Úvod > Návody > Jak na mobilní připojení k internetu (2): Mobil a tablet

Jak na mobilní připojení k internetu (2): Mobil a tablet

Tablet i chytrý telefon lze připojit k internetu buď přes WiFi (domácnosti, kanceláře, kavárny...), nebo také pomocí mobilních sítích našich operátorů.

Tablet i chytrý telefon lze připojit k internetu buď přes WiFi (domácnosti, kanceláře, kavárny...), nebo také pomocí mobilních sítích našich operátorů.

První řešení je samozřejmě nejlevnější, není třeba platit žádné poplatky navíc, chytrý telefon či tablet se připojí přes WiFi k internetu jako každý jiný přístroj. Pokud uživatel doma nemá internetovou přípojku nebo chce-li používat telefon/tablet na cestách, lze si u některého z mobilních operátorů objednat příslušnou službu. 

 

Tablet

Rychlosti nízké i vysoké

K dispozici jsou 2G sítě i 3G sítě, přičemž 3G je podstatně rychlejší, byť dostupné na menším území ČR.

  • GPRS/EGDE – pomalé, zato tyto sítě mají větší pokrytí
  • UMTS/HSPA (různé nadstavby včetně HSPA+ DC s teoretickou rychlostí “až” 42 Mbit/s) – rychlé, menší pokrytí
  • LTE (nejrychlejší dostupné připojení, časté jsou rychlosti v řádu desítek Mbit/s, teoreticky i přes 200 Mbit/s..., avšak velmi malé pokrytí)

Odpadá možnost využití CDMA od Telefónicy a U:fonu (jedná se o zcela jinou technologii, u nás se využívá jen pro datové přenosy přes speciální modemy).

Telefony i tablety používají nejrychlejší dostupnou síť, což znamená, že není-li v dosahu žádná 3G síť, přístroj se připojí k 2G síti. Jakmile je účastník v dosahu 3G sítě, přístroj ji použije.

 

Ceny závisejí na objemu dat

Jak bylo řečeno, ceny za internet do mobilu a tabletu se různí podle toho, jak často chceme internet používat a kolik dat přenášíme. V tom se mobilní připojení liší od pevných připojení, kde se obvykle platí více za vyšší rychlosti a nikoli za přenesená data (ve slušné sítí není datový přenos již omezen).

Chcete-li používat internet v mobilu/tabletu pravidelně (na pohodlnou práci s webovými aplikacemi, sociální sítě apod.), musíte počítat s tím, že za připojení zaplatíte průměrně 400-450 Kč (od 1 GB nahoru). Tarify pro “náročnější” (od 3 GB nahoru) vyjdou na 550-650 Kč i více; např. 10GB objemy stojí od 500 do 1 000 Kč, aktuální výše se odvíjí i od délky úvazku apod.

Pro lepší představu uvádíme aktuální datové tarify všech tří GSM operátorů.

 

Mobilní tarify (Internet)

Chytrý telefon

TELEFÓNICA O2

::Mobil::

 

::Tablet::
 

T-MOBILE

::Mobil::
 

::Tablet::

 

VODAFONE

::Mobil::

Zvýhodněná cena platí při úvazku na 2 roky. 

 

::Tablet::

Zvýhodněná cena platí při úvazku na 2 roky.