Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Poskytovatelé > Zřízení přípojky VDSL O2

Zřízení přípojky VDSL O2

QComp@email.cz (28.7.2013 15:15:44)

Od počátku letošního roku se pokouším o zavedení konektivity VDSL v místě bydliště, jedná se o novou výstavbu ředových rodinných domů. Vycházel jsem z předpokladu, že před domem je připraveno nové vedení pro telekomunikace, proto nebude zavedení problém, v některých okolních domech ve stejné ulici již byly přípojky realizovány. Nejprve jsem se obrátil na svého stávajícího operátora T-Mobile, ten bez udání důvodu žádost stornoval. V březnu 2013 jsem se obrátil na operátora GTS, ten nejprve potvrdil dostupnost služby, ale dle sdělení Telefonica O2 je nutno dokončit vedení k domu. Dokonce mi byla zaslána cenová nabídka kooperující firmy na zřízení přípojky. Podotýkám, že přípojka je na ulici cca 3m před domem vyvedena u společného sloupku elektro a plyn a kabel do domu je rovněž připraven. Pro realizaci přípojky je třeba upevnit na sloupek elektro a plyn z vnější strany skříňku se svorkovnicí, propojit kabel a připojit v rozvaděči v ulici UR, který je vzdálený cca 15m od přípojky do domu. Cenová nabídka na provedení těchto prací byla stanovena na 7.500,- Kč bez DPH, což naprosto neodpovídá rozsahu potřebných prací. Protože jsem neakceptoval toto ocenění, společnost GTS nebyla schopna přípojku realizovat. Mezitím jsem ověřil, že v ulici na stejném vedení jsou realizované 3 přípojky od Telefonica O2 se stejnou službou VDSL. 1 přípojka byla realizována v roce 2011, další 2 přípojky byly realizovány v letošním roce. Ve všech případech mi majitelé přípojek potvrdili, že zřízení proběhlo v rámci objednané služby bez nutnosti úhrady nákladů. V červnu jsem objednal připojení VDSL již přímo od Telefonica O2. Objednávka byla potvrzena, realizace služby je možná (vzdálenost k ústředně je cca 450 m). Opět mi bylo sděleno, že realizace přípojky si vyžádá výkopové práce a investice, náklady prý budou 5.000,- až 10.000,- Kč, ale nebylo specifikováno za co, nabídka byla sdělena telefonicky. Kontaktoval jsem prodejní místo O2, kde mi potvrdili, že zřízení přípojky vyžaduje investice ze strany O2, ale nebyli schopni specifikovat, vycházejí z výsledku jakéhosi původního technického šetření. Protože nerozumím přístupu O2, proč někteří zákazníci mají zřízenu přípojku v rámci služby a jiný zákazník by měl hradit neprosto neadekvátní náklady při stejných technických podmínkách, obrátil jsem se na ČTÚ a žádal vysvětlení tohoto jednání Telefonica O2. O2 mi tvrdí, že po realizaci bude přípojka v mém vlastnictví, což dříve nebylo možné.

anonym (29.7.2013 21:44:27)

Španělé zarazili veškeré investice do výstavby nových sítí, dobíhají ty akce, které byli ještě schváleny v minulosti, takže pokud dnes někdo chce přípojku, tak si musí zbývající práce zaplatit, jestli porušují nějaké předpisy to nevím, ale asi to budou mít nějak ošéfovaný, vzhledem vzdálenosti 450m bych do toho šel, tato délka vedení odhadem snese v budoucnu VDSL cca 50 - 60 Mbit