou?!!!

Miroslav Šilhavý (4.11.2003 15:40:34)

Heh nevšiml jsem si ;-) Nicméně myslím si, že pohlaví na principu (ADSL) nic nemění, ne?

ADA (13.11.2003 21:38:47)

SVATA PRAVDA............

Prober (14.11.2003 06:44:19)

Chtěly jste rovnoprávnost, tak tady ji máte ;)

LaqueR (4.11.2003 20:46:20)

To chce proste je buzerovat a nebat se jich! Kdyz jim pohrozis zalobou tak ti bud budou muset nechat neomezeni dat, anebo stavajici tarif. Popripade muzou odstoupit od smlouvy, ale to pak musi vratit instalacni poplatek, a nesmi uctovat deinstalaci. CTC je hajzl a proto se k nemu tak taky vsichni musime chovat! Akorat je skoda ze kazdej bojuje sam za sebe a ze se nejak nesjednotime a neudelame obcansky zdruzeni... pak by se s tim pohlo, kdybysme se spojili i s isp atd...ach jo :(

Miroslav Šilhavý (5.11.2003 07:49:10)

Hehe, ISP jsou ti poslední, kteří chtějí proti ČTc jít. Někteří dělají humbuk, např. kolem propojení, ale ani jeden doopravdy PROTI ČTc jít nechce. Co se týče toho, že bys chtěl bojovat společně, dej dohromady pár právníků, naber nespokojené zákazníky IOL (jiní se musí soudit se svými ISP a ne s ČTc) a můžete žalovat společne.

LaqueR (5.11.2003 13:26:43)

Neni to tak uplne pravda. Nekteri isp (zejmena ti agregovani, tj velci) by proti ctc sli. Ja jsem spokojeny -> male isp. Jenom skoda, ze u me neni kabel. VUbec bych o nicem neuvazoval. Myslim si ze natlak by se mel delat na ctu (cesky telekomunikacni urad) a medializovat to, protoze je jasne (spolu s Mlynarem) zkorumpovanej.

Miroslav Šilhavý (4.11.2003 14:09:12)

Kde jsi přišel k tomu, že se dělí 2Mbit? ;-) Kdyby to byly 2Mbit, tak by to nebyla agregace 1:50 ale agregace 1:12,5... Pořiď si aspoň kalkulačku. Možná narážíš ale na to, že plná agregace se uplatňuje až od 200 přípojek za agregačním bodem, tedy 200 lidí se dělí o 2Mbit. Spíš pořádně čti. A BTW kontninentální právo stojí na jiných základech a funguje na jiných principech než právo ostrovní, takže ČTc se děsit nemusí.

LaqueR (4.11.2003 20:43:21)

V tom deleni mas pravdu. Komu to jede jinak, ma pravo stezovat si a zadat nahradu penez. To ze vsichni veri prvnimu blbeckovi na hotline ctc ze to nejde tak je vul. Kazdej se muze probojovat dal. Me je to ale jedno co ty si myslis protoze me to jede absolutne v pohode

Miroslav Šilhavý (5.11.2003 07:46:09)

Věřím, že Tvůj strýc je dobrý právník. Nemění to nic na tom, že v GB je úplně jiné právo. Druhá věc je, že všichni řeší Telecom namísto toho, aby řešili svého ISP (kromě těch, kteří jsou na IOL). ISP zaprvé může dopady agregace dramaticky změnit (zlepšit, přeskupit atd.), zadruhé je jediným partnerem uživatelů pro jednání. Pokud např. ČTc na FAQ uvedl šíleně přestřelené údaje, netýká se to nikoho jiného, než uživatelů IOL. Ostatní se musí dívat na materiály svých ISP. BTW mám tu UPC i ADSL, obojí jede super, taky si nestěžuju ;-)

LaqueR (5.11.2003 13:33:33)

V gb je jine pravo, samozrejme... ale broadband je broadband. Nemyslim, ze tu neco vysoudim (soudci ani nevi co je to net, natoz adsl ci broadband). Ale nic minebrani tim argumentovat, a uspesne. V tomhle nesouhlasim. Isp nemeni vubec nic. Jde akorat o to, kolik je u nej zakazniku, a tim to konci. To, jaka bude vysledna kvalita, ovlivnuje dost i ctc ze sve vule. Mam takovou odvaznou tezi, ze TELE2 znicil CTc umyslne. Vetsi agregace atd., i kdyz zakazniku bylo napr. jakona nextre. Duvod? TELE2 je jediny konkurent, ktery CTc nahani hruzu. Proc ho tedy nevyradit z oblasti datovych sluzeb a nebojovat s nim jenom v hlasovkach :) Tak tak. Muj isp vsak sdili nazory se mnou. Ja muzu zalovat isp, a on muze zalovat CTc. Ale ja myho isp zalovat nechci, jsem opravdu HODNE spokojeny. Zatim :/

Miroslav Šilhavý (6.11.2003 08:44:11)

ISP dopad agregace změnit může. Kromtoho ISP naprosto přesně ví, kolik má zákazníků, jaké rychlosti a na kolik "zabrala" agregace. Všechny údaje jsou snadno naměřitelné. A to si piš, že kdyby ČTc uplatnil agregaci víc, nebo nespravedlivě, tak že by se IHNED ISP ozval.... Ale to se nestalo, z toho lze usuzovat, že míra agregace byla správná. A co se týče toho, co ISP udělat může - mýlíš se. ČTc smí a musí zapnout agregaci podle jistých pravidel, která jsou docela dobře popsána ve smlouvě ISP ČTc. A ISP pak by opravdu mohl/měl zapnout vlastní QoS a vyladit síť tak, jak to odpovídá jeho představám.

Anonym (6.11.2003 10:46:00)

Naivko, tohle ISP vi, ale nevi to nejpodstatnejsi !!!! A to je to jak je to brzdeni skutecne ( ne ty kecy co jsou v RAO ) realizovano !! Z Telecomu nejde nic konkretniho vyrazit, zasny info atd.... a QOs, mozna, ale konkretni skupiny uzivatelu ktere jsou brzdene ( mysleno tak ze tehle 50 z rychlosti 512 v praze je v jedne skupine, dalsich 50 v dalsi )a do jake skupiny na Telecomu patri HA HA HA, tohle z telecomu dostat to je nerealne !!!

LaqueR (6.11.2003 14:05:04)

Presne tak :)

Miroslav Šilhavý (6.11.2003 14:22:43)

Tohle není potřeba z ČTc dostávat. Jak škrtí je naprosto nepodstatné, pokud víš, že škrtí NA určitou rychlost... A skupiny? Těch je přesně 14 - 7 agregačních bodů, na každém Basic a Profi zvlášť. Nevím co víc potřebuje kdo vědět. -- BTW agregace není právě dělána nad konkrétními 50ti uživateli, ale nad VŠEMI uživateli... Jinými slovy, ČTc hodí do placu pásmo, které je přesně 1/50 prodané rychlosti všech... Skupiny tam žádné nejsou.

LaqueR (6.11.2003 17:23:58)

Agregacnich bodu je myslim 8. Ale to je jen detail. Agregace je na konretniho isp v danem agregacnim bodu.

Miroslav Šilhavý (6.11.2003 17:32:27)

No pochopitelně, to jsem ani nepsal, to je samozřejmost, že ČTc nepřelévá konektivitu od jednoho ISP k druhému. Chtěl jsem jen uvést na pravou míru doměnku, že se tvoří jakési "skupinky" po padesáti uživatelích, to pravda není. A z toho tedy plyne, že ISP má informací k vlastní implementaci QoS dostatek.

LaqueR (6.11.2003 17:39:10)

Hehe rad bych odpovedel, ale nevim co je QoS. Prosimte zkus mi to tady vysvetlit, jestli to jde v par radcich. Dik

Miroslav Šilhavý (6.11.2003 18:02:36)

QoS - Quality of Service - princip, podle jakého se spravuje provoz na síti. Velmi zjednodušeně řečeno se jedná např. o prioritizaci určitého provozu (např. méně sosající zakazníci mají přednost, nebo PING má přednost před HTTP, atd.)... To je na vlastní invenci a implementaci ISP... Správný QoS dokáže udělat síť značně průchodnější s svižnější. A ISP k tomu potřebuje znát jednu jedinou věc - garantované pásmo na agregační bod. A to ISP vědí.

Nargon (6.11.2003 18:49:46)

Teda aby Ping mnel prednost to by sice pekne vypadalo, ale ve hrach by to bylo uplne nanic. Sice by to psalo hezky pingy v seznamu serveru, ale jak by se clovek pripojil a zacal by sosat ze serveru 10KB/s tak by se razem dostal do suplicku "STAOVAC" a ostatni by mneli prednost a on by mnel ping a rychlost nekde na konci cekaci fronty.

Miroslav Šilhavý (6.11.2003 19:46:12)

A vidíš, právě ICMP pakety (např. ping) maji TOS (Type of Service) nastavenej na Minimize-Delay... A bývají na dobře nastavených sítích právě prioritiozovány. Stejně tak např. FTP kontrolní spojení. FTP datové spojení zase naopak. Já vím, vypadá to nesmyslně, ale tohle je právě řešení. Doporučuji pročíst např. příslušná RFC (www.rfc-editor.org) a podívat se např. na RFC 2212, ale i další.

LaqueR (6.11.2003 22:15:15)

Aha, diky. Skoda ze to neni, kdyz sosam, tak je mi jedno, ze to necham pres noc, ale kdyz hraju, tak chci dobry ping :/

Miroslav Šilhavý (10.11.2003 08:20:46)

Mno vidíš. Prioritizace je jediná věc, která se dá dělat a má náležitý efekt. Možná přijde ISP, který nabídne QoS vhodný pro online hry... BTW ping Ti může běžet nádherně, ale hra pořád ještě nemusí. Obecně ping se ladí na absolutní přednost, aby ukazovat právě absolutní možnosti linky.

Vaána (10.11.2003 19:17:17)

Co vy byste po nich všechno nechtěl. Vždyť oni dostávají jen cca 300Kč a za to mají dělat i QoS?! Fuck off Telecom!

Miroslav Šilhavý (10.11.2003 19:28:24)

Ale to není ani problém užovivatelů ani ČTc... Pokud je to tak špatné, tak neměli ISP smlouvu s ČTc podepisovat... Myslím, že dobře vědí a věděli do čeho jdou... Kromtoho projevuje-li se agregace, tak to znamená, že ISP má něco kolem 200 uživatelů na SSG nebo více... A 200 uživatelů znamená 200 x 300 Kč = 60.000,- příjem minimálně. Z toho se QoS dá postavit, neboť se udělá jen jednou a běží (skoro ;-) navždy. Kromtoho QoS je není jasně daná služba, každý si ji chce udělat jinak. Proto by ji ČTc ani dělat neměl. Jakmile by ji udělal, de-facto by agregované pásmo ještě jednou "přerozdělil" a ISP by pak už opravdu nemohli nic přetvořit k obrazu svému.

LaqueR (4.11.2003 20:48:32)

Nevim jak z tebe, ale ze me se desi. BTW me je jenom 15. Mozna se me desi proto ze strejda je docela dobrej pravnik a psal ty mejly se mnou ;)

Ghostman (4.11.2003 22:50:51)

Jenže ty nejsi v Anglii, ale v ČR a tady fungujou soudy asi tak jako telecom :D

Milan (4.11.2003 00:08:26)

Jděte do hajzlu se stahovánim, posílánim emailů a prohlíženim webu, mě zajímá hlavně ping protože hraju hry, nedělej z nás blbečky co neuměj používat internet, každej ať si s tim dělá co chce - HLAVNĚ AŤ TO FUNGUJE !!!, když něco chci stáhnout, udělám to v noci a jestli se to stáhne za 3 nebo 7 hodin, to je mi jedno, protože spim...

Ali (4.11.2003 12:57:53)

No možná je symbolická pro toho, kdo bere aspoň 20 tisíc měsíčně, ale pokud vezmete v úvahu výši minimální mzdy v ČR - a to má mnoho lidí, tak 1300,- Kč za internet je pěkně velká částka!!!

Miroslav Šilhavý (4.11.2003 14:05:45)

Ale to není přeci problém ani Telecomu, ani ISP, ale řekněme státu jako takového. 1300 je symbolická cena v porovnání s ostatními možnostmi připojení.

Oscarius (4.11.2003 17:15:53)

Oscarius (4.11.2003 17:18:21)

Co je tohle za blbost??! V porovnani s dlasimi poskytovateli???. Jo aha. Tak to je asi nejvetsi blbost, co jsem kdy od koho slysel. UPC- 1080 Kč bez limitu- rychlost downloadu asi 70 kb/s (nejpomalejsi varianta). Bezdraty (nepocitaje zrizeni)- treba OmNet 995 Kč. Karneval 600/150 kb/s 999 Kč +.... Hahaha, hezky vtip, ale ADSL je jasne nejdrazsi...- mno, tedy.., az na pevne lajny :P

Miroslav Šilhavý (5.11.2003 07:40:48)

Hehe, pleteš hrušky a jabka. UPC nejlevnější jede 25 kb/s, dražší 55 kb/s. Ale předhazuješ tu lokální providery, kteří svoji cenu mohou poskytovat díky lokálním podmínkám. UPC se s tebou vůbec nebaví, pokud u tebe nemají kabel. Malí provideři to samé, buďto jsi v jejich dosahu nebo máš smůlu. A nemají jinou možnost, musí být lokálně levnější, jinak by zanikli. Další věc je, že nemůžeš srovnávat DSL s bezdrátem.

Oscarius (6.11.2003 20:03:59)

Hehe, rozhodl jsem si ti tykt. Takze: co to kecas za nesmysly????? Kamarad z ulice ma UPC rychlost 250 kb/s a plati 1080 Kč. Takze ty sve teorie si muzes dat nekam za klobouk. Uznavam, ze mozna rozumis technologii ADSL, ale kabelovkam a hlavne jejich cenam nerozumis vubec.

Prober (6.11.2003 21:04:57)

Jistě, ale Telecom to taky neděla z dobročinnosti, ale proto, že mu to ukládá zákon.

Ja (6.11.2003 23:03:02)

Nejak vam utekl rozdil mezi kb/s a kB/s :) to by byl teda peknej kabelovej sunt, kdyby to jelo 25kb/s :) I kdyz teto rychlosti se agregovane ADSL leckdy blizi :)

Miroslav Šilhavý (10.11.2003 08:18:31)

Hehe, je několik možných zápisů, které se běžně používají. Já používám kb jako kilobajt, tedy 1000 bajtů, a kbit jako kilobit, tedy 1000 bitů. Rozlišovat b a B je pakárna... Kromtoho si myslím, že průměrný čtenář nemá problém toto odlišit.

Anonym (10.11.2003 08:27:35)

Jasně, ale Kb a kb jsou běžné zkratky a pokud s tím máte potíže, tak jste pako vy.

Oscarius (15.11.2003 13:55:57)

Nejak dosli argumenty, pane Silhavy... Na ten dolni prispevek... njn, jaksi jste byl knockautovan, takze poukd o necem chcete mluvit, tak nemluvte o tom, cemu nerozumite

Miroslav Šilhavý (16.11.2003 16:41:32)

Nechápu? Knockoutován rozdílem mezi bajtem a bitem, hehe ;-)

Prober (16.11.2003 19:02:57)

něco na tom bude, umíš na jedničku problémy sítí, ale když neznáš bit a bajt tak jsi asi v prd*li ;) P.S: 1 kilobajt je 1024 bajtů, ne 1000 ;)))

Miroslav Šilhavý (17.11.2003 12:20:58)

Hehe, tak jsi se ustřelil... ;-) Od konce roku 1998 je 1 kB = 1000 B a 1 KiB = 1024 B. Pro více informací doporučuji přečíst standard IEC 60027-2.

Ghostman (17.11.2003 16:25:06)

Zase sterka :D

Anonym (17.11.2003 23:03:59)

asi moc koukas na root.cz a podobny, kde se s takovejma machrovinkama radi ukazujou.. doporucuju oxidovat v tamejsich diskusich ;))

LaqueR (18.11.2003 01:41:10)

Kilobajty se pisi KB, kilobity kb, kbs... ale kb nejsou kilobajty. Kilobajty jsou vzdy KB, pokud se mluvi jeste v souvislosti s kb.

Miroslav Šilhavý (3.11.2003 07:54:32)

Na více uživatelů nebo na využívání všeho na plno jsou Profi tarify.

Prober (3.11.2003 12:10:21)

Jsi trochu upad, ne?

Miroslav Šilhavý (3.11.2003 13:51:26)

Proč myslíš?

Prober (3.11.2003 14:30:17)

Protože kde je ta pomyslná hranice? Co je normální, a co už nadprůměrné využívání? Všechno co je mimo prohlížení stránek a stahování pošty?

Miroslav Šilhavý (3.11.2003 15:27:51)

Heh, už ze své podstaty, cokoliv nad- nebo pod- průměrné se odvíjí od průměru ;-) A jako daný průměr můžeme vzít zkušenosti nejvíce ze současných statistik ISP před příchodem ADSL a ze zahraničí. Dále je nutné počítat s tím, že maximální rychlost je dosažitelná jen nárazově. Během dne by rychlost měla být podle mě +/- 65% maximální rychlosti (tj. u 512 kbit linky cca 330 kbit) s výkyvy nahoru a dolů. Myslím si, že únosné je, když 512/128 linka poběží 90% času víc než 128/32. A ještě krátce o typizaci chování - já osobně beru jako "normální" chování takové, kdy uživatel využívá internet ke všem svým okamžitým potřebám a velké objemy dat stahuje příležitostně. A přiznejme si, hodně lidí si ADSL pořídilo hlavně kvůli tomu, aby od rána do večera stahovali hudbu a filmy.

Prober (4.11.2003 07:26:31)

Ano, máte pravdu. Ale pokud už berete jako průměr ISP z ostatních zemí, bylo by fér brát v úvahu i cenu za tuto službu. Nemůžete se pak divit, že za svých 1400,- chci dostat aspoň něco co mi mé výdaje aspoň z části kompenzuje. A kde jste vzal, že by byla únosná minimální rychlost 128kbps. Pokud by pak byl zaveden i systém, že těch 1400,- co platím teď je taky maxímální částka a odvíjela by se od měsíční průměrné rychlosti, tak nic nenamítám. Ale momentálně platím danou částku za jakoukoliv kvalitu služby, což mi nevyhovuje.

Miroslav Šilhavý (4.11.2003 08:23:53)

No to už je jiná. Cena ADSL je dražší, než v některých zemích. Ale je dlužno dodat, že porovnáváme ADSL v jinak rovinutých trzích a v jiném stadiu vývoje (od spuštění ADSL). Moje porovnání nebylo cena/rychlost, ale porovnání průměrného zatížení jedním uživatelem. Pakliže je pravda to, že v ČR jsou ADSL spoje (zatím) průměrně daleko zatíženější než v zahraničí, byla by vlastně i vyšší cena opodstatnitelná. 128kbit je můj odhad, každý na to bude mít asi jiný názor. 128kbit je považován za začátek vysokorychlostního připojení. K maximální částce - to je trochu problém. Celá filozofie ADSL je založena na velmi velmi malé garantované rychlosti (512/128kbit 1:50 = garance 10/3kbit!) a na vysoké maximální rychlosti. A za to se právě platí. Nezapomínejte, že kvalitativně lepší je pořád ADSL 512kbit 1:50 než 256kbit 1:25 a to než 128kbit 1:13 atd. A limit dat? Ten chrání pouze ty, kteří nestahují hodně - nezapomeňte, že na současném ADSL je díky velké agregaci i velmi omezen objem dat, které mohou uživatelé v průměru stáhnout. A i těch 10GB je vysoko nad tím, co je garance objemu (každých 50 uživatelů může stáhnout dohromady maximálně cca. 200GB, takže garance objemu je +/- 4GB, a ten, kdo stáhne 10GB v podstatě využívá pásmo 1,5 dalšího zákazníka).

Prober (4.11.2003 13:16:10)

To všechno je sice krásné, ale myslím že by to mělo být zděleno zákazníkovi ještě před podposem smlouvy. Takhle se to člověk dozvídá až už má závazek na krku.

Miroslav Šilhavý (4.11.2003 14:04:40)

Nojo, to je věc pojetí - já si myslím, že to sděleno bylo zcela jasně. A každý by v těhle případech měl pořízení DSL konzultovat s nějakým odborníkem, který ví, o čem je řeč. :( Bohužel české specifikum je nekonzultovat - u nás se prodávají a kupují i nemovitosti s milionovými hodnotami, aniž by se chodilo k advokátům. :( A to samé platí v IT.

Prober (5.11.2003 06:43:30)

Ovšem, ale v době kdy tady ADSL začínalo, tak ti takzvaní odborníci mohli vycházet pouze ze zkušeností v zahraničí. To co se děje u nás, nečekal nikdo. Na jednu věc se zeptám, pokud tohle zpomalení mají na svědomí tzv. "stahovači", proč tedy po překročení 10GB limitu se jim nesníží rychlost třeba na 64kbps? Místo toho si příplatí 400,- (což je prodejní cena 4 pirátských CD), a stahují vesele dál.....

Miroslav Šilhavý (5.11.2003 07:37:48)

Jo to taky nechápu. Technologicky je to složitější, to je pravděpodobně důvod. Na tomto principu, který ČTc uplatňuje mi nejvíce vadí právě to, že stahovači si sice připlatí, jsou tím "pokutováni", ale pořád ubírají pásmo ostatním, kterým to nikdo nekompenzuje. Druhé řešení, také vcelku dobré by bylo, kdyby ČTc, podle vybraných "pokut" zvýšil pásmo další měsíc, takže by se to sice neprojevilo hned, ale nestahující uživatelé by byli kompenzováni.

Trouba the MicroWave (5.11.2003 13:47:37)

Jak uz jsem psal, nejlepsi reseni by bylo, kdyby CTc preprodaval ostatnim ISP jen konektivitu (10 mbit/s za X KC, 20 Mbit/s za Y Kc), a na providerovi by bylo, jak s ni nalozi. ISP by si sami mohli definovat maximalni rychlost, agregaci, fair user policy, proste vsechno. Vivat CTc, CTU, Mlynar, a vubec...

Johnny (5.11.2003 13:54:11)

naprosto s tebou souhlasím. ale ctc holt musí být u koryta, tak mu isp platí litr za každýho adsláka jen tak "za nic".

Czudla (7.11.2003 03:38:55)

Czudla (7.11.2003 03:53:35)

Vy pořád mluvíte o nelegálním stahování filmů, muziky, atd. Ale představte si, že je někdo, kdo si v Evrpoě natočí hodinový amatérský dokument a te chce někomu ukázat. Má na něj autorská práva, nic mu nebrání, aby jej nabídl do pee2peer sítě, nebo povolil stáhnout je ze své nádherné webové sajty. Mimo to taky poslouchá internetová rádia, stáhne si nové ovladače, aktualizace a data nám vesele nabíhají. Taky jednou za čas by rád poslal takových 8 CD digifotkek své babičce do Ameriky, aby viděla svá vnoučata. Mě rozesmutňuje, že to vlastně mohl poslat poštou. ANEBO, ať radši bába přiletí eroplánem, ty přece jen taky občas padaj.

Czudla (7.11.2003 04:09:59)

Vy pořád mluvíte o nelegálním stahování filmů, muziky, atd. Ale představte si, že je někdo, kdo si v Evrpoě natočí hodinový amatérský dokument a te chce někomu ukázat. Má na něj autorská práva, nic mu nebrání, aby jej nabídl do pee2peer sítě, nebo povolil stáhnout je ze své nádherné webové sajty. Mimo to taky poslouchá internetová rádia, stáhne si nové ovladače, aktualizace a data nám vesele nabíhají. Taky jednou za čas by rád poslal takových 8 CD digifotkek své babičce do Ameriky, aby viděla svá vnoučata. Mě rozesmutňuje, že to vlastně mohl poslat poštou. ANEBO, ať radši bába přiletí eroplánem, ty přece jen taky občas padaj.

Miroslav Šilhavý (10.11.2003 08:16:29)

Souhlasím s Vámi. Možné to je. Ale dovolím si odhadnout, že toto využití je zcela zanedbatelné vůči tomu, co se na DSL stahuje nyní.

Ghostman (15.11.2003 23:29:22)

jestli jsi si nevsiml tak telecom uz tu hranici udelal a tou hranici je ten limit ... proste kdyz ti nestaci bud si doplatis nebo prejdi na variantu s vetsim objemem prenesenych dat nebo na profi .....

Prober (16.11.2003 03:33:24)

Hranice mezi normálním a nadprůměrným používáním, je něco jiného než 10Gb limit.

Ghostman (16.11.2003 09:00:55)

Ale telecom to tak pochopil ze je to ten limit .... ten limit ma branit proste tomu, aby lidi s nejnizsi variantou nadmerne zatezovali jejich linku ........ a ver tomu ze velka vetsina uzivatelu se do tohoto limitu vejde ...... pokud teda zrovna neposlouchas net radio nebo permanentne nestahujes .......

Prober (16.11.2003 19:00:03)

.... a zrovna mi jede linka.... a nevyprsi timeout.... Limit nebrání vůbec ničemu, jde jen o penize. Pokud by místo dalších pěnez zpomalili linku, nic proti. Tohle má ale k FUp dost daleko. Tak lidi, buďte ke mně fér a vypněte modemy ;)

Miroslav Šilhavý (17.11.2003 12:17:30)

O peníze zas tak nejde. Při agregaci 1:50 těch, kteří by limi přesáhli, moc nebude a ani být nemůže..

Prober (17.11.2003 18:32:36)

Celkem srandovní vysvětlení ;)

tatik (3.11.2003 20:24:35)

To snad nemyslite vaze!!! To jako ze mam kazdymu zvlast koupit po jedny profi lince??? Vy jste opravdu provokater!!!

Miroslav Šilhavý (3.11.2003 20:37:40)

Jak to myslíte každému? Stačí jedna. Nebo tu Basic linku zatěžovat přiměřeně. ADSL Basic nezakazuje připojit třeba celé sídliště přes jednu přípojku. Ale není to tomu přizpůsobeno a zohledněno. Je počítáno s domácím využitím. Řekněte mi proboha, pokud nestahujete hudbu nebo filmy, na čem protočíte těch 50GB??? To je jako kdybyste si stěžoval, že v telefonních budkách není hlasitý příposlech, soukromí a že se tam vejde jen jeden člověk. Vezměte rozum do hrsti a přemýšlejte co je k čemu určené!

Pavel (31.10.2003 17:52:12)

DL: 6GB UL: 3GB celkem 9 GB v pohodě

Petr Borecek (31.10.2003 18:16:08)

Nextra od zapnuti agregace 16.10. DOWNLOAD : 6 G UPLOAD 1.3 G No jo ono se to Anime nazbira 1 az 3 dili dene :-) Skoda ze pres to nejde stream video slusne na 500 kb kvalita to by na me skrachovali.

K (31.10.2003 20:43:44)

Je rozdil stahonout 10GB rychlosti 40kbps jako mi to jede zrovna ted a 512kbps...dost podstatnej...

Anonym (8.11.2003 00:52:40)

mel by ses doucit rozdily mezi kbs a KBs :D

Prober (8.11.2003 06:36:24)

A ty zase naučit líp číst, nebo rychleji chápat.

karel (31.10.2003 22:32:09)

za cca 5dni co to mam, mam traffic zhruba 9GB - ale myslim ze mesicne se pod 60GB dostanu.

BDs (2.11.2003 19:58:47)

Takze ja jsem u nejmenovanyho providera pretahl uz 70GB na 512/128 za 26 dni...takze limit je jaksi malo...

Ghostman (2.11.2003 21:08:15)

Njn jenze ty jsi permanentni stahovac ...... normalni clovek jako ja kterej je na netu circa 6 h denne a pouziva ho k normalnim ucelum tak 10GB na tuhle rychlost bohate staci ja jsem stahl down i up dohromady asi 7 GB ......

Prober (2.11.2003 21:34:44)

Jenže co je normální pro tebe, nemusí být pro mně. Ale 70GB to zírám, já zatím něco kolem 26GB download ;)

Anonym (2.11.2003 22:43:33)

Můžete mi tady někdo prozradit co to stahujete? To to všechno stahujete 5x za sebou nebo stáhnete každej nesmysl na který dosáhnete?

Prober (2.11.2003 22:57:33)

Takhle moc stahuju hlavně data, soubory a jiné ptákoviny.

Anonym (2.11.2003 23:46:33)

Asi je zbytecny lhat... filmy a hry to je jasny.. i ja to stahuju, i kdyz teda vejdu se do tech 20GB... k cemu je pak takova rychlost... kdybych chtel jen prohlizet stranky a psat emaily tak mi staci preci dial up nebo dejme tomu ET data nonstop....

Prober (3.11.2003 04:40:50)

Já se zase zaměřuju na programy, hry a filmy mi chodí na CD, takže se mi neoplatí stahovat je z netu - pořád to je moc pomalý ;)

Anonym (13.11.2003 21:24:28)

MAŠ PRAVDU ,TO MUSI STAHOVAT KDEJAKOU BLBINU.

Anonym (8.11.2003 00:51:42)

Zajimalo by me ty sasku koho poazujes za "normalniho" cloveka a taky kde si vzal ze 6 hodin na netu je "normalni maximum". :D

Miroslav Šilhavý (10.11.2003 08:13:17)

Statistika? Říká Ti to něco?

Prober (10.11.2003 08:25:40)

Statistiky ČT jsou statistiky ČT ;) Proč se mi pořád někdo snaží říkat, co je v rámci normálního provozu? Zákazník jsem snad já, a ISP (jinak ČT) by se měl přizpůsobit mým potřebám, a nikoliv naopak. Ale když se v tom tak vyznáte, vysvětlete mi, proč neuvolní ČT poslední míli k pronájmu ostatním?

Miroslav Šilhavý (10.11.2003 08:32:46)

Nikdo Vám nic neříká. A ISP si mohou udělat statistiky svoje, takže to co píšete není pravda. A průměrná potřeba je průměrná potřeba. Ta nevychází jen z ADSL a jen z ČR. Pokud vím, tak o propojení už někteří požádali a řeší se to standarním postupem, zatím jsem nezaznamenal nic, co by tomu odporovalo.

Já jsem Šilhavý a jsem d (10.11.2003 19:27:35)

Kterej se snaží telecoma podporovat. Sem strašnej ubožák, protože mám výhody a tak je telekomsráč strašně super a vy jste pěkný kreténi...

Ghostman (12.11.2003 22:59:06)

Kdyz se ti nelibi limity, objednej si nelimitovanej Profi tarif a muzes na nem stahovat jak se ti zachce ..... a aspon mi nebudes brzdit muj net ......... takze svou pripominkou mi muzes akorat polib p...l

Anonym (2.11.2003 20:17:31)

Hmm , NEXTRA upload cca 12 GB download cca 26 GB, celkem 38 GB takze se asi pekne prohnou :-)

calvin77 (3.11.2003 05:47:42)

Nezapomente, ze ty udaje co tu uvadite jsou za 14 dni, nikoliv za cely mesic. Takze samozrejme limit 10GB nestaci ani pro "normalniho cloveka". Ja jsem asi nenormalni, ale tech 10GB jsem stahnul za 5dni :)

Avatarslayer (3.11.2003 12:31:33)

s rychlosti 100 kb/sec nestaci ani 20gb ani kdybych chtel

EllE (4.11.2003 16:22:27)

Ja udelal za mesic rijen pres 26GB dle nepresnych vysledku na IOL :) za listopad dle IOL mam 0 :DDD nicmene uz jsem udelal zhruba 6GB

ADA (13.11.2003 21:42:52)

CELKEM DOBŘE ,STAČI MI TO A NEDĚLAM ŽADNE CAVYKY .I KDYŽ SE NĚKDY SNAŽIM A PŘEMYŠLIM CO SI MA A NEMAM STAHNOUT.TAKŽE SI S TIMTO VYSTAČIM V POHODĚ.