Úvod > Návody > Co je IPTV, jaké má (ne)výhody? A je lepší sledování přes set-top box nebo aplikaci v televizi?

Co je IPTV, jaké má (ne)výhody? A je lepší sledování přes set-top box nebo aplikaci v televizi?

Zákazník si u poskytovatele zřídí televizní službu buď samostatně, nebo v balíčku s dalšími telekomunikačními službami (internet, telefon). Obdrží set-top box nutný pro příjem signálu a ten kabelem propojí s televizí a také s internetovou přípojkou.

Jak to vypadá v praxi?

Zřiďte si u poskytovatele televizní službu buď samostatně, nebo v balíčku s dalšími službami, jako je internet nebo telefon. Obdržíte set-top box nutný pro příjem signálu. Propojíte jej kabelem s televizí a internetovou přípojkou.

Na rozdíl od jiných způsobu přijmu televizního vysílání (satelit, kabelová televize, zemské digitální vysílání) je IPTV zcela závislá na počítačových a internetových sítích. Zkratka IPTV totiž znamená Internet Protocol Television, česky bychom řekli "televize přes internetový protokol".

Set-top box Digi TV

IPTV set-top box dodávaný společností Digi TV a donedávna i T-Mobilem.

 

Upozornění na začátek: název "televize přes internetový protokol" a vůbec spojení s počítačovými sítěmi ve vás může evokovat , že je IPTV vysílána jaksi veřejně po internetu. To ovšem není pravda. IPTV lze přijímat jen v uzavřené síti daného poskytovatele. Veřejně přístupné jsou tzv. internetové televize nebo různé streamované pořady na webu: živé vysílá televize sledujte třeba na stránkách České televize nebo Stream.cz, kde si můžete pouštět pořady z archivu. Ale to není IPTV.

Výhody IPTV

Kromě toho, že IPTV nabízí mnohem více programů (i přes 100) než zemské digitální vysílání, od jiných technologií se liší svou interaktivitou. Tím rozumíme, že máte možnost více pracovat s televizí: prohlížejte si rozsáhlý televizní program, informace a zajímavosti o daném pořadu, hercích nebo hledejte pořady na základě klíčových slov (dle herců, žánrů apod.). Hlasujte přes televizi v anketách, kontrolujte svůj bankovní účet, účastněte se online sportovních sázek, brouzdejte po internetu a vyřizujte e-maily. Přehrávejte si z TV archivu pořady, které již běžely a vy jste je zmeškali nebo si nakupte filmy z videotéky (Video On Demand, VoD). Za stáhnutí filmu na určitou dobu se ale platí. Za kolik a na jak dlouho si můžete filmy vypůjčit, závisí na podmínkách poskytovatelů.

Objednejte si u nás televizní služby ujednoho ze tří poskytovatelů IPTV televize. T-Mobile TV, O2 TV a Digi TV jsou si mnohém podobné, ale v některých věcech se liší. Výhodou je i to, že máte u mnoha programů možnost obrazu ve vysoké kvalitě s velkým datovým tokem, tedy v tzv. HD rozlišení. To přináší na velké obrazovky moderních televizorů nebo plátna projektorů snímky ve vysoké obrazové kvalitě a s ostrými detaily.

Přiobjednejte si internetovou televizi ke svému stávajícímu tarifu nebo spojte tarify celé rodiny. Čím více služeb spojíte na jednom účtu, tím méně za služby zaplatíte. Zpravidla se vyplatí pořídit si televizi tam, kde máte internet. Ale pozor, nevybírejte z tarifů s nižší rychlosti, jinak se vám bude vysílání "sekat".

 

Jak rychlý máte doma internet můžete zjistit pomocí našeho formuláře. Stačí zadat konkrétní adresu:

Dostupnost služeb

Zadejte ulici, číslo popisné, obec a použijte našeptávač.

Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR

Zadaná adresa není platná.

Máte na mysli nějakou z následujících adres?

  Chci s ověřením dostupnosti pomoci od operátora.

  Zadaná adresa není platná.

  Zanechte nám platný kontakt a operátor Vás bude kontaktovat.

  Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR

  Probíhá ověřování

  Probíhá ověřování

  Jak IPTV přijímat?

  Stejně jako u příjmu digitálního zemského vysílání, nebo kabelového, je pro příjem IPTV nezbytný set-top box. Ten se však od ostatních liší. Nejde si proto koupit v supermarketu set-top box určený pro příjem zemského digitálního televizního signálu a snažit se jej pak nějak připojit k internetu. Přístrojů pro IPTV ještě nedávno nebylo moc a vlastně ani dnes není výběr příliš velký. Vhodný set-top box zákazníkovi poskytne operátor, a to buď zdarma, nebo na splátky či do pronájmu, popřípadě za jeho plnou cenu (několik tisíc korun). To opět závisí na konkrétním poskytovateli.

  Na rozdíl od síťových prvků, jako jsou routery, modemy, WIFI AP nebo VoIP telefony má klient o starost méně, protože set-top boxy pro IPTV se nemusejí nikterak nastavovat ani ladit. Jen se prostřednictvím ethernetového kabelu (kterým se i počítač připojuje k internetu nebo do místní sítě) připojí do internetové zásuvky nebo modemu.

  Nevýhodou IPTV je, že přes jeden set-top box nelze obsluhovat další televizory v domácnosti. Pokud přes IPTV připojíte jednu televizi, pro ostatní musíte zvolit jiné řešení. Zemské digitální vysílání se zdá jako nejjednodušší volba, je zdarma a všechny nové televizory již obsahují digitální tuner, tedy není potřeba kupovat další set-top box.

  Kde IPTV najdu?

  Televizi přes internetový protokol nabízejí telekomunikační společnosti s pevnou internetovou sítí. Největší pokrytí má díky rozsáhlé infrastruktuře O2, které IPTV klientům nabízí přes ADSL/VDSL (dále hovořme jen o DSL). Poskytují ji i další menší operátoři na různých místech republiky většinou přes optické a ethernetové sítě, které jsou mnohem rychlejší (mají vyšší datovou propustnost) než DSL (telefonní linky). Ale postupně se přidávají další poskytovatelé.

  ADSL

  4 nevýhody IPTV televize

  Než si službu pořídíte, měli byste vědět o různých nástrahách, které jsou s touto technologií neodmyslitelně spjaty. Ve většině případů operátor s "problémy", o kterých si povíme a které často klienti hlásí, nic nenadělá, jelikož jsou dány charakterem služby.

  1. IPTV neumožňuje nezávislou obsluhu více televizorů

  V optických sítích (resp. kombinacích FTTH/ETTH) je možné díky velké propustnosti optických vláken používat v domácnosti více IPTV set-top boxů a více televizorů, ale to se klientovi prodraží. V telefonních sítích s DSL ale ani tato možnost většinou neexistuje, neboť DSL nemůže tak velkým požadavkům na datový tok vyhovět a přes jednu telefonní přípojku dokáže přivést pouze jeden jediný televizní kanál. Existují však i výjimky v telefonních sítích: je-li zákazník blízko ústředny, a má-li tedy rychlé připojení, lze přes jednu telefonní přípojku používat dva set-top boxy a na obou televizorech sledovat různé kanály. Druhý set-top box si od poskytovatelů za nějaké drobné pronajmete nebo za plnou cenu zakoupíte. Podívejte se, jaké jsou podmínky druhého set-top boxu u O2, T-Mobile, a Digi TV.

  2. Při zapojení IPTV přes DSL dojde k poklesu rychlosti přípojky DSL

  Proto bude internetové spojení pomalejší. Datový tok přes telefonní kabel je řízen tak, aby se vyhovělo požadavkům na příjem televize. Pokud jste od ústředny (DSLAMu) vzdáleni více než 3 km, IPTV si neužijete vůbec. Velmi záleží také na kvalitě vedení. Optické sítě tímto netrpí a rychlost internetu zůstává stálá.

  3. Přepínání mezi kanály je pomalejší

  A to proto, že k zákazníkovi proudí pouze jeden kanál, a když zákazník zvolí jiný, proces ověření předplacení kanálu, přepnutí a odeslání signálu nějakou dobu trvá. Ale díky technologiím jsou tyto prostoje čím dál kratší.

  4. Když jste bez internetu, jste bez televize

  Pokud jste digitální domácnost se vším všudy a vlivem počasí nebo poruchy přijdete o internet, je to malér. Nedá se ale dělat nic jiného než se zabavit jinak a čekat, až poskytovatel chybu opraví.

   

  Jak zapojit set-top box a jak televizi?

  Pokud si zřídíte IPTV přes DSL, set-top box se připojuje k modemu běžným ethernetovým kabelem (stejně jako počítač). Set-top box s televizorem propojíte dalším kabelem, kterým je zřídkakdy jiný než HDMI kabel. HDMI je nejvýhodnější kvůli přenosu kvalitního signálu (zejména HD), protože nedochází k degradaci obrazové ani zvukové kvality.

  Zapojení IPTV set-top boxu

  Zapojení set-top boxu pro příjem IPTV přes ADSL/VDSL (zdroj: Telefónica O2)

   

  U IPTV přes FTTH/ETTH je to podobné. Domácí ethernetová přípojka mívá dva porty, jeden pro počítač (nebo router), druhý je pro IPTV -- Přípojku propojte se set-top boxem ethernetovým kabelem (RJ-45). Je-li v bytové jednotce optická přípojka, k té bývá dodáván přístroj HAG (Home Access Gateway), rezidenční optická IP brána, do níž se jednotlivé síťové prvky opět připojují ethernetovým kabelem, tedy včetně IPTV set-top boxu.