Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Kdo je pan Šilhavý ?

Kdo je pan Šilhavý ?

AntiŠilhavý (14.11.2003 00:32:09)

Milé dámy a milí pánové, už jste si povšimli, jaké nemožné (zcela Telekomunistickopatolízalské) názory tu propaguje pan Šilhavý ? Kdo to asi je ????

Milan (14.11.2003 02:01:57)

Hele klídek, dokud tu nebyl šilhavý, tak se tady objevil jeden příspěvek za týden a byla nuda ..

Prober (14.11.2003 06:42:46)

A je mnohem zábavnější vyvracet názory někomu z druhé strany barikády ;) I když zatím vždycky přesvědčil mě...

Miroslav Šilhavý (14.11.2003 08:09:21)

Díky. ;-)

Pavel (14.11.2003 14:20:09)

i pro nás Čechy, jak celkově ochotně a rádi nasloucháme blbcům a demagogům. P. Šilhavý je z řádu tzv. "osvícenýnch blbců", tj. někdo kdo sice říká uplné hlouposti, je demagog a často lže, avšak tváří se jako hodný tatínek, který je vlastně na velmi odborné úrovni, a všechno nám tu dobrácky vysvětlí jako malým žáčkům, jak je ten Telecom vlastně celkem hodný, jak je vlastně v pořádku že jeho služby běží v příšerné kvalitě za předražené ceny, jak je vlastně celá situace v pořádku že internet běží 2x pomaleji než má a můžem být ještě rádi. K tomu přidá pár rádobyodborných výrazů a tváří se jako vysoký odborník na všechno, navíc je šíleně ukecaný a má hroší kůži. K tomu přidává typicky českou žoviálnost a rádoby přátelskost. A jak reaguje český člověk? Tomuto blbci se superegem a komplexem já-vím-všechno-správně-a-nejlíp fascinovaně naslouchají, a dokonce některé svými ve skutečnosti zcela stupidními argumetny začíná přesvědčovat. Vzpamatujte se proboha! Je to skoro přesně totéž jako Ivo A. Benda a jeho sekta Vesmírní lidé, či mistr Tatrawadari a jeho fascinovaní diváci. Stydím se za tento rys české povahy, asi pořád máme v podvědomí že nějaká autorita nám musí vysvětlit co je správné a co ne. V normální spolčnosti by takového blba již dávno poslali do příslušných míst a měli z něj srandu. Zde s ním naopak vážně diskutují (ač nechápou že to je jak mluvit do větru), a dokonce jsou někteří "přesvědčováni" jeho sektářským účením a deformovanými názory.

Johnny (14.11.2003 14:25:44)

navíc je zajímavé, že když dojde na lámání chleba, tak Mr. Šilhavý na otázky nedopovídá...

Oscarius (15.11.2003 13:53:12)

njn, proste pavel trefil brouka do hlavy

Pete (15.11.2003 18:19:25)

Jojo, asi pana Šilhavého plati telekomoušové aby nás tady přesvědčoval... pěkná práce... Kolik ti za to zaplatí?

Miroslav Šilhavý (16.11.2003 16:39:16)

Hehe, díky za projevenou přízeň, ale i já čas od času spím a víkenduju...

Anonym (17.11.2003 15:51:11)

Ted jste zcela vystizne odpovedel na otazku. Domnivam se, ze neovladate zaklady cestiny a faktickeho chapani, pak tedy vubec nerozumim, proc se pokousite pochopit technologii adsl.

Anonym (18.11.2003 09:38:29)

myslim ze nepresvedcuje. Prijde mi jen ze pocita mozne dopady a pracuje s pravdepodobnostmi. To ze ISP mohou ovlivnit kvalitu je fakt ...

cc (15.11.2003 15:16:42)

Šilhavý se vždy vypaří Když mu ostatní jeho bludy vyvrátí argumenty na které nemá co by odpověděl. Tedy má, ale to by musel přiznat, že většinou lže, nebo říká jen část pravdy. Taklhle opruzuje rádoby odbornými kecy na celém webu kde se šustne něco o ADSL. Je téměř všude. Docela by mě zajímal co dělá (za co je placen) podle mě právě za tohle.

Miroslav Šilhavý (16.11.2003 16:55:01)

Pojďmě si (klidně všichni) sednout na pivko, vezmeme papír a kalkulačku a můžeme to probrat face-to-face. Asi si jinak těžko co vyjasníme.

Anonym (17.11.2003 15:49:20)

Dobra, ted ukaz, ze zase neuteces! Zakladam specialne k teto odpovedi forum, kde se doufam domluvime!

Miroslav Šilhavý (14.11.2003 14:26:00)

Také k české povaze patří číst jen to, co se Čecháčkovi hodí. Když opominu nařčení ze lži (rád bych věděl jaké), zajímalo by mě, jak jste došel k tomu, že ADSL běží 2x pomaleji než má? Nebo mluvíte jen za sebe? Na ostatní výlevy reagovat snad ani nebudu...

Pavel (14.11.2003 15:39:03)

Lhaním je i to, vybrat 2 země Evropy kde mají limity na přenos dat a vydávat to za evropský standard a něco co je normální - zatímco 12 jiných zemí kde mají všude neomezený přenos dat a ceny okolo 800 Kč jednoduše taktně pomíjet a dělat jakoby nic. A to vy děláte neustále. Účelové manipulace se skutečností = lži, přesně tentýž způsob demagogické argumentace jako mají vedoucí pracovníci Telecomu. To asi nemyslíte vážně že nevíte jak jsem k tomu došel - mluvím o tom že mnohým po agregaci ADSL jede rychlostmi 2x pomalejšími než je 512, některým ještě hůř, něterým lépe, plus příšerné pingy, to se tu proboha probírá už měsíce. Za sebe nemluvím, mně ADSL jede stále 53 kB/s a s neomezeným objemem dat, ale to je spíše výjimka, o mě tu nejde. Ostatní "výlevy" také byly mířeny k okolním účastníkům diskuze, aby si více uchovali vlastní kritický názor, než naslouchali demagogickým bludům, jen proto že jsou podávány suverénně, sebevědomě a žoviálně.

tatka (14.11.2003 21:25:00)

Pavle ja Ti tleskaaam

Anonym (15.11.2003 08:11:02)

pavel 4 prezident

Miroslav Šilhavý (16.11.2003 16:38:16)

Milý Pavle, to že jde o dvě země z Evropy jsem myslím dostatečně výrazně napsal. Stejně tak jsem i napsal, že mají další tarify, které omezeny nejsou. Celá pointa nebyla v tom, kolik je "normální" prososat za měsíc, ale v tom, že i jiných zemích jsou uživatelé, kteří se s mrňavým limitem spokojí. Kromtoho v každé ze svých odpovědí odmítám srovnávat ceny v zahraničí a u nás. To je nesrovnatelné. Jiný vývoj, jiná historie (internetu), jiná infrastruktura, jiná kupní síla atd. Srovnávám právě proto pouze to, co se aspoň srovnat dá. A to je např. limit, rychlost atd. 2x pomalejší rychlost než 512 je zcela v porádku. Na začátku by se byli bývali uživatelé spokojili i s 192kbit linkou a to ještě s deklarovaným poklesem o 20%. Nyní je i po agregaci, za stejné peníze, rychlost 240!!! kbit. To mi přijde jako vývoj pozitivní. A chcete-li, aby si ostatní uchovali kritický názor, prosím čiňte tak jinak než bohapustým osočováním.

Pavel (16.11.2003 18:14:30)

Ano, jsou i uzivatele, kteri se s limity spokoji. Cela pointa je v tom, ze ti plati 500-800 Kc mesicne, a meli by i u nas. A ti kteri se nespokoji a chteji stahovat, tak plati tak 900-1300 Kc za linky 512, 768 s neomezenym objemem dat, ktere i s agregaci 1:50 jedou rychleji nez Telecomackych 512 s vypnutou agregaci. V pripade CTc ovsem hovorime o v podstate nejdrazsi Evropske cene za ADSL, za kterou by tato sluzby mela ficet na plne rychlosti bez nejmensich vykyvu a zcela bez jakehokoliv datoveho omezeni, a jeste porad by to byla celkem draha sluzba v pomeru cena/vykon na evropske pomery. Za takove prachy mesicne co to stoji, tvrdit ze je zcela vporadku ze to bezi na 240 kb, tak to je skutecne... opet me to ponouka k pouziti odpovidajiciho vyrazu, ale radeji se umirnim.. takze rekneme velka hloupost. Kdyby tato linka stala rekneme 500 Kc mesicne, pak by se asi podobne excesy daly jakz takz tolerovat (i kdyz i na to by byla polovnicni rychlost dost silna kava). Nakonec rychlost by nemale poklesnout o 30 procent, coz pise Telecom na svych strankach. A jelikoz Telecom je jediny kdo agregaci ridi a nedava ZADNOU sanci providerum ji stanovovat plne sam, mel by byt jen a jen Telecom hnan svinskym krokem k naprave, a pokud to urychlene nedokaze, okamzite by mela byt agregace prenesena do kompetence provideru, kteri ji budou stanovovat dle vlastiho uvazeni. To jen u nas je mozne, aby takoveto mafianske praktiky Telecomu prochazely a nikdo s tim nic nedelal. Ale kdyz slysim nekoho, kdo tento celkovy moralni upadek a arogantni obchodni praktiky obhajuje, je mi z nej zle. Pokud se vam nelibi porovnavani cen s ekonomicky dlouhodobe zavedenymi zememi jako treba Nemecko, Fracie, Britanie, tak prosim. Srovnavejme s postkomunistickymi, jako Madarsko, Polsko, Litva, Lotyssko, Slovinsko, majici zhruba stejne, nebo dokonce horsi podminky (napr. mene obyvatel, mensi kupni sila krome 2) A vysledek? Ceny jako zbytek Evropy, tarify bez omezeni dat. Jen opet nase "ceske" specifikum, premrstena cena, omezene a navic jako perlicka jeste technicky polofunkcni sluzby. Ja bych se stydel neco takoveho obhajovat, ale asi mate fakt hrosi kuzi.

cc (17.11.2003 11:35:48)

Telecom nás oblbnul nepravdivou a lživou reklamou, čímž získal podvodným jednáním značný prospěch. Což je trestný čin.

Anonym (17.11.2003 11:53:27)

Budte trochu na urovni a nikomu nenadavejte. Pan Silhavy co tu ctu jeste nikomu nerekl ze je debil, blbec a tak i kdyz by mohl. Nicemu to nepomuze ...v teto diskuzi musim dat Silhavemu za pravdu ....

Anonym (17.11.2003 15:45:47)

Kdybys dostaval za presvedcovani tu lidi o tom ze adsl je OK tolik papirku jako silhavec, urcite by ses taky krotil. Ja davam JASNE za pravdu Pavlovi. Ani jsem nepremyslel.

Anonym (18.11.2003 09:36:18)

mozna bys mel premyslet ....

Pavel (17.11.2003 15:59:15)

V zasade mate pravdu o tom nadavani. Avsak jelikoz Telecom rika nam zakaznikum do oci neustale jaci jsme idoti a kreteni a jeste se nam smeje do oci, pak proste nekoho kdo tuto zlodejinu vehementne obhajuje nazvat blbcem - tedy v situaci kdy jeho projevy odpovidaji snad jeste necemu horsimu - je mozna i docela na miste.

Miroslav Šilhavý (17.11.2003 12:07:02)

Nevidíte si ani na špičku nosu. Porovnáváte jen to, co se Vám hodí a podle pravidel, které se Vám hodí. Jednou porovnáváte cenu relativně k výdělkům, podruhé v absolutních číslech, čas od času to někdo porovná na BigMacy nebo na jinou index cenu, ale nikdo, nikdo se nesnaží opravdu o kvalitní porovnání. Kromtoho porovnáváte ADSL v zemích zavedené a provozované několikrát déle a nezohledňujete ani jaký byl vývoj ADSL ani jiných druhů připojení v daných zemích. Pokud budete takto jednoduše porovnávat chleba, který mají ostatní národové taky od nepaměti, pak i s tímto polovičatým porovnáním budu ochoten pracovat. Porovnávat ADSL podle vybraných kritérií, kritérií, které se mi hodí, to nemíním.

Anonym (17.11.2003 15:47:41)

O co se to tady pokousite? Vzdyt presne tyto postupy aplikujete ve svych stupidnich argumentech Vy!

Pavel (17.11.2003 15:53:49)

Cenu relativne k vydelkum neporovnavam nikdy - lzete. Vzdy porovnavam pouze cenu vuci cene, tak si nevymyslejte. Asi neumite cist, viz muj prispevek: "Pokud se vam nelibi porovnavani cen s ekonomicky dlouhodobe zavedenymi zememi jako treba Nemecko, Fracie, Britanie, tak prosim. Srovnavejme s postkomunistickymi, jako Madarsko, Polsko, Litva, Lotyssko, Slovinsko, majici zhruba stejne, nebo dokonce horsi podminky (napr. mene obyvatel, mensi kupni sila krome 2)A vysledek? Ceny jako zbytek Evropy, tarify bez omezeni dat." Tudiz ne, neporovnavam se zememi kde je ADSL zavedene a mnohonasobne, chce to cist pozorne. Podle kriterii ktere se vam hodi vybirate vyhradne vy, neustalym omilanim 2 statu s datovymi limity u ADSL a ignorovanim desitek statu s cenou 800 Kc a neomezenymi tarify.

Miroslav Šilhavý (17.11.2003 15:58:47)

Pořád je to jen velmi úzký výběr kriterií..

Vasil (19.11.2003 14:35:02)

Jak to myslis, pro Cechy typicke ? Vzdyt ja ti preci nenasloucham ..!?

Miroslav Šilhavý (14.11.2003 08:09:53)

Minimálně jeden, který se nestydí za svoje jméno.

Trouba the MicroWave (14.11.2003 08:47:44)

No, já s jeho názory nesouhlasím (aspoň ne se všemi), ale jako oponenta ho respektuju. Ty jeho názory jsou totiž konzistentní - což se bohužel v internetových diskusích tak často nevidí. A roli oponenta, nebo jestli chcete ďáblova advokáta zvládá hezky. Jen by mě zajímalo, jestli by měl stejné názory, kdyby se jeho PEMAC choval stejně jako moje Nextra... ;-)

Milan (14.11.2003 09:15:24)

Akorát by mě zajímalo, kde ten člověk bere tolik času aby vyhledal všechny ty podklady pro svoje argumenty. Určitě je to právník nebo tak něco :)

Prober (14.11.2003 09:22:53)

Ŕekl bych, že je to jen člověk ;)

Michal (14.11.2003 09:25:47)

Nebo je to odbornik pres komunikace a timhle se jednoznacne zabyva...Vazme si jeho nazoru, reaguje tak rychle ze asi opravdu nemusi nic vyhledavat ....

Pavel (14.11.2003 10:02:52)

Uznávám že argumentuje rychle a věcně, ale některý to handrkování tady je spíš vhodný někam na chat, když vidím že v tématu přibylo 50 nových přispěvků, úplně ztratím chuť si to všechno přečíst.

Jarda (14.11.2003 09:24:31)

Ano, rovnez ho respektuji. Mluvi vecne a myslim ze se v problematice vyzna. Toto ovsem nelze rict o anonymech, kteri se tu ohaneji komunistickymi vyrazy a kdyz uz zakladaji tyhle diskuze neudaji ani sve jmeno ....

Honza (14.11.2003 09:31:22)

Pravděpodobne můžou být v PEMACu rádi že jim to běží OK Představa že bych byl technik PEMACu a někdo takhle fundovaný mi zatápěl radami jak to udělat, aby to běželo je dost deprimující :-) Pane Šilhavý nechcete migrovat k Nextře, IOLu, COLu a k dalším kterým no nechodí a kopat za nás ?? :-)

Pavel (14.11.2003 10:06:06)

Možná by nebylo špatný, kdyby si pan Šilhavý založil kanál někde na IRCčku (#silhavy) a my bysme tam pak chodili s nim diskutovat a polemizovat aby tady v tom fóru nebyl takovej bordel.

Miroslav Šilhavý (14.11.2003 10:14:50)

A co byste tady ve fóru dělali? Navzájem si plakali na ramena?

Kalibr (14.11.2003 13:55:22)

Já osobně s názory p. Šilhavého souhlasím.Pánové už se konečně zpamatujte .Bez ČTc by tady žádný ADSL nebylo mě taky sere že to nefunguje na 100% , ale pořád lepší než dialup.Už nemám sílu pořád někomu oponovat , problémy s ADSL ČTc má , ale ve 40% je to u vás doma jenom to nechcete přiznat. Takových nasraných zákazníků jsem už řešil víc než dost na to abych si udělal obrázek jak to vlastně všechno je.Zrovna včera jsem jednoho takového řvouna usadil problém měl doma v exploreru,a když přijde na placení ,za marný výjezd tak se kroutí jak děcko !!!!!

dan (16.11.2003 13:44:01)

Mily Kalibre, aktualni prumerny ping pres ADSL 383ms, pres modem 127 ms. Stejny provider, stejny cilovy server. Opravdu vam to prijde "LEPSI"?

Miroslav Šilhavý (16.11.2003 16:53:12)

Co takhle chtít po providerovi, aby na ADSL nasadil QoS?

Pavel (16.11.2003 17:56:42)

Chtit neco takoveho po providerovi je uplny nesmysl, jelikoz mizerny ping je ciste vysledkem Telecomacke agregace a jeji zkryplenosti, a zadny provider nema moznosti agregaci stanovovat sam. Resenim je tudiz pouze oprava situace na strane Telecomu, a nebo plne umozneni providerum stanovovat si agregaci sami, dle jejich potreby. Chtit po providerovi aby nasadil QoS, jelikoz je mu diktatorsky ze stranu Telecoma vnucena technicky nezvladnuta agregace neprimerene degradujici kvalitu spojeni, ktere se nemuze zbavit, jelikoz ji 100 procentne diktuje Telecom, je proste, nemohu si pomoct, velmi slaboduche, a opet me prekvapuje, jak muzete neco takoveho placnout.

Miroslav Šilhavý (17.11.2003 12:00:52)

Špatná latence je logický důsledek škrcení (agregace) linky. Jediné, co může latenci zlepšit je QoS. A ten je v rukou ISP. Žádný blábol, prostě fakt.

Pavel (17.11.2003 15:55:48)

Ano, dusledek agregace linky, kterou ridi jen Telecom a jini ISP nemohou. Jedine co muze latenci zlepsit je dat rizeni agregace do rukou ISP, kteri ji budou uplatnovat dle skutecnych potreb. Proste fakt.

Miroslav Šilhavý (17.11.2003 15:57:43)

To není fakt. To je jen možnost. Možnost, která by se i mě líbíla nejvíce. Faktem je naopak to, že agreguje-li telecom, může agregovat stejně tak i ISP na jeho straně a tím předejít agregaci v telecomu. Je to sice pakárna, ale možné to je a bylo by to řešení celé situace.

Pavel (17.11.2003 16:01:33)

Ne, agregaci v Telecomu predejit nemuze, to snad nemyslite vazne! Muze maximalne dopady te agregace poruznu prerozdelit a castecne napriklad uprednostnit ping pred prenosovou rychlosti apod. Zbavit se ji vsak nemuze, to je smutny fakt.

Miroslav Šilhavý (18.11.2003 08:22:31)

A proč by proboha agregaci předejít nemohl? Když pošlu do sítě ČTc data již zagregovaná, agregace ČTc už nezabere... Doučte se trochu teorii a vyzkoušejte si pár věcí i v praxi.

Petr Borecek (18.11.2003 09:47:07)

Vase blbost je vazne silena clovece co to placate za teoreticke nesmysly skoda ze nejsem z Prahy svama musi byt sranda dyskutovat na zivo.

Miroslav Šilhavý (18.11.2003 09:54:59)

No to je argument! Konečně už to chápu, jak to funguje!

Johnny (18.11.2003 13:30:45)

nadávat umim taky. s Mr. Šilhavým se sice v mnoha věcech neshodneme, ale snažim(e) se alespoň normálně argumentovat. ale vypadá to, že vaše iq lze spočítat na prstech jedné ruky.

Baracudda (18.11.2003 21:13:47)

Pan Silhavy alespon vi, kde se pise mekke a kde tvrde i/y (diskutovat x dyskutovat). Mimochodem verte mi, ze o zadne bludy, ani teoreticke, nejde.

Pavel (18.11.2003 20:48:24)

Co to proboha vykladate?? Jake poslu do site CTc? Z Telecomu plynou Telecomem zagregovana data, tudiz ISP uz jen preprodavaji Telecomem debilne zagregovany tok agregaci ovlivnit nemohou. Maximalne muzou tyto negativne dopady poruznu zoufale prerozdelit, napr. QoS, ale to je stejne berlicka skytajici jen velmi male moznosti.

Baracudda (18.11.2003 21:10:35)

Boze.. Data z Internetu (download) snad prijdou nejdrive k ISP a az pak do site CTc (u uploadu to je logicky naopak). Kdyz Telecomu posle provider data uz zagregovana (tzn. maximalne v rychlosti pocet zakazniku * rychlost * agr. pomer), tak se u Telecomu agregace jiz logicky neprojevi. Co na tom proboha nechapete?

Pavel (19.11.2003 00:01:52)

Tak to je skutecne odvazna teorie. V praxi by to ale spis vypadalo tak, ze agregovany datovy tok od ISP by byl navic jeste zagregovat Telecomem.

Baracudda (19.11.2003 00:49:36)

K zadne "dvoji agregaci" nedojde.

Pavel (19.11.2003 00:59:35)

To by musel ISP agregovat presne timtez (debilnim) zpusobem jako Telecom. Kdyby ale agregoval napr. technicky pokrocileji a 1:20, stejne to zkrylplenou agregaci 1:50 Telecomu neobejde a nemuze obejit.

Miroslav Šilhavý (19.11.2003 07:45:52)

Omyl. Agregace je technicky vzato pouze omezení rychlosti datového toku. Zajistíte-li datový tok dostatečně pomalý, k žádné agregaci ze strany ČTc nedojde. A ISP může agregaci udělat podle jiných pravidel, díky kterým udělá službu použitelnější. Mimochodem, toto je základní předpoklad QoSu. Bez vlastní agregace QoS nasadit nejde.

Anonym (19.11.2003 14:30:20)

Chlape myslete !! Je treba agregovat stejne, neni mozne pouzit 1:20 na tarifech 1:50, neb by telecomacka agregace ztasahla drive ! Ale treba jeden nezminovany ISP to dela tak ze "agreguje" tesne pred dosazenim datoveho toku nutneho pro spusteni "telekocomacke agregace" Pokud system detekuje tento prah, automaticky zapracuje na prioritach v zavislosti na chovani jednotlivych uzivatelu (potlaci ty nejveci stahovace) a stav se na nejaky casovy interval opet stabilizuje. Bezni uzivatele toto vubec nepociti. System je doplnen o Qos. ktere resi zbytek. Jestli tohle nemuzete pochopit, nema moc vyznam abyste tu bezhlave porad nadaval na telecom ...

Pavel (19.11.2003 22:30:44)

Vy nemyslite! Podstata vseho je, ze agregace Telecomu je zkrypleny ausus, ktery nefunguje jak ma a zhorsuje beh ADSL na zcela silenou miru, coz se nedeje nikde na svete. A neni to kvuli stahovacum, nybrz diky technicky nezvladnute a zkryplene agregaci Telecomu. A tu zadny ISP "vylecit" nemuze. Pokud by agregace Telecomu jela na svetove kvalitativni urovni, nikdo kricet nebude. V tom je zakopan pes. Vase vykriky az to napravi ISP QoS je totalni hovadina za stavajici situace.

Prober (20.11.2003 06:44:17)

Ono je velmi jednoduchý nadávat, možná by jsi mohl navrhnout technické řešení.

Miroslav Šilhavý (20.11.2003 07:37:58)

Nemáte ani trochu pravdu. Nejdůležitější faktor je zpracováván na ČTc korektně - a to míra agregace. Pokud agregace na ČTc nepřesahuje 1:50 (proti čemuž by se ISP okamžitě ohradili, takže předpokládejme, že to funguje), pak není naprosto žádný problém QoS nasadit... Když už chodíte číst fóra a něčemu nerozumíte, tak aspoň čtěte a doučujte se dřív, než začnete osočovat.

Pavel (20.11.2003 20:51:49)

Omyl, rozumim tomu velmi dobre. A agregace Ceskeho Telecomu je zkrypleny smejd, jak se mnoho zakazniku presvedcilo. V tom je cely problem, a vase blaboleni o QoS alternativnich operatoru na tom nic nezmeni. Clovece, vy jste asi vazne podplacen Telecomem. Proste Telecom agregaci technicky nezvladl, takze logicke reseni je vypnout do doby nez ji zvladne, nebo urychlene prenechat plne na starost jednotlivym ISP. Jenze to by nebyl Cesky Telecom, kdyby jeho reakci nebyly lzive kecy, kterymi nas krmi, ze vlastne jeho chyba to neni, a je ve vsech ostatnich. Neuveritelne co je v tomhle state mozne, a jeste vic, ze se najdou lidi s zaludkem jako vy.

cc (20.11.2003 21:08:30)

Musí, jinak by nebyly prémie a možná i vyhazov by přišel. Tak tady plete ty, co tomu nerozumí, technickými termíny, kterým sám nerozumí. A snaží se všechny přesvědčit, že když 512 jede 20-100 tak je to bezva.

Baracudda (20.11.2003 23:33:54)

Kdyby Telecom prenechal veskerou agregaci na ISP, tak by se razem mohl rozloucit s tucnymi zisky z linek s agregaci 1:20 - coz rozhodne neudela, proc by taky mel. Dle meho nazoru agregace technicky zvladnuta je. Agreguje se pomerem 1:50 (tak jak to ma Telecom a ostatni ISP ve smlouve) a to, jaka bude skutecna rychlost pro jednotlive zakazniky, je dano jen a jen tim, jak se chova zbylych 49 ostatnich, se kterymi linku sdilite. Nebo myslite ze ceskych 1:50 je jinych, nez treba holandskych nebo nemeckych?

Pavel (21.11.2003 02:01:58)

Prave ze stejnych, a prave v techto zemich pri stejne zatezi linka klesne tak max o 10-20 procent a vetsinou zdaleka ani to ne, zatimco u Ceskeho Telecomu mnohym klesne treba o 50-70 procent. Protoze je ta agregace ausus, to je cele. V tabulkach prumernych rychlosti britskych provideru s agregaci 1:50 jsou vysledky takove, ze jejich ADSL 512 s touto agregaci bezi RYCHLEJI nez nase ADSL 512 s vypnutou agregaci. Reci o tom ze v Britanii nejsou stahovaci jsou hovadiny. Jsou a dokonce mnohem vetsi nez u nas, staci mrknout na podrobny seznam hubu DC, kde jich spousta vyzaduje sdileni treba 200 i vice GB, a neco takoveho u CZ hubu neprichazi v uvahu. Proste ve svete agregace normalne funguje jak ma, to je cele

Miroslav Šilhavý (21.11.2003 08:14:20)

1. Rozdíl poklesu rychlosti lze vysvětlit jen jinou skladbou uživatelů. Zatímco v Británii, Německu, a kdovíkde ještě, si lidé mohou dovolit ADSL přípojku do každého pokoje zvlášť, v ČR ADSL objednali pouze ti, kteří si myslí, že linku využít dovedou a pak to také dělají. 2. Seznam hubů DC nemá absolutně vypovídací hodnotu. Zaprvé v Británii žije 60 miliónů lidí, zadruhé Británie je země s devátým největším rozšířením ADSL na světě. A mezi takovou fůrou lidí se sice najde dost sosačů na DC ale i daleko větší množství méně náročných uživatelů. 3. Tvrzení, že stahovačů je menšina, lze ověřit i jednoduchými výpočty ze zveřejněných statistik ze speedmetru.

Pavel (21.11.2003 14:13:17)

Ano, stahovačů je menšina, přesně tak, a přesto agregace běží jak běží = je to technicky nezvládnutý šunt ze strany Telecomu, to je celé. Doufám že velmi brzy nastane propojení a Telecom konečně utře a agregaci si budou řídit ISP.

Miroslav Šilhavý (21.11.2003 14:17:43)

Hehe, a pak budou ISP _MUSET_ udělat to, co teď pouze _MOHOU_. Výborně! Nádherná logika. Víte co, zkontaktujte mě na mejlu, rád Vám pošlu seznam literatury, kterou potřebujete pročíst, abyste věděl, co to je "technicky nezvládnutý šunt" ;-)

Pavel (21.11.2003 16:25:29)

Ano, přesně tak, budou muset. A konečně to nebude dělat Telecom, nýbrž ISP. Není potřeba pročítat literaturu k tomu, aby člověk pochopil že Telecomácká agregace je technicky nezvládnutý šunt :).A až to budou dělat ISP,bude to o třídu lepší,a když to někdo nezvládne,holt člověk může přejít k jinému ISP,který tu agregaci bude mít lepší. Protože zkryplená agregace Telecomu je něco neuvěřitelného,horší to už prostě být nemůže,takže to zákonitě bude posun k lepšímu.

Miroslav Šilhavý (21.11.2003 16:29:41)

Hehe, už aspoň šestý příspěvek od Vás o ničem... Melete jak kafemlejnek, ale něco si přečíst, nebo se poučit, tam už Vaše síly nesahají, co?

cc (21.11.2003 22:39:10)

Zrovna jako ty vaše bláboly o tom, že ta služba má fungovat blbě a na 20% a že tak je to jedině správně.

Miroslav Šilhavý (21.11.2003 23:11:01)

A kdypak jsem to tvrdil?

CC (22.11.2003 10:23:39)

Do rádoby odborných keců, které na laika mohou působit jako že to mu rozumíte. Ovšem to, že to spoustě lidem jede špatně a na 20% koupené kapacity prostě neokecáte.

Miroslav Šilhavý (23.11.2003 10:51:56)

Jo, ale to jede především těm, kteří šli do neuvážených super nabídek nerozumných ISP. A vzhledem k tomu, že u ostatních ISP je to lepší, lze usoudit, že "přestřelili" právě ti ISP a ne ČTc. Přeci když nakoupím průměrně pomalé a omezené linky, nemůžu udělat masivní reklamní kampaň na opak!

Pavel (21.11.2003 22:59:15)

Bohužel ten příspěvek je o celé podstatě problému, proto vás to asi tak rozzlobilo :) (Na vás opravdu dost emotivní reakce.) Vy jste pouze kecal,který má ke skutečnému vzdělání hodně daleko. Především byste se měl poučit a číst vy, a ne tu plácat jako kolovrátek nesmysly o QoS alternativních operátorů, když celý problém leží v neschopnosti a diletanství Telecomu a jeho nezvládnuté agregaci. Prostě krmíte nás tu hloupými řečmi,tak se nedivte že vám to každý nezbaští. Chtělo by to více studovat a rozumět věcem. Ovšem na vaší straně.

Miroslav Šilhavý (21.11.2003 23:10:42)

Pořád jste neuvedl jediný rozumný argument proto co tvrdíte vy ani protiargument proti tom co tvrdím já. A na moje výzvy k hlubší diskusi reagujete pouze zopakováním předchozího tvrzení.

Miroslav Šilhavý (21.11.2003 08:09:05)

Nevíte vůbec nic. Agregace nelze zládnout nebo nezvládnout. Jelikož byl vyřešen již problém s nesprávnou prioritizací multilinků, není na agregaci co měnit. Pakliže by ČTc chtěl cokoliv zlepšit, pak by už musel nasadit svůj vlastní QoS, což je věc, která s agregací nesouvisí a není k ní povinován.

Anonym (19.11.2003 21:29:09)

áha, takže ISP si to sám zagreguje např. poměrem 1:51 a pak se agregace u ČT neprojeví..... Chachá, to myslíte vážně že za stávajících podmínek a agregaci lze službu zlepšit???

Miroslav Šilhavý (20.11.2003 07:34:36)

Vzhledem k tomu, co ukazují výsledky speedmetru dsl.cz, je zřejmé, že na ADSL je rezerva dostatečná na to, aby to šlo. Kdyby bylo pásmo zaplněno přes cca 90%, pak bych moc ve zlepšení nedoufal, takto to ovšem vypadá velmi pravděpodobně.

Anonym (22.11.2003 22:30:00)

statistiky přece jasně ukazují, že uživatelé nedosahují jmenovité rychlosti, takže pásmo je zaplněné, a to nejspíše pořád...

PROBER (23.11.2003 01:04:22)

Statistika je pouze teoretická informace. Navíc vychází z měření mnoha uživatelů na všech 4 (díky Mirku - už to vím ;) agregačních bodech. Takže pro tebe jako jednotlivce má velmi malou hodnotu. A 300kbps na celou síť, je celkem slušný výsledek.....

Miroslav Šilhavý (23.11.2003 10:53:51)

Ale o tom bohužel ADSL a všechny agregované linky jsou. Statistika je jediná věc, ze které lze vycházet a podle které plánovat. Kromtoho uvidíte (až to bude zveřejněo), že se liší jednotliví ISP podle toho, jakou cílovou skupinu lákali v reklamních kampaních.

kalibr (23.11.2003 08:56:00)

Já netvrdím , že je vše v pohodě

cc (14.11.2003 21:30:21)

Patrně nějak tady pořád zakecat, že Telecom poskytuje za těžký prachy službu s horšími parametry než má modem. Přesto, že všude v reklamě tvrdí: Rychlost neklesne o víc než 20% zakoupené.

Lukáš (16.11.2003 13:05:20)

Pěkná práce Pavle .... Konečně jsi umlčel pana Šilhavého :) Dle jeho zcestných názorů a rádoby přesvědčivých argumentů, které jsem si přečetl z fóra (je jich opravdu požehnaně) ... si člověk hned udělá obrázek o jeho mentalitě a snad i zaměstnání. Tisíceré DÍKY

CC (18.11.2003 21:47:25)

A nepodaří se to okecat ani 100 panům Šilhavým. Sliboval rychlé připojení a je z toho hrůza jedoucí s bídou na 20% prodávané rychlosti. Kecy o stahovačích mě nazajímají, ať si to vyřeší Telecom jak chce. Sliboval v nabídce snížení maximálně o 20%. Místo 512 nám to jede 20-100.

Johnny (18.11.2003 22:05:36)

máte to max 20% snížení ve smlouvě ? ne ? tak se tím neohánějte. máte pravdu, je to (asi) klamavá reklama, ale jediné, co asi zbývá, je zkusit se na tuto problematiku zeptat nějakého právníka - zda je to "trestně postižitelné"...a pak třeba podat hromadnou žalobu.

cc (18.11.2003 23:51:27)

A když si koupíš krabici, na který bude napsáno litr mlíka +- 20% tak ti budou stačit 2deci? já jsem šel do ADSL s tím, že mi bylo nabízeno 512 - max. 20%

Johnny (19.11.2003 10:20:25)

bylo na "adsl krabici" napsáno max 20% zpomalení ? pokud ano, jediné, co můžete na telecomu soudně požadovat je navrácení inst. poplatku + poměrné vrácení ceny služby + soudní výlohy + zdarma deinstalaci. ovšem ono to tam napsáno nebylo. bylo to napsáno jen kdesi zastrčeno na webu...takže je to poněkud složitější :-(.

Anonym (19.11.2003 14:17:58)

Smyslupnost techto diskuzi absolutne nechapu. Proc to proste lidi co jsou nespokojeni neodhlasi ??? Kdyz se mi neco nelibi, tak to proste nekoupim, ne ?? To je jako kdybych si koupil auto a pak porad omylal dokola ze se mi nelibi cena a ze to auto mam mit za tu cenu lepsi vybavu a pod ... Tak proc jsem si ho ja debil vlastne kupoval ?

Miroslav Šilhavý (19.11.2003 14:26:50)

Protože jsi se na počátku domníval, že škodovka, kterou jsi koupil, nemůže být přeci o moc horší než mercedes.

Miroslav Šilhavý (19.11.2003 07:43:30)

Po katastrofě s agregací v první vlně to IMHO Telecom přestal říkat a zvedl rychlosti, aby dostál slibům. Klamavá reklama by to podle mě byla, kdyby se to nesnažil řešit. Neodhadnout situaci může každý, důležité je se pak snažit o nápravu... ČTc sliboval 192kbit linku s poklesem max 30%, to by bylo cca 135 kbit... Dnes ADSL jede na základní nabídce skoro 3x rychleji než těch 135kbit... No nevím, ale mě to přijde jako slušná náprava omylu.

Prober (19.11.2003 09:34:34)

A vidíš, další názor co si musím opravit. Já si doposud myslel, že nám to vybojoval Mlynář ;)

Miroslav Šilhavý (19.11.2003 09:45:22)

Hehe, to všichni ostatní, jen ne Mlynář ;-) Ani ČTc by neposkytoval ADSL s kvalitou horší než dialup...

Johnny (19.11.2003 10:16:55)

to máš pravdu, rychlost je sice vyšší, ale ping.... takže imho aby si to telecom "vyžehlil", měl by do konce roku účtovat 0Kč za zrušení adsl. protože 192/64 s max 30% zpomalením není to samé, jako nynější 512/128 (hlavně díky pingu, rychlost je většinou vyšší). ovšem, je pravda, že o pingu se ve specifikacích adsl hovoří v tom smyslu, že telecom garantuje ve svojí části sítě ping do 160ms. takže asi ani to by "žalovatelné" nebylo :-(. takže, jak ty rád říkáš, dostávali jsme "lepší" službu, než nám byla garantována :o

Miroslav Šilhavý (19.11.2003 10:28:51)

Bohužel latence technicky garantovat ani nelze... 160ms ve smlouvě ČTc je údaj na linku s dostatečně volným pásmem. BTW a latenci by měl řešit ISP QoSem...

Anonym (19.11.2003 11:49:44)

Nic nesliboval... snizeni o 20% vychazelo jen z nakych vymyslu nektereho z techniku a hlavne jako dobra reklamni kampan! Sluzba je negarantovana, cili kdyz pojede 1KBs je to stale v poradku a muzete si plne uzivat tohoto vysokorychlostniho internetu.

Miroslav Šilhavý (19.11.2003 11:56:21)

Nevím co sledujete... Vždyť ADSL běží cca 300 kbit, tak co řešit?

Johnny (19.11.2003 13:34:20)

co řešit ? ping, ping, ping, ping, ping, ping, ping, ping, ping, ping, ping, ping, ping, ping, ping, ping, ping, ping, ping, ping, ping, ping, ping, ping... :o)

Miroslav Šilhavý (19.11.2003 13:38:53)

To je na ISP a jeho QoS. Na lince, která běží 300 kbit není nejmenší důvod, proč by měla být latence špatná.

Milan (19.11.2003 17:02:02)

Jde o to, že některé linky (viz moje bývalá) běží naprosto podprůměrně - tzn moje 1024/256 běžela celý měsíc maximálně do 80 kbit s latencí 300 ms až timeout.

Anonym (19.11.2003 14:21:17)

pong, pong, pong, pong, pong, pong,pong, pong, pong,pong, pong, pong,pong, pong, pong,pong, pong, pong,pong, pong, pong,pong, pong, pong,pong, pong, pong,pong, pong, pong,pong, pong, pong,pong, pong, pong,pong, pong, pong,pong, pong, pong,pong, pong, pong,

death223 (20.11.2003 06:59:05)

mozna tobe ty telekomunisto, jsou tu i lidi kterym to bezi pod 100, a dodnes se objevuje ping time out a 30 % ztracenych paketu. Tak uz konecne otevri oci a neobhajuj tu ty telekomacke prasarny

kalibr (23.11.2003 08:48:49)

bez telekomunikáckých prasáren to nepojede vůbec.

Czario (23.11.2003 10:20:21)

ok! tak když to poběží 300 tak já chci v tom případě platit jen nějakých 900 :o)

Miroslav Šilhavý (23.11.2003 10:49:20)

Mělo to původně běžet 192kbit před agregací. Nevím co vlastně chcete. Neuběhl ani půlrok a reálná rychlost ADSL je skoro dvojnásobná než teoretická rychlost předtím.

Czario (23.11.2003 11:02:32)

diť to běhá prakticky pořád stejně :o) kliknu na odkaz, čekám pár sekund a pak se nahodí stránka! :o) jen když stahuju tak to píše o trošku větší číslo! :o) stahuje se pokud vim přes FTP, sem zvědavej, kdy i tohle nějak pokoněj aby to nešlo :o) ok zvýšení... hahaha no ale omezení na 10GB a agregace 1:50 ! já nechci běhat pomalejš než modem! to neznamená že tak neběhám teď, že tomu nebude v budoucnu! ta možnost tu je a někdo toho může zneužít! (telecom kdo jinej, už si nato brousí zoubky)

Miroslav Šilhavý (23.11.2003 11:06:41)

Jenže při agregaci 1:50 na Vás v průměru stejně vychází něco kolem 4 GB, takže 10 GB limit už je pro ty, kteří opravdu hodně stahují... Kdyby žádný limit nebyl a všichni stahovali pořád, pak by na Vás stejně nevyšlo víc než ty 4 GB

Anonym (23.11.2003 11:14:08)

Průměr, průměr, průměr, statistika. Jsou jiná slova, která umíte použít v argumentaci? Jen tak mimochodem - právě jste snědl půlku kuřete (ikdyž jste si ani nepřivoněl), protože já jsem měl celý - tohle je statistika, vážený pane.

Miroslav Šilhavý (23.11.2003 11:20:05)

Ano přesně tak. A jediné, co mě může nasytit je to, že se objeví v oběhu více kuřat a zvýší se mi pravděpodobnost toho, že půlka jednoho pečeného přistane i u mě. ADSL čeká na to, až bude mít víc běžnějších uživatelů.

Anonym (23.11.2003 11:26:41)

Objeví se více kuřat, ale i tak se nic nezmění, protože těch pár nenažranců to zase všechno sní a ostatním nic nezbude, jelikož problém s multithreadovým stahováním NEBYL ještě vyřešen. Myslím že zrovna Váš příspěvek tvrdil že ano. Já tvrdím že ne. Dokud se toto nevyřeší (a to bezezbytku, ne že tam ano a tam ne), tak adsl normálně nepojede nikdy.

Miroslav Šilhavý (23.11.2003 11:31:58)

V tom s Vámi souhlasím. Psal jsem taky, že chci aby mě někdo opravil, kdo má vlastní zkušenosti. Pokud problém s MT přenosy trvá, pak je na místě reklamace ISP vůči ČTc a je stoprocentně doložitelná a ČTc ji bude muset uznat...

Anonym (26.11.2003 12:11:23)

Jak muzete bejt takhle smesnej!!!!Ze se nestydite tohle vubec rict.Radsi bych volil 192 bez agregace nez 512 s agregaci.Protoze to ted proste nejede.A muzete tvrdit,chvalit,obhajovat telekom jak chcete, ale jsou to vsechno jen kydy!!!

Miroslav Šilhavý (26.11.2003 12:51:14)

Hehe, to jste nikdy na výběr neměl... Mohl jste mít 192 s agregací nebo teď máte 512 s agregací... Takže klídek.

Anonym (28.11.2003 09:15:37)

a co zacatky adsl?!!tam to opravdu mozne nebylo??!ehm.

Miroslav Šilhavý (28.11.2003 09:17:33)

Nikdy nikdo nic bez agregace neprodával. Zpočátku jen nebyla zapnutá a tím byli poškození ISP a ČTc, za vlastní lenost..

Anonym (28.11.2003 09:26:25)

Mno,huraaa.Viz muj prvni clanek...

Miroslav Šilhavý (28.11.2003 09:32:51)

Nechápu? To, že je to technicky možné, neznamená, že je to obchodně únosné... Většina ISP agreguje i když by nemuseli... Prostě určitá služba za určitou cenu...

Anonym (19.11.2003 11:35:56)

Pan Šilhavý Nám tu byl nasazen jako jistá protiváha k pravdivým komentářům ohledně ADSL.

cc (20.11.2003 21:09:38)

Musí, jinak by nebyly prémie a možná i vyhazov by přišel. Tak tady plete ty, co tomu nerozumí, technickými termíny, kterým sám nerozumí. A snaží se všechny přesvědčit, že když 512 jede 20-100 tak je to bezva. A tak nám tady lže, že to jede 300, i když to není pravda.

Miroslav Šilhavý (21.11.2003 08:06:22)

Pokud někdo lže, pak jen speedmetr dsl.cz. Víc podkladů nemám, proto vycházím z něj. (viz. příslušný článek)

Tronda (21.11.2003 11:04:29)

vim ze toto forum je urceno k diskuzim o ADSL, s nim ale problemy nemam, tak se zeptam pana Silhavneho a Barracudy na neco jineho.. jako zamestnanci telecomu mozna vite - nebo ste ve "smoking pauze" zaslechli, kdy konecne bude pausal na dial-up? Soucasny tarif .. pokud se nepletu cca 15-16Kc/hod (18:00-06:00) je vysmech a okradani tech par zoufalcu kteri bydli v nejake dire kam kabel nebo "nedosahl" a DSL k dispozici neni.

Miroslav Šilhavý (21.11.2003 11:08:36)

Nevím jak Barracuda, ale já zaměstnanec ani jinak placený z ČTc nejsem... Co já vím, tak poslední jednání kolem paušálu je ve stádiu, kdy bylo dohodnuto, že dohoda je možná... :(( Je nyní na jednání ISP s ČTc aby se dohodli a na ČTÚ aby to ohlídalo (resp. rozhodlo v patových situacích). Není ještě ani dohodnutý model, podle kterého by to mělo fungovat... :(

Pavel (22.11.2003 00:00:53)

ad - "Pořád jste neuvedl jediný rozumný argument proto co tvrdíte vy ani protiargument proti tom co tvrdím já. A na moje výzvy k hlubší diskusi reagujete pouze zopakováním předchozího tvrzení." ..... Když agreguje jeden a navíc mizerně, co se dá dělat? Je zde prostě monopolní agregace, s kterou ostatní ISP nic nezmůžou, protože je daná, kromě vlastního předagregování, což ale uplný nesmysl v dané situaci a technické nedostatky zmrvené agregace Telecomu to stejně nespraví. To že je agregace Telecomu naprostý technicky nezvládnutý šmejd vyplývá ze skutečnosti že mnohým linka jede cca na 20 procentech výkonu s pingem horším než na dial-upu. To je zcela nepřijatelný stav a svědčí to o naprosté fušařině Telecomu, a co horšího, i přesto je nadále jen v moci Telecomu. A teď si představte situaci (která tu již brzy snad naštěstí bude) že agregaci stanovaují čistě a jen jednotliví ISP podle vlastních potřeb a vlastními metodami a od Telecomu kupují jen neagregovaný tok. Představme si přesně tutéž situaci - zákazníkům nějakého poskytovatele (je jedno zda IOL, Nextry nebo jiného) pojede ADSL uplně stejně příšerně a nepřijatelně jako teď, je evidentní že někde je chyba a někdo něco nezvládl. Teď je ale jasné, že Telecom je v tom nevinně, protože agregaci řídí zcela onen ISP. Pokud situaci nespraví k spokojenosti zákazníka, bude mít na výběr dalších třeba 10 firem - každou s vlastní agregací a odpovědností za ni - a věřte že i kdyby 4 ISP kryplili a nezvládli agregaci jako dnes Telecom, stejně se již najde několik ISP kdo jí zvládá dobře a kvalitně. To je holt konkurecne. A teď nechť si každý myslící člověk položí otázku, která že situace, ta první nebo druhá, je lepší a pro zákazníka a internet celkově přínosnější? Škoda že to musím vysvětlovat tak polopaticky, když p. Šilhavý v předchozích příspěvcích nepochopil pointu, ale doufám že to teď aspoň bude jasné :).

Miroslav Šilhavý (22.11.2003 00:16:35)

Milý Pavle, vezmu to trochu v jiném pořadí. Kdyby jste pozorně čelt, věděl byste, že princip, při kterém by ISP nakupovali čistou konektivitu, by se líbil i mě. Situace je však jiná. Nezaobíral jsem se dál utopistickými úvahami nad tím, co všechno by bylo možné. Z toho také vznikly moje příspěvky okolo QoS a předagregace. Dále, agregaci od ČTc bych považoval za "zmrvenou" pouze v případě, že by ČTc se snažil do datového toku vstupovat vlastním QoSem. To ale nedělá. Kdyby to dělal, nemohl by za stávající situace ISP dělat už ale vůbec nic. Přijmete-li současné podmínky ADSL jako výchozí bod pro naši úvahu, pak ČTc na agregaci nic nekazí (ztráty paketů a latence jsou přirozený důsledek jakéhokoliv shapingu/agregace). Proto také tvrdím, že ISP by QoS nasadit měli a to co nejrychleji. To, že speedmetr ukazuje, že průměrná rychlost je přes 300 kbit a že pod 64 kbit spadá max. 2-3% měření, je důkazem toho, že celkové pásmo přetížené není a že tedy na "předagregaci/QoS" je dostatečný prostor. Také si přiznejme, že uživatelé DSL nemají / nemusí mít / nemohou mít dostatečné znalosti na to, aby věděli, co agregace přesně je nebo jak funguje. ISP však tuto omluvu mít nemohou. Ve smlouvách podepsaných s ČTc je vše přesně specifikováno. Svoje zkušenosti s přirozenou mírou agregace toku také mají / měli. Proto ISP už dávno měli přemýšlet a nejpozdějí po zapnutí agregace svůj QoS spustit. Škoda že jste moje příspěvky nečetl lépe, mohl jste si ušetřit jízlivé poznámky o chápání a nechápání pointy.

Miroslav Šilhavý (22.11.2003 00:21:39)

Pokuste se mi prosím popsat, proč se Vám zdá agregace "zmrvená". A odlište prosím agregaci od QoS. Mně se zdá, že agregace funguje správně. Datový tok je shapován na strop uživatele a na strop celkového pásma. A výpadky jsou stochastické, kdo dřív přijde, ten dřív mele. Tedy bez zásahu do datového toku. (prioritizovat ICMP (ping) dovede každý vůl... možná to měl ČTc udělat, pak by uživatelé nemohli se zaujetím sledovat ztrátovost ;-) Máte nějaké jiné zkušenosti?

Pavel (22.11.2003 01:37:13)

U správně fungující agregace nemůže rychlost klesat na polovinu, tak o 20 procent je skutečné maximum, což je i v souladu s tím, co sám Telecom prezentuje na svých www stránkách. Všude ve světě tak funguje, a to jak ve velkých tak i menších zemích vyspělé i postkomunistické Evropy. (abyste zbytečně neargumentoval tím že třeba v Británii je mnohonásobně víc přípojek). Přesné technické vysvětlení, proč je agregace Českého Telecomu tak mizerná už proběhla opakově, např. v diskuzích na Zive.cz, a nebudu tu proto opakovat nudnou záplavu technických popisů, jak máte v oblibě vy. Shrnuto na minimum - šlo o to, že Telecom uplatňuje velmi stupidní "statickou" agregaci, namísto pokročilé a "inteligentní" dynamické, která je používána všude ve světě. Ale přesně je to popsáno v jiných diskuzích, jistě si je sám podrobně projdete, budete-li mít zájem. Hlavním důkazem je fakt, že opravdu nikde v žádné evropské zemi při žádné agregaci neběhá ADSL poloviční rychlostí, naopak, vždy jde o malá procenta. A chování zákazníků je všude přibližně stejné, i v zemích kde se stahují filmy jedna báseň ADSL nejede poloviční rychlostí. Už jen to usvědčuje Český Telecom z neschopnosti. Je jasné, že nejdůležitější je urychleně zbavit Telecom monopolu na stanovování agregace a datových limitů a nikoliv aby ISP současný neutěšený stav různými kosmetickými úpravami "napravovali". To přinese skutečné zlepšení a nikoliv nesmyslné úpravy Telecomem nadiktovaného toku.

Miroslav Šilhavý (23.11.2003 10:48:15)

Při agregaci může klesnou rychlost až na jednu padesátinu (resp. dvacetinu). O tom je právě ten poměr. Statická a dynamická agregace jsou pojmy vymyšlené nevím kým a nikdo nikdy mi zatím ani přes opakované výzvy nevysvětlil, co si pod tím představuje. Pokud máte odkaz na nějaký článek, velmi rád bych si ho přečetl abych pochopil, co v české nomenklatuře dyn a stat agregace znamená... Agregace je a vždycky byla pouze jedna: 1. vezmeme maximální rychlost klientovy přípojky, vynásobíme ji agregačním poměrem, získáme tak klientovu garantovanou rychlost. 2. sečteme garantované rychlosti všech klientů na stejné službě a stejném SSG. získáme maximální rychlost všech uživatelů dohromady. 3. toto pásmo pro všechny klienty dohromady vyhradíme. 4. klientovi zajistíme, aby mu linka jela garantovanou rychlostí 5. je-li po zajištění garantované rychlosti ještě celkové pásmo volné, pak toto volné pásmo rozdělíme v daný okamžika mezi klienty v poměru jejich garantovaných rychlostí Toto je princip agregace, který se uplatňuje odjakživa. Lze tímto způsobem agregovat různé rychlosti a různé agregační poměry i mezi sebou. A pro ADSL by toto fungovalo od 50 uživatelů na SSG. ČTc dokonce pro jistotu začal agregovat až na čtyřnásobku. Řekněte mi, jak jinak byste to chtěl dělat? Dále si uvědomte, a lze to doložit, že češi JSOU jiní než ve zbytku zemí. Je to dáno různými faktory. Jedním z důležitých je to, že 1500 za internet si ještě pořád nemůže dovolit vydat z rozpočtu každý, a proto si ADSL objednali nejdříve ti, kteří měli právě zvýšenou potřebu přenosu. Zadruhé, euforie stahování brzy opadne. ADSL je pro mnohé novou hračkou. Počkejte rok a uvidíte, že sosačů bude čtvrtina. A monopol s tím nemá nic společného. Podívejte se do zákona, o ADSL jako univerzální službě tam neuvidíte ani řádku. ČTc nemá ani nejmenší povinnost ADSL provozovat a pokud jej provozuje, tak může za čistě obchodních podmínek. Uvidíme, jak prozazí alt. operátoři s žádostmi o propojení. Osobně si myslím, že pokud se jim to podaří, pak svým vlastním ADSL pokryjí zpočátku stejně jen velká města, do malých se jim to nevyplatí.

Anonym (24.11.2003 08:57:07)

Hmm, zalezi jakou rychlost uvazuji, jestli je to 512 na klienta ( coz ale neni skutecna TCP/IP rychlost, protoze zahrnuje i dost velkou rezii ATM ) ? Takze by tam teoreticky byla i rezerva, protoze snad v miste agregace agreguji jen TCP/IP ne ? Nebot cca u 200 uzivatelu muze max tahat 200*512 = 10200 ale pokud budeme uzazovat rezii ATM tc cca 7 % ( nevim to ted presne) bylo by to 200*512*0.93= 95232 takze je tam cca 5 MB rezerva, ktera by se mela opet teoreticky rozdelit mezi uzivatele. Atd atd... Jo holt pokud to vsechno nebude delat ( agregaci, brzdeni...) jeden subjekt ( ISP) tak to porad bude vykazovat nejake vetsi nebo mensi problemy. Divim se telecomu, ze to takhle vubec delaji ( myslim tim tu sluzbu) jednak jim to dela porad tech. problemy, ale HLAVNE !!! jim to kazi jiz tak beztak spatne jmeno !!! Ale kdo chce kam ....

Miroslav Šilhavý (24.11.2003 08:59:04)

Na klienta nemůžete počítat 512/128 kbit, ale 10,24/2,56 kbit při agregaci 1:50.

Anonym (24.11.2003 10:43:31)

Asi si nerozumime, tohle je teoreticka rychlost ktera je nedosazitelna !! Resp tech 512 je rychlost na ATM - takze vcetne vsech hlavicek a rezie ATM atd .... takze pokud maji nastaveno brzdeni/agregaci na tuhle hodnotu a brzdi a agreguji az za/pred ATM na TCP/IP tak to je pro vypocet a nastaveni trosku nepresne a je tam pravdepodobne rezerva ( v nastaveni agregace ) Ktera je dana prave touhle nepresnosti.

Miroslav Šilhavý (24.11.2003 10:47:20)

Jojo... Ale overhead ATM je sice nemilý, ale není zas tak kritický... Taky je otázka, jestli kilobit počítají jako 1000 nebo 1024 bitů a kilobajt (pro dat. limit) jako 1000 nebo 1024 bajtů...

Anonym (24.11.2003 11:57:05)

Presne, a je spousta dalsich celkem malych detailu, ktery by jinak nehrali roli, ale v tomhle mnozstvi muzou prave delat takovehle problemy vsem co maji ADSL. Bohuzel z Telecomu nejake presne informace lze dostat jen tezko... jak jsem rikal, reputaci etlecomu to asi moc nevylepsi spis naopak - i kdyby v tom byl nevinne ( coz podle mne stejne neni ).

Miroslav Šilhavý (24.11.2003 12:01:03)

Mno ISP to vědí nebo se na to mohou zeptat a odpověď dostanou... Ale ISP jsou snad ještě větší mrchy, takže ti už ale vůbec nic neřeknou... Kromtoho jim náramně vyhovuje, že uživatelé nadávají na ČTc a ne na ně, a byli by blbí, kdyby to ohrozili zveřejňováním informací...

Jakub (26.11.2003 18:34:31)

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????demence vs agregace???????????

Anonym (26.11.2003 18:38:55)

Hrozný je to co se tady člověk dočte Pan Šilhavý mě přijde,že má jistě doma adsl a nestahuje ani nebude a nigdy nestahoval linku použival jen pracovně agregace mu přijde správná a s funkčností adsl je velice spokojen--BULLSHIT

kix (22.11.2003 20:14:28)

Bohužel taková agregace je právě špatná, v okamžiku, kdy dojde k omezování (vlastně pořád), tak se zahazují pakety celkového toku a jsou tak postiženi stejně ti, kteří mají rychlou přípojku jako ti s pomalou. Tedy strop přípojky se v určitém rozsahu neprojeví a každý si ukousne určitý díl rychlosti závislý jen na počtu spojení. Pak si lze domyslet důsledky, neb počet spojení nelze zvětšovat do nekonečna... Někdo tu i psal, že "surfovat se nedá, ale s download accelarátorem stahuju 400kbps". Stále doufám že moje informace je špatná, ale bohužel možná ne....

Miroslav Šilhavý (23.11.2003 10:35:32)

Ten problém, aspoň pokud já vím, už je vyřešen... Kdyžtak mě opravte... Agregace funguje (musí fungovat) tak, že 1024 kbit přípojka jede při vytížení 2x rychleji než 512 kbit přípojka, i když relativní zpomalení je stejné. Pokud by tomu tak nebylo, pak by nebylo možno mluvit o agregaci 1:50, ale o nižší agregaci pro nižší rychlosti a vyšší agregaci pro vyšší rychlosti. A to by byl reálný a neoddiskutovatelný důvod pro ISP aby žádali na ČTc nápravu. A vzhledem k tomu, že o tomto se žádný spor nevede, usuzuji, že to musí fungovat podle specifikace.

JOE (24.11.2003 16:54:59)

Pokud jsem dobře pochopil jak se agreguje, tak při uplatnění agregace by měla linka 1024 jet jen o málo více než 512. Bylo přeci stanoveno že se agregují linky 1024 a 512 1:50 od jednoho ISP spolu v jednom agregačním bodě. Mě z toho plyne že pokud bude míti ISP zakoupeno 100 linek 512 a 10 linek 1024, bude pásmo pro agregaci 51200 + 10240 =61440/50=1228/110=11kb. Tedy 11kb/s na jednu linku ať 1024 nebo 512 při plné agregaci. Z toho mi plyne že čím více je uplatněna agregace a čím více má ISP přípojek 512 proti 1024, tím menší rozdíl reálných rychlostí na těchto linkách bude. Nebo se tedy už od sebe 1024 a 512 v agregačním bodě oddělují ??

Miroslav Šilhavý (24.11.2003 17:19:08)

Neoddělují se od sebe. Jsou agregovány dohromady, ve stejném poměru. Ale musíte započítat ještě jeden faktor - nazveme ho "váha". A váha je přímo úměrná garantované rychlosti. Např. linka 512 kbit má váhu 1 a linka 1024 kbit má váhu 2. A dojde-li k plné (nebo i k částečné) agregaci, je pásmo rozděleno mezi přípojky ne rovnoměrně, ale právě podle váhy. 1024 kbit linka dostane 2x tolik. Takovýto agregační algoritmus pak zvládá agregovat dohromady různé rychlosti i různé agregační poměry.

kix (24.11.2003 19:44:41)

Já jsem vycházel z informací Telecomu zveřejněných zde: http://www.isdn.cz/clanek.php?cid=5306&idr=0&aid=0&hledej= Z nich plyne, že se vezme datový tok náležející službám jednoho ISP s jedním agr. poměrem a v rámci jednoho agr. bodu a tento celkový datový tok přiškrtí na 1:50 (1:20). Z toho neplyne, že by se na této úrovni dělala nějaká další analýza toku a vážení rychlostmi participujících přípojek.

Miroslav Šilhavý (24.11.2003 19:46:52)

Kdyby se neprováděla, pak by linky 1024 kbit byly podle předchozího příspěvku agregovány ne 1:50 ale 1:100 (rychlost by jim poklesla na setinu). Proto musí být zohledněna váha.

kix (24.11.2003 22:53:43)

Nikdo tady nevíme, jak je to přesně technicky realizováno, ale agregace jakožto parametr velkobchodní nabídky určuje poměr na úrovni celkových datových toků. Agregace není vlastnost jedné izolované přípojky. Prostě se ví, že sdílíte s dalšími pedesátinu součtové kapacity; to je vše co lze na základě dostupných údajů prohlásit - a z čehož nelze vyvozovat automaticky, že máte garantovánu 1:50 rychlosti vaší jedné přípojky. Ostatně nevím o žádném ISP, který by aspoň tu padesátinu garantoval...

Miroslav Šilhavý (25.11.2003 07:57:26)

Agregace funguje a odjakživa fungovala tak, jak jsem popsal. Jiná možnost není. A jak říkám, kdyby to tak nebylo, pak by byly rychlejší linky agregované v jiném poměru... Kromtoho, toto je docela přesně popsáno ve smlouvě mezi ČTc a ISP.

cc (22.11.2003 21:37:50)

proto, že po jejím zapnutí je rychlost 20% proti prodávané.

Miroslav Šilhavý (23.11.2003 10:32:20)

Hmm, a proč statistiky mluví jinak?

Anonym (23.11.2003 10:39:47)

Protože je to nastavené tak, aby se měřiče na kterých se statistiky dělají dávaly zkreslené výsledky. Už jednou jsem tady psal, že není to samé, když mi výsledek hodí 110 kbps během patnácti sekund a 107 kbps když na to čekám dvě minuty. Ovšem statisticky je linka docela OK...

Petr Borecek (24.11.2003 19:24:50)

Ja si myslim ze s tou agregaci by jeste Ctc mohl neco delat kdyby monitoroval Heavy download a ty agreagoval zvlast a ostatni nechal v klidu tak by se mnoha problemum predeslo v Nemecku se to bezne pouziva a jsou vsichni spokojeni a co jsem mluvil na forech s tema co jsou v heavy downloadu tak napr u linky 512 jim nejde rychlost pod 142 kb , ale samozrejme jsou to naklady navic proto by bylo lepsi to nechat na ISP a nechat si (Ctc) platit jen prenosouvou trasu a posledni mili.

Miroslav Šilhavý (24.11.2003 19:38:44)

Nojo, ale tím by telecom určoval další věc za ISP. Podle mě to není dobré, ISP by si měl tyhle věci určovat a dělat podle sebe... Přijde mě to docela sympatické, že ISP mohou docela dost věcí udělat podle sebe. K dokonalosti chybí jen to, aby mohli nakupovat čistou konektivitu do ČTc a určovat agregaci sami.

Nargon (24.11.2003 21:02:07)

Asi trochu off topic, ale zajimalo by mne jestli nekomu jede (jela) jeho pripojka na maximalni rychlosti? ono i pred agregaci mi moje migrovana 512 jela na 385 stabilne, a nyni po agragaci mi jede 416 max. Tenhle mneric co je tady muze mnerit spatne, ale stejne vysledky mam i na rychlost.webprovider.cz rekneme ze by oba mnerily spatne, ale chyba v mnereni asi nebude necelych 20%. Nextra 512/128 1:50 byvaly okres Kladno

Miroslav Šilhavý (24.11.2003 21:09:47)

Pokud Vám to jede 416, tak nemáte důvod si stěžovat ;-)

Nargon (24.11.2003 21:19:06)

ja si nestezuju, ale jestli doopravdy mame 512 nebo 416 pripojky, protoze v jinych zemich maji pokles max 20-30% ale mimo spicku jim to jede na rychlosti velmi podobne 512. Pokud opravdu mneridla na webu nejsou moc presne, tak pri stahovani by mohlo jet 64KB/s a momentalne muzu stahovat kolem 51KB/s coz odpovida rychlosti kolem 408.

Miroslav Šilhavý (24.11.2003 21:23:25)

Od deklarované rychlosti je potřeba odečíst overhead přenosových protokolů. Druhý problém je, že není jasné, jaký software a jaký speedmetr používá označení kB a kb pro jaké množství. Podle standardu je kilobit/kilobajt 1000 bitů/bajtů. Speedmetry, ČTc a nebo software mohou na to mít jiný názor a počítat kilo jako 1024 :((

Mirek (28.11.2003 15:34:10)

Nevim uplne presne ale prijde mi jako nekdo kdo je hodne vykomplexovanej a ma prilis hodne volneho casu. To je muj nazor.

Mirek (28.11.2003 16:04:38)

Nesouhlasím se všemi názory,ale na rozdíl od některých ví o čem mluví a po technické stránce to nejsou výkřiky do tmy, což se nedá říci o všech příspěvcích.

Mirek (28.11.2003 16:02:16)

Je nás tu koukám víc pod stejným jménem.